اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص امواج مغزی به هنگام خواب و بیداری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سلام اما این بار از طرف خودم !!!
    آقای نحوی من همون دانش آموزی هستم که آقای خادم همیشه شما رو در مورد طرح من به زحمت می نداخت . اما این بار تصمیم گرفتم به جای اینکه سوال های منو آقای خادم بپرسند خودم سوال هام و اینجا مطرح کنم . راستی بابت راهنمایی های قبلیتون ممنونم.
    و اما ادامه ی سوالهام این که چه طوری امواج مغزی رو دریافت کنم رو به خوبی می دونم ( یعنی از یه دکتر پرسیدم ). الکترود باید دقیقاُ به پوست سر فرد نصب شه . از اون جایی امواج آلفا خیلی ضعیف اند ما به یه تقویت کننده نیاز داریم . این نقویت کننده یا باید به سقف نصب شه یا در نزدیکترین فاصله به سر راننده قرار بگیره . اینم اون چیزایی بود که من فکر می کردم شما واسه ی کمک کردن به من نیاز دارید بدونید !...
    ممنونم . ذوالفقاری
    ن به الكترونيك و رباتيك علاقه وافري دارم.

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
    اولا اینکه ابدا برای من زحمتی نبوده و نخواهد بود.
    مطلب دیگه اینکه به شما دوست عزیز تبریک میگم که اینطور برای رسیدن به هدفتون تلاش می کنید ( امیدوارم به سختی های راه هم فکر کرده باشید و زود نا امید نشید)
    ولی در مورد سوال شما .
    اگه قرار باشه که یه الکترود به سر راننده متصل بشه خیلی معقول به نظر نمیرسه . چون راننده باید بتونه به راحتی ازش استفاده کنه .
    ولی در مورد اینکه یه سنسور بذاریم و این ولتاژ رو از بین رو سر تشخیص بدیم ، به نظر من چون توی یه محیط صنعتی ( مثل ماشین در حال حرکت) شاید خیلی ولتاژ های شبیه اون چیزی که مد نظر ماست توی محیط وجود داشته باشه . برای همین کار ما رو سخت میکنه .
    به نظر من بهترین ایده شاید این باشه که یه عینک طراحی بشه که بتونه از پشت سر یه بستی یه چیزی داشته باشه که خیلی خیلی به پس سر نزدیک بشه .
    حال این مسئله باقی میمونه که آیا میشه اون ولتاژ رو بدون اینکه اتصال مستقیمی به پوست سر داشته باشیم با یه سنسوری چیزی احساس کنیم ؟
    به نظرم شما توی اینترنت یه سرچی بکن ببین اولا سنسور هایی که به سر وصل میشن چطوری کار میکنم( به نظرم باید از ساختار پ امپی استفاده کرده باشن) و آیا سنسور هایی هست که بشه از بیرون اون ولتاژ رو تغییر داد یا نه .
    حقیقتش من الان امتحاناتم هست خیلی دوست دارم که خودم هم یه سرچی بکنم ببینم چیزی گیرم میاد یا نه ولی خوب فرصتش رو نمی کنم . زحمت این کار با شما .
    اگه بقیه دوستان ایده بهتری دارن کمک کنن.
    موفق باشید .
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

این را HADISآ‌ نوشته است :

سلام به شما .
      اول یه خسته نباشید به شما و به همه ی دوستانی که امتحاناشون تموم شده و هم مثل شما در جریان امتحانهاشون هستند .
      ممنون از اینکه وقت گذاشتید و در مورد کارم منو راهنمایی کردید . آقا ببخشید فکر می کنم شما سوال منو خوب متوجه نشدید . اول اینکه اون موجی که از مغز دریافت می شه فرکانسش بین 8-13 است و تنها مخصوص خود انسان ، البته فقط توی ماشین . فرکانسهایی که تو ماشین معمولاُ وجود دارند بیشترشون در محدوده ی شنوایی انسان هستند . نمی دونم شما از طرز کار دستگاههایی که امواج مغزی رو تو اتاق عمل دریافت می کنند خبر دارید یا نه ؟ ..
      اما اگه ما بتونیم فقط با فهمیدن طرز کار اون که چه طوری امواج مغزی رو دریافت می کنه و تغییر دادن ساختمان اون تنها برای گرفتن امواج نه ثبت و نمایش اون روی مانیتور . اگه بتونیم روی اون یه تقویت کننده ی امواج رو هم نصب کنیم عالی می شد ...
      البته این کار یه کارهای جزیی هم مثل : (( الکترود باید توسط یه گوشی یا چیزی شبیه اون به سر نصب شه . البته وزن اون باید بسیار کم باشد . و درضمن در صورت عدم نصب گوشی با یه صدایی مثل آژیر راننده رو باخبر کنه . یا اگر در صورتی که نصب نشده بود ماشین روشن نشه )) داره .
      عجب ریزه کاریایی!!!
      بازم از شما ممنونم ...

دیدگاه

سلام خوبی دوست عزیز ؟
        حرف شما متین ولی فرض کنید که ما یه چیزی درست کردیم مثل سمعک که توی گوش قرار بگیره و یه باتری کوچیک هم داشته باشه . بالاخره این وسیله باید یه دامنه ولتاژی رو احساس کنه و شروع به کار کنه . من مطمئن نیستم که توی ماشین بتونیم به راحتی ولتاژ با فرکانس 13 یا 8 هرتز رو تشخیص بدیم چون توی اون محیط و با مقدار ولتاژی که ما در نظر داریم نویز بیداد می کنه . توی یه محیط بیمارستانی این کار معقول به نظر میرسه چون که اونجا تقریبا میشه گفت که نیوزش کمتر از محیط یه ماشین هست .
        به هر حال .
        باید چند تا کار اول اش انجام بدیم :

1- شما تحقیق کنید که این امواج آلفا از چه نوع امواجی هستن . آیا امواج الکترومغناطیس هستن( که خیلی بعید میدونم اینطوری باشه) یا اینکه از نوع امواج الکتریکی هستن .

2- به فرض اینکه از نوع امواج الکترومغناطیس هستن ، با چه توانی از جمجمه سر خارج میشن.

و ... .
        موفق باشید .

دیدگاه

سلام
          راستش من یه مطلبی خوندم که تو اون نوشته بود شرکن هوندا ساخت دستگاهی هائی رو که براساس امواج مغزی قابلیت کنترل رو دارند برای کنترل ربات هائی درراستای کمک به افراد ناتوان شروع کرده

یه توضیح درمورد اومواج مغزی

آلفا:
          آلفا سطحی از امواج مغزی است که فرکانس آن نصف فرکانس امواج مغز در حالت بیداری کامل است. میآ‌دانیم که فرکانس امواج مغزی، در حالت بیداری کامل از 14 تا 21 سیکل در ثانیه است که آن را سطح امواج بتا میآ‌گوییم. زمانی که در بستر قرار گرفته و به خواب میآ‌رویم، فرکانس این امواج کاهش میآ‌یابد. در حالتی که ما با آسودگی و با چشمانی بسته در رختخواب خود میآ‌آرامیم، فرکانس امواج مغزی به 7 تا 14 سیکل در ثانیه کاهش میآ‌یابد که این همان سطح آلفاست ـ یعنی حالتی از یک خواب سبک. وقتی که به تدریج خوابمان عمیقتر میآ‌گردد، نزول امواج مغزی از این هم بیشتر میآ‌شود که این حالت تتا نامیدهآ‌ میآ‌شود و فرکانسی بین 4 تا 7 سیکل در ثانیه دارد. در عمیقآ‌ترین حالت خواب، فرکانس امواج مغزی 4 سیکل در ثانیه و پایینتر است که آن را دلتا میآ‌گویند.
          در حالتی که امواج مغزی آلفا فعال هستند، احساسات طبیعی راحتی، صلح، صفا و آرامش سراسر وجود ما را فرا میآ‌گیرد و با استفادهآ‌ از تکنیکهای متد سیلوا، خواهیم توانست هر موقع که اراده کنیم، در این سطح قرار بگیریم.
          شما به منظور اینکه کنترل بدنتان را در اختیار بگیرید، پیش از آن لازم است به ذهنتان کنترل داشته باشید. جهت اینکه کنترل ذهنتان را در اختیار بگیرید، میآ‌باید بر امواج آلفا کنترل داشته باشید و برای اینکه کنترل امواج آلفا را در اختیار داشته باشید، لازم است کاملاً ریلاکس شوید.
          به عبارت دیگر، شما باید در امر ریلاکس کردن بدنتان، کاملاً ورزیده شوید و چنین مهارتی جز با تمرین حاصل نخواهد شد.

خوب یه چیزی هست اونم اینه که تا جائیکه می دونم امواج مغزی درکل بدن ئفقط از میسر هفت چاکرا یا مرکز اصلی انرژی می تونند به صورت مغناطیس خارج بشند
          یکی هم چشم هستش که امواج مغزی از اون به صورت مغناطیس ساتع میشه

در روش های پزشکی برای گرفتن امواج مغزی 3 مرحله همون طور که خودتون گفتید هست یکی نمونه برداری از امواج سطح سر-سپس تبت-تقویت-و حذف امواج ناخواسته
          همونطورکه محمد گفت یه ساختارشبیه opamp
          تو پزشکی مثل اینکه برای این کار از10 نقطه مغز نمونه برداری می کنتدو میانگین اونا رو به کار می برند.

تمامی این کارها رو تو محیط های ازمایشگاهی انجام دادند

کار شما ازنظر تئوری عملی هستش ولی با توجه به اینکه محیط بیرون پراز انواع نویزها اتفاقیه
          دستگاهی که شما می خواهید قابل ساخته ولی تست اون فقط در محیط ها آزمایشگاهی امکان پذیره
          و به احتمال زیاد جواب خوبی در محیط واقعی نده
          اگه شما بتونید به یه نفر که مهندسی پزشکی می خونه مراجعه بکنید به احتمال زیاد بیشتر مشکلتون حل بشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X