اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت pcb مدارات دیجیتال و مخابراتی فرکانس بالا!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت pcb مدارات دیجیتال و مخابراتی فرکانس بالا!

سلام
    دوستان یک سوالی ذهن من رو مدتیه مشغول کرده- در بحث طراحی مدارات سویچینگ و دیجیتال فرکانس بالا معمولا میان طول مسیر ها رو یکسان در نظر میگیرن - سعی میکنن ذاویه ی تند نداشته باشه ترک ها و ویا ها رو تا حد ممکن زیاد میکنن و ...
    ولی چرا تو مدارات مخابراتی فرکانس بالا معمولا دقیقا برعکس اینکار انجام میشه البته ظاهرا! به عنوان مثال در اکثر مدارات مخابراتی زوایا تند هستند مگردر زوایای تند انعکاس سیگنال و تداخل و تضعیف سیگنال بیشتر نمیشه؟! البته تنها موردی که به ذهن من میرسه اینه که مسیر های خمیده خاصیت سلفی پیدا میکنن که باعث تضعیف سیگنال فرکانس بالا میشه! ایا غیر از این علت دیگری هم داره؟! یعنی فقط برای کاهش اثر سلفی میان ترک ها رو مستقیم میکنن حتی المقدور؟!
    ---
    در کل اصول طراحی پی سی بی برای مدارات مخابراتی فرکانس بالا با مدارات دیجیتال فرکانس بالا چه فرقی داره که کاملا متفاوت هست پی سی بی هاشون!

پاسخ : تفاوت pcb مدارات دیجیتال و مخابراتی فرکانس بالا!

کلا همه جا در فرکانس بالا نباید تیزی داشته باشید مگر تیزی حساب شده.
    معمولا تو مدار مخابراتی اونایی که تیزن قطعه هستند یا یه تیکه برای مچینگ بیرون کشیده شدند یا spread شدن سیگنال تا یه حدی براشون قابل تحمل بوده.
    علاوه بر قسمت های بالا :
    یک شکل های به هم ریخته رو هم گاهی برای برابر شدن طول خطوط قرار میدن معمولا حول رم ها کاملا دیده میشه.
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

بسمه تعالی
      کلا هر کدوم اینا که گفتی یه دنیاست!
      چیزی که من دیدم توی فرکانس بالا زوایا رو کمتر میکنن , تمام خطوط رو امپدانسش رو حساب میکنن , در صورت وجود اونجور زاویه ها حتما حساب شده هست! مثل این میکرو استریپ فیلتر ها !

برای سوییچینگا محل قرار گرفتن قطعه و مدل اتصال قطعه ها مهمه!

برای دیجیتال ها اگه بیت ریت کم باشه که هیچی ولی اگه بیت ریت زیاد بشه طول خط خیلی مهم میشه ! کلی باید برای هم اتصال داکیومنت خوند!!!!

دیدگاه

RF and Microwave Basics Impact PCB Design.pdf

دیدگاه

ممنونم از دوستان- من دقیقا میدونم اینها چی هستند-ولی اگر به برد های مخابراتی فرکانس بالا و مدارات دیجیتال فرکانس بالا نگاه کنید تفاوت های کاملا اشکاری میبینید! شاید هم تفاوتی ندارن و من اینطور فکر میکنم-

دیدگاه

سلام
            در طراحی بردهای فرکانس بالای دیجیتال مباحث Signal integrity مطرح میشه که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
            1-Cross Talk
            2-Relative Propagation Delay
            3-Propagation Delay
            4-SSN
            و همچنین بایستی به امپدانس ترک ها نیز توجه کرد

برای اشنایی بیشتر با موارد بالا میتونید به کتب Signal Integrity مراجعه کنید
            در طراحی بردهای فرکانس بالای انالوگ شما باید درک کاملی از اصول خط انتقال داشته باشید

:read:
            نمیدونم چی بگم
            نکاتی در رابطه با Altium Designer 6.9
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42247.15

دیدگاه

من خودم نگفتم بالا! خواشتم ریا نشه :biggrin: ولی چندتا کتاب فارسی خوندم - ولی اگر شما کتاب جامع و البته خوب-یعنی در 200 تا 300 صفحه بتونه مطالب رو جمع بندی کنه و دیگه خیلی وارد جزئیات نشه- سراغ دارید که خوندید یا بهتون توصیه کردن بخونید رو معرفی کنید ممنون میشم-زبان اصلی هم باشه که چه بهتر-

دیدگاه

سلام
                برید به سایت زیر و عبارت Signal integrity رو جستجو کنید
                www.en.bookfi.org

:read:
                نمیدونم چی بگم
                نکاتی در رابطه با Altium Designer 6.9
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=42247.15

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X