اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رله

چه را رله پنج پایه دارد
    یکی مثبت یکی منفی ان سه تای دیگری چیست؟
    می شه کمی توضیح دهید؟

خیلی ممنون

پاسخ : رله

خب این جور رله ها که 5 پایه دارن 2 تا پایه یک طرف و 3 تا پایه طرف دیگه هستند

دوتا پایه ای که یک طرف هست همون پایه هایی هستند که در شکل بالا به فن 1 و 2 وصل شده اند

سه تا پایه دیگه هم که مونده پایه وسطی همون پایه ای هست که به منبع تغذیه وصل شده و و جریان را به دو پایه طرف دیگه منتقل می کنه

دو تا پایه ی کناری نیز همون پایه هایی هستند که به ترانزیستور وصل میشن
    منبع:wle,ir
    a happy person is one who wants happiness for other

دیدگاه

می شه تو عکس مثبت منفی هارو مشخص کنی

خیلی ممنون

دیدگاه

سلام
        رله پایه منفی و مثبت نداره !
        به هر کدوم وصل کنی میشه !
        خواستن توانستن است !

دیدگاه

بفرما دوست عزیز اینم جواب سوال هات
          نوشته اصلی توسط xzxzxz
          چه را رله پنج پایه دارد
          می شه کمی توضیح دهید؟

خیلی ممنون
          نوشته اصلی توسط xzxzxz
          می شه تو عکس مثبت منفی هارو مشخص کنی

خیلی ممنون

http://sharif.edu/~narimani/lab/1%20-%20Relay.pdf

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%84%D9%87

https://www.google.com/search?client=firefox-a&hs=zb7&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=%D8%B1%D9%84%D9%87&oq=%D8%B1%D9%84%D9 %87&gs_l=serp.12...0.0.2.510746.0.0.0.0.0.0.0. 0..0.0....0...1c..19.serp.uiOzeUBjwtA&bav=on.2 ,or.r_qf.&bvm=bv.48705608,d.ZWU&biw=1152&a mp;bih=691&ech=1&psi=NqTbUayPOYXiPKWMgNAB. 1072939756211.5&emsg=NCSR&noj=1&ei=9ab bUcfDLcT***nwgdgP
          من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم
          افتخارم این است من سرباز فدايي وطنم

دیدگاه

با سلام مهندسsd.asgaryan ازتون انتضار نمیره که اینجوری طرف مقابل رو زیر سوال ببری شاید واسه شما یه مساله مبتدی هسستش.بنظرتون الان شما تو این انجمن چیزی بپرسین مسایل مهم و سختی خواهین پرسید ؟؟؟اون مساله ای که شما میپرسین برای افرادی حتما خیلی پیش پا افتاده خواهد بود که جوابتون رو بدون هیچ تیکه ای جواب خواهند داد هر مساله ای که برای شما اسونه فک نکنین واسه همه اسونه و بالعکس.... :agree: :nice: :bye
            a happy person is one who wants happiness for other

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sd.asgaryan
              بفرما دوست عزیز اینم جواب سوال هات

http://sharif.edu/~narimani/lab/1%20-%20Relay.pdf

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%84%D9%87

https://www.google.com/search?client=firefox-a&hs=zb7&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=%D8%B1%D9%84%D9%87&oq=%D8%B1%D9%84%D9 %87&gs_l=serp.12...0.0.2.510746.0.0.0.0.0.0.0. 0..0.0....0...1c..19.serp.uiOzeUBjwtA&bav=on.2 ,or.r_qf.&bvm=bv.48705608,d.ZWU&biw=1152&a mp;bih=691&ech=1&psi=NqTbUayPOYXiPKWMgNAB. 1072939756211.5&emsg=NCSR&noj=1&ei=9ab bUcfDLcT***nwgdgP
              دوست عزیز هرکسی اجازه داره هر سوالی رو هرچند مبتدیانه بپرسه و کسی حق توهین به اون رو نداره.
              لطفا اگه دوست ندارید جواب ندید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط xzxzxz
                چه را رله پنج پایه دارد
                می شه کمی توضیح دهید؟

خیلی ممنون
                سلام دوست عزیز-رله 5پایه به این صورته که 3تا پایه یه سمت و 2تا پایه سمت دیگه ان.سمت 3تایی اونی که وسط هستش( و یکم جلوتره)پایه مشترک هستش
                نوشته اصلی توسط sky_man847
                که در این شکل به vccوصل هستش(همیشه این پایه استفاده میشه)دوتا پایه بالا وپایینش سیم پیچ هستن که در شکل بالا یه سرش به vccوسر دیگش به کلکتور ترانزیستور وصل هست.درواقع این دو پایه ورودی هستن که مپلا به 5ولت-12ولت و...وصل میشن.
                اما دوپایه سمت دیگر یکیش nc(نرمالی کلوز هست)که در شکل به موتور2 وصل است. و دیگری no(نرمالی اپن هست)که به موتور1وصل شده

دیدگاه

جناب آقای حمیدرضا رضائی در جایی که شما به خودتون این اجازه رو میدید که پست منو اونجور که خودتون میخوایید ویرایش میکنید و سپس از همون پست به عنوان نقل قول از طرف من ازش استفاده میکنید، دیگه اصلا جای بحث و صحبتی نمیمونه و من ناچارم که به زور حرف شما رو قبول کنم و بگم که حق باشماست :angry:
                  واقعا که باید از این آزادی بیان تقدیر کرد، به راستی که کارتون خیلی سخته و طاقت فرسا است.... :NO: :NO:
                  من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sky_man847
                    با سلام مهندسsd.asgaryan ازتون انتضار نمیره که اینجوری طرف مقابل رو زیر سوال ببری شاید واسه شما یه مساله مبتدی هسستش.بنظرتون الان شما تو این انجمن چیزی بپرسین مسایل مهم و سختی خواهین پرسید ؟؟؟اون مساله ای که شما میپرسین برای افرادی حتما خیلی پیش پا افتاده خواهد بود که جوابتون رو بدون هیچ تیکه ای جواب خواهند داد هر مساله ای که برای شما اسونه فک نکنین واسه همه اسونه و بالعکس.... :agree: :nice: :bye
                    ممنون مهندس جان حرف شما کاملا متین و درسته من هم اصلا منکر این قضیه نیسم ولی شما کاملا در جریان نیستید، مساله یه چیز دیگری بود که حالا بیخیال دیگه بیشتر از این کش پیدا نکنه بهتره :cry: آقا ما شاکی بودیم حالا هم رضایت میدیم که تموم شه بره پی کارش

دیدگاه

ابتدا اینکه عکس زیر را ار بالا در نظر بگیرید ، سه پایه کنار هم به سمت پایین باشد ( پایه خروجی بالا سمت راست)
                      1- پایه خروجی می باشد که می تواند به ال ای دی ، موتور و ... وصل شود
                      2- به جایی وصل نمی شود ، همان طور که در مدار روی رله در شکل زیر مشاهده می کنید ابتدا به پایه 2 اتصال دارد و به محض اعمال ولتاژ کانکتور به پایه 1 که همان خروجی است وصل می شود
                      3- ورودی رله می باشد که به ترانزیستور و یا هر مداری که بتواند رله را تحریک کند وصل می شود که این پایه با پایه 5 بوبین رله را تشکیل می دهد
                      4- این پایه زمانی که به VCC مدارتان وصل می شود خروجی رله به محض اعمال ولتاژ را تشکیل می دهد و ولتاژ VCC به خروجی منتقل می شود و یا اگر پایه 4 به GND وصل شود به محض اعمال ولتاژ، زمین به خروجی رله وصل می شود و در این حالت پایه مثبت ال ای دی را به VCC و پایه منفی ال ای دی را به رله وصل کنید.
                      5- این پایه به VCC مدارتان وصل می شود و با پایه 3 یک میدان مغناطیسی برای اتصال رله را فراهم می کنند در ضمن یک دیود معمولی بین این دو پایه قرار می گیرد تا از جریان برگشتی جلوگیری شود پایه 3(کاتد) و پایه 5(آند)

در اینجا هم اتصال رله به میکرو همراه مدار تحریک پایه رله در شکل زیر قرار دادم تا بیشتر درک کنید.

همه چیو گفتم فکر نمی کنم چیز دیگه ای در مورد راه اندازی رله وجود داشته باشه
                      امید وارم مفید باشه

دیدگاه

سلام دوستان،من امروز برا اولین بار دارم با رله کار میکنم و تو پروتوس دارم کار میکنم.

من رله رو به میکرو وصل کردم ولی نمیدونم چجوری حالت رله عوض میشه و COM میفته رو NO یا NC ؟

(من مدارو مانند مدار اقای sky پیاده کردم ،فقط led گذاشتم

ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirrenjer
                          سلام دوستان،من امروز برا اولین بار دارم با رله کار میکنم و تو پروتوس دارم کار میکنم.

من رله رو به میکرو وصل کردم ولی نمیدونم چجوری حالت رله عوض میشه و COM میفته رو NO یا NC ؟

(من مدارو مانند مدار اقای sky پیاده کردم ،فقط led گذاشتم

ممنون
                          سلام.noیعنی نرمالی اپن(درحالت عادی بازه وقتی رله تحریک شه بسته میشه)ncیعنی نرمالی کلوز(درحالت عادی بسته هست وقتی تحریک شه باز میشه)
                          با تحریک رله comروی noمیفته

دیدگاه

مشکل منم اینه که رله تحریک نمیشه!خروجی از میکرو دادم بهش ولی افاقه نکرد .خروجی میکرو ،یه ال ای دی با جریان 0.1 میلی امپرو میتونه روشن کنه .

رله هم > RLY-OMRON-G2R-A1

2ولت

coill resistance :62.5

{الان اومدم ولتاژ رله رو 0.5 کردم.بعد با اینکه (کام) روی (نرمالی کلوز )هست،ال ای دی که از (نرمالی اپن) گرفتم ،روشن شد!!!!!!}

دیدگاه

دم همه بچه هایی که توضیح دادن گرم!
                              بعضیا مثل من بلد نیستن اما تا یه سوال مبتدی بپرسن برخی دوستان انگار که حرف بدی زده باشیم شروع می کنن به مورد عنایت قرار دادن ما، البته از حق نگذریم که دوستانی هم هستند که با سعه صدر مشکل مورد نظر رو حل می کنن.
                              درسته اول باید سرچ کرد و مطالعه کرد و بعد سوال بپرسید اما گاهی هم پیش میاد طرف نمیتونه جوابش رو پیدا کنه و یا غیره...
                              یادمون نره انجمنه، یعنی گفتگو و بحث باید باشه پس بزارید بقیه هم حرف بزنن. شاید در موضوعی من کم اطلاع باشم اما در موضوعی دیگه که در تخصص من هست شاید شما کم اطلاع باشید! پس شایسته نیست همدیگر رو خدای نکرده تحقیر کنیم.
                              به قول معروف: درخت هرچه پر بارتر، افتاده تر...

همگی موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X