اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در پروگرام کردن توسط pickit2

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در پروگرام کردن توسط pickit2

سلام به همه دوستان و اساتید
    با یک pickit2 دارم یه عدد pic16f877a I/PT رو پروگرام می کنم البته رو بورد . چون این میکرو فوت پرینتش tqfp هست .
    یه جورایی مشکلی هست که قبلا هم باهاش برخورد کرده بودم ولی نمی دونم چطور درست شده بود؟
    مشکل اینه که وقتی بورد تغذیه نداره میکرو کنترلر توسط پروگرامر شناسایی میشه ولی پروگرام نمیشه.
    وقتی هم که بورد رو به تغذیه وصل می کنم و 5 ولت به میکرو میرسه و بورد رو وصل می کنم به پروگرامر ، دیگه اصلا میکرو شناسایی نمیشه.
    این رو هم بگم که تغذیه میکرو کاملا از باقی قطعات جداست و نیز توسط یک 12 ولت که به یک 7805 وصل می شه تغیذیه میشه
    دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

پاسخ : مشکل در پروگرام کردن توسط pickit2

تغذیه بورد رو از پروگرمر جداکن.فقط زمین رو مشترک بذار بمونه.ببین درست میشه؟

دیدگاه

متشکرم
      این کار رو کردم ولی نشد
      توی برنامه یه چیزی هم داره به اسم کالیبراسیون vcc با اون هم کار کردم ولی اصلا تاثیری نداره(یعنی اصلا vdd ای که از پروگرامر میاد تغییر نمیکنه! )
      دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

فکر نکنم به کالیبراسیون ربط داشته باشه.
        میکرو خارج از مدار شناسایی یا پروگرم میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
          فکر نکنم به کالیبراسیون ربط داشته باشه.
          میکرو خارج از مدار شناسایی یا پروگرم میشه؟
          میکرو smd هست

دیدگاه

میدونم،پست اول نوشتین TQFP هست.با هدر برد یا هر روش دیگه ای بیرون برد تستش کنین.احتمالا بردی که دارین روش پروگرم میکنین جاییش ایراد داره.
            میتونین مستقیم سیم لحیم بزنین به پایه های PGD و PGC و...؟ و ارتباط این پایه ها رو از مدار قطع کنین؟

دیدگاه

از راهنماییتون متشکرم
              البته فکر کنم فهمیدم مشکل کجاست
              وااالله اون آی سی هم درآوردنش برام خیلی سخته -(با توجه به اینکه من هواداغ ندارم مجبورم با همین هویه معمولی یه جوری همزمان هر دو یا چهار طرف رو گرم کنم که سخته . البته همین دو سه روز پیش مجبور شدم به خاطر اینکه تغذیه رو اشتباه وصل کردم و میکروم سوخت همین کار رو بکنم!)
              از طرف دیگه یکی دو بار هم عملیات پروگرام نصفه نیمه درست عمل کرد یعنی یکی دو بار در حالت روشن بودن تغذیه خارجی آی سی رو شناسایی کرد یا یه بار verification در مورد همه چیز به جز کانفیگوریشن درست بود.
              آقا سرتون رو درد نیارم . من الان یه بار اون یکی vcc که مربوط به میکرو نیست رو قطع کردم و انگار درست شد و یکی دو بار همه رو به جز همون configuration رو verify کرد :agree:
              بعد هم رفتم توی برنامه و قسمت use rs232 رو با تمام printfهام رو برداشتم دیگه کلا درست شد. :wow:
              البته من نمی دونم این به اون چه ربطی داشت- من فکر می کردم این گیر فقط مال زمانی هست که آدم codeprotect می کنه!!!!!!!!!! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
              به هر حال فعلا به نظر می رسه که درست باشه
              بازم از پیگیری و راهنمایی شما متشکرم( اگر دوباره خراب شد مزاحمتون میشم!)

دیدگاه

شاهرخ جان به کمک شما نیازمندیم.
                این ادوات ما باز هم دچار مشکل شده.
                الان پروگرامر رو وصل می کنم به کامپیوتر . میگه:pickit not found
                نه میکرویی بهش وصله و نه سیمی
                کابلش رو هم چک کردم سالمه
                چراغ سبزش هم روشنه (این رو از نوآوران گرفتم)

دیدگاه

خب این که کاری نداره! :mrgreen: پروگرمر رو بگیر جلوی مانیتور تا کامل بشناسدش!
                  --------------------
                  یه نگاهی به اینجا بندازین شاید بتونه کمکتون کنه:
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=38944.100

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                    خب این که کاری نداره! :mrgreen: پروگرمر رو بگیر جلوی مانیتور تا کامل بشناسدش!
                    --------------------
                    یه نگاهی به اینجا بندازین شاید بتونه کمکتون کنه:
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=38944.100
                    آقا دمت گرم :applause:
                    درست شد :wow:
                    گرفتم جلو مانیتور شناختش
                    البته مانیتوری که ارسال های شما توش بود! :applause:
                    برنامه میکرو پریده بود
                    البته من اون دکمه رو نزده بودم ها ! خود به خود اینجور شده بود . ( شاید هم دو روز پیش زده باشمش ولی از اون موقع تا الان کلی باهاش پروگرام کرده بودم!!!)
                    بهر حال دوباره فایل اصلی رو توش دانلود کردیم درست شد
                    دستت درد نکنه :applause:
                    -----------------
                    نمی دونم چجوریه ؟ همه اش فکر می کنم تو مدارام جن میره!!! دارم کلافه میشم

دیدگاه

آقا خدا رو شکر که حل شد.خوشحال شدم.
                      وقتی میخواییم مداری رو درست کنیم،خیلی وقتها نکته های پیش و پا افتاده رو متوجه نمیشیم! و خودم بارها همین شرایط رو داشتم.چند وقت قبل مداری رو داشتم تست میکردم.بعد از یه تست دیدم مدار کار نمیکنه! خلاصه کلی سرکار رفتم، آخرش دیدم سیم تغذیه ش رو درآوردم!!
                      خیالت راحت،حل میشه...
                      به اون بالایی( ) توکل کن...

دیدگاه

انگار این مشکلات نمی خوان دست از سر ما وردارن ( منظورم همون آقا جنه است که مدام میپره میره تو سیستم هام :twisted:- خیلی نامرده )
                        بعد از اینکه این دو تا مشکل تموم شد داشتم با مدار کار می کردم که یه هو دود از زیر میکرو بلند شد ، با بدبختی ورش داشتم زیرش رو ( که دوتا روت به هم چسبیده بودن ) جدا کردم دوباره با بدبختی گذاشتم سر جاش
                        بعد دوباره یه کم باهاش کار کردم این دفعه یه مشکل دیگه بوجود اومد . یکسری ال ای دی رو که به پایه ها چسبوندم با دستور به پورت کار می کنن ولی با دستور پین کار نمی کنن!
                        یعنی می نویسی
                        کد:
                        PORTD = 0xFF;
                            __delay_ms(1000);
                            PORTD = 0X00;
                            __delay_ms(1000);
                        کار می کنه ولی می نویسی
                        کد:
                            RD2 = 0;
                            __delay_ms(1000);
                            RD2 = 1;
                            __delay_ms(1000);
                        کار نمی کنه
                        گفتم شاید مشکل از باشه ccsبا xc8 هم امتحان کردم
                        داشتم بررسی می کردم که الان دوباره pickit2 گیر داده
                        میگه :
                        unsupported part (ID=FFFF)
                        این در حالیه که آی دی خود 18f2550 رو ( که گذاشتم MHJpicid) میشناسه
                        هر کاری هم می کنم درست نمیشه
                        -> VCC رو قطع کردم
                        -> برنامه 18f2550 رو دوباره روش ریختم
                        -> پروگرامر رو با یه آی سی ( از طریق زیف سوکت ) امتحان کردم درست بود.
                        ->اتصالات 5 سیم رو چک کردم درست بود
                        ->ویندوز رو ری استارت کردم.درست نشد
                        ->از ویندوز 7 که 32 بیت بود استفاده کردم ( ویندوزی که دارم باهاش کار می کنم 8 هست که 64 بیتی هستش )
                        -> برنامه pickit رو از داخل MPLAB فراخوانی کردم . ( جالبه دیروز پروگرامر داشت مثل آدم کار می کرد با همین MPLAB استفاده کردم ، یه بار درست کار کرد بعد دیگه کار نکرد ، حتی از طریق خود برنامه PICKIT2 هم دیگه کار نکرد . بعد خوابیدم بیدار شدم ، درست شد!!!!!در صورتی که من حتی ویندوز رو هم ری استارت کرده بودم و هم از طریق یه ویندوز دیگه چک کرده بودم کار نمی کرد)
                        -> خاموش کردم گذاشتم یه چند دقیقه بمونه حتی vcc رو به gnd با پنس اتصال کوتاه کردم ، درست نشد.

حالا همه اینها در حالیه که من دو بار پروژه رو کامل درست کردم ، تست کردم . یه بار روی برد بورد یه بار روی یه پی سی بیه دیگه.
                        دیگه نمی دونم کجا رو امتحان کنم
                        من حتی یه پروگرامر قدیمی هم دارم که فقط با ویندوز های قدیمیم مثل ویندوز 7 و ایکس پی کار می کنه (pic brenner) که اون هم نمی دونم چطور شده دیگه کار نمی کنه

دیدگاه

به به به....سلام دوباره :nerd:

خب و اما....

شما با کامپایلر XC8 کار میکنین؟ شاید اون داره اذیت میکنه.شدیدا به کرک نبودن یا درست کرک نبودن حساسه و در حالت بدون کرک که نوشته حجم کدهاش بیشتر هست هم نقل قولها متفاوته، اما شنیدم که کدهای سالم تولید نمیکنه!

در مورد پروگرمر و اون ادا اطوار هایی که در آورده؛ فعلا ترجیح میدم زیر چونه م رو بخارونم! :-?

دیدگاه

سلام به دوست و استاد عزیزم @};-
                            آقا اون مشکل یه جورایی برطرف شد
                            گرفتم تمام پایه های آی سی رو یکی یه بار با هویه فشار دادم ( قبلش هم کامل روغن لحیم رو کلا رو همه پایه هاش کشیده بودم) :nerd:
                            الان هم میکرو رو کامل در هر صورتی ( چه بهش ولتاژ خارجی وصل باشه چه نباشه ) شناسایی می کنه و کامل هم پروگرم می کنه و همه رو وریفای می کنه
                            این رو هم بگم که من هم با این میکرو داشتم کار می کردم و هم تمام پایه هاش رو با اهم متر چک کرده بودم - نمی دونم چطور خراب شد؟ ، چطور درست ؟ oo:
                            ولی هر دم از این باغ بری می رسد تازه تر از تازه تری می رسد :angry: :angry: :angry:
                            الان بعد از اینکه برنامه رو روش می ریزم و وریفای می کنه . هیچ عکس العملی ازش نمی بینم
                            من تقریبا تو این بردم 17 تا ال ای دی وصل کردم ( با uln2004) به میکرو و برنامه چشمک زن رو میریزم رو آی سی ولی جواب نمی بینم

من الان همزمان دارم هم با ccs کار می کنم و هم با XC8 Free , Lite
                            و با هیچکدوم جواب نمی گیرم :cry2:

دیدگاه

می دونی چیه . از شکست یا از تلاش نمی ترسم ولی الان یه ماهه که پروژه به تاخیر افتاده . به طرف گفتم یک هفته ای نمونه دوم رو (ایشالله) می دم بهت الان یک ماه و یک هفته شده و من هنوز قسمت الکترونیکی قصیه رو درست نکردم چه برسه به قسمت مکانیکی :cry2: تازه یکی دیگه رو هم خوابوندم تو آب نمک تا کار این تموم بشه برم سراغ اون. می ترسم همین دو کورسوی امید که دارم هم خاموش بشن :cry2:
                              بگذریم
                              ممکنه میکرو سوخته باشه؟ البته بعید می دونم چون پروگرام میشه
                              ممکنه پین یا پورتش سوخته باشه؟ البته این هم فکر کنم بعیده چون همه با هم که نمی سوزن مگر اینکه یه چیزی که مربوط به همه است سوخته باشه ( چون من الان تغذیه رو بد وصل کردم میکرو حسابی داغ کرد )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X