اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه ی برش ابر (ابر:داخل پشتی و یا ... دیدیم) با گرمای سیم حامل جریان برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه ی برش ابر (ابر:داخل پشتی و یا ... دیدیم) با گرمای سیم حامل جریان برق

با سلام به تمام دوستان عزیز:
    یه سوال برام پیش امده اونم اینه که برای برش ابر دیدم که از یه سیم نازک حامل جریان برق استفاده میکنند.بدین صورت که بعد از عبور جریان از سیم بعلت گرم شدن آن میتوان ابر را برش داد.حالا با توجه به اینکه اگر جریان عبوری از بدن کمتر از 20 میلی آمپر باشه خطری برای بدن انسان نداره و بیشتر از آن بخصوص در محدوده 90 تا 100 میلی آمپر دیگه مرگ حتمی است, اگر بخواهیم این جریان خطری نداشته باشد باید حداکثر جریان عبوری از سیم 20 میلی آمپر بیشتر نباشه.
    خب چیزی که نیازه اینه که ما چه سطح مقطعی باید برای سیم انتخاب کنیم.که رابطش بصورت R=pl /A است.
    که در آن
    R: مقاومت بر حسب اهم (Ω)
    ρ: مقاومت مخصوص سیم بر حسب اهم در متر (Ω.m) که در مس 0.0172 است.
    l: درازای سیم بر حسب m
    A: سطح مقطع سیم برحسب متر مربع (m^2)
    با این توضیحات آیا روش زیر درسته؟
    اگر از رابطه بالا مقاومت یک سیمه 0.25 رو بدست بیاریم میشه 0.8 اهم و بعد با مقاومت 242 اهمی سری کنیم و بعد به یک منبع 5 ولت DC وصلشان کنیم.باید جریان 20 میلی آمپر از سیم عبور کند.آیا این جوری حرارت سیم به حدی میرسه که بشه ابر رو برش داد؟

راههايي که به آينده ختم مي شوند رفتني نيستند، ساختني اند!
    No Risk, No Reward

پاسخ : نحوه ی برش ابر (ابر:داخل پشتی و یا ... دیدیم) با گرمای سیم حامل جریان برق

مگر می خواهید المنت را در دست گرفته و برش دهید؟!!!!!

اون دستگاهی هست به نام دستگاه برش فوم
    با کلی دم و تشکیلات
    همواره يادمان باشد:
    1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
    2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
    3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

پاسخ : نحوه ی برش ابر (ابر:داخل پشتی و یا ... دیدیم) با گرمای سیم حامل جریان برق

مطلب رو اشتباه متوجه شدی.
      عبور 20mA از بدن انسان خطر ناکه نه از سیم.قرار هم نیست که به سیم حامل جریان 20mA دست بزنی همهآ‌ی اون جریان از بدنت عبور کنه.شما مقاومت بدن انسان رو نادیده گرفتید.
      از اونجایی که مقاومت بدن انسان در شرایط مختلف تغییر میآ‌کنه و محاسبهآ‌ اش کار راحتی نیست، شما طبق تعاریف و قوانین مقدار ولتاژ AC قابل تحمل برای بدن رو 50 ولت در نظر بگیر. یعنی زیر این مقدار برای انسان مشکلی ایجاد نمیآ‌کنه.
      در ضمن مقدار ولتاژ DC بی خطر برای انسان حدود 100 ولته

دیدگاه

سلام داداش گلم !
        من همچین چیزیرو برای یکی از دوستام درست کردم !
        البته : برای برش سلفن !
        خوب وسایل لازم :
        1 . منبع تغذیه 12 ولت 6 امپر
        2 . سیم ترمز دوچرخه ( یک رشته سیم )
        3 . سرسیم نمره 5 2 عدد
        4 . سیم شماره 4 1 متر
        5 . پیچ مهره نمره 5*30 2 عدد
        6 . حالشو ببرین
        خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
          مگر می خواهید المنت را در دست گرفته و برش دهید؟!!!!!

اون دستگاهی هست به نام دستگاه برش فوم
          با کلی دم و تشکیلات
          میشه دربارش توضیح بدید من چیزی رو که تو یه نگاه دیدم بیان کردم.

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
          مطلب رو اشتباه متوجه شدی.
          عبور 20mA از بدن انسان خطر ناکه نه از سیم.قرار هم نیست که به سیم حامل جریان 20mA دست بزنی همهآ‌ی اون جریان از بدنت عبور کنه.شما مقاومت بدن انسان رو نادیده گرفتید.
          از اونجایی که مقاومت بدن انسان در شرایط مختلف تغییر میآ‌کنه و محاسبهآ‌ اش کار راحتی نیست، شما طبق تعاریف و قوانین مقدار ولتاژ AC قابل تحمل برای بدن رو 50 ولت در نظر بگیر. یعنی زیر این مقدار برای انسان مشکلی ایجاد نمیآ‌کنه.
          در ضمن مقدار ولتاژ DC بی خطر برای انسان حدود 100 ولته
          درسته ولی این جریانه که آدم رو از پا در میاره در رابطه با 20 میلی آمپر هم من مطمئن ترین حالت رو در نظر گرفتم.

نوشته اصلی توسط bstar2
          سلام داداش گلم !
          من همچین چیزیرو برای یکی از دوستام درست کردم !
          البته : برای برش سلفن !
          خوب وسایل لازم :
          1 . منبع تغذیه 12 ولت 6 امپر
          2 . سیم ترمز دوچرخه ( یک رشته سیم )
          3 . سرسیم نمره 5 2 عدد
          4 . سیم شماره 4 1 متر
          5 . پیچ مهره نمره 5*30 2 عدد
          6 . حالشو ببرین
          سلام از بنده است.در اصل من میخوام یه شکلی رو که نسبتا" شلوغه(پیچو خم زیاد داره)رو از توی ابر در بیارم ,بنابر این باید این سیم رو بصورت عمودی بگذارم و بعد اون شکله رو از توی ابر در بیارم به همین دلیل احتمال برخورد دست با سیم حامل جریان هست.بنظرتون چکار کنم(دلیل 20 میلی آمپر بالا هم همین بود تا در صورت تماس با سیم مشکل برق گرفتگی پیش نیاد).
          No Risk, No Reward

دیدگاه

شما تا حالا به سوکت سری اداپتور 12 ولت دست زدین !
            اداپتور موبایل چطور ؟
            تا حالا روی ادابتورارو خوندین که چی نوشته ؟

تشکرم از همه لازم نیست ! بابت پاسخهاشون
            خواستن توانستن است !

دیدگاه

علت سوال فوق در این میباشد :
              نوشته اصلی توسط omid soltani
              اگر جریان عبوری از بدن کمتر از 20 میلی آمپر باشه خطری برای بدن انسان نداره و بیشتر از آن بخصوص در محدوده 90 تا 100 میلی آمپر دیگه مرگ حتمی است, اگر بخواهیم این جریان خطری نداشته باشد باید حداکثر جریان عبوری از سیم 20 میلی آمپر بیشتر نباشه.
              خواستن توانستن است !

دیدگاه

دوستان منظور من اینه که عبور جریان 25 میلی آمپر به بالا از بدن حالا چه ac و چه dc خطرناک است و 80 تا 100 و به بالا کشنده است.حالا اگه اشتباه میگم ,یه توضیح بدید که چه جریانی از بدن عبور کنه کشنده است.
                No Risk, No Reward

دیدگاه

بازم مقاومت بدن رو نادیده گرفتی.
                  اگه مقاومت بدن انسان رو فقط 3کیلو اهم در نظر بگیری، حداقل ولتاژی که باید به بدن وصل بشه تا جریان 20 میلی آمپر عبور کنه 60 ولته.(این مقادیر برای AC بود. برای DC ولتاژ بالاتری میشه اعمال کرد)
                  در ضمن این برای حالتیه که مصرف کننده دیگه ای نباشه و کل جریان از بدن عبور کنه. در سیستمی که جنابعالی توضیح دادید، مقاومت سیم بسیار کمتر از مقاومت بدنه و جریان به جای عبور از بدن از سیم عبور میآ‌کنه.طبق فرمول تقسیم جریان.

دیدگاه

بازم مقاومت بدن رو نادیده گرفتی.
                    اگه مقاومت بدن انسان رو فقط 3کیلو اهم در نظر بگیری، حداقل ولتاژی که باید به بدن وصل بشه تا جریان 20 میلی آمپر عبور کنه 60 ولته.(این مقادیر برای AC بود. برای DC ولتاژ بالاتری میشه اعمال کرد)
                    در ضمن این برای حالتیه که مصرف کننده دیگه ای نباشه و کل جریان از بدن عبور کنه. در سیستمی که جنابعالی توضیح دادید، مقاومت سیم بسیار کمتر از مقاومت بدنه و جریان به جای عبور از بدن از سیم عبور میآ‌کنه.طبق فرمول تقسیم جریان.
                    کاملا حق باشماست من اصلا" توجه نکرده بودم :redface: چون مقاومت بدن دیگه از حداقل 2.5کیلو است تا حداکثر فکر میکنم 5 کیلو اهم که طبق روابط به چنین ولتاژی نیاز داریم تا بدن در برابر 20 میلی آمپر به مشکل برنخوره.پس اون منبع تغذیه 12 ولت 6 آمپر هم هیچ خطری نداره چون با توجه به 3 کیلو مقاومت بدن جریان عبوری از بدن هم 4 میلی آمپر میشه که یعنی هیچ خطری نداره (حتی زمانی که داره 6 آمپر از سیم عبور میکنه چون به محض تماس با بدن از آنجا که مقاومت بدن بالاست پس طبق همون تقسیم جریان ,سهم بدن جریان خییییلی کمی است که خطری ندارد.درسته؟
                    خب حالا من چه جریانی از یک تیکه سیم 0.5 متری با مقطع مثلا 0.25 عبور بدم تا با حرارت تولیدیش بتونم ابر رو برش بدم؟
                    No Risk, No Reward

دیدگاه

درسته
                      شما باید تلفات انرژی در سیم رو اندازه بگیرید. W=RI^2 یا W=VA
                      اگه مقدار توان تلف شدهآ‌ای که می تونه گرمای لازم رو براتون فراهم کنه معلوم باشه با فرمول بالا مقدار مقاومت به دست میاد.

دیدگاه

درسته
                        شما باید تلفات انرژی در سیم رو اندازه بگیرید. W=RI^2 یا W=VA
                        اگه مقدار توان تلف شدهآ‌ای که می تونه گرمای لازم رو براتون فراهم کنه معلوم باشه با فرمول بالا مقدار مقاومت به دست میاد.
                        اطلاعی ندارم که چقدر باید باشه (تلفات حرارتی).بصورت عملی (سعی و خطا)میشه مقاومت رو بدست آورد؟یعنی بیام با x جریان و مقاومت y ببینم حرارت سیم بقدری میرسه تا برش بده یا نه اگه نه مقاومت رو تغییر بدم تا بجواب برسم.با این روش پیش برم یا کار دیگه ای هم میشه کرد؟
                        No Risk, No Reward

دیدگاه

من ترانس 12 ولت 3 امپر گذاشتم جواب نداد یعنی خوب گرم نمیکرد !
                          خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
                            من ترانس 12 ولت 3 امپر گذاشتم جواب نداد یعنی خوب گرم نمیکرد !
                            اونی که برای برش سلفون استفاده کردید.مقدار جریان عبوری از سیمتون چقدر شد؟و مقاومتشو چند گرفتید؟
                            No Risk, No Reward

دیدگاه

با سعی و خطا میشه راحت به جواب رسید.
                              برای امتحان از منبع 12 ولت و سیم هایی به مقاومت 1 اهم و 0.5 اهم استفاده کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X