اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لحیم کاری با خمیر لحیم ( با استفاده از oven )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لحیم کاری با خمیر لحیم ( با استفاده از oven )

سلام
    طی چند هفته گذشته با خمیر لحیم به مقدار زیادی کار کردم , یه چیزایی یاد گرفتم , یه چیزایی هم هنوز برام علامت سواله!

خمیر لحیم چی هست؟؟ یه ماده به شدت نفرت انگیز و با بوی بد به رنگ خاکستری , یه مقداری هم سفت هست موقعی که میخریمش
    - برای نرم تر شدن خمیر لحیم یه مقدار توش فلاکس میریزیم , البته همه مدل فلاکسی نباید ریخت توش! چون موقع فرایند گرما دهی باعث میشه قطعه ها مثل پاپکورن بالا بپرن و برای دوستان لحظات مفرحی بسازن :mrgreen: موقع خرید خمیر از فروشنده بپرسین با چه مدل فلاکسی مخلوطش کنم :rolleyes:

برای لحیم شدن درست قطعه باید چند بار خودتون یه مقدار خمیر با هر روشی که میدونین (دستی , با آمپول , با شابلون دست ساز و یا غیر دست ساز) روی محل لحیم کاری بزنین , مقدار بهینه میاد دستتون!

دمای لحیم کاری خیلی مهمه , مثلا خمیری که من استفاده میکنم ساخت ترکیه هست , از فروشنده اطلاعات این خمیر و خاستم فقط گفت توی دمای 180 درجه ذوب میشه و توی 230 درجه شروع میکنه به سوختن یا همون خراب شدن! پس هر جوری که میخاین لحیم کنین دمای لحیم کاری رو چک کنین!

دمای تحمل قطعه رو هم خیلی دقت کنین ! یه موقع همه بورد رو کامل قطعه نچینین بعد بزارین رو گرما , قطعه ها دمای و زمان تحملشون تفاوت داره!

دود حاصل از گرما دهی خمیر لحیم خیلی خوبه ! باور کنین ! حاوی مقادیر قابل توجه بخار جیوه , گاز حاوی سرب زیاد و گاز حاصل از تبخیر فلاکس
    همینطور بوی این دود در حد عطر و ادکلن " لالیک" عالیه ... فقط یه بار تنفس کنین مشتری میشین! :mrgreen:
    ریه هاتون نابود میشه , پس حتما تهویه خیلی عالی توی محل در نظر بگیرین!

قیمت؟!
    کیلیویی 250 الی 500 هزار تومن!
    مقایسه قیمتی با سیم لحیم اس ام دی , تقریبا برابر , اما کیفیت کار خیلی متفاوت میشه!

---
    حالا من یه سوال دارم!!!
    برای فرایند گرما دهی و پخت لحیم نیاز به یه آون Oven دارم که صنعتی باشه با امکانات حرارت و اینا ... کسی جایی رو میشناسه؟
    ممنون میشم کمکی کنین به من :agree:

پاسخ : لحیم کاری با خمیر لحیم ( با استفاده از oven )

سلام
    تو زیر زمین پاساژ عباسیان یه فروشنده بود که یه مدل آون داشت این شکلی بود

فیلمش هم اگه خواستی یه نمونه تو سایت زیر هست
    http://www.lpkf.com/products/rapid-pcb-prototyping/smd-assembly/soldering/smd-reflow-oven.htm

اون موقع قیمت 1.200.000 تومن بود ( یادش به خیر با دلار 1400 تومن )

یه سر به این سایت هم بزن www.smdpart.com

دیدگاه

سلام
      ممنون
      مهندس این حرارت از رو میده , من یه مدل میخام که از زیر حرارت بده ... :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMITT
        سلام
        ممنون
        مهندس این حرارت از رو میده , من یه مدل میخام که از زیر حرارت بده ... :eek:
        تقریبا تمام تونلهای پخت چه IR باشند چه UV و ..... منبع انرژی یا نورشون از سمت بالای نوار نقاله شونه....برای چی میخواهید از پائین حرارت بدید؟
        زکات علم،نشر و پخش آن است.
        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

یه تعداد قطعه پلاستیکی هستن که پایه فلزی دارن وسطشون خالیه برای قرار گیری میکروفون , نباید حرارت زیاد بخوره
          با مادون قرمز که از بالا حرارت میدادم داغون میشدن , اما از زیر که حرارت میدم با این که طول میکشه لحیم کاریش اما سالم میمونه , راستی بوردم فلزی هست.

دیدگاه

یه مدل دیگه هم بود این شکلی با قیمت 300 هزارتومن

این هم لینک سایت
            http://www.tech168.cn/English/ProductShow.asp?ID=130

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi421
              یه مدل دیگه هم بود این شکلی با قیمت 300 هزارتومن

این هم لینک سایت
              http://www.tech168.cn/English/ProductShow.asp?ID=130
              این اصلا کارش با اون فرق داره این برای تعمیر کاری است
              کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
              ولتر

دیدگاه

خرج زیادی نکنید ؛ خودتون به راحتی می تونید یه نمونه عالی از این oven ها درست کنید.
                اینو سرچ کنید:
                Hack a Toaster Oven for Reflow Soldering
                &
                reflow Oven controller
                & so on :biggrin:

دیدگاه

خب اینم مشکل ذوب پلاستیک رو داره چون گرم میشه محیط داخلیش!
                  یه فر رو زدم نابود کردم :mrgreen:
                  مصرف برقش زیاده ( به خاطر این که مجبور بودم خنک کنم روی برد رو ) کلا راندمانش خیلی پایینه! هر بار لحیم کاری رو با دست بزنم سریع تر به نتیجه میرسم!
                  روی گاز هم امتحان کردم :mrgreen: . کلی دود خوردم ... اما اگه یه چیزی باشه که از زیر گرم کنه خیلی خوبه
                  میشه درست کرد اما وقت تنگه باید یه چیزی بخرم برای اوستام :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

به نتیجه ای رسیدید
                    من هم یه دستگاه oven احتیاج دارم که خوب باشه قابل مقایسه با مدل های خارجی باشه البته بگن پولم ندارم :mrgreen:
                    با المنت میشه درست کرد ؟؟؟
                    مثلا یه چیزی تو مایه فر گاز درست کنیم و توی اون یه چند تائی هیتر بزاریم ؟؟؟
                    نمودار خطیش چیه یه کسی میگفت اول تا 150 درجه بره یه کم صبر کنه بعد یه هو بره تا 250 درجه؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
                    یه سوالی با لامپ uv میشه ؟؟؟
                    از اون گردا . یه جائی دیدم که برای خشک کردن
                    رنگ که به ظروف یک بار مصرف استفاده میشه از این لامپ استفاده میشد که
                    ظرف چند ثانیه رنگ خشک میشد

دیدگاه

با اون تستر آشپزخانه می تونید بسازید (با المنت هم شدنی هست )تو نت هم سرچ کنید کلی نمونه دست ساز هست نمودار و......همه توضیح داده اند سرچ کنید

اون uvهم به درد این کار نمی خوره .یک سری رنگ و رزین و چسب خاص هستند که با uvخشک میشه و اصلا ارتباطی با حرارت نداره اونها مخصوص همین کار ساخته شده که uvخشکش کنه
                      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                      ولتر

دیدگاه

من یه فر دارم که دارم سعی می کنم باهاش یه تعداد قطعه رو لحیم کنم من هرچه قدر حرارت می دم خمیر آب نمی شه و فقط داره وا می ره از فلاکس هم استفاده کردم ولی باز هم درست نشد

خمیر از نوع Sn63/Pb37 هستش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X