اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محافظ هنگ میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محافظ هنگ میکرو

سلام
    فکر کنین یه میکرو داریم که با یه دونه باطری لیتیوم پولیمر داره کار میکنه!
    برای جلوگیری از هنگ کردن از واچ داگ استفاده میکنیم ، خب ، حالا اگه میکرو کلا هنگ کرد چی؟ یعنی واچ داگش هم هنگ کرد چیکار میکنیم؟
    آی سی خاصی هست که مراقبت کنه از هنگ کردن میکرو؟؟؟
    از شمارنده و رله هم نمیتونم استفاده کنم ...
    شما بودین چیکار میکردین؟

پاسخ : محافظ هنگ میکرو

1- واچ داگ از هنگ جلوگیری نمیکنه بلکه بعد از هنگ میکرو رو ریست میکنه
    2- قبلا که واچ داگ نبود مثلا در 8051 یه تایمر بیرون کار میذاشتن تا در صورت هنگ کردن میکرو اونو ریست کنه
    3- با یه ترانزیستور و یه خازن مقاومت یه مدار RC متصل به پایه ریست شروع به شارژ خازن میکنه قبلا از اینکه میکرو ریست بشه ترانزیستور توسط میکرو (اگه در حالت هنگ نباشه) ترانزیستور رو روشن و خازن رو تخلیه میکنه عینهو پاک کردن واچ داگ

دیدگاه

از ADM705 استفاده کن.
      جواب کارت رو میده. باید به پایه ورودیش پالس بدی ، اگر اشتباه نکنم 1.3 ثانیه ورودیش تغییر نکنه تایمر داخلیش ریست میشه و میکرو رو ریست میکنه(خروجیش به پایه ریست میکرو میره.)

دیدگاه

من یک بار که نیاز به چنین مداری داشتم یک شمارنده 8 بیتی گذاشتم و ریست اون رو با میکرو انجام میدادم اگر میکرو مدت زمان زیادی ریست نمیکرد. مثلا بیت هفتم شمارنده بعد یک مدت یک میشد و با اتصال مناسب به پایه ریست میکرو اون رو ریست میکرد.

مهم نیست چه مدرکى دارید
        مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام
          اولا که منبع کلاک واچ داگ مستقل هست و در بیشتر مواردی که میکرو هنگ میکنه اون از کار نمی افته
          اما بازهم برای اطمینان بیشتر میشه مثلا یکی از پایه ها رو به صورت خروجی تعریف و دائم وضعیتش رو بین صفر ویک تغییر بدیم، تغییر وضعیت ندادنش طی یک زمان معین یعنی هنگ میکرو، حالا یه مدار خارجی مثل کانتر یا تایمر باید میکرو رو ریست کنه

دیدگاه

ممنون از همگی
            در حال حاضر دارم از یه 4060 استفاده میکنم ، خوب هم جواب گرفتم ... اون روش ترانزیستوریه هم خیلی جالب بودش (کم هزینه )
            کلا من به میکرو اصلا اعتماد ندارم ( گرچه نون خوردنم از همین میکرو هست :mrgreen: ) ، همیشه هزار تا راه جلوگیری از هنگ کردن میزارم سر راهش!!!

دیدگاه

شما اگر هنگام ساخت مدار چاپی نکات EMC را رعایت کنید و تایمر WDT را فعال کنید، میکروکنترلر هرگز هنگ نمی کند
              { خلاف قوانین - پاک شد }
              برد آموزشی ARM: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=91977
              آموزش DSP: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=91940
              آموزش Allegro: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=79877

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رضا بیگی
                شما اگر هنگام ساخت مدار چاپی نکات EMC را رعایت کنید و تایمر WDT را فعال کنید، میکروکنترلر هرگز هنگ نمی کند
                مهندس سیستمم با یه لیتیوم پولیمر داره کار میکنه ، گاهی توی یه لحظه جریان شدیدی کشیده میشه از باطری ، حفاظت زیادی انجام دادم ، با این حال وقتی
                میزان شارژ باطری کاهش پیدا میکنه ، با هر بار جریان کشی میکرو گاهی هنگ میکنه که تقریبا همیشه با همون واچ داگ کارش راه میوفته ، اما چون مجبورم یه جایی بزارم این دسگاه رو که شاید هیچ وقت بهش دسترسی نداشته باشم مجبورم یه همچین چیزی بزارم که با چماق بالا سر میکرو وایسه دیگه :mrgreen:

دیدگاه

سلام؛
                  در مورد هنگ کردن و ریست شدن میکرو خازن تانتالیوم بسیار موثره، یک خازن ظرفیت بالا در نزدیک میکرو و یک خازن 100 نانو smd (هر دو تانتالیوم) زیر میکرو لحیم کنید. معجزه می کنه. در ضمن اگر در ورودی تغذیه از سلف هم استفاده کنید نتیجه خیلی بهتر خواهد بود...

دیدگاه

مهندس خازن بزرگ رو کجا وصل کنیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط exelance
                      مهندس خازن بزرگ رو کجا وصل کنیم؟
                      به تغذیه و نزدیکترین جا به میکرو، البته منظور از بزرگ نسبت به 100 نانو فاراد هست. من معمولا با 33 میکرو جواب گرفتم. البته با این فرض که شما در مدار منبع تغذیه خازن هایی با ظرفیت بالاتر دارید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر جعفری
                        به تغذیه و نزدیکترین جا به میکرو، البته منظور از بزرگ نسبت به 100 نانو فاراد هست. من معمولا با 33 میکرو جواب گرفتم. البته با این فرض که شما در مدار منبع تغذیه خازن هایی با ظرفیت بالاتر دارید.
                        من یه دونه 47 میکرو تانتالیوم میزارم توی نزدیکترین فاصله به میکرو و البته واح آنالوگ رو با سلف از واحد دیجیتال جدا میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir-Sam
                          سلام
                          فکر کنین یه میکرو داریم که با یه دونه باطری لیتیوم پولیمر داره کار میکنه!
                          برای جلوگیری از هنگ کردن از واچ داگ استفاده میکنیم ، خب ، حالا اگه میکرو کلا هنگ کرد چی؟ یعنی واچ داگش هم هنگ کرد چیکار میکنیم؟
                          آی سی خاصی هست که مراقبت کنه از هنگ کردن میکرو؟؟؟
                          از شمارنده و رله هم نمیتونم استفاده کنم ...
                          شما بودین چیکار میکردین؟
                          رعایت مسایلی که دوستان درباره خازن ها گفتند + استفاده از watch dog + صرف نظر از کریستال خارجی درصورت امکان (درصورتیکه مجبور به استفاده از کریستال هستید حتما کریستال و خازنهاش رو نزدیک میکرو قرار بدین و بدنه کریستال رو زمین کنید.+ فعال کردن فیوز بیت CKOPT)+ فعال کردن BOD اگر از باتری استفاده می کنید. اگر دستگاهتون پرتابله مطمئن باشید که حین حرکت درمحل اتصال بین باتری و جاباتری نویز تولید میشه و همین موجب هنگ کردن میکرو میشه....

دیدگاه

شما می تونید با استفاده از تایمر واچ داگ این کار رو انجام بدین :eek:

دیدگاه

با سلام

دوستانی که دنبال واچ داگ خارجی هستن این تراشه هم بد نیست: AME8520

فقط چند نکته :

1- قبل از هر چیز بدونید که برنامه نویسی شما رابطه مستقیمی با هنگ کردن میکرو داره و اعتقاد دارم برنامه نویسی اصولی تا حد زیادی مسئله نویز رو کاهش میده.
                              2- طراحی اصولی مدار و رعایت یک سری نکات ساده که دوستان به بعضی مواردش اشاره کردن یکی دیگر از کارهایی که تاثیر چشم گیری داره.
                              3- سپس استفاده از تایمر واچ داگ هم در اکثر مواقع به درستی کارساز خواهد بود.

بازم مشکلی بود بنده در حد توان در خدمتم.
                              موفق و بدون نویز باشید
                              چرا ناراحتی پاتریک!
                              + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                              - از دیدنش ناراحت شدی؟
                              + نه
                              پس چی ناراحتت کرده
                              + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                              ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                              ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              محصولات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X