اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور اندازه گیری فلو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور اندازه گیری فلو

سلام دوستان
    یک سنسور اندازه گیری فلو داریم که از نوع توربینی است. در فلومترهای توربینی دو حد مینمم و ماکزیمم اندازه گیری فلو داریم که با Qmin و Qmax آنها را نشان میدهند.
    حال این فلومتر فلوهای زیر Qmin را اندازه گیری نمیکند. چه روشی را برای اندازه گیری فلوهای پایین پیشنهاد میدهد.
    ماده موجود در مسیر فلومتر از نوع گازی است.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

پاسخ : سنسور اندازه گیری فلو

همچنان منتظر ایده های پیشنهادی دوستان هستیم
    مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

فلومتر ها انواع و اصول متفاوتی دارند - برای فلو های پایین از انواع دیگر فلومتر به همراه فلومتری که دارید میتوانید استفاده کنید - به عنوان مثال از هات وایر

دیدگاه

مساله اصلی اینجاست چگونه با کمترین هزینه این کار را انجام دهیم مثلا یک لاین 6 اینچ در نظر بگیرید که یک فلومتر از نوع توربینی روی آن نصب است و فلوهای کمتر از Qmin را نمی بیند حال ما باید یک روش ابتکاری این فلوهای کمتر را هم اندازه بگیریم یک ایده خودم ایجاد یک مسیر بای پس و قرار دادن یک فلومتر کوچکتر در ان مسیر است و دو ولو در مسیر اصلی و بای پس باشد و در حالت عادی ولو بایپس بسته و اصلی باز و در فلوهای پایین مسیر اصلی بسته و مسیر بای پس باز شود اما این کار اندکی هزینه بر است.
        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

سیالتون میتونم بپرسم چی هست؟

دیدگاه

سیال میتونه هوا و یا گاز طبیعی و یا هر ماده گازی دیگر باشد
            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

روشی که به ذهن من میرسه اینه که شما بیایید یه سیم تنگستنی نازک یا هر سیم با مقاومت مناسب رو بذارید داخل محفظه و به دو سر اون ولتاژی مصل کنید تا سیم در اثر عبور جریان گرم بشه (منظورم این نیست ملتهب بشه یا بسوزه! مقدار دقیق و مناسب رو باید با تجربه و ازمون و خطا بدست بیارید) و چون مقاومت فلزات با افزایش دما بیشتر میشه پس وقتی سیال هر چقدر با سرعت بیشتری عبور کنه سیم خنک تر شده و مقاومت اون کمتر خواهد شد و هر قدر سرعت عبور سیال کمتر باشه سیم داغتر و مقاومت بیشتر - شما میایید مقاومت سیم رو بر اساس هر سرعت جریان سیالی یادداشت میکنید و چون این ارتباط از درجه اول هست به راحتی میتونید با روابط برنولی و چون قطر محفظه رو هم دارید فلو رو محاسبه کنید!
              امیدوارم مناسب باشه! در واقع اینطوری شما یه سنسور میسازید-
              روش دیگری که به ذهنم میرسه اینه که برید ببینید سنسور داخل کنتور های گاز رو ببینید سیستمشون چطوری هست

دیدگاه

ممنون از پاسختون دوست عزیز
                ساختن فلومتر جدید هم یک ایده است اما فرض کنید یک فلومتر با رنج پایین هم داشتیم و یا ساختیم
                بعدش آرایش فلومتر ها چگونه باید باشد؟
                این نکته را مدنظر داشته باشید که فلومتر توربینی همچنان در مسیر اصلی وجود دارد.
                مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

اون روشی که عرض کردم روش معتبری هست و شاید با استفاده از اون روش فلومتر توربینی احتیاج نشه اصلا! البته من نمیدونم سرعت و فشار سیال شما در چه حدودی متغیر هست و دقت مد نظر شما چقدر هست-ولی در هر صورت من منظورتون رو از ارایش کاملا متوجه نشدم-ولی اگر ترتیب یا روش سنس منظورتونه خوب ساده ترین راهی که هست اینه که وقتی فلومتر توربینی مقدار حداقل رو نشون میده شما خروجی فلومتر رنج پایینتر رو استفاده کنید مثلا به عنوان اعشار!

دیدگاه

بله درسته ساخت یک فلومتر به این فرم برای یک کار تحقیقاتی خیلی خوب و مفیده
                    ولی در یک جای صنعتی که میخوای برای بهینه سازی و اندازه گیری فلوی به حساب نیامده یک راه کار پیدا کنی ساختن یک فلومتر کمی مشکل پیش میاد.
                    در واقع ما میخواهیم این فلومتر توربینی که اندازه گیری خودش رو انجام میده رو بهینه کنیم یعنی کاری کنیم که در فلوهای خیلی پایین هم که فلومتر توربینی اصلا نمی چرخد ( کاملا طبیعی است و در کاتالوگ مربوطه مقدار آن هم گفته شده ) اندازه گیری فلو را داشته باشیم. در ضمن این فلومتر توربینی را نمی توانیم حذف کنیم.
                    اگر یک فلومتر با رنج پایین را سری با فلومتر اصلی نصب کنیم ممکن است اسیب ببیند و گذشته از این جلوی عبور سیال در فلوهای بالا را هم میگیرد زیرا مطمئنا مسیر عبور جریان آن قطر کمتری نسبت به فلومتر اصلی دارد. بنابراین باید به فکر روشهای دیگری باشیم
                    ایده ای که خودم به فکرم رسیده این است که یک فلومتر با رنج پایینتر را در مسیر موازی فلومتر اصلی بگذاریم ولی مشکلی که هست برای اندازه گیری دقیق نیاز به دو ولو قبل از فلومترها داریم . که این موضوع هزینه پیاده سازی را بالا میبرد.
                    مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

میتونید فاصله دو فلومتر رو از هم دور کنید تا اثر تغییر قطر رو هم تاثیری نداشته باشه! و سری قرار بدید! ولی همونطوری که گفتم برای فلو های پایین معمولا قطعات مکانیکی جواب نمیده! بهترین روش همونه و یه روش اقتباسی که میتونید اون روشی رو که عرض کردم دقیق تر و حساس تر کنید. البته روش های خیلی پیچیده و های تک هم هست که های مانی هم احتیاج دارن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                        روشی که به ذهن من میرسه اینه که شما بیایید یه سیم تنگستنی نازک یا هر سیم با مقاومت مناسب رو بذارید داخل محفظه و به دو سر اون ولتاژی مصل کنید تا سیم در اثر عبور جریان گرم بشه (منظورم این نیست ملتهب بشه یا بسوزه! مقدار دقیق و مناسب رو باید با تجربه و ازمون و خطا بدست بیارید) و چون مقاومت فلزات با افزایش دما بیشتر میشه پس وقتی سیال هر چقدر با سرعت بیشتری عبور کنه سیم خنک تر شده و مقاومت اون کمتر خواهد شد و هر قدر سرعت عبور سیال کمتر باشه سیم داغتر و مقاومت بیشتر - شما میایید مقاومت سیم رو بر اساس هر سرعت جریان سیالی یادداشت میکنید و چون این ارتباط از درجه اول هست به راحتی میتونید با روابط برنولی و چون قطر محفظه رو هم دارید فلو رو محاسبه کنید!
                        امیدوارم مناسب باشه! در واقع اینطوری شما یه سنسور میسازید-
                        روش دیگری که به ذهنم میرسه اینه که برید ببینید سنسور داخل کنتور های گاز رو ببینید سیستمشون چطوری هست
                        سلام
                        ازاین روش برای اندازه گیری مقدار خلا در صنعت استفاده میشه.تا 8-^10 تور.
                        برای فلوهای کم میتونید از صفحه پیزو استفاده کنید.
                        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

روش صفحه پیزو رو توضیح میدید چطوری هست؟!

دیدگاه

برای فلومتر از ultrasonic هم میشه استفاده کرد.
                            ولی چون می خوهیم روی پلتفرم اماده صحبت کنیم ببین این حالت معقول و درست هست یا نه؟:
                            با توجه به اینکه حرکت گاز به توربین نیرو وارد می کنه و اون رو می چرخونه، قاعدتا اگه دوتا نیرو وارد کنیم باید سریعتر بچرخه. مشکل شما اینه که حداقل نیرو برای چرخوندن وجود نداره. میشه این نیروی افست رو خودت ایجاد کنی. یعنی نیرویی که اگر فلوی اصلی صفر بود، حداقل نیروی لازم به توربین رو وارد کنه و اون رو با یه سرعت مشخص بچرخونه.
                            چیزی که به ذهن من میرسه اینه که شما محور توربین رو که قاعدتا خارج از لوله در دسترس هست، به یک توربین(یا پره دیگه) متصل کنی و توربین دوم رو در یک لوله (یا هر روش دیگه) قرار بدی و یک فلوی ثابت درون اون ایجاد کنی. با این کار حتی اگه فلوی لوله اول و اصلی صفر باشه، اون فلوی دوم و فرعی و ثابت، توربین رو می چرخونه . یه سرعت آفست خواهی داشت. حالا وقتی فلوی اصلی هم وجود داشته باشه، با توجه به اینکه به محور دو تا نیرو وارد میشه، سرعت چرخش متناسب با مجموع فلوی افست و فلوی اصلی خواهد بود.
                            مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                            از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                            جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                            اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

ممنون از راهنمایی دوستان
                              ولی صورت مسئله رو یکبار دیگه بیان میکنم تا هدف مشخص بشه
                              ما یک فلومتر توربینی داریم که روی یک مسیر گاز قرار گرفته و درست هم کار میکنه و مجوز دست زدن به ساختار اون رو نداریم ولی بطریقی میتونیم بفهمیم که چه موقع از حرکت باز ایستاده و در این حالت ممکن است یک فلوی کمی داشته باشیم که فلومتر مورد نظر قادر به اندازه گیری آن نیست. و هدف اندازه گیری این فلوی به حساب نیامده است این را هم ذکر کنم که در اکثر مواقع فلو در حالت نرمال است و بعضی مواقع فلومتر در این حالت کوچکتر از Qmin قرار میگیرد.
                              دوستان ایده های خوبی دادند من یک جمع بندی کنم کلا دو ایده داریم (البته فعلا)
                              قرار دادن یک مسیر بای پس موازی با فلومتر اصلی
                              در این حالت میتوانیم یک فلومتر رنج پایین از هر نوعی را بگذاریم و یک ولو در مسیر اصلی، یک ولو در مسیر بای پس و حالت عادی مسیر اصلی باز و مسیر بایپس بسته است و در زمان فلوهای کم مسیر اصلی بسته و مسیر بای پس باز میشود اشکال این روش هزینه زیاد آن مخصوصا ولو مسیر اصلی است. این روش را با یک رویکرد دیگر نیز میتوان در نظر گرفت که ولوی وجود نداشته باشد. و با توجه به تناسب ضخامت لوله مسیر اصلی و فرعی فلوی واقعی را تشخیص دهیم مثلا اگر خطی باشد محاسبه کنیم که فلوی مسیر اصلی یک دهم مسیر اصلی است و ..... که البته بررسی بیشتر این روش و دقت آن نیاز به دانش در مورد مکانیک سیالات دارد .

قرار دادن یک فلومتر با رنج پایین در مسیر اصلی
                              در این روش استفاده از فلومترهایی که باعث ایجاد مقاومت در مسیر فلو میشوند توصیه نمیشود. مثلا یک فلومتر توربینی یا اورفیس پلیت و ... نمیتوان استفاده نمود چون این نوع فلومترها در رنج پایین مسیر عبور جریانشان کوچک است و مسیر عبور فلو را محدود میکنند. و باید سراغ روشهایی مانند التراسونیک، روش دمایی که دوستمان فرمودند ، و ... رفت که عنصر مکانیکی چندانی در مسیر عبور فلو نباشد.
                              حال باید مزایا و معایب این روشها، نیاز های پیاده سازی و .. . را بررسی کنیم و یا اینکه روشهای مناسبتر و بهینه تر
                              مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X