اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصولی ترین روش سوئیچ 12 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اصولی ترین روش سوئیچ 12 ولت

سلام.
    من یه تابلو led دارم که منفی led ها مشترک گرفته شده برای اینکه بخوام به صورت فلاشر در بیارم باید +12 ولت رو سوئیچ کنم.
    حالا میخوام بدونم اصولی ترین مداری که میشه برای این کار استفاده کرد تا عمری کار کنه چیه؟
    ترانزیستور بزارم یا ماسفت؟

پاسخ : اصولی ترین روش سوئیچ 12 ولت

من تا به حال مدار رو بصورت منفی مشترک نبستم، اما اگر به روش بستن با ترانزیستور منفی و یه مقاومت تو بیس ترانزیستور دقت کنید، احتمالآ میشه با استفاده ی یک ترانزیستور مثبت، یعنی BD140 در عوض BD139 ، مثبت 12 ولت رو سوئیچ کنید.

موفق باشید.

ویرایش: بنده این روش رو تست نکردم البته،

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدرضا ارغوانی
      من تا به حال مدار رو بصورت منفی مشترک نبستم، اما اگر به روش بستن با ترانزیستور منفی و یه مقاومت تو بیس ترانزیستور دقت کنید، میشه با استفاده ی یک ترانزیستور مثبت، یعنی BD140 در عوض BD139 ، مثبت 12 ولت رو سوئیچ کنید.
      موفق باشید.
      ممنون
      ولی با اون شماتیک ترانزیستور مثبت سوئیچ نمیشه (اشتباهه)
      من هم همیشه NPN میبندم و تاحالا نشده از ترانزیستور مثبت یعنی PNP استفاده کنم !
      چند بار تلاش کردم اما PNP مانند ترانزیستور NPN روشن نمیشه
      خلاصه چند بار سعی کردم کار نکرد و چون تو هیچ پروژه ایم هم از آند مشترک استفاده نکردم و نمیکنم...بیخیال یادگیریش و راه اندازیش شدم
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
        ممنون
        ولی با اون شماتیک ترانزیستور مثبت سوئیچ نمیشه (اشتباهه)
        من هم همیشه NPN میبندم و تاحالا نشده از ترانزیستور مثبت یعنی PNP استفاده کنم !
        چند بار تلاش کردم اما PNP مانند ترانزیستور NPN روشن نمیشه
        خلاصه چند بار سعی کردم کار نکرد و چون تو هیچ پروژه ایم هم از آند مشترک استفاده نکردم و نمیکنم...بیخیال یادگیریش و راه اندازیش شدم
        ممنون بابت تذکرتون، :agree:
        من تا استفاده ی ترانزیستور مثبت رو تست نکردم، ولی تا جایی که خاطرم هست، یکی از دوستان برای ی کاربرد مشابه، استفاده کرده بود و نتیجه گرفته بود. تو اولین فرصت ممکن من هم تست می کنم تلاش خودمو می کنم و نتیجه رو...
        امّا در کل همونطور که شما گفتین، استفاده ش ضرورتی نداره و ...

دیدگاه

شرمنده ببخشید
          انگار اشتباهی شده
          الان با ترانزیستور مثبت bd138تست کردم
          جواب داد !
          البته بایدم جواب میداد اما من موندم که چرا قبلا که همین کارو انجام دادم جواب نمیداد !
          باز خوبه خوشحال شدم
          کلی ترانزیستور مثبت دارم که دیگه داشت فسیل میشد....باز الان میدونم به دردم میخوره

دوستان پس توجه کنید :
          شماتیک جناب آقای ارغوانی عزیز کاملا درست هست
          بنده هم الان که مجددا بستم و جواب گرفتم و ترانزیستور با تحریک بیس به راحتی سوئیچ میشد

موفق باشید
          هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام.
            ممنون از راهنماییتون
            یه سوال:
            مگه نباید ولتاژ بیس تقریبا هم انداز ولتاژ کلکتور باشه تا ترانزیستور هدایت کنه؟(در ترانزیستور pnp)
            این مورد در ترانزیستور npn برعکس هست یعنی باید 0 به بیس داده بشه تا ترانزیستور هدایت کنه!!
            درسته؟

دیدگاه

ترانزیستور npn پایه امیتر اون به منفی متصل هست
              و با ولتاژ مثبت سوئیچ میشه

ترانزیستور pnp پایه امیتر اون به مثبت متصل هست
              و با ولتاژ منفی سوئیچ میشه

\|/_\/_

دیدگاه

هاااا ببخشید اصن قاطی کردم
                خوب تو اون مداری که آقای ارغوانی معرفی کردن نباید بیس ترانزیستور با یه مقاومت پول پ وصل شه به 12 ولت؟؟
                چون فک کنم وقتی پایه میکرو 1 میشه ترانزیستور به قطع کامل نمیره!
                درسته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R
                  هاااا ببخشید اصن قاطی کردم
                  خوب تو اون مداری که آقای ارغوانی معرفی کردن نباید بیس ترانزیستور با یه مقاومت پول پ وصل شه به 12 ولت؟؟
                  چون فک کنم وقتی پایه میکرو 1 میشه ترانزیستور به قطع کامل نمیره!
                  درسته؟
                  میتونید پول پ داخلی میکرو را فعال کنید
                  ایده مقاومت پول پ هم جالبه
                  به نظر منطقی میاد....پول پ بشه خیلی بهتره

\|/_\/_

دیدگاه

اگر اون مدار رو به میکرو متصل بکنید بسته به مقدار مقاومت بیس دو تا مشکل ممکنه پیش بیاد. یا میکرو یسوزه یا ال ای دی ها هیچ وقت خاموش نمیشن.
                    برای سوییچ ال ای دی بهترین روش برای استفاده در مدارای میکر کنترولری سوییچ جریان منفی هستش. ولی اگه اصرار دارید که مثبت رو سوییچ کنید باید از دو تا ترانزیستور استفاده بکنید. یکی به همون روش رایج که Npn هستش . امیتر به زیمن بیس با یه مقاومت به پایه میکرو و کلکتور با یه مقاومت به بیس ترانزیستور pnp قدرت. امیتر ترانزیستور قدرت به +12 و کلکتور به سمت ال ای دی ها.

دیدگاه

سلام.
                      ممنون از راهنماییتون.
                      با این روشی که شما گفتید وقتی ترانزیستور npn به ناحیه قطع میره هیچ ولتاژی روی پایه بیس pnp نیست!
                      این باعث نمیشه که ترانزیستور روشن بمونه یا مثلا یه ولتاژ کمی رو عبور بده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R
                        سلام.
                        ممنون از راهنماییتون.
                        با این روشی که شما گفتید وقتی ترانزیستور npn به ناحیه قطع میره هیچ ولتاژی روی پایه بیس pnp نیست!
                        این باعث نمیشه که ترانزیستور روشن بمونه یا مثلا یه ولتاژ کمی رو عبور بده؟
                        خیر. بیس ترانزیستور BJT شناور نیست و با ولتاژ هم تحریک نمیشه که وجود ولتاژ رو بیس ترانزیستور رو روشن کنه باید از بیس جریان عبور بکنه که روشن بشه که وقتی NPN خاموش بشه جریانی عبور نمیکنه. البته ممکنه به دلیل نشتی که NPN ممکنه داشته باشه مقداری جریان عبور بکنه. البته این موضوع قدیما مطرح میشد. ترانزیستورهای امروزی این مشکلات رو کمتر دارن. میتونید بی PNP رو با یه مقاومت بزرگ مثلا 1 کیلو به +VCC که همون امیتر خودشه متصل بکنید که جریان نشتی از اون عبور بکنه و باعث تحریک گیت نشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                          اگر اون مدار رو به میکرو متصل بکنید بسته به مقدار مقاومت بیس دو تا مشکل ممکنه پیش بیاد. یا میکرو یسوزه یا ال ای دی ها هیچ وقت خاموش نمیشن.
                          برای سوییچ ال ای دی بهترین روش برای استفاده در مدارای میکر کنترولری سوییچ جریان منفی هستش. ولی اگه اصرار دارید که مثبت رو سوییچ کنید باید از دو تا ترانزیستور استفاده بکنید. یکی به همون روش رایج که Npn هستش . امیتر به زیمن بیس با یه مقاومت به پایه میکرو و کلکتور با یه مقاومت به بیس ترانزیستور pnp قدرت. امیتر ترانزیستور قدرت به +12 و کلکتور به سمت ال ای دی ها.
                          سلام.
                          من این روش رو که شما گفتید تست کردم و جواب گرفتم.
                          فقط یه مشکل داره اونم اینکه اگه خروجی کلکتور ترانزیستور npn رو بدون مقاومت به بیس pnp وصل کنیم و از کلکتور pnp جریان بکشیم ترانزیستور npn به شدت داغ میکنه.
                          من یه مقاومت 1 کیلو بین کلکتور npn و بیس pnp گذاشتم مشکل حل شد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R
                            سلام.
                            من این روش رو که شما گفتید تست کردم و جواب گرفتم.
                            فقط یه مشکل داره اونم اینکه اگه خروجی کلکتور ترانزیستور npn رو بدون مقاومت به بیس pnp وصل کنیم و از کلکتور pnp جریان بکشیم ترانزیستور npn به شدت داغ میکنه.
                            من یه مقاومت 1 کیلو بین کلکتور npn و بیس pnp گذاشتم مشکل حل شد!!
                            "امیتر به زیمن بیس با یه مقاومت به پایه میکرو و کلکتور با یه مقاومت به بیس ترانزیستور pnp قدرت"

دقت میکردید اون مقاومت رو هم گفته بودم )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X