اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک پروژه در زمینه ی فرکانس بالا : ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک پروژه در زمینه ی فرکانس بالا : ARM

سلام
    من قصد انجام پروژه ای رو دارم که به شرح زیر می باشد :

میخواهم فاصله زمانی با دقت 1 نانو ثانیه را اندازه گیری کنم
    برای این منظور به یک تایمر فرکانس بالا و دقیق نیاز است ( رزولوشن در حد نانو ثانیه )
    یک چیز مهم دیگر اینکه Max Delay from Input to Output کمتر از 500 پیکو ثانیه باشد .
    :-?
    دعایم کنید که شاید به واسطه ی دعای خیر شما مشکلاتم حل شود .

پاسخ : یک پروژه در زمینه ی فرکانس بالا : ARM

سوال :
    ARM ای به بازار اومده که همچنین تایمر با دقت و با رزولوشن بالایی داشته باشه ؟
    خود ARM میشه به یه تایمر فرکانس بال و با دقت تبدیل کرد ؟
    تایمر فرکانس بالا و بادقت به صورت یه آی سی مجزا وجود داره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط goldperson2005
      سوال 1 :
      برای فعال کردن تایمر از کابل نوری و فتو ترانزیستور استفاده بشه بهتره سریعتره و دقیق تره یا از سنسور هایی که تو بازار موجوده ؟

من بعد از بررسی دیتا شیت یک ARM متوجه شدم که این تایمر فرکانس بالا ( نانو ثانیه گیگاهرتز ) که مورد نیازه از پیش در ARM تعبیه نشده .
      سوال 2 :
      ARM ای به بازار اومده که همچنین تایمر با دقت و با رزولوشن بالایی داشته باشه ؟
      خود ARM میشه به یه تایمر فرکانس بال و با دقت تبدیل کرد ؟
      تایمر فرکانس بالا و بادقت به صورت یه آی سی مجزا وجود داره ؟
      احتمالا اینا کمکتون کنه و به بیشتر سوالاتتون پاسخ بده:

Frequency Counter IC

Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers

Frequency Counter and Timer

A 2.5 GHz counter

دیدگاه

از پاسختون بینهایت ممنونم
        چون زمان اندازه گیری شونده در حد چند نانو ثانیه هست بیشتر دقت تایمر برای من اهمیت داره
        متاسفانه این پروژه هایی که تو اینترنت هست دقت لازم رو ندارند

دیدگاه

از پاسختون بینهایت ممنونم
          چون زمان اندازه گیری شونده در حد چند نانو ثانیه هست بیشتر دقت تایمر برای من اهمیت داره
          متاسفانه این پروژه هایی که تو اینترنت هست دقت لازم رو ندارند
          خواهش میکنم.
          اینایی که من گذاشتم فقط پروژه نبود. مثل لینک دومی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
            خواهش میکنم.
            اینایی که من گذاشتم فقط پروژه نبود. مثل لینک دومی.
            اتفاقا منم خیلی مشتاق شده بودم ولی
            متاسفانه لینک دومی ایراد داشت :

دیدگاه

لینک مشکلی نداره. چون کشور تحریم هستش نمی تونی ببینی. باید IPتو تغییر بدی. سعی کن با فیلتر شکن یا VPN یا ساکس(Socks) بری تا بتونی ICها رو ببینی. الان مثلا اگه بخوای توی سایت میکروچیپ هم بری همین مشکل رو داری(من خودم همین کار رو میکنم).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
                لینک مشکلی نداره. چون کشور تحریم هستش نمی تونی ببینی. باید IPتو تغییر بدی. سعی کن با فیلتر شکن یا VPN یا ساکس(Socks) بری تا بتونی ICها رو ببینی. الان مثلا اگه بخوای توی سایت میکروچیپ هم بری همین مشکل رو داری(من خودم همین کار رو میکنم).
                خیلی خیلی متشکرم
                چند سوال :
                وقتی Type : Clock Generator و Out Put : Clock انتخاب میکنم مطمئنا نوع آی سی تولید کننده clock خواهد بود ولی وقتی تنها Out Put : Clock انتخاب میکنیم و بقیه فیلتر ها رو کنار میذاریم یه سری چیزای دیگه هم میاد که من سر در نیاوردم کارشون چیه مثلا : Clock/Frequency Synthesizer _ RF
                http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/ADF4106.pdf
                اگه ممکنه راهنمایی کنید .

اگه ممکنه در مورد ورودی های ECL , PECL , TTL , CMOS این آی سی ها یه راهنمایی بکنید .

:read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                  عامیانه بگم pll با تقسیم کننده ضرب کننده میسازه
                  مثلا فرض کن می خواهیم با فرکانس مرکزی 1 مگ فرکانس 200 مگ بسازیم .
                  pll میاد با یک نوسان ساز متغیر (عموما متغیر با ولتاز) میاد به صورت کور یک فرکانس میسازه مثلا فرکانس میشه 180 مگ حال فرکانس خروجی رو 200 بار تقسیم میکنه و با فرکانس مرکزی 1 مگ مقایسه فاز میکنه خوب میفهمه فرکانس کمتر است و فرکانس رو افزایش میده حالا فرکانس میشه 250 مگ در این حالت فلوی کار پیدا شد pll با چند بار مقایسه سریع رو 200 مگ قفل میکنه حالا بنا به عللی فرکانس خورجی کم میشه یا زیاد میشه ( در اثر تاثیر رطوبت یا دما در المانها ) باز pll فعال میشه میگرده و میچرخه و میگرده تا دوباره رو 200 مگ قفل میشه
                  بذارید اینطوری مطرح کنم :
                  با استفاده از PLL میخواهیم کلاک پالسی تولید کنیم که دقیقا 1 یا 2 گیگا هرتز باشه یعنی مثلا 1000000001Hz نباشه بلکه دقیقا همون 1GHz باشه .

چیزی که نمیدونم اینه که برای این حالت کلاک ورودی باید چقدر باشه و از چه نوع ( ECL , PECL , TTL , CMOS ) که بیشترین دقت حاصل بشه .

دیدگاه

از بین دوستان کسی نیست که پروژه ای انجام داده باشه که در اون فرکانس بالای 1 گیگا هرتز استفاده شده باشه ؟
                    کسی هست یه شماتیک کلی با دست هم بکشید (مثلث و مربع هم بذارید ) قبوله ولی روشی باشه که با اون بشه به دقت بالا دست پیدا کرد .

دیدگاه

بذارید اینطوری مطرح کنم :
                      با استفاده از PLL میخواهیم کلاک پالسی تولید کنیم که دقیقا 1 یا 2 گیگا هرتز باشه یعنی مثلا 1000000001Hz نباشه بلکه دقیقا همون 1GHz باشه .

چیزی که نمیدونم اینه که برای این حالت کلاک ورودی باید چقدر باشه و از چه نوع ( ECL , PECL , TTL , CMOS ) که بیشترین دقت حاصل بشه .
                      با این روش ها نمی تونی با بیشترین سرعت جهان ور بری
                      نمی دونم می خوای چیکار کنی ولی اگه احیانا می خوای سرعت سنج بسازی روشش مشخص است در غیر اینصورت باید از سرعت سنج لیزری ایده بگیری

فکر کنم آقای مایکلسون هم مشکل شما رو داشت که اتفاقی شعر ناصر خسرو رو خواند

بر خـاک بیفتاد و بغلـتید چو ماهی وانگاه پر خویش گشاد از چپ و از راست،

گفتا: «عجب است! این که ز چوب است و ز آهن! این تیزی و تندیّ و پریدنش کجا خاست؟!»

زی تیر نگه کرد و پر خویش بر او دید گفتا: «ز که نالیم که از ماست که بر ماست.»

برای مهار نور از نور استفاده میکنن بهش میگن Michelson interferometer ترجمه شده تداخلآ‌سنج مایکلسون

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%E2%80%8C%D8%B3%D9%8 6%D8%AC_%D9%85%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D9%84%D8%B3%D9%88 %D9%86
                      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                        با این روش ها نمی تونی با بیشترین سرعت جهان ور بری
                        نمی دونم می خوای چیکار کنی ولی اگه احیانا می خوای سرعت سنج بسازی روشش مشخص است در غیر اینصورت باید از سرعت سنج لیزری ایده بگیری

برای مهار نور از نور استفاده میکنن بهش میگن Michelson interferometer ترجمه شده تداخلآ‌سنج مایکلسون

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%E2%80%8C%D8%B3%D9%8 6%D8%AC_%D9%85%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D9%84%D8%B3%D9%88 %D9%86
                        از پاسختون ممنونم
                        قصدم سرعت سنجی هست ولی هر چه فکر کردم متوجه نشدم چطور باید از تداخل سنج برای اندازه گیری سرعت استفاده کرد .
                        تو خود کاربرد هایی که نوشته هم سرعت سنجی نبود ؟
                        اگه ممکنه راهنمایی کنید
                        :-/

دیدگاه

ساده ترین قسمت ساخت اندازه گیری با لیز همون قسمت الکترونیکیش است .حتی بدون تجهیزات الکترونیکی میتونی با یک پرده ساده چیزی مثل پدیده یانگ در حد میکرو متر اندازه گیری کنی .
                          اما لیزر فقط با فوکوس و لنز و منشور و آینه و ... معنی پیدا میکنه . فکر میکنی در بازار دربداغون ایران میتونی لنز محاسبه شده رو پیدا کنی؟

اما تئوری فاصله سنجی :خیلی ساده بگم

فرض کن از یک مولد لیزر یک نور پالسی تولید میکنی مثلا با فرکانس 500 کیلو هرتز . این پالس با آینه ها و با پدیده شکستت نور به دو پالس تقسیم میشه تا اینجا اختلاف فاز هر دو پالس صفره
                          حالا پالس دوم به سمت هدف میره و منعکس میشه و با پالس اول متناسب با فاصله هدف چندتا اختلاف فاز پیدا میکنه حال خیلی راحت با یک مدار ساده فقط کافی تعداد اختلاف فاز رو بشمارید
                          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                            ساده ترین قسمت ساخت اندازه گیری با لیز همون قسمت الکترونیکیش است .حتی بدون تجهیزات الکترونیکی میتونی با یک پرده ساده چیزی مثل پدیده یانگ در حد میکرو متر اندازه گیری کنی .
                            اما لیزر فقط با فوکوس و لنز و منشور و آینه و ... معنی پیدا میکنه . فکر میکنی در بازار دربداغون ایران میتونی لنز محاسبه شده رو پیدا کنی؟

اما تئوری فاصله سنجی :خیلی ساده بگم

فرض کن از یک مولد لیزر یک نور پالسی تولید میکنی مثلا با فرکانس 500 کیلو هرتز . این پالس با آینه ها و با پدیده شکستت نور به دو پالس تقسیم میشه تا اینجا اختلاف فاز هر دو پالس صفره
                            حالا پالس دوم به سمت هدف میره و منعکس میشه و با پالس اول متناسب با فاصله هدف چندتا اختلاف فاز پیدا میکنه حال خیلی راحت با یک مدار ساده فقط کافی تعداد اختلاف فاز رو بشمارید
                            اما اگه زمان دسترسی به جسمی که میخوایم سرعتش رو انازه گیری کنیم حدودا 10 نانو ثانیه باشه چی ؟
                            در ضمن با اینکار سرعت در راستای انتشار طیف لیزر به دست میاد که با سررعت در راستای حرکت جسم متفاوته .

دیدگاه

از روی اعداد و حروفی که روی آی سی هست چطور میشه فهمید که اون آی سی نظ امی هست یا نه ؟
                              تو کلاس دیجیتال بهمون گفته بودن ولی هرچی تو کتاب موریس یا تو اینترنت میگردم پیدا نمیکنم .
                              :-/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X