اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

sinkآ‌جریان Ac

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

sinkآ‌جریان Ac

سلام به دوستان
    من لازم دارم یک جریان Ac ثابت از برق شهر بصورت مستقیم بکشم من قبلا این کارو در سطح آمپر بالای dc انجام داده بودم به راحتی یک آمپر dc با یک مدار پ امپی و یه ترانزیستور قدرت از منبع dc کشیده بودم.
    حالا میخوام این کارو برای یک منبع Ac که همون برق شهر هست انجام بدم
    ایم مدار برای کشیدن جریان کنترل شده dc هست.

اما برای نوع Ac اینجا یه مدار پیدا کردم مطمئن نیستم جواب میده یا نه .

اگر ایده ای دارید کمکم کنید ممنونم.

پاسخ : sinkآ‌جریان Ac

از ترایاک میتونین استفاده کنین.این هم یه مدار نمونه واسه راه اندازی ترایاک با اپتوترایاک و سیگنال 5 ولت میکرو یا....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ

از ترایاک میتونین استفاده کنین.این هم یه مدار نمونه واسه راه اندازی ترایاک با اپتوترایاک و سیگنال 5 ولت میکرو یا....
      سلام میشه یه کم این مدار رو تحلیل کنید. و خروجی اپتوتریاک چند ولته و چه جوری میتونه پالس جریانی تریاک رو تامین کنه؟
      باور کنيم تا چشم بر هم زنيم فرداست،حتي ميشود گفت فردا همين امروز است.
      اگرچه فردا را نميشود پيش بيني کرد،اما فردا را مي توان ساخت، از همين امروز،فکر همه چيز را بايد کرد، فکر داشته ها و دارايي ها را ، در يک کلمه فکر فردا را.

دیدگاه

ممنون آقای شاهرخ از پاسخی که ارسال کردید یه سوال از خدمتون دارم هدف کشیدن جریان ثابت از منبع هست بدون توجه به تغییرات ولتاژ منبع ترایاک چطور میتونه مارو به این هدف نزدیک کنه؟ علت استفاده از ترایاک چی هست ؟
        تو مدارات سینک یا سورس مهم اینه وابستگی به به ولتاژ منبع نداشته باشیم مثلا اگر یه مقاومت بزاریم با نوسان ولتاژ منبع ولتاژ ،جریان کشیده شده با مقاومت تغییر میکنه ولی مثلا مدارات پ امپی بالا ولتاژ رفرنس تعیین میکنه چه جریان کشیده بشه که همیشه ثابته و دست ماست.مدار پیشنهادی شما این موضوعو در نظر خواهد گرفت؟
        پیشاپیش ممنون از توجهتون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان128
          سلام میشه یه کم این مدار رو تحلیل کنید. و خروجی اپتوتریاک چند ولته و چه جوری میتونه پالس جریانی تریاک رو تامین کنه؟
          تحلیل این مدار رو واسه چی میخواین؟ تا الان که مثل بچه آدم! درست کار کرده. :nice:

نوشته اصلی توسط محمدرضا مهرانپور
          ممنون آقای شاهرخ از پاسخی که ارسال کردید یه سوال از خدمتون دارم هدف کشیدن جریان ثابت از منبع هست بدون توجه به تغییرات ولتاژ منبع ترایاک چطور میتونه مارو به این هدف نزدیک کنه؟ علت استفاده از ترایاک چی هست ؟
          تو مدارات سینک یا سورس مهم اینه وابستگی به به ولتاژ منبع نداشته باشیم مثلا اگر یه مقاومت بزاریم با نوسان ولتاژ منبع ولتاژ ،جریان کشیده شده با مقاومت تغییر میکنه ولی مثلا مدارات پ امپی بالا ولتاژ رفرنس تعیین میکنه چه جریان کشیده بشه که همیشه ثابته و دست ماست.مدار پیشنهادی شما این موضوعو در نظر خواهد گرفت؟
          پیشاپیش ممنون از توجهتون.
          واسه کار با ولتاژ AC معمولا از ترایاک و تریستور استفاده میکنن.واسه همین این مدار رو پیشنهاد دادم.این مدار مثل یه رله میمونه،از نوع غیر مکانیکی.
          توDC چون از فرکانس خبری نیست،کار راحته.اما طراحی مداری که تو ولتاژ AC جریان کشی ثابتی رو تامین بکنه فکر نکنم کار راحتی باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
            تحلیل این مدار رو واسه چی میخواین؟ تا الان که مثل بچه آدم! درست کار کرده. :nice:

واسه کار با ولتاژ AC معمولا از ترایاک و تریستور استفاده میکنن.واسه همین این مدار رو پیشنهاد دادم.این مدار مثل یه رله میمونه،از نوع غیر مکانیکی.
            توDC چون از فرکانس خبری نیست،کار راحته.اما طراحی مداری که تو ولتاژ AC جریان کشی ثابتی رو تامین بکنه فکر نکنم کار راحتی باشه.
            بله درسته ، در عملکرد صحیح مدار با توجه به رزومه خوب شما در سایت قطعا شکی نیست. ولی من صرفا جهت یادگیری و رفع ابهام سوالتم ، تحلیل رو میخوام .
            مثلا با توجه به اینکه در بار ac نیم سیکل مثبت و نیم سیکل منفی داریم ، آیا با فرمان میکرو بار ما به طور دایم روشن خواهد بود؟
            باور کنيم تا چشم بر هم زنيم فرداست،حتي ميشود گفت فردا همين امروز است.
            اگرچه فردا را نميشود پيش بيني کرد،اما فردا را مي توان ساخت، از همين امروز،فکر همه چيز را بايد کرد، فکر داشته ها و دارايي ها را ، در يک کلمه فکر فردا را.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان128
              بله درسته ، در عملکرد صحیح مدار با توجه به رزومه خوب شما در سایت قطعا شکی نیست. ولی من صرفا جهت یادگیری و رفع ابهام سوالتم ، تحلیل رو میخوام .
              مثلا با توجه به اینکه در بار ac نیم سیکل مثبت و نیم سیکل منفی داریم ، آیا با فرمان میکرو بار ما به طور دایم روشن خواهد بود؟
              اولا هندونه نذار زیر بغلمون! :mrgreen:
              دوما اینجا رو نگاه کن،(پاسخهای10 و 12) تحلیل دقیق این مدار نیست،اما فکر کنم بتونی ازش نتیجه بگیری که این مدار چطور عمل میکنه؟
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...3944#msg473944

دیدگاه

ممنون آقای شاهرخ بسیار سپاس از توجهتون.

ولی به نظرم برای یک SINKآ‌ جریان که نیاز به مقدار ثابت و مشخص داره استفاده از بار مقاومتی مستقیم کار مناسبی نیست و نمیشه جریان ثابت داشت به هر حال ممتون.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X