ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2013/05/29
    58
    2

موازی بستن خازن

با سلام

من برای ساخت یک دستگاه جوش تخلیه خازنی که بر اساس شارژ و دشارژ سریع یک گروه خازن کار می کنه می خوام یه بانک خازنی بسازم. چند تا انتخاب دارم
    1. تعداد زیادی (حداقل 50 تا) خازن 100V - 1000uF که کیفیت خوبی دارن و قیمتشون هم 750 تومن هستش برای هر کدوم.
    این خازن ها خیلی شبیه به این عکس هستن و روشون مارک ROE نوشته شده
    http://www.vishay.com/images/product-images/pt-large/25128-pt-large.jpg

2. تعداد کمتری (20 تا) خازن ولتاژ بالا (400 ولت). برای ولتاژ بالا خازن های 400 ولت 470uF به دو قیمت بسیار متفاوت به فروش می رسن. یکی 1500 تومن و یکی در حدود 7000 تومن.
    حالا من بین این انتخاب ها موندم و نمی دونم چیکار کنم. اگه 50 تا خازن 100 ولت رو بردارم 160 ژول انرژی در 80 ولت میدن. و اگه 20 تا 400 ولت 188 ژول در 200 ولت میدن.
    خازن های ارزونتر (1500 تومن) چرا اینقدر ارزونن ؟ در حالی که 7000 تومنی هم هست ؟
    به فرض من 2000 آمپر از این سیستم جریان بکشم. با افزایش تعداد خازن ها میشه گفت بار جریان روی هر خازن کم میشه ؟

اگه خازن های 400 ولت بگیرم و هیچ وقت بیشتر از 200 ولت شارژشون نکنم عمر مناسبی خواهند داشت ؟

و در نهایت این همه خازن رو چطوری موازی کنم ؟
    2012/07/01
    میانه
    396
    17

پاسخ : موازی بستن خازن

توی انجمن در مورد همین کار بحث شده بود که به جای خوبی هم رسیده بودن کمی بگردی میتونی پیدا کنی
    خواستن توانستن است !
    2013/05/29
    58
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط bstar2
    توی انجمن در مورد همین کار بحث شده بود که به جای خوبی هم رسیده بودن کمی بگردی میتونی پیدا کنی
    من کمی گشتم با کلمه های خازن و موازی ولی چیز خاصی گیرم نیومد. بازم می گردم ...
    2012/07/26
    229
    4

پاسخ : موازي بستن خازن

من اگه بودم سعي ميکردم ولتاژ شارژم بالاي 50 نباشه
    ابزار مخصوص stud welding ايمنيه ، کاربر تماسي با ولتاژ خروجي نداره ، اگه ابزار کار شما قرار باشه که 2 تا الکترود داشته باشه و احتمال تماس کاربر با اين که ولتاژ دي سي هست ولي بازم خطر ناکه.
    ---
    پيشنهاد ديگم اينه که کل مواردي که ميخاي تحقيق کني توي يه تاپيک با موضوع اصلي کارت ادامه بد اين جوري
    اگه کسي بخاد نظر بده از کل موضوع خبر داره و بهتر نظرشو ميده نه اين که برا هر قسمتش يه تاپيک بزني.
    ---
    تو لينک زير يه بنده خدايي با خازن 25 ولت و 15 ولت امتحان کرده ، کنترلشم اول از تريستور بعدم از ماسفت استفاده کرده.
    http://99mpg.com/blog/makingacapacitordi/
    Mahdi_Vaziri
    Guest

تخلیه ولتاژ بالا خیلی سریع اتفاق میفته و جدا از بحث خطرش جوش تمیزی هم انجام نمیشه. ورق رو ممکنه سوراخ بکنه با اینکه اتصالی نتونسته ایجاد بکنه. ولتاز رو زیر 50 در نظر بگیر. ولی از خازنهای بالای 200 ولت استفاده بکن. خازنهای ولتاژ بالاتر esr کمتری دارن. سعی از از مرغوبترین مارک خازنی که پیدا میکنی استفاده بکنی. خازنهای مورد استفاده در صنعت برق بهترین گزینه هستن. یه 220 میکرو رو رو ولتاژ 300 ولت اتصال کوتاه کردم تو یه لحظه سیم با جاش ذوب شد ریخت کف اتاق. esr خازنهای صنعتی کمتر از انواع دیگس. البته این خازنها نیاز به نگهداری دارن و باید همیشه سطح روغنشون چک بشه که بی روغن نمونن. و البته حجم بالایی هم دارن.

در مورد لینک داده شده!!! این دستگاه از هر دو قطعه همزمان استفاده نکرده. البته من از حرف شما این برداشت رو کردم. دستگاهی که خودش درست کرده از ماسفت استفاده میکنه و دستگاهی که نمونه نشون میده از تریستور استفاده میکرده. ماسفت هزینه خیلی بالاتری داره ولی خب... کیفیت کار رو افزایش میده دیگه. همچنین انجام این پروژه با ماسفت به مهارت و تخصص بیشتری نسبت به تریستور نیاز داره.
    به هر حال... هر خازنی استفاده بکنی تخلیتون خیلی سریعه. ولی زمان شارز دست خودتونه. تا میتونید شارژ رو کند انجام بدید که خازن یه نفسی بکشه!!!
    Mahdi_Vaziri
    Guest

البته فراموش نکنم بگم که با توجه به اینکه در خازن مشخصه دیگه ای هم به اسم ESL وجود داره و همچنین مقدار سلفی که ناشی از سیم کشیه مجموعا باعث ایجاد پیک ولتاژی بالایی در زمان پایین اومدن جریان وجود داره که باید توسط اسنابر مناسبی کنترل بشه تا به نیمه هادی اسیبی نرسه.
    2013/05/29
    58
    2

پاسخ : موازي بستن خازن

نقل قول نوشته اصلی توسط shork
    من اگه بودم سعي ميکردم ولتاژ شارژم بالاي 50 نباشه
    ابزار مخصوص stud welding ايمنيه ، کاربر تماسي با ولتاژ خروجي نداره ، اگه ابزار کار شما قرار باشه که 2 تا الکترود داشته باشه و احتمال تماس کاربر با اين که ولتاژ دي سي هست ولي بازم خطر ناکه.
    یکی از دوستان فروم گفتن که نمونه صنعتی 4 تا خازن 400 ولت 10000 میکروفاراد داشت که از 80 ولت تا 200 ولت شارژ می شدن. واسه همین گفتم مطابق نمونه صنعتی بسازم.
    الکترودها رو توی دست نمی گیرم. روی هم ثابتشون می کنم (شبیه نقطه جوش معمولی) و بعد خازن ها رو شارژ می کنم و بعدش هم جریان رو وصل می کنم ...

پيشنهاد ديگم اينه که کل مواردي که ميخاي تحقيق کني توي يه تاپيک با موضوع اصلي کارت ادامه بد اين جوري
    اگه کسي بخاد نظر بده از کل موضوع خبر داره و بهتر نظرشو ميده نه اين که برا هر قسمتش يه تاپيک بزني.
    اونجوری هم مطالب خیلی زیاد میشه. یکی که در مورد مثلا تریستور اطلاعات داره اون اولاشو می خونه و بعدش اصلا نمی رسه به قسمت مورد نظر ...
    یکی هم اینکه رفته رفته که می رم جلو سوالات متفاوت و بخش های متفاوتی ایجاد میشه. از اول که نمی دونم قراره چطوری بشه. البته میشه 3 تا پست متفاوت من رو مدیران محترم جمع کنن تو یه زیر بخش مثلا تحت عنوان ساخت دستگاه جوش نقطه ای خازنی با چند تا تاپیک مجزا ...

تو لينک زير يه بنده خدايي با خازن 25 ولت و 15 ولت امتحان کرده ، کنترلشم اول از تريستور بعدم از ماسفت استفاده کرده.
    http://99mpg.com/blog/makingacapacitordi/
    این لینک مطالب خوبی داره. باید بخونم.
    فعلا که می خوام از تریستور استفاده کنم. از نوع روسی TB320 که به سازنده اش ایمیل زدم و مشخصاتش رو برام فرستادن. که تو این لینک نوشتم
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78854.15

2013/05/29
    58
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
    تخلیه ولتاژ بالا خیلی سریع اتفاق میفته و جدا از بحث خطرش جوش تمیزی هم انجام نمیشه. ورق رو ممکنه سوراخ بکنه با اینکه اتصالی نتونسته ایجاد بکنه. ولتاز رو زیر 50 در نظر بگیر. ولی از خازنهای بالای 200 ولت استفاده بکن. خازنهای ولتاژ بالاتر esr کمتری دارن. سعی از از مرغوبترین مارک خازنی که پیدا میکنی استفاده بکنی. خازنهای مورد استفاده در صنعت برق بهترین گزینه هستن. یه 220 میکرو رو رو ولتاژ 300 ولت اتصال کوتاه کردم تو یه لحظه سیم با جاش ذوب شد ریخت کف اتاق. esr خازنهای صنعتی کمتر از انواع دیگس. البته این خازنها نیاز به نگهداری دارن و باید همیشه سطح روغنشون چک بشه که بی روغن نمونن. و البته حجم بالایی هم دارن.

در مورد لینک داده شده!!! این دستگاه از هر دو قطعه همزمان استفاده نکرده. البته من از حرف شما این برداشت رو کردم. دستگاهی که خودش درست کرده از ماسفت استفاده میکنه و دستگاهی که نمونه نشون میده از تریستور استفاده میکرده. ماسفت هزینه خیلی بالاتری داره ولی خب... کیفیت کار رو افزایش میده دیگه. همچنین انجام این پروژه با ماسفت به مهارت و تخصص بیشتری نسبت به تریستور نیاز داره.
    به هر حال... هر خازنی استفاده بکنی تخلیتون خیلی سریعه. ولی زمان شارز دست خودتونه. تا میتونید شارژ رو کند انجام بدید که خازن یه نفسی بکشه!!!
    همین خازن های آبی رنگ به نظر با کیفیت میان. سازنده اشون هم که معتبره. فعلا 24 تا از اونا گرفتم که موازی می کنم و نتیجه رو می گم ...

البته فراموش نکنم بگم که با توجه به اینکه در خازن مشخصه دیگه ای هم به اسم ESL وجود داره و همچنین مقدار سلفی که ناشی از سیم کشیه مجموعا باعث ایجاد پیک ولتاژی بالایی در زمان پایین اومدن جریان وجود داره که باید توسط اسنابر مناسبی کنترل بشه تا به نیمه هادی اسیبی نرسه.
    اسمش هم نشنیده بودم. کلا این برق خیلی سخته. الان کمی تو نت گشتم و فهمیدم چرا باید باشه و ...
    ولی فک نکنم بتونم با اندک سوادم بسازمش.
    Mahdi_Vaziri
    Guest

چیز خاصی نیست....

یه مقاومت کوچیک به همراه یه خازن کوچیک سری میکنید و مجموعا با اند و کاتد موازی میکنید.

نحوه محاسباتش تو نت زیاد هست. خیلی هم سادس. مقدار سلف رو سه چهار میکرو هانری در نظر بگیرید و با توجه به این سلف کم محاسبات رو انجام بدید. البته سعی کنید برای اینکه اثر سلفی سیم بندی کمتر بشه سیم بندی رو ساده تر و کوتاه تر انجام بدید.
    2010/06/25
    413
    7

یه بار تو یه خازن فروشی واستاده بودم یه نفر اومد یه خازنایی گرفت که خیلی گرون بودن . خازنای گرون فکر میکنم روغنی هستن و داغ نمیکنن. همون خازن 1000 تومنیش داشت ولی روغنی مارک خوبش 15000 تومن بودش!!!!!

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16