اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Feature Extraction

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Feature Extraction

سلام .
    دوستان کسی هست بتونه پله پله مراحل استخراج ویژگی یک سیگنال یا تصویر رو توی متلب توضیح بده .
    مثلا من یک سیگنال سینوسی ساده 10 هرتز دارم میخوام ویژگی هاشو استخراح کنم
    1- جز فرکانس میشه چه ویژگی هایی استخراج کرد
    من دستور fft توی متلب شکل موج ساده سینوسی 10هرتز اعمال کردم با این دستور یک جدول 101*1 توی محیط workspace ایجاد شد . خوب این اعداد چیه و چطور میشه ازش استفاده کرد.
    ببخشید سوالمو اینجا پرسیدم جاهای دیگه کسی جواب نمیده :biggrin:

پاسخ : Feature Extraction

سلام.
    ویژگی های هر سیگنال به طبیعت همون سیگنال بستگی داره مثلاً از صوت یه سری ویژگی ها درمیارن از تصویر یه سری دیگه و از هر سیگنالی ویژگی هایی که اون سیگنال رو بهتر توصیف کنه.
    برای یک سیگنال سینوسی ساده، به جز فرکانس میشه فاز و در صورت نیاز فرکانس نمونه برداری رو هم به عنوان ویژگی تعریف کرد، ضمن این که دامنه هم در صورتی که همیشه ثابت نباشه میتونه یه ویژگی دیگه باشه.
    از اعداد به صورت خام نمیشه استفاده ای کرد ولی اگه قدرمطلق یا قسمت حقیقی سیگنال FFT رو با دستور plot رسم کنی اون وقت اطلاعاتی از سیگنال رو میبینی مثلاً برای همین سیگنال سینوسی 10 هرتز، باید یک پیک بزرگ در حدود 10 هرتز وجود داشته باشه و بقیه جاها مقدار FFT نزدیک به صفره.
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

مشکل اصلی بنده استفاده از این سیگنال ها توی متلب هست .
      یعنی چطوری میشه این دستورات رو به سیگنال اعمال کرد .
      به عنوان مثال من یک سیگنال براتون میزارم اگه ممکنه در مورد ویژگی هایی مثل توان باند فرکانسی این سیگنال ویژگی های زمان - فرکانس سیگنال توضیح بدین که توی متلب با چه دستورات و ترتیبی میتونم به اینها دست پیدا کنم
      http://uploadtak.com/images/u9149_a01m.rar
      با load این فایل در محیط work space یک فولدر val وجود داره که یکسری اعداد داخلشه و با تبدیل فوریه گرفتن و abs کردن اون باز هم یکسری عدد و با plot یک نمودار که چیز خاصی رو انگار نشون نمیده .
      حالا از این اعداد چی میشه استخراج کرد . چطور میشه برای classification استفاده کرد .
      میشه خواهش کنم پله پله با دستورات متلب توضیح بدید که همهببتونیم روش های Feature extraction و classification روی توی این پست یاد بگیریم
      مرسی

دیدگاه

با توجه به شکل سیگنال زمانی و طیف اون در متلب(با فرض فرکانس نمونه برداری 1000 هرتز):

میشه گفت که بیشتر انرژی این سیگنال بین 0 تا 250 هرتزه، اگه به سیگنال نگاه کنی، می بینی که تقریباً 10 دوره تناوب از یک سیگنال توی 1 ثانیه وجود داره پس باید یک پیک بزرگ در حدود 10 هرتز داشته باشیم ولی به دلیل وجود نویز نسبتاً زیاد، کل محدوده 0 تا 250 هرتز پر شده، اگه سیگنال تمیزتری داشته باشیم(مثلاً همون سینوسی خالص با فرکانس مشخص) بهتر میشه اطلاعات سیگنال رو از طیفش استخراج کرد.
        --------------
        کد PHP:
        clear;clc;close all
        load 
        'a01m.mat'
        disp('suppose signal duration is 1 second.')
        linspace(0,1,1000); % time axis values
        figure
        (1);plot(t,val);title('temporal data');xlabel('time(sec)')
        disp('1 sec : 1000 samples => fs = 1000 Hz')
        fs 1000/1; % sampling frequency
        NFFT 
        2^nextpow2(length(val)) % number of FFT points
        fs/2*linspace(0,1,NFFT/2+1); % frequency axis values
        fft(val,NFFT)/length(val); % signal spectrum
        figure
        (2);plot(f,2*abs(V(1:NFFT/2+1)));title('data spectrum');xlabel('frequency(Hz)')
        bandwidth is half of frequency sampling 
        با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"

دیدگاه

دستتون درد نکنه بابت جوابتون .
          خوب الان از این ویژگی ها چطور باید استفاده کرد .
          با این دستورات توی محیط Workspace شش تا فولدر به ترتیب NFFT,v,f,fs,t و val هست .
          الان فرض کنیم یه سیگنال قلبی دیگه داریم که مال فرد بیماره میخواهیم این دو تا سیگنال رو با هم مقایسه کنیم . با استفاده از مقادیری که توی این شش فولدر هست چطور میشه استفاده کرد
          مرسی از لطفتون

دیدگاه

خواهش می کنم، لطفاً برای تشکر فقط از کلید تشکر استفاده کنید.
            ---------
            در مورد ویژگیهای سیگنالها به طور کلی نمیشه چیزی گفت و به خواص همون نوع سیگنال بستگی داره، سیگنال قلبی ویژگی هایی داره که کسی که توی این زمینه کار کرده باشه میدونه چیه، اول باید این ویژگی ها رو بشناسی تا بعد بتونی با سیگنال کار کنی. ضمن این که منظورت از مقایسه دقیقاً چیه؟

دیدگاه

سلام .
              میشه مراحل استخراج ویژگی یک تصویر مثل شکل های mpeg-7 که تصاویر نیم رخ هر چیزی به رنگ سیاه است رو توی متلب توضیح بدین .(مثلا یک سیب )

دیدگاه

سلام ...
                من دارم بروی Feature Extraction از ECG Signal کار می کنم ، ایا از دوستان کسی اینجا هست که در این زمینه اطلاعاتی در مورد این موارد داشته باشه .

1) ساده ترین روش برای استخراج ویژگی ها در متلب
                2) نحوه تشخیص QRS
                3) fft coefficient

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X