اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک پروژه در زمینه ی فرکانس بالا : FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک پروژه در زمینه ی فرکانس بالا : FPGA

سلام
    من قصد انجام پروژه ای رو دارم که به شرح زیر می باشد :

میخواهم فاصله زمانی با دقت 1 نانو ثانیه را اندازه گیری کنم
    برای این منظور به یک تایمر فرکانس بالا و دقیق نیاز است ( رزولوشن در حد نانو ثانیه )
    یک چیز مهم دیگر اینکه Max Delay from Input to Output کمتر از 500 پیکو ثانیه باشد .
    :-?
    دعایم کنید که شاید به واسطه ی دعای خیر شما مشکلاتم حل شود .

پاسخ : یک پروژه در زمینه ی فرکانس بالا : FPGA

سوال :
    با FPGA میشه چنین تایمر فرکانس بالا و بادقتی رو پیاده سازی کرد ؟
    تایمر فرکانس بالا و بادقت به صورت یه آی سی مجزا وجود داره ؟

دیدگاه

با سلام
      در مورد سوال 1 اطلاع خاصی ندارم .
      اما سوال 2:
      شما با استفاده از بلوک های single dcm موجود در core generator نرم افزارise ، با توجه نوع fpga که استفاده میکنید به راحتی فرکانسی در محدوده 18 تا 280 الی 500 مگاهرتز را با دقت فوق العاده ای تولید کنید و این همان چیزی است که شما نیاز دارید.
      راه حل دوم استفاده از آیسی های سینتیسایزر دیجیتال موجود در بازار هستش.(برای تولید کلاک با دقت بالا)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tavakoli.elec
        با سلام
        در مورد سوال 1 اطلاع خاصی ندارم .
        اما سوال 2:
        شما با استفاده از بلوک های single dcm موجود در core generator نرم افزارise ، با توجه نوع fpga که استفاده میکنید به راحتی فرکانسی در محدوده 18 تا 280 الی 500 مگاهرتز را با دقت فوق العاده ای تولید کنید و این همان چیزی است که شما نیاز دارید.
        راه حل دوم استفاده از آیسی های سینتیسایزر دیجیتال موجود در بازار هستش.(برای تولید کلاک با دقت بالا)
        از اینکه پاسخ دادید بسیار ممنونم
        پاسختون فوقالعادس
        برای رسیدن به فرکانس مورد نظر شاید مجبور بشم از ترکیب هر دو استفاده کنم
        اتفاقا مشکل من هم همینه که نمیدونم با DCM میشه به دقت مورد نظر دست یافت یا نه . فرکانس تولید شده باید به عنوان مثال : 500000000.0 تا 500000000.24 هرتز باشه تا بشه فرکانس 2000000000 هرتز رو بدست آورد .

دیدگاه

اختیار داری مهندس!
          من هم مثل شما قبلا به خاطر پروژهای اپتیکی مجبور بودم که فرکانس در حدود 40MHz را با دقت 2.5Hz اندازه گیری کنم.
          این رو بدنین که اگر فرکانس ورودی شما به بلوک dcm کاملا منطبق بر همون چیزی باشه که در properties آن core بهش دادید، اونوقت میتونید میتونید مظمئن باشید که دارید یک فرکانس چند صد مگی را با دقت صدم هرتز دریافت میکنید . این رو خودم امتحان کردم.

دیدگاه

اختیار داری مهندس!
            من هم مثل شما قبلا به خاطر پروژهای اپتیکی مجبور بودم که فرکانس در حدود 40MHz را با دقت 2.5Hz اندازه گیری کنم.
            این رو بدنین که اگر فرکانس ورودی شما به بلوک dcm کاملا منطبق بر همون چیزی باشه که در properties آن core بهش دادید، اونوقت میتونید میتونید مظمئن باشید که دارید یک فرکانس چند صد مگی را با دقت صدم هرتز دریافت میکنید . این رو خودم امتحان کردم.

فرکانس ورودی رو میشه با فرکانس متر اندازه گیری کرد ولی همونطر که خودتون میدونید این فرکانس تحت تاثیر یه سری عوامل متغییره و از طرف دیگه فرکانسمتر دقیق که بشه بهش اطمینان کافی داشت معمولا در دسترس نیست .
            شما برای بدست آوردن مقدار فرکانس ورودی FPGA به صورت دقیق چه پیشنهادی میکنید ؟

دیدگاه

با کمی سرچ میشه اسیلاتور با پارامترهای مورد نظر شما که خروجی مطلوب رو داشته باشه پیدا کرد.
              فرکانس ورودی fpga شما مسلما از 40MHz بیشتر نیستش چون میدونید در اونصورت طراحی pcb با در نظر گرفتن چالش های پروژه شما بسیار دشوار هستش
              برای اندازه گیری این فرکانس با دقت مورد نظر شما یک اسکوپ 100MHz کافی هست.

دیدگاه

...............
                ویرایش:

ببخشید پستی که اینجا زده بودم واسه یه تاپیک دیگه بود!

بهرحال واسه اینکه مطلب مفیدی هم گفته باشم :

فرکانس اسیلاتور رو اصلا نمی خواد اندازه بگیرید. اسیلاتورها فرکانس خروجی بسیار دقیقی دارند و دقیقا همون چیزی رو میدن که تو دیتاشیتشون نوشته (به تعداد صفرهاش دقت کنید)
                https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

با یکی از دوستان که صحبت می کردم
                  ایشون گفتن که اگر هم فرکانس 2GHz رو تولید کنم . FPGA که بتونه با اون فرکانس کار کنه وجود نداره :-/

دیدگاه

جدول مشخصات شامل فرکانس های زیادی هست
                    اونطور که من متوجه شدم فرکانس کاری مدارات داخلی از قسمت GTP Transceiver User Clock Switching Characteristics استخراج میشه
                    :-/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط goldperson2005
                      جدول مشخصات شامل فرکانس های زیادی هست
                      اونطور که من متوجه شدم فرکانس کاری مدارات داخلی از قسمت GTP Transceiver User Clock Switching Characteristics استخراج میشه
                      بله حدستون درست هست
                      نوشته اصلی توسط goldperson2005
                      با یکی از دوستان که صحبت می کردم
                      ایشون گفتن که اگر هم فرکانس 2GHz رو تولید کنم . FPGA که بتونه با اون فرکانس کار کنه وجود نداره :-/
                      بله درسته. این رو بدونید که اگر timiing constraint ها , strategy های مناسبی را حین place & route پیاده کنید میتونید تا فرکانس 800Mhz در بعضی خانواده های virtex جواب بگیرید.

اگر واقعا رزولوشن در حد کسری از نانوثانیه هست!!! شما به همون راه حل دوم و تکنیک هایی که در مدارات RF استفاده میشه فکر کن.
                      خودمم سعی میکنم جوابی پیدا کنم.

دیدگاه

بله حدستون درست هستبله درسته. این رو بدونید که اگر timiing constraint ها , strategy های مناسبی را حین place & route پیاده کنید میتونید تا فرکانس 800Mhz در بعضی خانواده های virtex جواب بگیرید.

اگر واقعا رزولوشن در حد کسری از نانوثانیه هست!!! شما به همون راه حل دوم و تکنیک هایی که در مدارات RF استفاده میشه فکر کن.
                        خودمم سعی میکنم جوابی پیدا کنم.
                        خیلی خیلی متشکرم
                        الان تصمیم دارم با همون RF PLL Frequency synthesizer کلاک رو تولید کنم ولی مانع بعدی خود کانتر هست ( نمیدونم خود کانتر رو چطروری پیاده سازی کنم ) که قراره با فرکانس 2G کار کنه .
                        حد اکثر کانتری هم که پیدا کردم 8 بیت با فرکانس 1.3 گیگ بوده
                        ولی من 32 بیت با فرکانس 2.5 گیگا هرتز نیاز دارم .

دیدگاه

اینو از دیتاشیت DS202 برداشتم :

&

نوشته ماکزیمم فرکانس PLL ه 2GHz هستش
                          مینیممش هم که 1GHz هست
                          اگه از این PLL برای مدارات داخلی استفاده نمیشه پس به چه دردی میخوره ؟

دیدگاه

کسی نمیدونه همچین PLL تو FPGA به چه دردی میخوره اگر نشه با فرکانسش کار کرد ؟

دیدگاه

اون PLL واسه بلوک GTP هست و به درد بلوک های logic دیگه نمی خوره. GTP در virtex5 و GTX و GTH در virtex6 به اضافه GTZ در Virtex7 بلوک های انتقال پرسرعت هستند و در اینترفیس های پرسرعت مثل اترنت استفاده میشن. مثلا نرخ انتقال GTH در Virtex6 برابر 11Gbs هست و واسه خطوط نوری و اترنت 10G گزینه خوبیه (هرچند تو coreهای زایلینکس برای اینکار از چهار تا GTX با سرعت حدود 3G استفاده میشه و من هنوز دلیلش رو نفهمیدم!)
                              https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X