اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

protel یا ??? proteus

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

protel یا ??? proteus

با سلام خدمت شما

من برای شبیه سازی مداراز پروتئوس استفاده میکنم
    ولی مثل اینکه برای پیاده سازیش رو برد به مشکل بر می خورم
    این طور که متوجه شدم برنامه پروتل کامل تره
    الان یه نسخه از برنامه protel design explorer 99 version 6.0.4 دارم
    حالا چند تا سوال داشتمد

1) با پروتل هم میشه مثل پروتئوس یه مدار رو شبیه سازی کرد؟ مثلا یه مدارو کشید که lcd یا atmega , 7segment داشته باشه و وقتی run میشه مثلا یه عددی روی lcd یا 7seg دیده شه ؟؟؟؟

2)اگه میشه....طرز کارش برای شروع تو محیط این ورژنی که من دارم چطوریه؟

3)اصلا برای شبیه سازی پروتئوس بهتره یا پروتل؟
    (من خودم یه کم با هاش ور رفتم ولی فکر کنم کتابخا نه اش نصبت به پروتئوس خیلی ناقص تره البته برای قطعات مورد نیاز من که اینطوریه
    مثلا lm324 یا atmega16 ...نداره

4)طرز ساختن یه قطعه (با دادن data sheet )چطوریه؟مثلا اگه بخوام یه lm324 خودم بسازم باید چه کاری انجام بدم؟؟

ممنون میشم کمکم کنی

مرسی از راهنماییتون

پاسخ : protel یا ??? proteus

سلام
    یه توضیح کلی:اکثر دوستان به این نکته اعتقاد دارند که:
    orcad برای شبیه سازی بسیار عالی است.
    protel می شه هم شبیه سازی کرد و هم طراحی PCB ولی قدرت Pcb اون بسیار بیشتر و معمولا از آ« فقط در این کار استفاده می کنند.
    proteus هم دقیقا مثل protel هست ولی از اون در Pcb کمتر استفاده می شه . در شبیه سازی های ساده بیشتر از این نرم افزار استفاده می شه .

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کرده باشم
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

پاسخ

دوست عزیز من از همین ابتدا به شما پیشنهاد میکنم دور پروتل 99 رو خیط بکشید پیشنهاد من altium designer 2009 که دی وی دی آن در فروشگاه ECA موجوده .
      به تجربه آموختم در آخر کار ،که قدر مرد به علم است و قدر علم به مال. (بهلول)

دیدگاه

سلام
        دوست عزیز پروتوس بهترین نرم افزار برای آنالیز مدارات میکرو و دیجیتال می باشد ولی پروتل بیشتر برای کشیدن PCB خوب است و قسمت آنالیز مداراتش خیلی جالب نیست.
        شما می توانید توسط نرم افزار پروتل شماتیک مدار را بکشید بعد توسط Auto rout اینو به صورت اتوماتیک تبدیل به PCB کنید.
        اگر انجمن یک سرچی بزنی آموزش اینو پیدا می کنید.

موفق باشید

دیدگاه

در برتری Altium موقع کشیدن PCB شک نکنید.ولی این موضوع رو هم مد نظر داشته باشید که با پروتیوس خیلی راحت تر میشه کار کرد.من برای کارای شخصیم پروتیوس رو به خاطر محیط ساده ترش ترجیح میدم اما اگه شما برای جایی خواستی یه کار صنعتی انجام بدی از Altium استفاده کن.
          [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
            در برتری Altium موقع کشیدن PCB شک نکنید.ولی این موضوع رو هم مد نظر داشته باشید که با پروتیوس خیلی راحت تر میشه کار کرد.من برای کارای شخصیم پروتیوس رو به خاطر محیط ساده ترش ترجیح میدم اما اگه شما برای جایی خواستی یه کار صنعتی انجام بدی از Altium استفاده کن.
            دوست عزیز کسی نگفت پروتیوس نرم افزار بدی است بلکه منظور ما این بود که هر نرم افزاری برای یک کاری ساخته شده!
            نرم افزار پروتیوس برای کشیدن PCB یک نرم افزار حرفه نیست و کتابخانه کاملی نداره و....
            ولی در عوض برای شبیه سازی مدارات عالیه و...
            موفق باشید

دیدگاه

ببخشید منم یه نظری بدم بدک نیست.
              پروتئوس برای شبیه سازی خوبه البته من نظرم اینه که برای شبیه سازی مدارات میکرو کنترلری.
              ولی پروتل مخصوصا ورژن 2009 برای هردو کار کاملا حرفه ای هست.مدارات آنالوگ رو تا جایی که اطلاع دارم در حد Orcad شبیه سازی میکنه ولی مدارات میکرو کنترلری رو اطلاع ندارم.اما تنها مشکل پروتل همین مشکل بودنشه.یعنی به سادگی Orcad و Proteus نمیتونی باهاش کار کنی.اگرنه در قوی بودن پروتل(البته 2009) شک نکنید.و این همون دلیلیه که باعث شده حجمش به حدود 1.67 گیگ برسه.(پروتئوس دورو بر 67 مگ حجم داره) و یا سازنده های FPGA با پروتل قرارداد میبندن و زبان VHDL و شبیه سازی کامل FPGA ها در اون قرار داره.

دیدگاه

سلام به همه
                راستش از زمانی که این تاپیک ایجاد شد تا الان proteus تغییرات خیلی زیادی کرده به شخصه تمام کارهامو با proteus انجام میدم و هیچ مشکلی تا الان بوجود نیومده همه امکانات ساخت pcb رو داره Auto route در عرض چندین ثانیه در مدارات خیلی بزرگ و پیچیده و چند لایه بسته به قدرت سیستمتون حداکثر تا 30 ثانیه واستون pcb رو میکشه شرایط خطوط همه قوانین بین خطوط و استاندارد ها رو رعایت میکنه هیچ قطعه ای هم نیست که نشه واردش کرد چون همرو میشه ساخت با اندازه های دقیق واقعی و با هر تغییری که دوست داشته باشید هرچیزی که بخواین شاید اولش جز ضعف بحساب بیاد اما یکبار که بسازید واسه همیشه تو کتابخونه و همون قطعه مورد نظر حاضره کارایی و محیط بسیار آسونی داره اطلاعات بورد pcb رو بهتون میده و برآورد قیمت میکنه (که این یه مورد تو ایران جواب نمیده اما خودتون میتونید bill of material رو تنظیم کنید که البته باز هم بدلیل تغییر قیمت های پشت سرهم این کار زیاد بکار نمیاد) بودن مدار شبیه سازی شده کنار pcb تون باعث میشه کارتون راحت تر انجام بشه و خیلی از امکانات دیگر که هنوز من ازشون سر در نیاوردم چون هنوز به اندازه شما دوستان حرفه ای نیستم

دیدگاه

سلام دوستان منم باهاتون موافقم پروتیوس محیط ساده وپرکاربردی داره خودمم خیلی ازش استفاده میکنم ولی نمی دونم چرا اکثر دوستان در انجمن به پروتیوس اعتماد ندارن ومیگن تو کاراتون بهش زیاد اعتماد نکنید. به نظر شما دلیل خاصی داره چون من متوجه نشدم؟ تعصبی هم بگم پروتیوس رو خیلی دوست دارم. :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

پروتیوس عالیه برای شبیه سازی مدارات معمولی طراحی مدارشم خوبه اما التیوم خیلی بهتره کلا من مدارات ساده رو تو پروتیوس میکشم بقیه همه التیوم هست خیلی هم عالیه
                    http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

پیرو صحبت دوستان بنده هم عرض میکنم برای طراحی pcb پروتل غیرقابل مقایسه هست در مقابل پروتیوس

بنده تقریبا 5 سال با پروتیوس کار کردم و طی اون مدت همه مداراتمو باهاش زدم ... بردهای یک لایه دولایه ... کارمم لنگ نبوده
                      ولی حدود 8 ماهی میشه ک پروژه هامو با پروتل انجام میدم و حالا متوجه میشم چقدر دست آدم باز تره ...
                      تنها موردی ک هست به راحتی پروتیوس با4 ساعت کار کردن باش ! موردای کلیدیش دست آدم نمیاد .... گستردگی و پیچیدگی های قشنگی داره
                      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X