اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی هیت سینک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی هیت سینک

سلام وخسته نباشید اگر دوستان درمورد طراحی هیت سینک چیزی میدونه لطفا راهنمایی بفرماید

پاسخ : طراحی هیت سینک

یعنی چی طراحی هیت سینک ؟؟؟؟
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

ممنون که جواب دادید -- ترانزیستورهای قدرت وقتی روی برد قرار بگیرند اگه توجه کرده باشید معمولا بسته بمقدار گرمایی که تولید میکنن روی هیت سینکهایی قرار میگیرند من میخوام بدونم مقدار این گرما و اندازه هیت سینک چقدر اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم -- شاید توجه کرده باشید روی بعضی بردها هیت سینکها کوچیکه اندازه خود ترانزیستورها و بعضی جاها مثل پاورهای کیس روی هیت سینکهای بزرگ میزارن علتش چیه ؟ اره دوست عزیز من تاپیک شما رو هم دیدم و اونو هم به لیستم اضافه کردم و منتظرم کسی پیدا بشه یا این تاپیک یا مال شما رو جواب بده

دیدگاه

با سلام
        هیت سینکو برای جریانی که از قطعه می کشن می زارن برای این که داغ نکنه خوب هر چه قطعه ی شما جریان بیشتری از خودش عبور بده ار نتیجه هیت سینک بزرگ تری می خواد که فکر کنم تو دیتا شیتش می نویسه
        به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

سلام

متاستفانه اینجا کسی حال و حوصله حساب و کتاب مقاومتم نداره چه بسه به هیت سینک ؟ :eek:

برای همین معمولا بصورت تجربی هیت سینک رو انتخاب میکنن !!!

ی مقاله بود اگه تو ارشیوم بود براتون اپ میکنم :bye
          زکات علم نشر آن است
          بیشتر با من اشنا بشین :
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
          ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

سلام.
            فکر کنم قبلا یه مقاله از همین انجمن راجع به محاسبات هیت سینک دانلود کرده بودم.فکر کنم بگردین پیداش بکنین.
            اگه پیدا نشد من هم:
            نوشته اصلی توسط b e h n a m
            ی مقاله بود اگه تو ارشیوم بود براتون اپ میکنم :bye

دیدگاه

اگه منظورتون مقاله آقای خزاما ، که تو یه تاپیک گفتم بنظر اشتباه گفته شده و کسی هم نتونست جواب بده :NO:

دیدگاه

دوست عزیز گرماگیر طراحی خاصی نداره آماده میتونی بخری

خودتهم میتونی با ورقه های آلومینیومی درست کنی البته بسته به حرارت tr مقدار آلومینیوم هم بزرگتر انتخاب کن

هم میتونی از فن کوچیک استفاده کنی با یه پروانه کوچک و یه آرمیچر کتابی منظورم آرمیچرهای سی دی رام هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس الکترونیک
                  خودتهم میتونی با ورقه های آلومینیومی درست کنی البته بسته به حرارت tr مقدار آلومینیوم هم بزرگتر انتخاب کن
                  هم میتونی از فن کوچیک استفاده کنی با یه پروانه کوچک و یه آرمیچر کتابی منظورم آرمیچرهای سی دی رام هستش
                  :angry: :angry:

دیدگاه

ازاینکه پاسخ دادید متشکرم ایا هیت سینکهای الومینیومی که وجود دارند به ازا هر سانت مریع مقدار خاصی گرما رو دفع میکنند که بعد باتوجه به گرمایی که قطعه تولید میکنه هیت سینک و انتخاب کنیم --- من راه خنک کردن بردو مدنظر نداشتم که دوستمون پیشنهاد فن کتابی کردن ولی بازهم از راهنمایی تون ممنونم من توی دستگاههایی مثل اینورترها دیدم که ماسفت ها رو که 4 یا 6 تا هستن روی هیت سینکهایی به بزرگی اجر قرار میدن ولی روی بعضی منابع سویچینک هم دیدم ترانزیستور سویج رو روی یه هیت سینک به کوچکی 1.5*2 سانت قرار میدن سوالم تفاوت این هاست باوجودیکه ماسفتها یکسان بودنند

دیدگاه

خب منظورتون رو متوجه شدم :surprised:

همونطور که گفتم ترانزیستورهای قدرت باتوجه به حرارتی که تولید میکنند ابعاد گرماگیرشون متفاوته!!!

مثلا ترانزیستور 2n4427 که یه ترانزیستور گرد هستش و به هیت کوچک اما گرد نیاز داره

ترانزیستوری مثل2sc1970 یه هیت در ابعاد 10در 5 کفایت میکنه و ترانزیستور 2sc1972 یه هیت 12در 7 نیز کفایت میکنه (البته اگه خودتون درست کنید چون این ابعاد آمادش موجود نیست) که سوراخ ترانزیستور با پیچ به آلومینیوم وصل میشه

البته فضا برای خروج گرما هم مهمه و نباید مدار در جعبه ی بسته باشه

در کل :-?اگر مداری که میبندید حجمش براتون زیاد مهم نیست سعی کنید ابعاد گرماگیرتور رو بیشتر کنید

یه چیز دیگه فضای بین ترانزیستور با گرماگیر باید با یک خمیر مخصوص پر بشه

اگر خواستید میتونید از مینی فن که مثل فن لپ تاپ کوچیک هست استفاده کنید 3000 تومنه راحترم هست :bye

دیدگاه

ازراهنمایی تون ممنون پس یعنی انتخاب هیت سینک به نوعی تجربی است و فرمول خاصی نداره

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                          برای انتخاب هیت سینک یک رابطه ساده وجود دارد که بر اساس میزان توان ترانزیستور و دمای محیط و ماکزیمم دما که ترانزیستور می تونه تحمل کنه عمل می کنه اما اگر ضریب اطمینان مثلا 1.2ویا یک فن در برای اون به کار ببری عالی می شه.
                          ببین روی هر هیت سینک یک سری داده هست مثل مقاومت گرمایی در حالت عمودی و افقی و مساحت سطح،که باید مورد توجه باشه(البته اگه هیت سینک شرکتی مناسب تو بازار باشه!)،که برای این رابطه مقاومت گرمایی مهمه:
                          R=T/Q
                          که در اون Tاختلاف دمای محیط و بیشینه دمای ترانزیستوره(اینجا تقریب درست و ضریب اطمینان خیلی مهمه)وQمیزان توان ترانزیستوره برحسبwو نتیجه معادله مقاومت گرمایی مورد نیازه که باید با عدده روی هیت سینک بخوره.
                          مواردی مثل مساحت سطح برای انتخاب فن بدرد می خوره.
                          امید وارم بدردت بخوره! :job:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mechaboy
                            ببین روی هر هیت سینک یک سری داده هست مثل مقاومت گرمایی در حالت عمودی و افقی و مساحت سطح،که باید مورد توجه باشه(البته اگه هیت سینک شرکتی مناسب تو بازار باشه!)
                            البته اینجا بیشتر فروشنده اند و چیزی رو هیت سینکها ننوشته :redface:
                            نمیدونم چرا فکر میکنین که مساله مهمی مثل هیت سینک باید تجربی انتخاب بشه ، شاید چون نیاز شما به چند مدار ساده بوده و نه تولید ...
                            علتی که من اون تاپیک ایجاد کردم پیدا کردن یه راه حلی اصولی برای کاهش هزینه ها بودم ، اینجا هم به نتیجه ای نرسید و به تجربی بودن بسنده کرد :NO:
                            اضافه کردن فن مثل این ضرب المثل میمونه : سری که درد نمیکنه دستمال نمیبندند وقتی میشه مشکلو حل کرد دیگه چه نیازی به مصرف کننده جدید هست :agree:

دیدگاه

از جناب mechaboy ممنونم اطلاعات مفیدی بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X