اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوئیچ آمپر بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوئیچ آمپر بالا

با سلام

من برای یه دستگاه جوشکاری نیاز به سوئیچ با آمپر بالا دارم.
    یه مدار حدود 60 ولت DC چند تا خازن رو شارژ می کنه. بعد الکترود ها رو به قسمتی که باید جوشکاری بشه وصل می کنم. حالا یه کلید یا سوئیچ می خوام که تخلیه خازن ها رو انجام بده. جریان در این حالت می تونه تا 10000 آمپر هم بالا بره. ولی فک کنم 2KA کار منو راه بندازه ...
    یک جریان بسیار کوتاه (حدود 0.003 ثانیه) برقرار میشه و انرژی مورد نیاز جوشکاری هم در حدود 500 ژول هستش.
    رشته من مکانیکه و به همین دلیل چیز زیادی از برق نمی دونم. لطفا کمی در این مورد راهنماییم کنین ...

با تشکر

پاسخ : سوئیچ آمپر بالا

از پست قبلیتون در خصوص ساخت دستگاه جوش لحظه ای خاطرم هست
    باید عرض کنم کلیدی که شما میخواهی در حیطه الکترونیک با این مشخصات خیلی سخت میشه طراحیش و مداری پیچیده از از درایو کردن تعداد زیادی ماسفت و یا igbt میشه. کلیدهای مکانیکی هم که مثلا در ترانسها و یا پستهای برق استفاده میشه بسیار گران قیمت و بزرگه بنابراین با توجه به اینکه در جریان کار شما هستم یک پیشنهاد دیگه به شما میدم.
    من دو سه روز پیش یکی از این دستگاههایی که نایلون فریزر رو با حرارت جوش میزنه درست کردم قرار بود دستگاه یک زمان محدود کار کنه و بعد قطع بشه، جریان هیتر حدود 50 آمپر بود البته برای چند ثانیه، بنابراین امدم قبل از ترانس روی 220 ولت یک رله گذاشتم و اون رو کنترل کردم به همین سادگی.
    شما هم باید همچنین کاری را بکنید. یک تعداد خازن دارید و یک منبع تغذیه که قراره اونها رو شارژ کنه بین مسیر منبع تغذیه و خازنها یک رله بگذارید و فرمان رله را از یک تایمر که زمان ان با یک ولوم قابل تنظیم است بگیرید. مثلا زمان روشن بودن رله را روی 10 ثانیه میگذارید ، پس رله به مدت 10 ثانیه وصل میشود و خازنها شارژ میشوند، بعد از 10 ثانیه ارتباط بین خازنها و منبع تغذیه قطع میشود حال به کمک الکترودهای مورد نظر جوش را انجام میدهید و خازنها تخلیه میشوند. برای شارژ مجدد باید کلید تایمر زده شود و رله را به مدت 10 ثانیه روشن کند.
    پس شما باید یک مدار تایمر طراحی کنید که با هر بار زدن کلید استارت یک پالس چند ثانیه ای بدهد و خاموش شود.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
      از پست قبلیتون در خصوص ساخت دستگاه جوش لحظه ای خاطرم هست
      باید عرض کنم کلیدی که شما میخواهی در حیطه الکترونیک با این مشخصات خیلی سخت میشه طراحیش و مداری پیچیده از از درایو کردن تعداد زیادی ماسفت و یا igbt میشه. کلیدهای مکانیکی هم که مثلا در ترانسها و یا پستهای برق استفاده میشه بسیار گران قیمت و بزرگه بنابراین با توجه به اینکه در جریان کار شما هستم یک پیشنهاد دیگه به شما میدم.
      من دو سه روز پیش یکی از این دستگاههایی که نایلون فریزر رو با حرارت جوش میزنه درست کردم قرار بود دستگاه یک زمان محدود کار کنه و بعد قطع بشه، جریان هیتر حدود 50 آمپر بود البته برای چند ثانیه، بنابراین امدم قبل از ترانس روی 220 ولت یک رله گذاشتم و اون رو کنترل کردم به همین سادگی.
      شما هم باید همچنین کاری را بکنید. یک تعداد خازن دارید و یک منبع تغذیه که قراره اونها رو شارژ کنه بین مسیر منبع تغذیه و خازنها یک رله بگذارید و فرمان رله را از یک تایمر که زمان ان با یک ولوم قابل تنظیم است بگیرید. مثلا زمان روشن بودن رله را روی 10 ثانیه میگذارید ، پس رله به مدت 10 ثانیه وصل میشود و خازنها شارژ میشوند، بعد از 10 ثانیه ارتباط بین خازنها و منبع تغذیه قطع میشود حال به کمک الکترودهای مورد نظر جوش را انجام میدهید و خازنها تخلیه میشوند. برای شارژ مجدد باید کلید تایمر زده شود و رله را به مدت 10 ثانیه روشن کند.
      پس شما باید یک مدار تایمر طراحی کنید که با هر بار زدن کلید استارت یک پالس چند ثانیه ای بدهد و خاموش شود.
      ممنون جناب عزیزی. کلی زحمت شده کارهاب من براتون ...

اون قسمت رو که یه کلید دستی دارم. یعنی می خوام با ولت متر میزان شارژ بودن خازن ها رو ببینم و وقتی مثلا به 50 ولت رسید جریان رو به صورت دستی قطع کنم. کلیدی که احتیاج دارم برای تخلیه هستش. مدار تخلیه یه مدار دیگه است که به الکترودها وصل میشه. من نمی دونم چطوری جریان رو توی الکترودها برقرار کنم. اگه الکترودهای دارای ولتاژ رو به قطعه بزنم که میشه ضربه ای. چیزی که می خوام اینه که دو تا الکترود رو به ناحیه جوش متصل کنم. بعدش با یه کلید جریان رو متصل کنم. یه کلید که جریان زیاد رو بتونه بدون خراب شدن تحمل کنه. اگه جلید معمولی بزارم احتمالا خود کلید هم جوش می خوره.
      مثل جوش معمولی نقطه ای که دو تا الکترود در ناحیه مورد نظر قرار می گیره (از دو طرف دو ورق فلزی رو روی هم فشار میدن) و بعدش با یه کلید پدالی جریان وصل میشه. ولی اونجا جریان پایین و زمان جوشکاری طولانیه (بین 1 تا 3 ثانیه) ولی برای من جریان بالاست و زمان کم ...

دیدگاه

انواع نقطه جوش صنعتی توی بازار از تریستور به عنوان کلید تخلیه استفاده میکنن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
          انواع نقطه جوش صنعتی توی بازار از تریستور به عنوان کلید تخلیه استفاده میکنن
          نریستور چیه و کارکردش چطوریه ؟

شرمنده. من مکانیک حوندم ...

دیدگاه

تریستور شبیه دیوده و فرقش با دیود اینه که فرمان پذیره و قابلیت استفاده به عنوان کلید برای کار شما را هم دارد اما مشکل ما جریان زیاد مورد استفاده در مدار شما است که البته چون بصورت لحظه ای است بسیار متفاوت از حالت جریان دائم است. از یک کنتاکتور سه فاز هم میتوانید استفاده کنید که برای افزایش جریان میتوانید هر سه فاز را باهم موازی کنید.
            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

تریستور شبیه دیوده و فرقش با دیود اینه که فرمان پذیره و قابلیت استفاده به عنوان کلید برای کار شما را هم دارد اما مشکل ما جریان زیاد مورد استفاده در مدار شما است که البته چون بصورت لحظه ای است بسیار متفاوت از حالت جریان دائم است. از یک کنتاکتور سه فاز هم میتوانید استفاده کنید که برای افزایش جریان میتوانید هر سه فاز را باهم موازی کنید.
              این نتریستور و کنتاکتور سه فاز برای 2000 آمپر جواب میدن ؟ قیمتشون در چه حدودیه ؟

دیدگاه

تریستور تا حدود 1000 آمپر هست بیشتر از اون هم باید باشه ولی احتمالا قیمتهاش بالا باشه و من در جریان قیمتش خیلی وقته نیستم یه تریستور 400 امپر شاید مناسب کار شما باشه. شاید چون جریان شما لحظه ای است کمتر هم مناسب باشه خیلی مطمئن نیستم.
                اگر کنتاکتور هم بزاری یک کنتاکتور 100 آمپر سه فاز شاید مناسب باشه که اون هم خیلی گران باید باشه.
                برای کاهش هزینه ها میتونی کلید کاملا دستی بزاری دو صحفه فلزی کنار هم و یک صفحه فلزی دیگر که بصورت دستی قابل باز شدن و یا بستن ( قرار گرفتن بین دو صفحه فلزی کنار هم با فشار) کلید را دارد.
                مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

تریستور 200 300 آمپر روسی فکر کنم بین 30 تا 40 هزار تومن بتونی بگیری
                  معمولا جریان لحظه ای رو تا 10 برابر جریان داعمشون براحتی تحمل میکنن
                  باز میتونی بری تو بازار ببینی چی هست بعد از خوندن دیتا شیتش بخری
                  ---
                  نکته دیگه اینکه برای نقطه جوشایی که از خازن الکترولیت استفاده میکنن معمولا از نصف ولتاژ
                  تحمل خازن بیشتر شارژش نمیکنن
                  مثلا یه نقطه جوش بود برای جوش پیچ و مهره ه روی ورق 4 تا خازن 3000 میکرو 400 ولت داشت
                  منبع تغذیش از 80 تا 200 متغیر بود برای سایز پیچ و مهره و ضخامت ورق مختلف.
                  ---
                  stud welder و cd welder سرچ کن بیشتر میتونی با مشخصاتشون آشنا بشی.

دیدگاه

تریستور تا حدود 1000 آمپر هست بیشتر از اون هم باید باشه ولی احتمالا قیمتهاش بالا باشه و من در جریان قیمتش خیلی وقته نیستم یه تریستور 400 امپر شاید مناسب کار شما باشه. شاید چون جریان شما لحظه ای است کمتر هم مناسب باشه خیلی مطمئن نیستم.
                    اگر کنتاکتور هم بزاری یک کنتاکتور 100 آمپر سه فاز شاید مناسب باشه که اون هم خیلی گران باید باشه.
                    برای کاهش هزینه ها میتونی کلید کاملا دستی بزاری دو صحفه فلزی کنار هم و یک صفحه فلزی دیگر که بصورت دستی قابل باز شدن و یا بستن ( قرار گرفتن بین دو صفحه فلزی کنار هم با فشار) کلید را دارد.
                    کلید دستی باعث اتلاف زیادی نمیشه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
                      تریستور 200 300 آمپر روسی فکر کنم بین 30 تا 40 هزار تومن بتونی بگیری
                      معمولا جریان لحظه ای رو تا 10 برابر جریان داعمشون براحتی تحمل میکنن
                      باز میتونی بری تو بازار ببینی چی هست بعد از خوندن دیتا شیتش بخری
                      ---
                      نکته دیگه اینکه برای نقطه جوشایی که از خازن الکترولیت استفاده میکنن معمولا از نصف ولتاژ
                      تحمل خازن بیشتر شارژش نمیکنن
                      مثلا یه نقطه جوش بود برای جوش پیچ و مهره ه روی ورق 4 تا خازن 3000 میکرو 400 ولت داشت
                      منبع تغذیش از 80 تا 200 متغیر بود برای سایز پیچ و مهره و ضخامت ورق مختلف.
                      ---
                      stud welder و cd welder سرچ کن بیشتر میتونی با مشخصاتشون آشنا بشی.
                      دقیقا دارم یه CD Welder می سازم (هم برای ورق و هم پیچ). خازن هام 63 ولت 10000 میکرو فاراد هستن که فعلا 6 تا رو می خوام موازی کنم و نمی خوام از 48 ولت بالاتر شارژشون کنم. اگه کم بود تعدادشون رو بیشتر می کنم.
                      می تونم این تریستور ها رو با هم موازی کنم و به مثلا 6000 آمپر برسم برای جریان لحظه ای ؟

کلا شرمنده اگه سوال های عجیب غریب مب پرسم. بلد نیستم ..

دیدگاه

همونطور که دوستان گفتن تریستور بهترین گزینه س.
                        اصولا هر چی تعداد قطبهای نیمه هادی بیشتر باشه میگن خرکار تره. ) تریستور چهار قطب داره و خیلی جونش بیشتر از Igbt و ماسفته.
                        عموما قطغات الکترونیکی میتونن لحظه ای تو یک پیک جریان خیلی بالایی رو تحمل کنن. این جریان پیک تو تریستورها خیلی بالاس. یعنی به راحتی میتونه یه تریستور 500 امپری جریان 4کیلو رو برای یک بار در ثانیه به مدت هفت هشت میلی ثانیه تحمل کنه. دو تا نکته رو باید برای انتخاب تریستور مد نظر داشته باشید یکی همین تحمل جریان لحظه ای که دقت بشه حداقل 1.5 برابر جریانتون باشه. یکی هم که خیلی مهمه فرکانس قطعه س. اگه قطعه سرعتش توی روشن و خاموش شدن پایین باشه شما تریستور رو روشن میکنی ولی از اونجایی که زمان کمی برای روشن شدن نیاز داری و تریستور نمیتونه سریع روشن بشه توان خیلی زیادی به صورت لحظه ای روی تریستور میفته و قبل از گرم شدن تریستور دای قطعه ذوب میشه و میسوزه. این دو نکته رو بهش توجه بکنید خوب جوابی میگیرید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                          همونطور که دوستان گفتن تریستور بهترین گزینه س.
                          اصولا هر چی تعداد قطبهای نیمه هادی بیشتر باشه میگن خرکار تره. ) تریستور چهار قطب داره و خیلی جونش بیشتر از Igbt و ماسفته.
                          عموما قطغات الکترونیکی میتونن لحظه ای تو یک پیک جریان خیلی بالایی رو تحمل کنن. این جریان پیک تو تریستورها خیلی بالاس. یعنی به راحتی میتونه یه تریستور 500 امپری جریان 4کیلو رو برای یک بار در ثانیه به مدت هفت هشت میلی ثانیه تحمل کنه. دو تا نکته رو باید برای انتخاب تریستور مد نظر داشته باشید یکی همین تحمل جریان لحظه ای که دقت بشه حداقل 1.5 برابر جریانتون باشه. یکی هم که خیلی مهمه فرکانس قطعه س. اگه قطعه سرعتش توی روشن و خاموش شدن پایین باشه شما تریستور رو روشن میکنی ولی از اونجایی که زمان کمی برای روشن شدن نیاز داری و تریستور نمیتونه سریع روشن بشه توان خیلی زیادی به صورت لحظه ای روی تریستور میفته و قبل از گرم شدن تریستور دای قطعه ذوب میشه و میسوزه. این دو نکته رو بهش توجه بکنید خوب جوابی میگیرید.
                          چیزی که در نظر دارم اینه که بمدت چند میلی ثانیه عبور بده و بعد به مدت حداقل 10-15 ثانیه که لازمه برای شارژ خازن ها جریانی عبور نمی کنه و مدار قطع میشه.
                          روشن شدن تریستور چظوریه؟ فرکانس قطعه همون تعداد روشن و خاموش شدنه ؟
                          چندان متوجه قسمت های روشن شدن و فرکانس نشدم

دیدگاه

خب جریان پالسی همینه دیگه.

تریستور یه اند یه کاتد و یه گیت داره. اند و کاتد رو مث یه دیود تو مسیر جریان قرار میدی. ولی مث دیود جریانی عبور نمیکنه. با یه پالس تیز و خوب(منظور از خوب مطابق با مشخصات ترییستور با توجه به دیتاشیته) تریستور روشن میشه و مث دیود هدایت میکنه و خازنتون رو تخلیه میکنه. بعد از پالس تا وقتی جریان از اند به کاتد جاری باشه تریستور روشن میمونه و به محص پایین تر شدن جریان از جریان روشن موندن تریستور (تو دیتاشیت ذکر شده) تریستور خاموش میشه. برای این کار شما باید فقط روی روشن کردن تریستورتون کار بکنین. خودش خاموش میشه.
                            اگه تریستور فرکانس پایین باشه روشن شدنش زمان میبره و نرم روشن میشه. وقتی نرم روشن بشه جریان هم نرم زیاد میشه. و این باعث میشه عملا خازن رو تریستور تخلیه بشه. نه نقطه جوش.

دیدگاه

سلام
                              این نکته رو هم در نظر داشته باشید که تریستور در جریان دی سی خاموش نمیشه و نیاز به کموتاسین داره.بنابراین در لحظه مورد نیاز خاموش نمیشه.
                              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X