بهترين سرمايه گذاران خطرپذير در دنياي تکنولوژي

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

عضویت
دنياي اقتصاد: دنياي تکنولوژي هر روز در حال تغيير و تحول است و محصولات و خدمات جديدي را به مردم سراسر جهان ارائه ميآ*کند.

اين به روز و مدرن بودن که در واقع ماهيت اصلي تکنولوژي است، به دنبال نوآوري، خلاقيت و البته سرمايهآ*گذاريآ*هاي بزرگ و مستمر در اين عرصه امکان پذير ميآ*شود. به اين ترتيب است که بخشآ*هاي مختلف اين حوزه از موبايل و شبکهآ*هاي اجتماعي گرفته تا رايانش ابري در سالآ*هاي اخير به خصوص با فعاليت شرکتآ*هاي کوچک و نوظهور يا همان استارتآ*پآ*ها StartUP و سرمايهآ*گذاري در آنها متحول شدهآ*اند. سرمايهآ*گذاريآ*هايي که در حوزه تکنولوژي و براي استارتآ*پآ*ها انجام ميآ*شود، اغلب به صورت سرمايهآ*گذاري خطرپذير (Venture Capital) است. اين به معناي آن است که بسياري از شرکتآ*هاي نوظهور تکنولوژي در دسته شرکتآ*هايي با جذب سرمايه بالا قرار دارند و به همين دليل هم در زمان اندکي براي ورود به بازار بورس و سهام آماده ميآ*شوند.

بد نيست بدانيد که سرمايه خطرپذير سرمايهآ*اي است که با کمکآ*هاي مديريتي در اختيار شرکتآ*هاي نوظهور، کوچک، در حال رشد و با آينده اقتصادي روشن قرار ميآ*گيرد. سرمايه خطرپذير از منابع مهم مالي شرکتآ*هاي کوچک و نوپا است و به عبارت ديگر شرکتآ*هاي سرمايهآ*آ*گذاري پول و تجربهآ*هاي مديريتي خودشان را در اختيار شرکتآ*هاي در حال رشد قرار ميآ*دهند و آنها هم اين امکانات را براي تبليغات، تحقيقات، ايجاد زيرساخت و توليد محصول استفاده ميآ*کنند.

شرکتآ*ها سرمايه گذار يا سرمايهآ*گذاران معمولا در شرکتآ*هايي سرمايهآ*گذاري ميآ*کنند که به تکنولوژي جديدي يا روش کار تازهآ*اي دست پيدا کرده باشند و اين سرمايهآ*گذاران در برابر پولي که سرمايهآ*آ*گذاري ميآ*کنند، سهام آن شرکت نوظهور را تصاحب ميآ*کنند و از اين طريق توليد پول و درآمد ميآ*کند. اين شرکتآ*هاي نوظهور يا استارتآ*پآ*ها براي بقا در بازار پر خطري که کار ميآ*کنند، بايد ساختار هوشمند و به روزي داشته باشند و شايد به همين دليل هم هست که اغلب شرکتآ*هاي تکنولوژي نوپا به سرعت ميآ*توانند اين سرمايه گذاريآ*هاي خطرپذير را جذب کنند.

البته سرمايهآ*گذاران مختلف بهآ*طور مساوي در يک شرکت سرمايهآ*گذاري نميآ*کنند و همچنين با وجود افزايش تعداد شرکتآ*ها تکنولوژي نوظهور، سرمايهآ*گذاراني که حاضر به سرمايهآ*گذاري خطرپذير باشند نسبتا کم است. در همين راستا مجله Business Insider به تازگي به بررسي و انتخاب بهترين سرمايهآ*گذاران خطرپذير در حوزه تکنولوژي پرداخته است. در اين بررسي عواملي مانند موفقيتآ*هاي گذشته، تجربه و ميزان استقبال موسسان استارتآ*پآ*ها از اين سرمايهآ*گذاران در نظر گرفته شده است. به اين ترتيب بهترين سرمايهآ*گذاران خطرپذير حوزه تکنولوژي عبارتند از:


بن هورويتز با شرکت Andreessen Horowitz
او يکي از موسسان و شريک اصلي شرکت سرمايه گذاري «اندرسن هورويتز» است که به خوبي در دنياي تکنولوژي شناخته ميآ*شود. وبلاگ او يکي از پر خوانندهآ*ترين وبلاگآ*هاي صنعت تکنولوژي است. يکي از شرکتآ*هايي که او در آنها سرمايهآ*گذاري کرده شرکت Nicira است که در زمينه نرمآ*افزارهاي مجازيآ*سازي فعاليت ميآ*کرد. اين شرکت در سال گذشته ميلادي با قيمت 26/1 ميليارد دلار به شرکت VMware فروخته شد که رقم قابل توجهي در اين حوزه به حساب ميآ*آيد و درآمد حدود 100 ميليون دلاري در سال را براي مديران آن فراهم ميآ*کند. او در حال حاضر در شرکتآ*هاي ديگري مانند Asana، Capriza، Jawbone، GoodData، Okta، SnapLogic و Tidwmark هم سرمايه گذاري کرده است. بن هورويتز به همراه «مارک اندرسن» شرکت Opsware را تاسيس کردند که در سال 2007 توسط HP خريده شد. قبل از آن هورويتز با کمک به اجراي اولين پلتآ*فرم تجارت الکترونيک AOL به راهآ*اندازي صنعت تجارت الکترونيک کمک بزرگي کرد.


آنيل هوسيري با شرکت Greylock
او در دنياي سرمايهآ*گذاري به خوبي شناخته ميآ*شود. هوسيري هم يک سرمايه گذار و هم يک موسس است. شرکت WorkDay يکي از شرکتآ*هايي است که او سهم زيادي در سرمايهآ*گذاري آن داشته است که با ورود به بورس در سال 2012، بزرگآ*ترين ورود اوليه يک شرکت تاسيس شده با سرمايهآ*گذاري خطرپذير به بورس را رقم زد. اگرچه او يکي از مديران اصلي شرکت سرمايه گذاري Greylock است، اما در فهرست بلندي از استارتآ*پآ*هايي که در آنها سرمايهآ*گذاري کرده است مانند Cloudera، Okta، Pure Storage، Tidemark و Zuora، حضور دارد. او قبلا در شرکتآ*هايي مانند ServiceNow (که يک ورود بزرگ به بازار بورس را در سال گذشته داشت)، PolyServe (که با قيمت 200 ميليون دلار به HP فروخته شد)، OutlookSoft (که توسط شرکت SAP خريداري شد) و Data Domain (که به تازگي وارد بازار بورس شده است) هم سرمايهآ*گذاري کرده است.


وينود کوسلا با شرکتKhosla Ventures
او به عنوان سرمايه گذار افسانهآ*اي شناخته ميآ*شود، چون در پشت تمام شرکتآ*هاي موفق از دهه 1980 تا حالا قرار داشته است. او يکي از موسسان شرکت Sun Microsystems بود و در سال 1986 در شرکت Kleiner Perkins سرمايهآ*گذاري خطرپذير انجام داد. يک سرمايهآ*گذاري سودآور در يک شرکت تکنولوژي کوچک در سال 2004 منجر به تاسيس شرکت Khosla Ventures شد. او در شرکتآ*هاي مختلفي مانند Contrail (که در سال 2012 با قيمت 176 ميليون دلار توسط شرکت Juniper خريداري شد) و Xsigo Systems (که توسط شرکت Oracle) خريده شد) هم سرمايهآ*گذاري کرده است.


پيتر لوين با شرکتAndreessen Horowitz
بهترين لحظه لوين در زمان خريد شرکت XenSource که او مدير عاملش بود، با قيمت 500 دلار توسط شرکت Citrix در سال 2007 رخ داد. شرکت Andreessen Horowitz اولين حضور او در يک شرکت به عنوان سرمايهآ*گذاري خطرپذير نبود، بلکه او قبل از پيوستن به XenSource يکي از مديران Mayfield بوده است. او در حال حاضر در استارتآ*پآ*هايي مانند Actifio، Bromium، Convergent، DataGravity، GitHub، Instart Logic و Mixpanel هم سرمايهآ*گذاري خطرپذير کرده است.


باري اگرز با شرکت Lightspeed Venture Partners
او يک شهروند کاليفرنيايي نسل چهارمي است که در سيليکون ولي يا دره تکنولوژي بزرگ شده است. او در دهه 1990 وارد شرکت بزرگ Cisco شد و به يکي از کارمندان کليدي اين شرکت براي توسعه استراتژي معروف M&A اين شرکت کمک کرد که به خريد استارتآ*پآ*هاي کوچک توسط اين شرکت کمک زيادي کرد. او در شرکتآ*هايي مانند Calista Technologies (که توسط مايکروسافت خريداري شد)، Arbor Networks (که توسط Danaher خريداري شد)، Growth Networks (که توسط Cisco خريداري شد) و Metasolv Software (که توسط Oracle خريداري شد) سرمايه گذاري کرده است.


اسکات ساندل با شرکت NEA
او قبل از آنکه يک سرمايهآ*گذار خطرپذير باشد، در شرکت مايکروسافت کار ميآ*کرد و در آن زمان کمک زيادي به ارائه ويندوز 95 هم کرد. او يکي از اولين سرمايهآ*گذاران شرکت WorkDay بود که بزرگآ*ترين ورود اوليه به بورس يک شرکت تاسيس شده با سرمايهآ*گذاري خطرپذير را رقم زد. او همچنين در شرکتآ*هايي مانند Nicira (که با قيمت 26/1 ميليارد دلار توسط شرکت VMware خريده شد)، Tableau Software، CloudFlare، Blue Jeans Network، BloomReach و MuleSoft سرمايهآ*گذاري کرده است.


جيم گوئتز با شرکت Sequoia Capital
او يکي ديگر از سرمايهآ*گذاران خطرپذير شناخته شده در صنعت تکنولوژي است. او در تعداد زيادي از شرکتآ*هاي نوظهور فعال در عرصه لوازم مصرفي الکترونيک سرمايه گذاري کرده است. او همچنين در شرکتآ*هايي مانند AdMob(که در سال 2010 با قيمت 750 ميليون دلار به گوگل فروخته شد)، Jive (که در سال 2011 وارد بازار بورس شد)، Plus Ruckus Wireless و Palo Alto Networks (که هر دو در سال 2012 وارد بازار بورس شدند) سرمايهآ*گذاري کرده است. او همچنان به سرمايهآ*گذاري خطرپذير در استارتآ*پآ*هاي تکنولوژي علاقه دارد و فعاليت اين شرکتآ*هاي نوظهور را دنبال ميآ*کند.


ماتئو هوارد با شرکت Norwest Venture Partners
او در اغلب حوزهآ*هاي تکنولوژي که اين روزها با سرمايهآ*گذاريآ*هاي خطرپذير متحول ميآ*شوند مانند موبايل، امنيت، رايانش ابري و ذخيره سازي سرمايهآ*گذاري کرده است. او يکي از سرمايهآ*گذاران مهم در شرکتآ*هايي مانند Airespace (که توسط Cisco خريده شد)، Reconnex (که توسط McAfee خريده شد)، Spinnaker Networks (که توسط Network Appliance خريده شد)، Summit Microelectronics (که توسط Qualcomm خريده شد)، Swan Labs (که توسط F5 Networks خريده شد) و Webstacks (که توسط Extreme Networks خريده شد) بوده است.


پيتر فنتون با شرکت Benchmark
او بيشتر به خاطر سرمايهآ*گذاري خطرپذير در شبکه اجتماعي بزرگ و مشهور Twitter وقتي اين شرکت تنها 25 نفر کارمند داشت، شناخته ميآ*شود. او هنوز يکي از اعضاي هياتآ*مديره Twitter است و به عنوان يکي از سرمايهآ*گذاران اصلي شرکت Yelp هم در هياتآ*مديره آن حضور دارد. او همچنين در شرکت SpringSource هم سرمايهآ*گذاري کرد و به فروش 420 ميليون دلاري آن به شرکت VMware هم کمک زيادي کرد.


پينگ لي با شرکت
Accel Partners
او به عنوان يک موسس يا مهندس با تجربه در سيليکون ولي شناخته ميآ*شود. او با سرمايهآ*گذاري 100 ميليون دلاري به تاسيس شرکت Accel Partners در سال 2011 کمک کرد. او در بسياري از شرکتآ*هاي نوظهور و استارتآ*پآ*هاي موفق و پر سود تکنولوژي سرمايه گذاري کرده است