اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

متالیزه کردن بردهای مدار چاپی با کیفیت صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

متالیزه کردن بردهای مدار چاپی با کیفیت صنعتی

سلام دوستان
    این تاپیک رو باز کردم چون که مشکل خیلی از بچه های الکترونیک متالیزه کردن سوراخهای مدار چاپی هست .
    راستش این اواخر روی یک فرمول خاصی کار کردم که امشب تونستم برای اولین بار حدود 80% از سوراخهای مدار چاپی نمونه رو با اون متالیزه کنم .
    لا اقل این مژده رو می تونم بدم که یک روش عالی و البته ارزون رو میتونیم به زودی به روش ساخت بردهای متالیزه اضافه کنیم .
    روش کار اون هم خیلی ساده است :
    ابتدا محلول مس رو توی سوراخها پر میکنیم . بعد از اینکه تمام سوراخها از این محلول پر شدند برد مدار چاپی رو توی فر می گذاریم و دمای فر رو روی 130 درجه تنظیم می کنیم بعد از پنج دقیقه یک لایه سیاه برد رو احاطه می کنه . اون رو از فر خارج می کنیم و لایه روی برد رو با دقت پاک می کنیم حالا برد رو توی سولفات مس قرار می دیم و اون رو ابکاری مس می کنیم .
    بعد از ابکاری دیواره های مس اندود شده کاملا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند .
    سعی میکنم تا آخر این هفته عکس های مراحل کار و اگه شد فیلم اون رو پلود کنم .
    لحظه ها را براي رسيدن به خوشبختي گذرانديم غافل از اينکه خوشبختي لحظه هائي بود که گذرانديم !

پاسخ : متالیزه کردن بردهای مدار چاپی با کیفیت صنعتی

:applause:
    بسیار عالی مشتاقانه منتظر هستیم
    راستی منظورتون از محلول مس چیه ؟
    در ضمن برد دولایه رو هم بصورت دستی میزنید دیگه
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام
      مهندس جان منتظریم .
      اگه فرمول و مقدار مواد با یکم روند اجرا رو بگید ممنون میشیم از نظر شیمیایی
      تا ما هم این خرید رو داشته باشیم و اگه شد پا به پای شما تست روش رو بریم
      من هم فر بزرگ تا 300 درجه دما با 2 تا المنت بالا و اتومات و پایین و هم دسترسی مستقیم به انواع مواد شیمیایی .
      خلاصه دعات میکنیم .
      یا علی
      الهم عجل الوليک الفرج

دیدگاه

دوستان یه اموزش ابکاری مس رو پیدا کردم توضیح زیاد داده ولی میشه فهمید .

-4 آبکاری مس اسیدی

پس از نشست نیکل یا مس شیمیایی قطعه می تواند هر جریانی را هدایت نماید و برای آبکاری آمادگی لازم را داراست معمولاً برای به دست آوردن بیشترین مقاومت در برابر تکانه حرارتی و ابکاری مس اسیدی با ضخامت 20 میکرون و پیش از هر آبکاری دیگری بکار برده می شود. در این مورد می توان از محلول پیروفسفات یا محلول سولفاته مس استفاده کرد. محلول پیروفسفات این خوبی را دارد که به سرعت بروی مس یا نیکل شیمیایی نشسته و هیچگونه صدمه شیمیایی بر آن وارد نمی سازد محلول سولفاته مس بسیار ارزانتر بوده و سطح آن را صاف می نماید البته در چنین موردی حتی پیش از آن اگر از یک آبکاری پنج دقیقه ای پیروفسفات استفاده شود بهتر است بهر حال در اینجا ما از شرح محلول پیروفسفات خودداری ورزیده و تنها به شرح محلول ابکاری سولفاته مس می پردازیم.

آبکاری مس اسیدی دارای مس دو ظرفیتی بوده و تحمل آن در برابر ناخالصیها از محلولهای قلیایی بهتر است ولی دو (قدرت پرتاب) ماکروسکپی آن کمتر و توزیع فازی آن ضعیف تر است در عین حال دو (قدرت پرتاب) میکروسکوپی آن عالیتر بوده و به این دلیل می توان خلل و فرج قطعات ریخته شده را بپوشاند.

سولفات مس و اسید سولفوریک مهم ترین تشکیل دهندگان محلول مس سولفاته هستند یون فلزی توسط سولفات مس تامین می گردد اسید سولفوریک هدایت محلول و آند خورندگی آنرا افزایش داده و ا ز تشکیل مس و نمکهای دیگر آن پیشگیری می کند کارکرد و کنترل این محلول با راندمان 95-100% بسادگی صورت می گیرد.

در صورتی که محلول به آرامی همزده شود و جریان نباید از 5/4 آمپر بر دسیمتر مربع افزایش یابد زیرا پلاریزاسیون بیش از اندازه آند انجام گرفته و روکش اسفنجی شکل خواهد شد .

دما در ساختمان بلوری و صافی سطح روکش تاثیر کمتری دارد تا کمی و زیادی جریان کاتد افزایش دما منجر به انتقال زیاد جریان و کاهش پلاریزاسیون آندی و کاتدی می گردد افزایش دما همچنین از قدرت کششی روکش کاسته و اندازه بلورها را بیشتر می کند از بکار بردن دمای بیش از اندازه باید پرهیز کرد زیرا آنگاه که در محلول براقی و دیگر افزودنیهای آلی بکار می رود وبه دلیل کاهش سرعت آبکاری مصرف آنها زیاد و ناخالصیهای محلول افزایش می یابد.

باید دقت کرد آنگاه که بیرون ریزی محلول کم و یا تناسب آند و کاتد درست نباشد مقدار فاز مس در محلول زیاد نشود افزایش غلظت سولفات مس باعث افزایش مقاومت آن و کاهش کمی از پلاریزاسیون آند و کاتد می شود غلظت سولفات مس اگر از مرز 250 گرم در لیتر بگذرد و بلورهای آن در محلول ته نشین خواهد شد با برداشتن مقداری از محلول و افزودن آب و اسید سولفوریک بجای آن غلظت معمولی بدست می آید.

بسیاری در محلولهای آبکاری سولفات مس برای شکل گیری خوب باور نرم براق و صاف و بادوام به دست آوئردن روکش از افزودنیهایی استفاده می کنند که دارای فرمولهای انحصاری هستند این افزودنیها این مشخصات را به روکش مس می دهند.

در سیستمهای سولفاته مس که روکش آنها براق است کاتالیزوری برای پیشگیری از روکش رگه دار، علاوه بر تشکیل دهنده های اصلی آن افزوده می شود این کاتالیزور یون کلرور بوده که مقدار آن بسیار حساس است مقدار آن باید در حدود 02/0 تا 1/0 گرم در لیتر به بیان دیگر 20 تا 100 پی پی ام باقی بماند یون کلرور را با اسید کلریدریک میتوان وارد محلول نمود.

در محلول سولفاته مس ناخالصیهایی همانند نقره و طلا و آرسنیک و انتیموئن همراه با مس روکش میشوند آرسنیک و انیتموئن روکش را خشک و زبر نموده و نقره تنها زبر می کند ناخالصیهای نیکل و آهن از هدایت محلول می کاهند ناخالصیهای قلع روکش نشده و در محلول ته نشین می شوند سیلیکاتهای محلول میتوانند روی کار بنشینند. ناخالصیهای آلی ناشی از تجزیه افزودنیها و پوشش تانک و کیسه های آند و روکش را خشک و رنگ آنرا تغییر می دهند این ناخالصیهای آلی را می توان با کربن اکتیو از محلول خارج ساخت.[7]

7-4-1 ترکیب محلول سولفاته مس

سولفات مس

200-240 گرم در لیتر

اسید سولفوریک

45- 75 گرم در لیتر

بهتر است سولفات مس را در تانک جداگانه ای حمل نموده و سپس به داخل تانک اصلی فیلتر کرد سولفات مس در آب پاکیزه و گرم (60-65 درجه سانتیگراد) حل می شود هنگامی که همه سولفات مس حل شد و به تانک اصلی منتقل گشت و باید تانک را به حال خود واگذاشت تا خنک شود پس از آنکه کاملاً خنک شد و در حالی که محلول به شدت همزده می شود و به اندازه لازم اسید سولفوریک به آن افزوده می گردد.

پیش از شروع کار لازم است که حدود 8 ساعت با جریان 2/0 تا 4/0 آمپر بر دسیمتر مربع محلول را به منظور تصفیه و الکترولیز نمود برای کاتد می توان از ورقهای فولادی که قبلاً آب نیکل یا مس سیانوری داده شده است استفاده نمود.

در هنگامی که محلول کار نمی کند می بایستی دائماً با کربن اکتیو آنرا فیلتر نمود.

پس از تهیه محلول می توان در شرایط زیر قطعات را آبکاری نمود:

دما

20-50 درجه سانتیگراد

جریان

2-10 آمپربر دسیمتر مربع

اختلاف پتانسیل

6 ولت

آند

مس (فسفردار بهتر است)

برای تقویت وان پس از تجزیه می توان با توجه به کمبودهای آن نسبت استانداردهای زیر اسید سولفوریک یا سولفات مس افزود:

مس

50-60 گرم در لیتر

اسید سولفوریک

45-75 گرم در لیتر

این آخرین مرحله آماده سازی پلاستیک بود از این پس می توان هر نوع آبکاری روی قطعات انجام داده و نتیجه خوب گرفت معمولاً آبکاری نیکل و کرم براق پس از آن بکار می روند ولی می توان کرم مشکی و برنج و نقره و طلا را بکار برد روکش مس را نیز میتوان به طور شیمیایی برنزه کرد
        الهم عجل الوليک الفرج

دیدگاه

دوبار سلام
          قول داده بودم تا جزئیات یک روش خوب رو برای متالیزه کردن دیواره سوراخهای مدار چاپی تشریح کنم .
          نتایج حاصل از این روش :

اینم از مقاله روش اجرا :
          http://uploadtak.com/images/f4854_______.pdf
          لحظه ها را براي رسيدن به خوشبختي گذرانديم غافل از اينکه خوشبختي لحظه هائي بود که گذرانديم !

دیدگاه

اینکه عکس برد منه گزاشتی :دی گذاشته بودم تو instructables

منم دارم روی این روش کار میکنم سوالی داشتین در خدمتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Akhz
              اینکه عکس برد منه گزاشتی :دی گذاشته بودم تو instructables

منم دارم روی این روش کار میکنم سوالی داشتین در خدمتم
              سلام دوست عزیز
              اگه فایل ضمیمه شده رو می خوندی انتهای متن آدرس سورس رو گداشتم .
              به زودی عکسهای پروژه های خودم رو هم پلود میکنم.
              امیدوارم که بتونیم به یک روش خوب دست پیدا کنیم .

دیدگاه

سلام دوست عزیز دیگه دارم دیوونه میشم :angry: خواهش میکنم کمکم کنید میدونم فقط شما میتونید کمکم کنید چون به نتیجه رسیدید.سوال من در مورد اون مقاله که در مورد متالیزه کردن برد بود و شما به نتیجه رسیدید بود من محلول رو طبق فرمول گفته شده اماده میکنم اما به نتیجه نمیرسم .من عکس برد شما رو دیدم خواهش میکنم کمکم کنید من فقط صابون مایع گیرم نیومد و صابون خمیری که اب کردم استفاده کردم خواستم بدونم ایا این تاثیر میذاره؟فقط در بعضی موارد که ازمایش کردم مقدار کمی مس روی فیبر نشست ولی زود اکسید میشه ایا عکسی که گذاشتین بعد از ابکاری بوده؟ باید چطور ابکاری انجام بدیم؟ خواهش میکنم کمکم کنید

دیدگاه

آقا اول اینکه سایت پلودتون مشکل داره و دوم اینکه قطر سوراخ ها چقدر هست و تا چه قطری می تونه جواب گو باشه.
                  حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

سلام
                    دوستان لینک خرابه لطفا تصحیح کنید
                    بياييد تا دانسته هايمان را قسمت كنيم.
                    (بنياد امور خاص)
                    ---------------------------------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X