اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد تعمیر قسمت ورودی یک آمپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد تعمیر قسمت ورودی یک آمپلی فایر

سلام دوستان
    خسته نباشید

توضیح:
    من یه اسپیکر دارم که از دو قسمت تشکیل شده
    اولی:قسمت ورودی صدا از بیرون (صدارو به سوکت های این قسمت وارد میکنیم بعد این قسمت صدارو از کانالی که خودمون انتخاب میکنیم مثلا MP3 یا DVD وارد میکنه بعد با اعمال فیلتر هایی مثل BASS و TREBLE صدارو وارد قسمت دوم که قسمت پاور آمپلی فایر هست میفرسته)

دومی:قسمت پاور آمپلی فایر(فک نکنم که احتیاج به توضیح داشته باشه)

اشکال:

این مشکلی که میگم تا حالا دوبار اتفاق افتاده،اولی رو که گارانتی حل کرد،دومی هم که گردن خودمه
    بیرونم نمیتونم بدم درستش کنه چون با تغییراتی که من توش دادم فک نکنم کسی جز خودم بتونه ازش سر در بیاره
    حالا بگذریم
    من الان فقط از قسمت دوم این اسپیکر (پاور آمپلی فایر) استفاده میکنم،یعنی صدا اصلا توی قسمت اول نمیره مستقیما وصلش کردم به ورودی برد آمپلی
    علتشم اینه که وقتی تمام قطعات اسپیکر رو به صورت استاندارد وصل میکنم،با زدن کلید پاور صفحه نمایش جلو طبق معمول روشن میشه ولی هیچ صدایی از اسپیکر در نمیاد،یعنی از قسمت اول هیچ صدایی تو آمپلی نمیره!!
    وقتی هم که با کنترلش هر دکمه ای رو میزنم ،با هر دکمه یه صدای "تق" از بلند گوها میاد.
    الان یه یکسالسی هست که این مشکلو داره اما دیگه آستینو زدم بالا که درستش کنم.

چیزیایی که من تا اینجا فهمیدم:

1 - توی تصویر 2 و 3 که بارنگ قرمز علامت زدم یه ترانزیستور(KA 7805) با مقاومت جلوش روی قسمت اول هست که وقتی 2 دقیقه از روشن شدن سیستم میگذره به شدت داغ میکنن،البته ترانزیستورو از جاش در اوردم و تستش کردم ،سالمه ولی این که چرا اینقدر داغ میکنه رو نمیدونم مقاومتم همینطور.

2 - توی تصویر 1 و 4 و 5 دوتا ترانزیستور (KA 7812 و KA 7912 ) که اگه اشتباه نکنم ترانزیستورهای رگولاتور با رنگ آبی علامت زدم روی برد آمپلی فایر هست که قبل از اینکه این اتفاق بیوفته خیلی داغ میکردن و از اونجایی که تست ترانزیستور رو بلد نبودم کلا عوضشون کردم.
    الان که سیستمو روشن میکنم داغ نمیشن.

تصاویر:
    1 - http://axgig.com/images/49199330973764798126.jpg
    2 - http://axgig.com/images/67381865876185397951.jpg
    3 - http://axgig.com/images/39627075255380299791.jpg
    4 - http://axgig.com/images/94494576916517193806.jpg
    5 - http://axgig.com/images/76205687806921065815.jpg
    6 - http://axgig.com/images/17759648145438575523.jpg
    7 - http://axgig.com/images/43687982865171032178.jpg
    عکس 6 صفحه نمایش جلو و عکس 7 ترانس آمپلی هست.

پیشاپیش از پاسخ هایی که میدید ممنونم.
    در مورد هر یکی از عکس ها یا قطعات روی برد ها که سوال دارید بپرسید تا جواب بدم.
    راستی ببخشید که اینقدر طولانی شد!!

پاسخ : کمک در مورد تعمیر قسمت ورودی یک آمپلی فایر

شما اون دوتا رگولاتور رو که عوض کردی ترانزیستورهای که گفتی بعد مدت 2 دقیقه داغ میشن رو هم عوض کن بعضی قطعات گاها نمیسوز میشن گرچه ظاهرا سالم هستن اما در عملکرد صحیح مدار رو مخدوش میکنن

دیدگاه

ممنون از پاسخی که دادید
      این کارو میکنمو جوابشو میدم.

دیدگاه

قطعه ای که گفته بودید تعویض کردم ولی هنوز خرابه،من فکر میکنم از ای سی های برد باشه؟!؟!

دیدگاه

شما ماسفتهایی که روی هیت سینکها هستن رو هم چک کردید معمولا توی اولین شوکی که وارد میشه اونها از سایر قسمتها اسیب پذیر ترند -- ترانزیستورهاتون روهم چک کنید شماره هاشون روی برد واضح نیست اما اونهایی که کوچک اند و تقریبا وسط برد هستن

دیدگاه

اون ترانزیستورها که میگید ترانزیستور قدرت از نوع D1047 و B817 (از هرکدوم 2تا) روی برد پاور امپلی هست که کاملا سالمه چون خودم 2 3 ماه پیش عوضشون کردم و گفتم که این برد سالمه و من دارم باش کار میکنم
            مشکله من اون برد کوچیکه است که روش یه 5 6 تایی ای سی هست وگرنه امپلی سالمه.
            اون ترانزیستور کوچیکاهم بعضی هاشون از نوع A733 و C945 , B647 , 9014 , D667 هستند که سالمند چون اوناهم تازه عوض کردم.
            ای سی های رو برد کوچیکه مشکل ندارن؟!؟!

دیدگاه

حالا که حدس میزنید اشکال از برد کوچیکه است شما اول کانکتورهایی که روی برد کوچیک وصل میشن رو دربیار و بامولتی متر ببین چند ولت و چقدر و به برد کوچک منتقل میکنن بعد مسیر اونا رو تا ورودی ای سی ها چک کن اگر شماره ای سی ها روش نوشته شده باشه میتونی از توی دیتا شیت بفهمی خروجی ای سی ها چی خواهد بود به این روش اگه پیش بری ورودی وخروجی ای سی ها رو چک کنی میتونی بفهمی قطعه معیوب کجاست

دیدگاه

سلام داداش گلم
                شما چرا دارین قسمت تغذیه امپ و بررسی میکنین !
                شما سه تا رگلاتور ولتاژ +5 +12 و -12 رو عوض کردین !
                به احتمال زیاد +12 و - 12 تغذیه تقویت کننده عملیاتی میباشد !
                سیستم را روشن نمایید انگشت خود را بر روی تقویت کننده ها قرار دهید !
                اگر مقداری کمی گرما بر روی تقویت کننده احساس کردین بر اثر عبور جریان الکتریکی نشان از سالم بودن و کار کردن انها میباشد !
                تمامی قطعات طبقه تقویت کننده را تست نمایید !
                در صورت امکان عکسی از طبقه تقویت کننده با وضوح بیشتر قرار دهید !
                مختصری هم توضیح در باره کارکرد سیستم به صورت شفافتر بیان نمایید !

خواستن توانستن است !

دیدگاه

چون دوربین بهتر از این ندارم از گذاشتن عکس بهتر معذورم
                  ترانزیستور ها هم یه کمی گرما نمیدن،خیلی گرما میدن اونقدر که دست میسوزه!
                  کل این مجموعه یه اسپیکر برند Rock مدل R-550 هست که یه پری آمپلی فایره با خود پلی فایر
                  از برد بزرگ دو جفت سیم به ولتاژ های 12 و 18 ولت به برد کوچیک میره
                  یه جفتشون جزء اون 5 رشته سیم از کانکتور هست
                  جفت دیگه هم فقط یه سیم دو رشته ای نازک لبه ی برد کوچیک نزدیک ترانزیستور 7805
                  مدل هیچ کدوم از ای سی ها هم معلوم نیست چون پاک شده!!

دیدگاه

شما که میگی کابلهایی که روی برد کوچیک میره ولتاژ هستن حداقل چک کن ببینیم ایا ولتاژ وقتی به برد کوچیک میرسه یعنی کابلها وصل برد کوچیکه است احیانا تغذیه نمیخوابه شاید علت داغ شدن بیش ازحد رگولاتورهات جریان کشی برد کوچیک باشه

دیدگاه

من که گفتم ولتاژ به برد کوچیکه میره،یه 12 ولت یه 18 ولت
                      ولتاژو یکی از قطعه های روی برد کوچیکه که معیوب هست داره میخوره
                      من دنبال اون قطعه خرابه میگردم
                      بارها هم گفتم شکم به اون ایسی بزرگست
                      ولی نمودونم چطوری باید بفهمم که خرابه یا نه!
                      من تو این زمینه از شما کمک میخوام!

دیدگاه

اگه میتونی تو اینترنت یک سرچی بکن ببین میتونی مداری از بردت پیداکنی اگه نشد میشه روی برد کوچیکتر شما ورودیها رو از روی برد قطع کنی یعنی یک تیغ ظریف بزن تا دقیقا مطمئن بشیم خرابی از اون ای سی و بعد بگردیم ای سی و پیداکنیم یا اگه بتونی مدل بردتو توی تعمیرگاه ها پیداکنی خیلی راحت میتونی با جابه جا کردن مشکل و حل کنی

دیدگاه

با سلام

لطفا برد را شخم کاری نفرمایید !

1 . ابتدا تمامی دیود ها را تست نمایید !
                          2 . ترانزیستور ها را تست نمایید !
                          3 . خازنهای الکترولیتی را با بیزر تست نمایید ! ( با تست چشمی از باد نکردگی خازنها اطمینان حاصل نمایید )
                          4 . تمامی قطعات را داخل مدار تست نمایید ! ( در صورت مشکوک بودن قطعات را با احتیاط از مدار خارج نمایید تا درصورت برطرف شدن شک دوباره جای گذاری نمایید )
                          5 . با حوصله و دقت تست نمایید !

خواستن توانستن است !

دیدگاه

ممنون بچه ها
                            در پاسخ به bstar2 باید بگم که روی برد کوچیگه 4 5 تایی دیود لامپی بود که اول هم اونارو تست کردم سالم بودن
                            3 تا ترانزیستور که دو تاشون 9014 و یکیشون 7805 بود رو هم تست کردم سالمن
                            خازن ها هم چشمی اصلا ظاهر غیر عادی ندارن ولی با بیزر تست میکنم که بعید میدونم عیب داشته باشن
                            چند تایی هم ای سی هست که تستشونو بلد نیستم،اگرم فرض کنیم که خراب باشن از جا درآوردنشون مکافاته،ینی تا حالا ای سی از مدار در نیوردم،بلد نیستم
                            نظر شما چیه؟

دیدگاه

من قشنگ نخوندم ببینم چیکار کردید ولی اوصولا قطعاتی که خیلی داغ میکنن سوختن. از ترانزیستورای قدرت فکر نمیکنم باشه. به احتمال زیاد از همین ترانزیستورای 100 میلی آمپر هستش.
                              طب اسلامی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X