اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

adc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

adc

سلام
    من میخواستم 4 تا ولتمتر دیجیتال 10 ولتی رو با یه ای سی ایجاد کنم و خروجیشون رو توی ال سی دی ببینم
    حالا باید چجوری این کارو کنم با وقفه تکمیل ای دی سی ؟؟؟

پاسخ : adc

ببخشید سوالتون خیلی کلی هست.یه نگاهی به این تاپیک بندازین ببینین به دردتون میخوره؟
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=70446.0

درکل کار سخت و پیچیده ای نیست.واسه تقلیل ولتاژ 10 ولت به ولتاژی که میکرو بتونه اندازه بگیردش هم روشهای مختلفی وجود داره.
    بیشتر توضیح بدین ببینیم سخت افزارتون چی داره و چی میتونه داشته باشه؟
    چه میکرویی مد نظرتون هست؟

دیدگاه

درست شد .
      ممنونم
      ولی حالا من میخوام 10 ولت رو مستقیم به میکرو وصل کنم نه با روش تقسیم مقاومتی
      چجوری میشه.
      باید ولتاژ مرجع رو تغییر بدم ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alialaei110
        درست شد .
        ممنونم
        ولی حالا من میخوام 10 ولت رو مستقیم به میکرو وصل کنم نه با روش تقسیم مقاومتی
        چجوری میشه.
        باید ولتاژ مرجع رو تغییر بدم ؟؟؟
        سلام
        حداکثر ولتاژی که می تونید بدید به میکرو برابر ولتاژ تغذیه هست و برای واحد adc حداکثر به اندازه رفرنس
        10 ولت رو اگه دی سی هست با تقسیم مقاومتی و اگه متناوب هست با تقسیم مقاومتی یا کوپلاژ ترانسفورمری انجام بدید که البته باید توجه داشته باشید که سیگنال متناوب به اندازه ولتاژ ماکس تقسیم بر دو باید آفست داشته باشه و الا میکرو آسیب می بینه و در کل هیچگونه ولتاژ منفی نباید به میکرو داده شود.(کمتر از زمین میکرو) :read:
        مردم شهري که همه در آن مي لنگند/ به کسي که راه راست ميرود مي خندند

دیدگاه

ممنونم درست شد کلا .
          فقط ولتاژی که توی این پروژه دارم 24 ولت دی سی هست . من باید ازش یه 5 ولت یه 10 ولت بگیرم چجوری تبدیلش کنم . باید از مبدل باک بوست استفاده کنم ؟؟؟؟؟

دیدگاه

اقا اینم حل شد .
            فقط مونده دو تا سوال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
            من میخوام عملی از یک اس سی PIC چهار تا ADC بگیریم و چهار تا ولتاژ 0-10 ولت رو توی نمایش گر نشون بدم
            حالا به صورت عملی چه نکته هاییی رو باید توی مدارم رعایت کنم .باید پایه ها رو مستقیم به ولتاژ ها وصل کنم برای اندازه گیری یا مقامت بزارم برای هر پایه یا پول اپش کنم .
            و این سوال من یک ال ای دی رو میخوام با ولتاژ 24 ولت روشن کنم چه مقاومتی باهاش سری کنم ؟؟؟؟

دیدگاه

بصورت مستقیم وصل کن به ADC و مقاومت سری نمیخواد فقط ولتاژ اعمالی به مبدل بیشتر از ولتاژ مجاز نباشه
              و برای LED هم اگر ولتاژ حالت روشن را حدود 3 ولت بگیریم و جریان مورد نیاز را حدود 10 میلی آمپر بنابراین یک مقاومت 2.2 کیلو اهم مورد نیاز شما خواهد بود
              مهم نیست چه مدرکى دارید
              مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

اگه ولتاژهای ورودی قطعاً از 10 ولت بیشتر نمیشن، با تقسیم مقاومتی بده به ADC طوری که وقتی ولتاژ ورودی 10 ولت هست، ولتاژ روی ADC بشه 5 ولت. و این یعنی استفاده از دوتا مقاومت سری مثل هم.(مثلا 2تا1کیلو) میتونی از اپتوکوپلر هم استفاده بکنی که با تغییر ولتاژ ، جریان عبوری از LED داخلی اپتوکوپلر تغییر بکنه و میزان هدایت ترانزیستور داخل اپتوکوپلر هم تغییر میکنه و خیلی راحت میشه اندازه گیریش کرد.

در مورد LED :
                مشخصات LED چی هست؟ مثل : توان مصرفی (با توجه به ابعاد معلوم میشه) - رنگ(که در اصل بیانگر همون ولتاژ گاما هست)

دیدگاه

یعنی اگر مستقیم 10 ولت رو وصل کنم اشکال داره ؟؟؟؟؟ از تقسیم مقاومتی استفاده نکنم

دیدگاه

وقتی پردازنده ولتاژ تغذیش 5 ولته چطور میتونه بالای این ولتاژ رو تشخیص بده
                    در ضمن اعمال ولتاژ بالای 5.5 ولت به پایه های میکروکنترلر به اون صدمه میزنه
                    حتما از تقسیم مقاومتی استفاده کنید دو تا مقاومت 10 کیلو سری کنید و از سر وسط به مبدل آنالوگ به دیجیتال بدهید
                    مهم نیست چه مدرکى دارید
                    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alialaei110
                      یعنی اگر مستقیم 10 ولت رو وصل کنم اشکال داره ؟؟؟؟؟ از تقسیم مقاومتی استفاده نکنم
                      اشکالی داره؟!! شک دارین؟!! میتونین امتحان کنین، فقط لطفا بعد اینکه امتحان کردین، بهمون بگین که میکرو کلاً سوخت یا فقط اون ورودی ADC ناقص شد ؟!! :mrgreen:

دیدگاه

خب مقایسه میکنه دیگه . برنامه نویسیم جوریه که ولتاژ هایی که میخاد اندازه گیری کنه رو با یک ولتاژ 10 ولتی مقایسه میکنه نه ولتاژ منبع تغذیه .
                        ولی از تقسیم ولتاژ استفاده میکنم ممنونم

دیدگاه

عزیز بحث برنامه نویسی نیست! بحث سخت افزار میکرو هست که به شما اجازه ی اعمال ولتاژ بیشتر از تغذیه میکرو رو نمیده!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X