اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روبات مسیریاب با arm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روبات مسیریاب با arm

با سلام

من میخوام 1 روبات مسیریاب با at91sam7 بسازم حداکثر تلاشم اینه که روبات خیلی با سرعت باشه

میخوام بونم از opAmp استفاده بکنم یا به جاش از سنسو های خیلی حساس تری استفاده بکنم ؟
    در ضمن پیشنهادتون کدوم سنسوره ؟ یا کدوم opAmp ؟

بعد اگه زخمتی نیسمنو از پیشنهادای خوبتون بی نسیب نذاررین
    ممنون
    اسمم را پدرم انتخواب کرد !
    نام خوانوادگي ام را يکي از اجدادم !
    ديگه بسه راهم را خودم انتخواب خواهم کرد !
    اينم لينک من :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg585767#msg585767

پاسخ : روبات مسیریاب با arm

سلام.
    بالا بودن سرعت ربات تعقیب خط ربط آنچنانی به میکرو نداره.محدود کننده اصلی از نظر سرعت، موتورها هستن.با فرض زیاد بودن سنسورها(یعنی رسما ماتریسی از سنسور داشته باشین) اون موقع شاید نیاز به میکروی قدرتمندی باشه.(که باز هم ARM واسش زیاده؛ فوقش اگه AVR کار هستین،MEGA64 و اگه PIC کار هستین، PIC18F87K22 رو پیشنهاد میکنم.) اما اگه خودم بودم، ترجیح میدادم یه میکروی معمولی مثل PIC18F452 یا MEGA32 بردارم و مثلا32تاسنسور رو با 4تا لچ + 8تا خط دیتا بخونم!

دیدگاه

منم موافقم . شما یک مکانیک قدرتمند داشته باشید . چیدمان درست سنسور داشته باشید . به نظرم حتی بدون میکرو هم میشه راهش انداخت .
      من ترمی که مدار منطقی پاس کردم (سال 85) یک روبات خط یاب بدون میکرو بر اساس معادلات حالت طراحی کردمو ساختم . چیزایی که از اون یاد گرفتم به مراتب بیشتر از وقتی بود که با میکرو کار میکردم .

ولی اگر میخواهید یک کار پیچیده کنید . یک آرم به همراه یک دوربین درایو کنید و با پردازش تصویر رباتتونو راه بندازید . ما هم کمک میکنیم . :job:

دیدگاه

دوستان واقعا ممنونم انتظار همچین استقبالی نداشتم :smile:

من میخوام حدود 15 تا 20 سنسور بذارم اگه میشه یکی 2دو مدل آرایش سنسور توسیه کنین مدل پیشنهادی خودم اینتوریه !؟
        *----------* در ضمن کودوم سنسور به نظرتون بهتره (سرعت و فاصله تشخیص)؟

opAmp چی ؟ بذارم ؟ یا با تنظیم مقاومتها همینطوری هم میشه راش انداخت ؟
        تعداد ستاره ها مساوی سنسور ها نیس :redface:

حرفاتونم کاملا عالی بود :smile:

در ضمن انالیز تصویر واقعا تو ذهنم هس ولیی خوب اونم ایشالا واسه مسابقه شریف میسازیم
        اينم لينک من :

دیدگاه

یعنی الان سنسورهات روی یک خطه؟
          ببینید تجربه خودمو بگم! :redface:
          اگر سنسور ها روی یک خط بود وقتی خط راهنما رو دیدند تا بیاند پردازش بشند و دستور لازم برای موتور ها صادر بشه از خط عبور کرده رباتت !
          یعنی تا دید تا بفهمه چی به چیه رد شده رفته !مگه اینکه سرعتش خیلی کم باشه ! که شاید وقت کم بیاری .

بهتره از اساتید فنش بپرسی . من مسابقات خط یاب نرفتم . آتش نشانو مین یاب شرکت کردم . ربات خط یابم واسه این بود که ببینم میشه ؟دیدم شد !بعد رفتم سراغ آتش نشان .
          حالا من یه چیزایی توی ذهنم هست اما چون توی مسابقه نبودم بهتره نظری ندم :biggrin:

دیدگاه

نه!
            اینطوری
            *__________*
            *__________*
            اون سنسور بالایی ها هم میخوام یکمی قوس داشته باشن !؟
            میخوام کل میدان رو مثل یک دوربین ببینم
            اينم لينک من :

دیدگاه

پیشنهادم ترکیبی از حالت 8 فارسی با همین خط افقی هست.البته اون حالت 8 بهتره که یه سنسور هم وسطش بذارین برای اعمال کنترل بیشتر و جلوگیری از نوسان ربات روی خط.

*
              * *
              * * *
              * *

یه همچین چیزی!

دیدگاه

به جای استفاده از op amp از بافر استفاده کن . ارایش سنسورها بستگی به پردازش خودت داره . هر چقدر سرعت ربات رو بالا ببری دقت روبات میاد پایین . ربات هایی که مقام میارن با atmega32 یا 16 مقام میارن .

دیدگاه

پس از ULN2803 استفاده کنم ؟

مشه بگین کدوم سنسوور بهتره ؟
                  اينم لينک من :

دیدگاه

اگه وارد کار بشین خواید دید که یه سری مشکلاتی بوجود میاد مثلا فاصله سنسور ها خطا دیدن سنسورها یا مثلا ربات در فاصله 3 سانتی درسته گاهی گاهی هم باید سنسور ها به زمین بچسبند تا درست کار کنه
                    همونطور که دوستان گفتند از بافر استفاده کنید
                    سنسور های گیرنده مادون قرمز دو نوع اند یک مدل خروجی 0 تا 5 میدن و یک مدل خروجی حدود 0.5 ولت تغییر میکنه از مدل دیجیتال و تقویت شده استفاده کنید شکل های اونها درست مثل هم دیگه است و قابل تشخیص نیست مگر از کسی که میخواین بخرین روی برد بورد یکی دوتایی تست کنید
                    چسب دورو نمیدونم معجزه میکنه توی این ربات ها این چسب برای کم کردن سرعت نیست برای لرزش های بسیار کوچکی که در هنگام راه رفتن خطا درست میکنه و دلیل دومش دور موتور ها که 800 تا 1200 باشن ربات از زمین بیرون نره
                    برای میکرو هم مگا 16 کافیه و خیلی هم زیادیه مطمعن باش بعدا در هنگام کار توی برنامت خودت یه تاخیر میندازی پس ربطی به آرم یا آی وی آر بودن نداره
                    برای دور موتور هم با LM317 میتونی کم و زیاد کنی
                    برای درایور موتور هم نیازی به ای سی ها درایور نداری چون معمولا اونها برای اینه که موتور رو در دوجهت بچرخونن اما ربات مسیریاب فقط موتور هاش به یک جهت میچرخه و میتونی هر موتور رو با یه ترانزیستور درایو کنی
                    باطری هم حتما روی رباتت بزار
                    همه اینهایی که گفتم تجربیات من بود ببخشد زیاد شد :surprised:
                    مدت هاست نیستم

دیدگاه

واقعا از همتون تشکر میکنم :job: :job: :job: :nice: :nice: :nice: :nice: :nice:

من می خوام 1 روبات خیلی دقیق و با سرعت بسازم
                      و به کوچکترین راهنمایی هاتون نیاز فراوان دارم
                      اينم لينک من :

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X