اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیود FAST

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دیود FAST

ایامیشه بجای یک دیود 1N5819 از فست دیود MURS160 استفاده کرد؟؟
    ایا دیودهای فست یا ULTRA FAST میتونن وظیفه شاتکی رو انجام بدن؟؟

پاسخ : دیود FAST

دوست عزیز من دیتاشیت دیودی که فرمودید رو بررسی نکردم ولی چند نکته در مورد تفاوت شاتکی و فست دیود معمولی عرض میکنم امیدوارم مفید باشه
    دیود شاتکی هم خودش یک دیود Fast recovery diode محسوب میشه ولی ساختار داخلی اون با دیودهای معمولی PN فرق داره و دارای ساختار N متاله
    در ضمن به علت ساختار داخلی متفاوت اون ولتاژ حالت FORWARD اون کمتر از دیودهای معمولی است. دیود شاتکی معمولا سرعت بالاتری از فست دیودهای PN داره
    البته نه در همه موارد و موارد کاربرد اون بیشتر در مدارات مایکروویو ، مخابراتی و فرکانس بالاست. ولی معمولا تحمل جریانی شاتکی کمتر است. و در جاهایی مانند سوئیچینگ که سرعت و امپر بالا مهمه میرن سراغ FAST DIODE معمولی یعنی PN
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام به همگی ، من دیروز نکته جالبی یاد گرفتم و دوست دارم اینجا مطرج کنم شاید به درد کسی خورد.

برای طراجی منابع تغذیه سوییچینگ با ولتاژ بیشتر از 5 ولت از دیود شاتکی استفاده نمیشه. مثلا من میخواستم یک منبع تفدیه سویچینگ 12 ولت طراحی کنم و در اون از دیود شاتکی 1n5822 استفاده کرده بودم که اشتباهه. چون میگن از دیودی استفاده کنید که ولتاژ reverse قابل تحملش از 3-4 برابر ولتاژ خروجی منبع تغذیه بیشتر باشه پس من به دبودی نیاز داشتم که ولتاز ریورس 12*4=48 ولت رو داشته باشه... و معمولا در این شرایط از دیود فست استفاده میشه :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
        دوست عزیز من دیتاشیت دیودی که فرمودید رو بررسی نکردم ولی چند نکته در مورد تفاوت شاتکی و فست دیود معمولی عرض میکنم امیدوارم مفید باشه
        دیود شاتکی هم خودش یک دیود Fast recovery diode محسوب میشه ولی ساختار داخلی اون با دیودهای معمولی PN فرق داره و دارای ساختار N متاله
        در ضمن به علت ساختار داخلی متفاوت اون ولتاژ حالت FORWARD اون کمتر از دیودهای معمولی است. دیود شاتکی معمولا سرعت بالاتری از فست دیودهای PN داره
        البته نه در همه موارد و موارد کاربرد اون بیشتر در مدارات مایکروویو ، مخابراتی و فرکانس بالاست. ولی معمولا تحمل جریانی شاتکی کمتر است. و در جاهایی مانند سوئیچینگ که سرعت و امپر بالا مهمه میرن سراغ FAST DIODE معمولی یعنی PN
        سلام در مورد دیود شاتکی برای سوییچینگ این مساله درست نیست که جریان کمتری میده. بلکه به خاطر ولتاژ معکوس پایین تره این دیود های شاتکی هست. در اکثر منابع ولتاژ معکوس رو 8 برابر ولتاژ خروجی میذارن. برای یه منبع 12 ولت باید دیود با ولتاژ معکوس 8*12 ولت گذاشت که شاتکی هم برای اون موجوده مثل mbr2015 که 150 ولتی هست ولی ولتاژ فورارد اون از شاتکی های با ولتاژ معکوس پایین تر بیشتره
        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X