اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی بستن خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی بستن خازن

با سلام

من برای ساخت یک دستگاه جوش تخلیه خازنی که بر اساس شارژ و دشارژ سریع یک گروه خازن کار می کنه می خوام یه بانک خازنی بسازم. چند تا انتخاب دارم
    1. تعداد زیادی (حداقل 50 تا) خازن 100V - 1000uF که کیفیت خوبی دارن و قیمتشون هم 750 تومن هستش برای هر کدوم.
    این خازن ها خیلی شبیه به این عکس هستن و روشون مارک ROE نوشته شده
    http://www.vishay.com/images/product-images/pt-large/25128-pt-large.jpg

2. تعداد کمتری (20 تا) خازن ولتاژ بالا (400 ولت). برای ولتاژ بالا خازن های 400 ولت 470uF به دو قیمت بسیار متفاوت به فروش می رسن. یکی 1500 تومن و یکی در حدود 7000 تومن.
    حالا من بین این انتخاب ها موندم و نمی دونم چیکار کنم. اگه 50 تا خازن 100 ولت رو بردارم 160 ژول انرژی در 80 ولت میدن. و اگه 20 تا 400 ولت 188 ژول در 200 ولت میدن.
    خازن های ارزونتر (1500 تومن) چرا اینقدر ارزونن ؟ در حالی که 7000 تومنی هم هست ؟
    به فرض من 2000 آمپر از این سیستم جریان بکشم. با افزایش تعداد خازن ها میشه گفت بار جریان روی هر خازن کم میشه ؟

اگه خازن های 400 ولت بگیرم و هیچ وقت بیشتر از 200 ولت شارژشون نکنم عمر مناسبی خواهند داشت ؟

و در نهایت این همه خازن رو چطوری موازی کنم ؟

پاسخ : موازی بستن خازن

توی انجمن در مورد همین کار بحث شده بود که به جای خوبی هم رسیده بودن کمی بگردی میتونی پیدا کنی
    خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
      توی انجمن در مورد همین کار بحث شده بود که به جای خوبی هم رسیده بودن کمی بگردی میتونی پیدا کنی
      من کمی گشتم با کلمه های خازن و موازی ولی چیز خاصی گیرم نیومد. بازم می گردم ...

دیدگاه

من اگه بودم سعی میکردم ولتاژ شارژم بالای 50 نباشه
        ابزار مخصوص stud welding ایمنیه ، کاربر تماسی با ولتاژ خروجی نداره ، اگه ابزار کار شما قرار باشه که 2 تا الکترود داشته باشه و احتمال تماس کاربر با این که ولتاژ دی سی هست ولی بازم خطر ناکه.
        ---
        پیشنهاد دیگم اینه که کل مواردی که میخای تحقیق کنی توی یه تاپیک با موضوع اصلی کارت ادامه بد این جوری
        اگه کسی بخاد نظر بده از کل موضوع خبر داره و بهتر نظرشو میده نه این که برا هر قسمتش یه تاپیک بزنی.
        ---
        تو لینک زیر یه بنده خدایی با خازن 25 ولت و 15 ولت امتحان کرده ، کنترلشم اول از تریستور بعدم از ماسفت استفاده کرده.
        http://99mpg.com/blog/makingacapacitordi/

دیدگاه

تخلیه ولتاژ بالا خیلی سریع اتفاق میفته و جدا از بحث خطرش جوش تمیزی هم انجام نمیشه. ورق رو ممکنه سوراخ بکنه با اینکه اتصالی نتونسته ایجاد بکنه. ولتاز رو زیر 50 در نظر بگیر. ولی از خازنهای بالای 200 ولت استفاده بکن. خازنهای ولتاژ بالاتر esr کمتری دارن. سعی از از مرغوبترین مارک خازنی که پیدا میکنی استفاده بکنی. خازنهای مورد استفاده در صنعت برق بهترین گزینه هستن. یه 220 میکرو رو رو ولتاژ 300 ولت اتصال کوتاه کردم تو یه لحظه سیم با جاش ذوب شد ریخت کف اتاق. esr خازنهای صنعتی کمتر از انواع دیگس. البته این خازنها نیاز به نگهداری دارن و باید همیشه سطح روغنشون چک بشه که بی روغن نمونن. و البته حجم بالایی هم دارن.

در مورد لینک داده شده!!! این دستگاه از هر دو قطعه همزمان استفاده نکرده. البته من از حرف شما این برداشت رو کردم. دستگاهی که خودش درست کرده از ماسفت استفاده میکنه و دستگاهی که نمونه نشون میده از تریستور استفاده میکرده. ماسفت هزینه خیلی بالاتری داره ولی خب... کیفیت کار رو افزایش میده دیگه. همچنین انجام این پروژه با ماسفت به مهارت و تخصص بیشتری نسبت به تریستور نیاز داره.
          به هر حال... هر خازنی استفاده بکنی تخلیتون خیلی سریعه. ولی زمان شارز دست خودتونه. تا میتونید شارژ رو کند انجام بدید که خازن یه نفسی بکشه!!!

دیدگاه

البته فراموش نکنم بگم که با توجه به اینکه در خازن مشخصه دیگه ای هم به اسم ESL وجود داره و همچنین مقدار سلفی که ناشی از سیم کشیه مجموعا باعث ایجاد پیک ولتاژی بالایی در زمان پایین اومدن جریان وجود داره که باید توسط اسنابر مناسبی کنترل بشه تا به نیمه هادی اسیبی نرسه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
              من اگه بودم سعی میکردم ولتاژ شارژم بالای 50 نباشه
              ابزار مخصوص stud welding ایمنیه ، کاربر تماسی با ولتاژ خروجی نداره ، اگه ابزار کار شما قرار باشه که 2 تا الکترود داشته باشه و احتمال تماس کاربر با این که ولتاژ دی سی هست ولی بازم خطر ناکه.
              یکی از دوستان فروم گفتن که نمونه صنعتی 4 تا خازن 400 ولت 10000 میکروفاراد داشت که از 80 ولت تا 200 ولت شارژ می شدن. واسه همین گفتم مطابق نمونه صنعتی بسازم.
              الکترودها رو توی دست نمی گیرم. روی هم ثابتشون می کنم (شبیه نقطه جوش معمولی) و بعد خازن ها رو شارژ می کنم و بعدش هم جریان رو وصل می کنم ...

نوشته اصلی توسط shork
              پیشنهاد دیگم اینه که کل مواردی که میخای تحقیق کنی توی یه تاپیک با موضوع اصلی کارت ادامه بد این جوری
              اگه کسی بخاد نظر بده از کل موضوع خبر داره و بهتر نظرشو میده نه این که برا هر قسمتش یه تاپیک بزنی.
              اونجوری هم مطالب خیلی زیاد میشه. یکی که در مورد مثلا تریستور اطلاعات داره اون اولاشو می خونه و بعدش اصلا نمی رسه به قسمت مورد نظر ...
              یکی هم اینکه رفته رفته که می رم جلو سوالات متفاوت و بخش های متفاوتی ایجاد میشه. از اول که نمی دونم قراره چطوری بشه. البته میشه 3 تا پست متفاوت من رو مدیران محترم جمع کنن تو یه زیر بخش مثلا تحت عنوان ساخت دستگاه جوش نقطه ای خازنی با چند تا تاپیک مجزا ...

نوشته اصلی توسط shork
              تو لینک زیر یه بنده خدایی با خازن 25 ولت و 15 ولت امتحان کرده ، کنترلشم اول از تریستور بعدم از ماسفت استفاده کرده.
              http://99mpg.com/blog/makingacapacitordi/
              این لینک مطالب خوبی داره. باید بخونم.
              فعلا که می خوام از تریستور استفاده کنم. از نوع روسی TB320 که به سازنده اش ایمیل زدم و مشخصاتش رو برام فرستادن. که تو این لینک نوشتم
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78854.15

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                تخلیه ولتاژ بالا خیلی سریع اتفاق میفته و جدا از بحث خطرش جوش تمیزی هم انجام نمیشه. ورق رو ممکنه سوراخ بکنه با اینکه اتصالی نتونسته ایجاد بکنه. ولتاز رو زیر 50 در نظر بگیر. ولی از خازنهای بالای 200 ولت استفاده بکن. خازنهای ولتاژ بالاتر esr کمتری دارن. سعی از از مرغوبترین مارک خازنی که پیدا میکنی استفاده بکنی. خازنهای مورد استفاده در صنعت برق بهترین گزینه هستن. یه 220 میکرو رو رو ولتاژ 300 ولت اتصال کوتاه کردم تو یه لحظه سیم با جاش ذوب شد ریخت کف اتاق. esr خازنهای صنعتی کمتر از انواع دیگس. البته این خازنها نیاز به نگهداری دارن و باید همیشه سطح روغنشون چک بشه که بی روغن نمونن. و البته حجم بالایی هم دارن.

در مورد لینک داده شده!!! این دستگاه از هر دو قطعه همزمان استفاده نکرده. البته من از حرف شما این برداشت رو کردم. دستگاهی که خودش درست کرده از ماسفت استفاده میکنه و دستگاهی که نمونه نشون میده از تریستور استفاده میکرده. ماسفت هزینه خیلی بالاتری داره ولی خب... کیفیت کار رو افزایش میده دیگه. همچنین انجام این پروژه با ماسفت به مهارت و تخصص بیشتری نسبت به تریستور نیاز داره.
                به هر حال... هر خازنی استفاده بکنی تخلیتون خیلی سریعه. ولی زمان شارز دست خودتونه. تا میتونید شارژ رو کند انجام بدید که خازن یه نفسی بکشه!!!
                همین خازن های آبی رنگ به نظر با کیفیت میان. سازنده اشون هم که معتبره. فعلا 24 تا از اونا گرفتم که موازی می کنم و نتیجه رو می گم ...

البته فراموش نکنم بگم که با توجه به اینکه در خازن مشخصه دیگه ای هم به اسم ESL وجود داره و همچنین مقدار سلفی که ناشی از سیم کشیه مجموعا باعث ایجاد پیک ولتاژی بالایی در زمان پایین اومدن جریان وجود داره که باید توسط اسنابر مناسبی کنترل بشه تا به نیمه هادی اسیبی نرسه.
                اسمش هم نشنیده بودم. کلا این برق خیلی سخته. الان کمی تو نت گشتم و فهمیدم چرا باید باشه و ...
                ولی فک نکنم بتونم با اندک سوادم بسازمش.

دیدگاه

چیز خاصی نیست....

یه مقاومت کوچیک به همراه یه خازن کوچیک سری میکنید و مجموعا با اند و کاتد موازی میکنید.

نحوه محاسباتش تو نت زیاد هست. خیلی هم سادس. مقدار سلف رو سه چهار میکرو هانری در نظر بگیرید و با توجه به این سلف کم محاسبات رو انجام بدید. البته سعی کنید برای اینکه اثر سلفی سیم بندی کمتر بشه سیم بندی رو ساده تر و کوتاه تر انجام بدید.

دیدگاه

یه بار تو یه خازن فروشی واستاده بودم یه نفر اومد یه خازنایی گرفت که خیلی گرون بودن . خازنای گرون فکر میکنم روغنی هستن و داغ نمیکنن. همون خازن 1000 تومنیش داشت ولی روغنی مارک خوبش 15000 تومن بودش!!!!!
                    طب اسلامی

دیدگاه

چیز خاصی نیست....

یه مقاومت کوچیک به همراه یه خازن کوچیک سری میکنید و مجموعا با اند و کاتد موازی میکنید.

نحوه محاسباتش تو نت زیاد هست. خیلی هم سادس. مقدار سلف رو سه چهار میکرو هانری در نظر بگیرید و با توجه به این سلف کم محاسبات رو انجام بدید. البته سعی کنید برای اینکه اثر سلفی سیم بندی کمتر بشه سیم بندی رو ساده تر و کوتاه تر انجام بدید.

طبق شکلی که اینجاست

وقتی کلید S بسته شده و تریستور هنوز تحریک نشده جریان از طریق مدار اسنابر عبور می کنه دیگه ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ac10747

طبق شکلی که اینجاست

وقتی کلید S بسته شده و تریستور هنوز تحریک نشده جریان از طریق مدار اسنابر عبور می کنه دیگه ...
                        نه.
                        حالا نمیدونم این مدار چیه!!! ولی اسنابر کارش این نیست.
                        تو سیستم شما سوییچی وجود نداره. تریستور وقتی روشن بشه جریان عبور میکنه. مشکلی نیست. در زمان روشن بودن تریستور تمام شبکه سلفی که گفتم شامل esl خازن و سلف سیم بندی میشه شارژ میشه. وقتی سوییچ خاموش میشه انرژی ذخیره شده تو اون سلف چون مدار باز شده و جریانی جاری نیست به صورت ولتاژ بالا ازاد میشه و یک پیک سوزنی روی کاتد تریستور میاد که باعث اسیب دیدنش میشه. یعنی اسنابر زمان خاموش شدن سوییچ برای یک لحظه خیلی کمی کار میکنه. میدونی که خازن تو فرکانس بالا اتصال کوتاه میشه. اون پیک هم dv/dt بالایی داره. یعنی تغییرات ولتاژ به زمانش خیلی زیاده. پس خازن برای اون پیک اتصال کوتاهه و اون پیک رو تو خودش دفع میکنه. بهتر بگم. وقتی سوییچ خاموش میشه اون شبکه اسنابر یه ذره دیگه هم جریان عبور میده تا اون پیک سوزنیه رد کنه.

دیدگاه

نه.
                          حالا نمیدونم این مدار چیه!!! ولی اسنابر کارش این نیست.
                          تو سیستم شما سوییچی وجود نداره. تریستور وقتی روشن بشه جریان عبور میکنه. مشکلی نیست. در زمان روشن بودن تریستور تمام شبکه سلفی که گفتم شامل esl خازن و سلف سیم بندی میشه شارژ میشه. وقتی سوییچ خاموش میشه انرژی ذخیره شده تو اون سلف چون مدار باز شده و جریانی جاری نیست به صورت ولتاژ بالا ازاد میشه و یک پیک سوزنی روی کاتد تریستور میاد که باعث اسیب دیدنش میشه. یعنی اسنابر زمان خاموش شدن سوییچ برای یک لحظه خیلی کمی کار میکنه. میدونی که خازن تو فرکانس بالا اتصال کوتاه میشه. اون پیک هم dv/dt بالایی داره. یعنی تغییرات ولتاژ به زمانش خیلی زیاده. پس خازن برای اون پیک اتصال کوتاهه و اون پیک رو تو خودش دفع میکنه. بهتر بگم. وقتی سوییچ خاموش میشه اون شبکه اسنابر یه ذره دیگه هم جریان عبور میده تا اون پیک سوزنیه رد کنه.
                          تو google image اگه بزنین snubber for thyristor سه تا عکس اول همینن ...

یا
                          http://www.powerguru.org/protection-of-thyristors-with-snubbers/
                          Snubbers for Single Switches

دیدگاه

اسنابر همینه. درسته. منظورم اینه که نمیدوم اون مداره چی کارس.
                            و منظورم از اینکه اسنابر کارش این نیست جواب به این جمله شما بود
                            "وقتی کلید S بسته شده و تریستور هنوز تحریک نشده جریان از طریق مدار اسنابر عبور می کنه دیگه ..."

دیدگاه

برای سیستم من که یه مجموعه خازن هستن این مدار مناسبه ؟

http://imgdrop.net/viewer.php?id=arx1372858840q.jpg

بانک خازنی سیمت چپه که نوشتم. فقط باید یه دیود اضافه کنم که قبل از تحریک تریستور جریانی تو مدار اسنابر بوجود نیاد ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X