اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آنتخاب arm برای آموزش و شروع کار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آنتخاب arm برای آموزش و شروع کار

سلام
    من قبلا با AVR و نرم افزار بیسکام کار میکردم
    الان می خوام آموزش و کار کردن با ARM رو شروع کنم
    مشکل اینجاست که نمی دونم با چه چیپی و از چه خانواده ای کار رو شروع کنم
    مثلا اگه کیت آموزش یه نوع چیپ رو تهیه کنم می تونم بعدا با چیپ های دیگه هم کار کنم یعنی تفاوت ها تا چه حده ؟
    کارم با ARM بیشتر روی پردازش تصویر و صوته
    پشتیبانی از همه پورتها سریال شبکه و usb هم برام مهمه
    کدوم چیپ یا کدوم کیت آموزشی رو پیشنهاد می کنید؟
    ممنون می شم راهنمایی کنید

پاسخ : آنتخاب arm برای آموزش و شروع کار

دوستان منم همین مشکلو دارم خواهشا راهنمایی کنید

دیدگاه

پردازش تصویر میخواهید چه کار کنید ؟ دقیق توضیح بدین
      همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
      کانت

دیدگاه

اگر می خواهید پردازش صوت و تصویر کار کنید بهترین راه استفاده از سیستم عامل است . به دنبال بردهایی بروید که روی آن سیستم عامل لینوکس و یا ویندوز است (هسته های Cortex-A)(بردهای لینوکس به نظر من بهتر است) و با کتابخانه هایی مثل opencv کار کنید یا برید سراغ FPGA و یا DSPبرای این کار، که بحث خودش رو می طلبه

اما اگر می خواهید تازه شروع کنیدبه کار با میکرو کنترولر های ARM و مخصوصا شما که بیسیک کار کردید به نظر من از میکرو های ساده تر شروع کنید مثل lpc1114 و یا lpc1313 که هم یکم برنامه نویسی سی رو تمرین کنید و هم در رجیستر ها گم نشوید
        کتابخانه های CMSIS برای همین به وجود آمده اند که شما بتوانید راحتتر نوع میکروکنترولر خود را عوض کنید چه از نظر سازنده و از چه نظر ساختار ، البته برای خانواده Cortex است ، که من هم به شما توصیه اکید میکنم که با خانواده Cortex کار کنید. البته واقعا کتابخانه CMSIS تمام نیاز های شما را پوشش نمی دهد ، شما برای حرفه ای تر شدن باید دیتاشیت بخوانید و کار با رجیستر ها را هم در کنار آن بدانید
        (به طور خلاصه توصیه می کنم برای کارهای روتین از دو شرکت NXP یا ST میکرو خود را انتخاب کنید)

میکروکنترولر که در ایران الان نسبتا جا افتاده است، LPC1768 است .که میکرو کنترولر مناسب و نسبتا قوی است ، البته برای بسیار از کارها زیاد و گران تر هم است! برای دیگر کار ها ضعیف
        به این دلیل من پیشنهاد می کنم با LPC1313 کار کنید که علاوه بر قیمت پایین آن ساختار های آن با بیشتر میکروکنترولر های Cortex خیلی هم پوشانی دارد حدود 90 در صد و بیشتر با LPC11xx یک جور است و مزیت دیگر آن قابلیت شبیه سازی در ورژن های 8 به بعد پروتیوس است. (مقایسه با AVR که 8بیتی 16 مگ است ، این 32 بیتی 72 مگ است ، البته با کلی امکاات جانبی دیگر و رجیستر های بسیار اصولیتر و تمیز ، من به شخصه در همه کاری به AVR ترجیح می دهم!)

برای خرید هم سایت فروشگاه و پایا الکترونیک موجود دارند ، اگر باز هم مشکل خرید داشتید یک پیغام خصوصی من بزنید
        برای شروع آموزش و چند مثال ساده هم می توانید به اینجا مراجعه کنید
        http://www.ofteax.ir/armvideo/
        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : آنتخاب arm برای آموزش و شروع کار

نوشته اصلی توسط Mohpooria
          اگر می خواهید پردازش صوت و تصویر کار کنید بهترین راه استفاده از سیستم عامل است . به دنبال بردهایی بروید که روی آن سیستم عامل لینوکس و یا ویندوز است (هسته های Cortex-A)(بردهای لینوکس به نظر من بهتر است) و با کتابخانه هایی مثل opencv کار کنید یا برید سراغ FPGA و یا DSPبرای این کار، که بحث خودش رو می طلبه

اما اگر می خواهید تازه شروع کنیدبه کار با میکرو کنترولر های ARM و مخصوصا شما که بیسیک کار کردید به نظر من از میکرو های ساده تر شروع کنید مثل lpc1114 و یا lpc1313 که هم یکم برنامه نویسی سی رو تمرین کنید و هم در رجیستر ها گم نشوید
          کتابخانه های CMSIS برای همین به وجود آمده اند که شما بتوانید راحتتر نوع میکروکنترولر خود را عوض کنید چه از نظر سازنده و از چه نظر ساختار ، البته برای خانواده Cortex است ، که من هم به شما توصیه اکید میکنم که با خانواده Cortex کار کنید. البته واقعا کتابخانه CMSIS تمام نیاز های شما را پوشش نمی دهد ، شما برای حرفه ای تر شدن باید دیتاشیت بخوانید و کار با رجیستر ها را هم در کنار آن بدانید
          (به طور خلاصه توصیه می کنم برای کارهای روتین از دو شرکت NXP یا ST میکرو خود را انتخاب کنید)

میکروکنترولر که در ایران الان نسبتا جا افتاده است، LPC1768 است .که میکرو کنترولر مناسب و نسبتا قوی است ، البته برای بسیار از کارها زیاد و گران تر هم است! برای دیگر کار ها ضعیف
          به این دلیل من پیشنهاد می کنم با LPC1313 کار کنید که علاوه بر قیمت پایین آن ساختار های آن با بیشتر میکروکنترولر های Cortex خیلی هم پوشانی دارد حدود 90 در صد و بیشتر با LPC11xx یک جور است و مزیت دیگر آن قابلیت شبیه سازی در ورژن های 8 به بعد پروتیوس است. (مقایسه با AVR که 8بیتی 16 مگ است ، این 32 بیتی 72 مگ است ، البته با کلی امکاات جانبی دیگر و رجیستر های بسیار اصولیتر و تمیز ، من به شخصه در همه کاری به AVR ترجیح می دهم!)

برای خرید هم سایت فروشگاه و پایا الکترونیک موجود دارند ، اگر باز هم مشکل خرید داشتید یک پیغام خصوصی من بزنید
          برای شروع آموزش و چند مثال ساده هم می توانید به اینجا مراجعه کنید
          http://www.ofteax.ir/armvideo/
          سلام دوست عزیز-من صرفا میخوام کار با armرو شروع کنم-زبان سی هم کارکردم-میخوام یه میکرو کامل باشه نه که چند وقت بعد دوباره مجبور شم عوضش کنم چی پیشنهاد میکنید؟

دیدگاه

سلام
            میکروی LPC1768 را بهتره که انتخاب کنید چون منابع زیادی داره و برنامه نویسی c با کیل شروع کن چون مثال های خوبی و منابع زیادی داره!
            LPC1768 هم محدودیتی توی ادوات جانبی اش نداره و سرعت قابل قبولی هم داره!
            موفق باشید
            [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : آنتخاب arm برای آموزش و شروع کار

نوشته اصلی توسط morteza7090
              سلام دوست عزیز-من صرفا میخوام کار با armرو شروع کنم-زبان سی هم کارکردم-میخوام یه میکرو کامل باشه نه که چند وقت بعد دوباره مجبور شم عوضش کنم چی پیشنهاد میکنید؟
              به نظر من میکرو کامل نمیشه تعریف کرد! هر جایی یه چیزی لازمه!
              به نظر من اگر بحث مالی مطح نیست با LPC1788 کار کنید ،بسیار خوب است(مخصوصا برای کاراهای تصویری و .... ، رم خارجی متصل می گردد)، در سطح پایین تر LPC1768 یا stm32f103
              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

میشه بگید با ARM7 چه پروژه هایی باید انجام بدیم؟ میخام بدونم قدرت چه کاری رو داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Sede
                  سلام
                  میکروی LPC1768 را بهتره که انتخاب کنید چون منابع زیادی داره و برنامه نویسی c با کیل شروع کن چون مثال های خوبی و منابع زیادی داره!
                  LPC1768 هم محدودیتی توی ادوات جانبی اش نداره و سرعت قابل قبولی هم داره!
                  موفق باشید
                  نوشته اصلی توسط Mohpooria
                  به نظر من میکرو کامل نمیشه تعریف کرد! هر جایی یه چیزی لازمه!
                  به نظر من اگر بحث مالی مطح نیست با LPC1788 کار کنید ،بسیار خوب است(مخصوصا برای کاراهای تصویری و .... ، رم خارجی متصل می گردد)، در سطح پایین تر LPC1768 یا stm32f103
                  این lpc1768فرقش باat91sam7x256چیه؟بین این دوتا کدومو انتخاب میکنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط morteza7090
                    این lpc1768فرقش باat91sam7x256چیه؟بین این دوتا کدومو انتخاب میکنید؟
                    سلام
                    میکرو at91sam7x256 با فرکانس کاری خیلی پایین تر از 1768 قرار داره! ولی مثال های at91sam7x256 بیشتره :cry:
                    در ضمن 1768 از خانواده Cortex M هستش که از arm 7 معمولی بسیار بالاتر است
                    به این جدول نگاه کنید!
                    به علائم توجهی نکن :mrgreen:
                    این طور که نشون میده این میکرو از ARM9بالاتر است :nice:
                    خلاصه 1768 را انتخاب کن که بعد ها پشیمون نشی! از من نصیحت :rolleyes:
                    [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

کارم با ARM بیشتر روی پردازش تصویر و صوته
                      اگر بخواهید روی پردازش تصویردرست حسابی وقت بگذارید lpc1768 به درد شما نمیخوره ؛ یه دلیلش هم اینه که پورتب برای اضافه کردن رم خارجی نداره.
                      برای پردازش صوت خوبه ولی نه کارهای خیلی پیچیده , من روی یه کاری روی صوت با هسته 300 مگاهرتزی کم میاوردم ؛ خیلی مهمه که کار پیچیده دستش ندید.
                      .
                      نوع تصویر و اینکه با چه فریم ریتی کار میکنید رو اگر بگید میشه نظر داد که چه هسته ای مناسب تر هست.
                      در کل بد نیست به کاربرد هایی که شرکت داده هم نگاه بندازید مثلا برای LPC1768

eMetering
                      Lighting
                      Industrial networking
                      Alarm systems
                      White goods
                      Motor control
                      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

به نظرم اصلا بحث ردازش تصویر اینجا مطرح نیست . هر کسی دوست داشته باشه میره به سمت DSP یا FPGA مثلا !
                        مهم همون چیزهائیه که توی درس میکروپروسسور یاد دادند !کار با رجیستر ها .
                        همین . فرقی نمیکنه طرف شما ARM باشه یا 8051 . روال کار یکیه . برای دسترسی به محیط حافظه دستورات مشابه هم دیگه است . برای کار با پریفرالها هم همینطور ! اینجا امکانات و سرعت پردازش بالاتره . تنوع رجیستر ها رو داریم و فضای نگهداری دیتا بیشتره .
                        اساس کار از دید یک برنامه نویسی که با زبون c میخواد برنامه بنویسه تغییر بنیادی نمیکنه !حتی دستورات اسمبلی مشابه هم دارند . اما از دید سخت افزاری بسیار بسیار با هم تفاوت دارند .

اینها رو گفتم که نترسید از اسم ARM و بدونید در صورتیکه به میکرو ها یک دید کلی و یک تجربه برنامه نویسی سطح پایین داشته باشید (مثلا کارها رو به Code Wizard نسپرده باشید و خودتون با رجیستر ها درگیر شده باشید) مشکلی نخواهید داشت .

برای انتخاب نوع میکروتون هم علاوه بر امکانات باید نیم نگاهی به بازار داشته باشید خیلی چیزاها توی بازار ایران پیدا نمیشه !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
                          به نظرم اصلا بحث ردازش تصویر اینجا مطرح نیست . هر کسی دوست داشته باشه میره به سمت DSP یا FPGA مثلا !
                          مهم همون چیزهائیه که توی درس میکروپروسسور یاد دادند !کار با رجیستر ها .
                          همین . فرقی نمیکنه طرف شما ARM باشه یا 8051 . روال کار یکیه . برای دسترسی به محیط حافظه دستورات مشابه هم دیگه است . برای کار با پریفرالها هم همینطور ! اینجا امکانات و سرعت پردازش بالاتره . تنوع رجیستر ها رو داریم و فضای نگهداری دیتا بیشتره .
                          اساس کار از دید یک برنامه نویسی که با زبون c میخواد برنامه بنویسه تغییر بنیادی نمیکنه !حتی دستورات اسمبلی مشابه هم دارند . اما از دید سخت افزاری بسیار بسیار با هم تفاوت دارند .

اینها رو گفتم که نترسید از اسم ARM و بدونید در صورتیکه به میکرو ها یک دید کلی و یک تجربه برنامه نویسی سطح پایین داشته باشید (مثلا کارها رو به Code Wizard نسپرده باشید و خودتون با رجیستر ها درگیر شده باشید) مشکلی نخواهید داشت .

برای انتخاب نوع میکروتون هم علاوه بر امکانات باید نیم نگاهی به بازار داشته باشید خیلی چیزاها توی بازار ایران پیدا نمیشه !
                          منابع آموزشی رو چکار کنیم؟انگار چیزی نیست :angry:

دیدگاه

فراوون هست .
                            فارسی یا انگلیسی ؟
                            فارسی توی این 2 3 ساله شاید 10 12 تا کتاب چاپ شده ! انگلیسی هم توی سایت کیل یا ARM همه چیز رو به تفصیل توضیح داده ! به چیز بیشتری نیاز نیست .

دیدگاه

این یک کتاب فارسی رایگان هستش ولی فقط باید از سایتش دانلود کنید :
                              http://www.armkits.ir/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C-arm/
                              امیدوارم مفید واقع بشه براتون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X