اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت محافظ شبیه کارکرد محافظ فاراتل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت محافظ شبیه کارکرد محافظ فاراتل

سلام من میخوام تغییراتی در سخت افزار و نرم افزار محافظ دیجیتالی توی پست ساخت یه محافظ به جای تمام محافظ ها انجام بدم به این صورت که وقتی ولتاژ کم یا زیاد شد برق رو قطع نکنه بلکه به طور اتوماتیک برق رو به سطح نرمال برسونه مثل محافظ های فاراتل حالا چه تغیراتی باید تو سخت افزار انجام بدم

پاسخ : ساخت محافظ شبیه کارکرد محافظ فاراتل

نوشته اصلی توسط paradise_6671 نمایش پست ها
    سلام من میخوام تغییراتی در سخت افزار و نرم افزار محافظ دیجیتالی توی پست ساخت یه محافظ به جای تمام محافظ ها انجام بدم به این صورت که وقتی ولتاژ کم یا زیاد شد برق رو قطع نکنه بلکه به طور اتوماتیک برق رو به سطح نرمال برسونه مثل محافظ های فاراتل حالا چه تغیراتی باید تو سخت افزار انجام بدم
    سلام.این کار یکمی خرج داره اول میری یدونه از این
    ترانس های دستی تقویت برق میگیری بعد اون کلیدچرخانکیش
    رو در میاری وبه جاش یه برد با نمیدونم کلی رله و آیسی
    و ترانزیستور و...نصب میکنی وتمام.
    فکر کنمدو میلیون تومان
    خرج داشته باشه.
    مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
    https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط paradise_6671 نمایش پست ها
      اصلی ترین قسمت اون استابلیزر هایی که شما بهش اشاره کردی، همون ترانسیه که دارن، یک تارنس با سر های خروجی زیاد و متخلف.
      عمده قیمت اون دستگاها همین ترانس هستش وگرنه بردشون هزینه ای نداره، اون ترانس هر سری که ازش بیرون اومده یک نسبت دوری دراه که با اونیکی سیم پیچ ها متفاوته، که مثلا اگه ورودی 230 باشه، یک سر داریم که نسبتش 1 به 1 هست و خروجیش میشه 230 پس همون رو به خروجی وصل مینکه، یک سر دیگه داریم فرضا وقتی ورودی میشه 210 خروجی اون این بار میشه 230 و اون رو به خروجی وصل میکنهه و... برای همین توی نوع رله ای استابلیزر همش صدای قطع ووصل شدن کنتاکت های رله میاد.
      پس اگر فکر میکنی که ترانس هم خودت بپیچی من همچین پیشنهادی بهت نمیکنم و اگه بری یه نمونه آماده بخری خیلی بهتر میتونه باشه، چون من خودم طراحی ماشین خوندم میدونم که کلی داستان این وسط هست که برای شخصی مثل شما که حدس میزنم تجربه ای تو این زمینه نداره بسیار بسیار مشکل هست ( و حتی برای خود من)، بعد شما فرض کن ترانسم ساختی بردشم باید بسیازی چون اون برد محافظی که داری صرفا یه تایمره، که اصلا توی این کاربرد نمیتونی اونو طوری تغییر بدی که اون خروجی مطلوبت رو بهت بده، پس برد رو هم باید از اول طراحی کنی ، که اینم انجام بدی حالا شاسی رو هم باید طراحی کنی و هزینه ساخت اونم با فرض پرینتر سه بعدی، پول خودش پول یه استابلیزر 2 کیلووات فاراتل میشه!
      توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
      همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
      https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

با سلام
        بجای استفاده از ترانسهای چند سر که هم خود آنها و هم مدار کنترلشان بسیار هزینه بر است از ترانسهای با هسته فرو رزونانت استفاده کنید که در رنج 180 تا 240 ولت ولتاژ ثابت 220 ولت را ارائه میدهند البته هسته این ترانسها گران است ولی هیچ مدار اضافی ندارد . سالها قبل فاراتل این نوع ترانسها را به بازار عرضه میکرد ولی متاسفانه چند سالی است که دیگر عرضه نمیشود ولی شاید شرکتهای دیگر ارائه نمایند تحقیق کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X