ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2012/05/19
    2
    0

كمك در برنامه ربات مسيرياب

با سلام
    من امسال ميخوام توي مسابقات شريف بخش دانش اموزي شركت كنم ولي توي برنامه ربات مشكل دارم لطفا دوستان كمك كنند:
    دوستان من اين برنامه اي كه پايين هست رو واسه يه ربات 12 سنسوره نوشتم وتوي زمينه سفيد خيلي خوب كار ميكنه ولي نميدونم براي اينكه ربات بتونه توي زمينه سياه هم حركت كنه چي بنويسم در ضمن توي مسير يه دوراهي وجود داره كه كدي براي شناسايي مسير كوتاهتر دوراهي گذاشتن حالا ربات چطوري مي تونه اين كد رو تشخيص بده
    كد:

برنامه

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

ممنون ميشم كمكم كنيد
    2010/04/17
    225
    10

پاسخ : كمك در برنامه ربات مسيرياب

با سلام
    براي زمينه سياه:ابتدا بايد روبات تشخيص دهد که زمينه تغيير کرده است.براي مثال سنسور شماره يک شما که بر روي خط سياه است، سفيد مي شود و سنسور 2،3 که هميشه کنار خط مشکي هستند سياه را تشخيص مي دهند.
    مرحله بعدي روبات را با استفاده از تاخير به جلو برانيد تا تمام سنسور ها در زمينه مشکي قرار بگيرند.
    و در نهايت تمام سنسور ها را not کنيد و از برنامه هاي قبلي خود استفاده کنيد.

براي تشخيص مسير انحرافي بايد چينش سنسور هاي شما مشخص باشد.تا بتوانم به شما کمک کنم

2012/05/19
    2
    0

با سلام
    براي زمينه سياه:ابتدا بايد روبات تشخيص دهد که زمينه تغيير کرده است.براي مثال سنسور شماره يک شما که بر روي خط سياه است، سفيد مي شود و سنسور 2،3 که هميشه کنار خط مشکي هستند سياه را تشخيص مي دهند.
    مرحله بعدي روبات را با استفاده از تاخير به جلو برانيد تا تمام سنسور ها در زمينه مشکي قرار بگيرند.
    و در نهايت تمام سنسور ها را not کنيد و از برنامه هاي قبلي خود استفاده کنيد.

براي تشخيص مسير انحرافي بايد چينش سنسور هاي شما مشخص باشد.تا بتوانم به شما کمک کنم
    با تشكر از شما درباره اين توضيحاتي كه دادين ولي من از برنامه نويسي خيلي كم بلدم ميشه اين توضيحاتي كه دادين رو به صورت كد به من بديد تا من از روي اين كدها برنامه رو بنويسم

وچينش سنسورهاي من اين طوريه:

2013/06/19
    1,544
    72

سلام
    چينش سنسور هاي روبات شما بده و بهترين کاري که براي تشخيص اينورس ميتونيد انجام بديد اينه که همه ي سنسورهاتون رو مرتب با استفاده از يه حلقه FOR چک کنيد و ببينيد چند تا از سنسور هاتون توي زمينه سياه هست حالا اگر تعداد اونها بشتر از 8 تا بود (با توجه به تعداد سنسور هاي شما که 12 تا هست) يعني توي اينورس هستيد و حالا بايد يه فلگ رو يک کنيد (يا مقدار متغيرتون رو عوض کنيد)
    مثلا توي کد پايين مقدار سنسور ها رو اول همشون رو توي آرايه هاي 0 تا 7 ميريزم (چون تعداد سنسور هاي اي روبات شما 12 تااست) بعد اگه سنسور روي خط سياه باشه مقدار آرايه صفر و اگر رو زمينه سفيد باشه مقداره آرايه مربوط به اون سنسور يک ميشه
    بعد اول آرايه ها رو يکي يکي چک ميکنم حالا هر وقت به آرايه اي رسيدم که مقدارش يک بود به متغير j يکي اضافه ميکنم
    از FOR که اومد بيرون چک ميکنم ببينم j بيشتر از 7 هست يا نه اگر بشتر از 7 بود يعني تعداد زيادي از سنسور ها تو مشکيه(اين حالتيه که فقط توي اينورس پيش مياد)b=1 و اگر j کمتر از 7 بود b=0 ميکنم
    بغد توي while اصلي که شرط هاي مسيريابيم هست توي شرط مقدار سنسور ها رو برابر متغير b قرار ميدم اگر شرط برقرار بود يعني سنسور روي خطه نه رو زمينه حالا ميخواد خط مشکي باشه زمينه سفيد يا خط سفيد باشه زمينه مشکي وحالا تمام شرط ها و دستوراتي رو که ميخواي مينويسي
    void reading()

{
    array[0]=input(pin_b5);
    array[1]=input(pin_b4);
    array[2]=input(pin_b3);
    .
    .
    .
    .

}

void inv()
    {
    j=0;
    for (i=0;i<12;i++){
    if (array[i]==0) j++;
    }
    if(j>=7) b=1;

else b=0;

}
    البته من اينو براي pic و توي کامپايلر ccs که به زبان c هستش نوشتم حالا شما بايد اون طوري که ميخواي ازش استفاده کني
    AYRIC
    2012/09/09
    ملکان
    204
    0

به نظر من شما باید یک enum تعریف کنین که همون کار flag که دوستمون گفت رو بتونین با هاش به شکل زیبا تری انجام بدی :smile:

در ضمن با استفاده از این enum و یمکم هوش میتونی اشتباهات رباتت رو از بین ببری و با سرعت بیشتری مسیر رو ادامه بدی مثلا

با استفاده از این میتونی با استفاده از حالت های قبلی و حالت فعلی آینده رو پیشبینی کنی حالا اگه خواستی بیشتر توضیح میدم

خودم دارم 1 ربات میسازم برنامشو اینطوری خواهم نوشت اینا یکم مباحث هوش مصنویی و طراحی الگوریتم شبیهه
    اسمم را پدرم انتخواب کرد !
    نام خوانوادگي ام را يکي از اجدادم !
    ديگه بسه راهم را خودم انتخواب خواهم کرد !
    اينم لينک من :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg585767#msg585767
    2013/04/20
    تهران
    100
    0

دوستان کاره بنده خدا رو چرا سخت مي کنيد اخه مي گه که زياد برنامه نويسي بلد نيست به نظر من با if بنويسي بهتره و براي تشخيص پس زمينه بايد موقعيت رو توسط سنسورهات چک کني مثلا اول برنامه if بزار که اگر اون سنسور انتخابيت براي تشخيص پس زمينه 1 شد x=0 , y=1

يعني حالت معکوس پيش فرض که پس زمينه سفيد هست x=1 , y=0 وقتي پس زمينه عوض مي شه اون x,y هم عوض مي شه برنامه ات هم معکوس کار مي کنه ديگه نباس بنويسي

if sl0=1 then
    ....
    باس بنويسي

if sl0 = x then

که اگه عوض شد بتوني مقدار متغييرهات رو عوض کني ديگه برنامه اضافه ننويسي .

شريف مي بينمت :agree:
    Sometimes life's going to hit you in the head with a brick. Don't lose faith
    Steven Paul Jobs
    --------------------------------------------------------------
    aH ProgrammeR
    2015/06/02
    7
    0

سلام ببخشید میشه به من کمک کنین؟ برای مسیر های به شکل زیر به زبان c و بسکام چطوری باید دستور بدم و برنامشو بنویسم؟
    http://uupload.ir/files/xlb_untitled.png
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7