ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2011/08/26
    تهران
    219
    2

کنترل سرعت موتور DC با PID

با سلام

خوشبختانه پروژه کنترل سرعت موتور DC با استفاده از کنترلر PID و مانیتورینگ با نرمآ*افزار LabVIEW به بهترین نحو به نتیجه رسید، درضمن کنترل کننده های مختلفی رو برای پروسه های مختلفی طراحی کردم، واقا جالب و کاربردیه.

www.controlmotor.blogfa.com
    mohammad_shahmirzayi@yahoo.com
    تقدیر تقویم انسانهای عادی ، تغییر تدبیر انسانهای عالیست.
    2013/05/10
    615
    5

پاسخ : کنترل سرعت موتور DC با PID

تا اونحايي که بنده اطلاع دارم :
    البته اگر که بخوايد با ميکرو کار کنيد
    موتور رو با سيگنال pwm راه اندازي ميکنيد

خروجي انکدر رو به ميکرو ميديد بستگي به دقتش در يک زمان مشخص مثلا 0.1 ثانيه تعداد پالس هار ميشماريد و سرعتتون بدست مياد (مثلا انکدر 6 پالسه 12 تا پالس داده پس 20 دور در ثانيه سرعتشه)

بعد اين سرعت رو با سرعت مورد نظر مقايسه ميکنيد و duty cycle اين سيگنالتون رو کم و زياد ميکنيد تا به مقدار مورد نظر برسه.
    فقط حواستون باشه ديود هرز گرد يادتون نره که ميکروتون به احتمال زياد ميسوزه اکه استفاده نکنيد(تجربه نکردم ولي ميدونم ارزش تجربه رو نداره چون موقع توقف ولتاژ زيادي به ميکروي بيچاره وارد ميشه ديگه....)

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]
    2011/08/26
    تهران
    219
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط m4hd1r
    تا اونحايي که بنده اطلاع دارم :
    البته اگر که بخوايد با ميکرو کار کنيد
    موتور رو با سيگنال pwm راه اندازي ميکنيد

خروجي انکدر رو به ميکرو ميديد بستگي به دقتش در يک زمان مشخص مثلا 0.1 ثانيه تعداد پالس هار ميشماريد و سرعتتون بدست مياد (مثلا انکدر 6 پالسه 12 تا پالس داده پس 20 دور در ثانيه سرعتشه)

بعد اين سرعت رو با سرعت مورد نظر مقايسه ميکنيد و duty cycle اين سيگنالتون رو کم و زياد ميکنيد تا به مقدار مورد نظر برسه.
    فقط حواستون باشه ديود هرز گرد يادتون نره که ميکروتون به احتمال زياد ميسوزه اکه استفاده نکنيد(تجربه نکردم ولي ميدونم ارزش تجربه رو نداره چون موقع توقف ولتاژ زيادي به ميکروي بيچاره وارد ميشه ديگه....)
    ممنون از توجه شما، اما من همه ی این کارهایی که شما گفتید رو انجام دادم و مشکلی نداره، اما مسله اینجاست که این روش یه کنترل P با بهره قابل تنظیمه، من باید کنترل کننده ی انتگرالی و مشتق گیر رو بهش اضافه کنم.
    برای این کار میخوام مدل موتورم رو دربیارم، ازش تبدیل لاپلاس بگیرم، ببرم به حالت گسسته، با استفاده از نایکوئیست و... سیستممو پایدار کنم، ضرایب Kp,Ki,Kd رو بدست بیارم، بعد این ضرایب رو بدم به میکرو، همونطور که میدونیم کنترل کننده ی PID یعنی kp+ki int e +kd de/dt حالا باید این تابع رو به میکرو بدم، یه جا اینطوری داده بود، اما نمیدونم چرا؟
    ki int e : ki*e(t) + e(t-1
    Kd de/dt : (e(t) - e(t-1))*Kd
    2013/05/10
    615
    5

شرمنده من خودم تاحالا اين مساله رو حل نکردم ولي ميدونم اگه شما وقت بزاري و RPM موتورت رو برحسب Duty cycle بدست بياري روشي به اسم Ziegler - Nichols که افتخار اين دوتا نام گذاري شده هست که ضرايب ازونا بسادگي به دست مياد
    اميدوارم کمک کرده باشم!

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]
    2009/01/30
    168
    9

تبديل Z بلدي شما؟
    احتياجي نيست بلد باشيد اما اگر خونده باشيد متوجه اينکه چرا به اون صورتي که گفتيد نوشته،ميشديد . انتهاي کتاب سيگنال سيستم يک فصل هست .منم يک توضيح مختصر ميدم :
    در سيستم هاي آنالوگ با تنظيم مقاومت متغيري چرخش انکودري چيزي که فيدبک بده ، ميشه درباره موتور اطلاعات دريافت کرد و همونو پردازش کرد مثلا با OpAmp يک مشتق گير يا انتگرال گير بست و مجموعشونو با يک جمع کننده پ امپي ديگه به PWM Generator داد تا موتور کنترل بشه !
    در سيستم هاي ديجيتال خبري از پ امپ و انتگرال گير و مشتق گير به صورتي که براي ما آشنا بود نيست ، براي اينکه مشتق و انتگرال سيگنال خطا رو محاسبه کنيم ،بايد به فضاي گسسته بريم و معادلات رو اونجا بازنويسي کنيم .
    با توجه به زمان نمونه خيلي کم ،فرم انتگرال و مشتق بصورت جمع نمونه هاي زمانهاي قبل با نمونه فعلي خودشو نشون ميشه .يه چيزي توي مايه هاي هموني که شما نوشتيد !
    اگر اثباتش به دردتون ميخوره براتون بزارم !

تا جائيکه يادمه براي راه انداختن موتور احتياجي به پيدا کردن مدل موتور نيست !با دادن يک پالس !پاسخ پله موتور رو داشته باشيد ميتونيد با نمودار زيگلر نيکولز ضرايب PID رو تعيين کنيد .مثلا نيروي کامل به موتور بديد و انکودر رو بخونيد و به صورت نمودار توي يه جايي مثل MATLAB يا با دست روي کاغذ بکشيد . با بدست آوردن شيب نمودار زمان T بدست مياد که به جدول رجوع ميکنيد و ضرايب رو بدست مياريد .
    من روشو کلي گفتم براي اينکه شرح دقيقشو بفهميد ميتونيد يه سرچي توي اينترنت بزنيد مطالب کامل تري پيدا ميکنيد .
    2011/08/26
    تهران
    219
    2

خوشبختانه پروژه به بهترین نحو به نتیجه رسید، درضمن کنترل کننده های مختلفی رو برای پروسه های مختلفی طراحی کردم، واقا جالب و کاربردیه، کسی اگه تو این زمینه اطلاعاتی خواست میل بزنه یا پیغام خصوصی بذاره.
    mohammad_shahmirzayi@yahoo.com
    2008/01/23
    402
    14
    sma

سلام دوست عزیز

اینجا محل تبلیغ نیست .
    شما میخوای پروژه بفروشی برو جمهوری تبلیغات کن یا یه سایت بزن اینقدر مطالب آموزنده توش بزار که کلیک خور پیدا کنه، بعد محصولاتت رو بزار برا فروش !!!
    اینجا محل تبادل اطلاعاته .

إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
    کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7