اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدوم روش برای تنظیم سرعت موتور بهتره ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کدوم روش برای تنظیم سرعت موتور بهتره ؟

سلام دوستان :smile:

میخواستم بدونم کدوم روش برای کم و زیاد کردن سرعت موتور با 1 مقاومت متغیر خارجی بهتره ؟

1-اینکه این مقاومت رو سر راه Vs ورودی درایور موتور قرار بدم ؟

2- اینکه مقاومت رو به ADC میکرو وصل کنم و با برنامه سرعتا رو کم و زیاد کنم ؟
    اسمم را پدرم انتخواب کرد !
    نام خوانوادگي ام را يکي از اجدادم !
    ديگه بسه راهم را خودم انتخواب خواهم کرد !
    اينم لينک من :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg585767#msg585767

پاسخ : کدوم روش برای تنظیم سرعت موتور بهتره ؟

خوب اینکه معلومه، روش اولی که اصلا اجرایی نیست :redface: قطعا روش دومی خیلی بهتره البته روشهای دیگری نیز وجود داره ولی بهترینشون همین کنترل با میکرو هستش :job:
    من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم
    افتخارم این است من سرباز فدايي وطنم

دیدگاه

احتمالا منظورمو اشتباه فهمیدین ! منظورم کنترلPWM نبود که! میخوام سرعت روی پیست قابل تغییر باشه! مثلا وقتی دیدم روباتم با سرعت بالا اشتباه میکنه مقاومت رو تغییر بدم تا 1 کم سرعت کمتر بشه !

میشه بگین چرا اولی اجرایی نیس ؟
      روش های دیگه چی ؟
      اينم لينک من :

دیدگاه

یعنی منظورت اینه که یه مقاومت چند اهمی رو با موتور سری کنی تا جریان عبوری از موتور رو محدود کنه؟؟؟! oo: آره؟ :eek:
        نــــــــــــــــــــــــه :NO: اصلا روش خوبی نیست و متاسفانه باز هم عملی نیست،
        نوشته اصلی توسط rasadeyan
        میشه بگین چرا اولی اجرایی نیس ؟
        چون اولا اون مقاومتها حتما باید وات بالا باشند که بتونن جریان عبوری رو تحمل کنن، دوما مقاومتهای وات بالا تلفات حرارتی بالایی دارن و بسیاری از انرژی رو تلف میکنن و سوما روی ربات فضای خیلی زیادی رو اشغال میکنن، کافی بود یا بازم بشمورم... :angry:
        نوشته اصلی توسط rasadeyan
        روش های دیگه چی ؟
        بغییر از PWM روش دیگری نیز هست بنام SPWM هست که بیشتر برای کنترل موتورهای صنعتی کاربرد داره که این دو روش رو به راحتی میشه با میکرو پیاده کرد و یه روش دیگر هم هست که فکر کنم دقیقا به کار شما میاد و با اون میتونید بغییر از کنترل PWM خود میکرو که برای موتور ها اعمال میکنید میتونید سطح آستانه ولتاژ ورودی به درایور موتور رو با رگلاتورهای متغیر مثل LM317 به صورت دستی تنظیم کنید تا حداکثر سرعت موتورها روی پیست رو تحت کنترل داشته باشید :wow: موفق باشی دوست عزیز :job:
        راستی رشته تحصیلی شما چیه؟! :rolleyes:
        من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم

دیدگاه

من دانشجوی رشته کامپیوتر هستم تو دانشگاه تبریز چند ساله که برنامه نویسی کار می کنم
          اينم لينک من :

دیدگاه

پس دانشجوی کامپیوتر هستید، معلوم بود که ازسخت افزار اطلاعات زیادی ندارید ولی امیدوارم که هرچه سریعتر پیشرفت کنید :bye

دیدگاه

pwm بهترین گزینه برای تغیر سرعت موتور هست با مقاومت که باس میشه موتور تحت فشار کار کنه نمیتونید سرعت موتور رو کنترول کنید برای کنترول سرعت موتور تو پیست میتونید از سنسورهاتون برای تغیر pwm استفاده کنید تا ربات سر پیچ ها با کم کردن سرعت تعادلش رو حفظ کنه تا از مسیر خارج نشه با چند تا شرط تو برنامه میتونید این کار رو به راحتی انجام دهید و میدونید که رنج pwm از صفر تا 255 میباشد . :applause:

دیدگاه

تنظیم PWM که جای خود داره ولی به 1 چیزی مثل lm317 نیاز داشتم تا متوسط سرعت رو به راحتی بتونم بالا ببرم
                در ضمن pwm رو وقتی کم می کنی بازده میاد پایین تیک تیک میکنه و باعث میشه ربات اینور اونور بپره!!!!!

در کل از همتوون ممنونم به خاطره زحمتایی که بهتون دادم

شما راست میگید من اطلاعات کمی در مورد سخت افزار دارم ولی در طول این هفته فک کنم اکثر قطعاتی که تو رباتای این شکلی استفاده میشه اشنا شدم
                واسم هزینه مهم نیس و فک کنم تا الان هم هر چی انتخواب کردم واسه رباط بهترین

باز هم ممنونم از راهنماییهااتون
                اينم لينک من :

دیدگاه

اگر LM317 داغ کرد از LM338 استفاده کنید عین LM317 بسته میشه اما جریان بیشتری میده(5A)
                  AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X