اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی در مورد محاسبه آمپر با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی در مورد محاسبه آمپر با میکرو

با سلام

خیلی خلاصه بگم

من باید یک مدار ولتمتر و آمپرمتر بسازم (تو اینترنت اون طوری که خودم میخواستم نیود)

ولتمتر رو بلدم بسازم ولی آمپرمتر رو بلد نیستم ، فقط تا این حد میدونم که باید پایه جریان از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج بشه ، که جریان مثبت مستقماٌ خارج میشه اما جریان منفی بعد از گذر از یک مقاومت 5 وات خیلی کم مثل 0.22 اهم به خروجی میره و همچنین بعد از گذر ار این مقاومت به پایه ADC میکرو هم وصل میشه

حالا فقط میخوام بدونم که تو میکرو چه دستوری باید بنویسم که آمپر رو بدست بیارم ؟
    در حد 0 تا 4 آمپر میخوام
    به زبان بسکام

یدونه اگه برام مثال بزنید ، خودم راه میافتم

خیلی ممنـــــــــــــــــــــــون

پاسخ : درخواست راهنمایی در مورد محاسبه آمپر با میکرو

شمایی که ولتاژ ر می تونی بخونی. کافیه اون مقاومتی که در مسیر جریان هستش (0.22 اهم) ولتاژ دو سرشو نسبت به زمین بخونی بعد از هم کم کنی و بعد تقسیم بر مقدار مقاومت بکنی. نتیجه میاد جریان عبوری از مقاومت

دیدگاه

تقریبا متوجه شدم

ولی یدونه مثال بزنید کاملا متوجه میشم
      خودتوت لطف کنید یه مثال بزنید خیلی ممنون میشم

دیدگاه

دقیقا همونطور که دوستمون گفتن باید ولتاژ رو بخونی به فرض جریان 1 آمپر از این مقاومت 0.22 اهم عبور میکنه بنابراین افت ولتاژ روش چقدر میشه؟ درسته 0.22 ولت . حالا این افت ولتاژ رو با ADC بخونی . بالفرض ADC 10 بیتی داشته باشی و رفرنسش 5ولت باشه : باید تقریبا 45 خونده باشی، حالا اگه مقاومت 0.22 اهمت همیشه ثابت باشه ، 45 رو همیشه 1 آمپر در نظر بگیر پس 90 میشه 2 آمپر ، 180 هم میشه 4 آمپر
        حل شد؟

دیدگاه

گفته های دوستمون درسته، از اینام میتونی استفاده کنی اگه کارت صنعتی و حرفه ایه
          ACS712TELC 20C
          تغذیه 5 ولت
          حداکثر فرکانس عملیاتی : 80KHZ
          زمان تغییر خروجی فقط 5 میکرو ثانیه
          خطا حداکثر 1.5% در دمای 25 درجه
          میزان حساسیت 185 میلی ولت بر آمپر
          اندازه گیری جریان از -20 آمپر تا +20 آمپر
          توانایی اندازه گیری جریان مستقیم و متناوب
          دمای کاری از -40 درجه تا 85 درجه سانتیگراد
          سنسور جریان بسیار کوچک با مقاومت داخلی بسیار کم (1.2m)
          ACS712TELC 05C
          آی سی های سری ACS712 سنسور جریان اثرهال و از محصولات شرکت Allegro هستند. از این سنسورها میتوان برای اندازه گیری جریانهای AC و DC در صنعت، خودرو و سیستمهای ارتباطی و دیگر تجهیزات الکترونیک استفاده کرد. طراحی این قطعه SMD بگونه ای است که مهندسین و طراحان سیستمهای الکترونیک به راحتی میتوانند از آن در سیستمها و تولیدات خود بهره گیرند. از عمده کاربردهای این سنسور میتوان به کنترل موتور، منابع تغذیه سوئیچینگ و سیستمهای محافظ در برابر اضافه جریان اشاره کرد.
          این قطعه شامل یک مدار اثر هال دقیق با آفست پایین و یک مسیر جریان از جنس مس با خلوص بالاست. مسیر جریان بگونه ای طراحی شده که از نزدیک چیپ اثر هال عبور میکند. عبور جریان از مسیر هادی مس میدانی مغناطیسی تولید میکند که بوسیله سنسور اثر هال مجتمع شده دریافت و به ولتاژی متناسب با شدت میدان تبدیل میشود. دقت این سنسور بواسطه نزدیکی سیگنال مغناطیس با مبدل اثر هال بهینه شده است. با عبور جریان و ایجاد میدان مغناطیسی ولتاژی متناسب با جریان عبوری توسط آی سی اثر هال ایجاد میشود. بخش اثر هال این سنسور که با استفاده از تکنولوژی BiCMOS ساخته شده، آفست کمی دارد و با قابلیت برش سیگنال یا chopping پایدار شده است. ضخامت مسیر جریان در این سنسور بگونه ای است که میتواند تا 5 برابر جریان نامی سنسور را تحمل کند. مقاومت الکتریکی مسیر جریان تنها 1.2 میلی اهم است که نتیجتا توان تلفاتی ناچیزی خوهد داشت. مسیر عبور جریان نیز از لحاظ الکتریکی از قسمت الکترونیک سنسور ایزوله است. این سنسور در قالب SOIC با 8 پایه تولید و عرضه شده است.

مشخصات و مزایا:

مسیر سیگنال آنالوگ با نویز پذیری پایین
          قابلیت تنظیم پهنای باند از طریق پین Filter
          زمان پاسخ 5 میکروثانیه به جریان ورودی لحظه ای
          پهنای باند 50 کیلوهرتز
          خطای کلی 1.5 درصد در دمای ◦TA=25
          مقاومت 1.2 میلی اهم برای مسیر جریان
          حداقل ایزولاسیون ولتاژ 2.1 کیلو ولت بین پینهای 1 تا 4 و پینهای 5 تا 8
          ابعاد کوچک در قالب SOIC با 8 پایه
          ولتاژ تغذیه 5 ولت
          حساسیت 66 تا 185میلی ولت به ازاء هر آمپر
          ایجاد ولتاژ خروجی متناسب با جریانهای AC و DC
          دقت کالیبره شده توسط کارخانه
          خروجی با پایداری بالا
          هیسترزیس مغناطیسی نزدیک به صفر
          خروجی سنسور متناسب ولتاژ تغذیه
          اینام هستن:
          ACS758LCB 050
          ACS712TELC 30C
          ACS758LCB 100B P
          انحصار طلبي علمي در دنياي امروز جايگاهي ندارد،بياييد تا دانسته هاي خود را هرچند اندک؛با ديگران به اشتراک بگذاريم...
          فرهنگ و تمدن بي همتاي ايرانيان به سبب حمله ي وحشيانه مغولان نابود شد،امروز نوبت من و توست که با انتشار دانسته هاي خود ايران را به جايگاه بي همتاي گذشته باز گردانيم.

پيامبر اکرم(ص)فرمودند بهترين مردم کساني هستند که خيرشان به ديگران برسد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ravanjok
            گفته های دوستمون درسته، از اینام میتونی استفاده کنی اگه کارت صنعتی و حرفه ایه
            ACS712TELC 20C
            تغذیه 5 ولت
            حداکثر فرکانس عملیاتی : 80KHZ
            زمان

...

هیسترزیس مغناطیسی نزدیک به صفر
            خروجی سنسور متناسب ولتاژ تغذیه
            اینام هستن:
            ACS758LCB 050
            ACS712TELC 30C
            ACS758LCB 100B P
            مهندس جان شما با این آی سی کار کردین ؟
            من یکی گرفتم ولی نمیدونم چرا خروجیش 2.5 ولت ثابته و تغییر نمیکنه :biggrin:

دیدگاه

نه والا کار نکردم،لکن اینطور نباشد :icon_razz:
              انحصار طلبي علمي در دنياي امروز جايگاهي ندارد،بياييد تا دانسته هاي خود را هرچند اندک؛با ديگران به اشتراک بگذاريم...
              فرهنگ و تمدن بي همتاي ايرانيان به سبب حمله ي وحشيانه مغولان نابود شد،امروز نوبت من و توست که با انتشار دانسته هاي خود ايران را به جايگاه بي همتاي گذشته باز گردانيم.

پيامبر اکرم(ص)فرمودند بهترين مردم کساني هستند که خيرشان به ديگران برسد.

دیدگاه

سلام

خیلی ممنون از راهنمایی ها
                اینها رو من انجام دادم ولی عدد بدست آمده اصلا درست از آب در نیومد !!
                طبق گفته شما من از فرمول زیر استفاده کردم :

Test = Getadc(1)
                Volt = Test
                Volt = Volt / 204.6

Test2 = Getadc(0)
                Amp = Test2
                Amp = Amp / 204

Tmp = Volt - Amp
                Amp = Tmp / 0.5

یکبار ولتاژ رو میخوانم و درون متغیر Volt میذارم
                بعد دوباره ولتاژ پس از گذر از مقاومت رو میخونم و درون متغیر AmP میذارم
                Volt رو منهای AMP میکنم و نتیجه رو تقسیم بر 0.5 میکنم (0.5 مقدار مقاومت است)

ولی عددی که در نهایت از این فرمول بدست میاد خیلی بالاست ، سر راه پتانسیومتر گذاشتم ولی بازم درست نشد

فکر کنم من فورمول رو درست متوجه نشدم ، اگر فرمول بالایی ایراد اشکالی داره (که حتماٌ داره) لطفا تصحیح کنید
                در ضمن استفاده من خانگی هست ، فقط میخوام یک ولت متر 0 تا 30 ولت با آمپراز 0 تا 5 آمپر رو خودم بسازم (حتماٌ خودم بسازم)

خیلی ممنون از راهنمایی دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sanup2006
                  مهندس جان شما با این آی سی کار کردین ؟
                  من یکی گرفتم ولی نمیدونم چرا خروجیش 2.5 ولت ثابته و تغییر نمیکنه :biggrin:
                  سلام.
                  اگه به دیتاشیت آی سی رو بخونید متوجه میشید که موقعی که هیچ جریانی از این سنسور عبور نمیکنه ولتاژ خروجی 2.5 ولت هست و بسته به نوع سنسور برای جریان عبوری مثبت ولتاژ از 2.5 بیشتر میشه و جریان عبوری منفی از 2.5 ولت کمتر میشه (البته تو dc)
                  موفق باشید

دیدگاه

ای بابا

آیسی رو ول کنید بابا ، درد منو دوا کنید.

دیدگاه

دست گل همه ی دوستان وخصوصاٌ masoud85 درد نکنه

بالاخره با فرمول شما به نتیجه رسیدم . تشـــــــــــــــــکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M3R
                        سلام.
                        اگه به دیتاشیت آی سی رو بخونید متوجه میشید که موقعی که هیچ جریانی از این سنسور عبور نمیکنه ولتاژ خروجی 2.5 ولت هست و بسته به نوع سنسور برای جریان عبوری مثبت ولتاژ از 2.5 بیشتر میشه و جریان عبوری منفی از 2.5 ولت کمتر میشه (البته تو dc)
                        موفق باشید
                        وعلیکم السلام
                        بله گرامی من دیتا شیت رو مطالعه کردم ولی در هر صورتی 2.5 ولت هست و نمیدونم کجا رو اشتباه کردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X