اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیمر دیجیتال با pic-کنترل ولتاژ 220 ولت-کنترل زاویه آتش تریاک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دیمر دیجیتال با pic-کنترل ولتاژ 220 ولت-کنترل زاویه آتش تریاک

سلام به همه
    برای اینکه بخوایم ولتاژ 220 ولت رو کم کنیم ساده ترین روش استفاده از دیمر هست .
    دیمر آنالوگ قابلیت زیادی نداره ولی اگر بخوایم یک نمایشگر به مدارمون اضافه کنیم یا اینکه میزان زاویه آتش تریاک رو دقیق کنترل کنیم و ... احتیاج به دیمر دیجیتال داریم
    اصل این مدار رو از سایت مهندس لاچینی به آدرس زیر گرفتم:
    http://www.hlachini.com/Projects/Dimer-Digital-Atmega8/Dimer-Digital-Atmega8.htm
    که اون رو مطابق میکرو pic تغییر دادم.
    توضیحات رو لطفا تا اونجا که میشه از روی همون سایت بردارید
    درصورتی که سوالی بود بفرمایید در خدمتم .

محتویات فایل پروژه
    شماتیک
    برنامه برای -pic16f877a-pcwhd-picc:
    توضیح عملکرد مدار
    و غیره!! :mrgreen:

کد:
    //!In the name of god the compassionate the merciful
    #include <16F877A.h>
    //-------------------------------------------------------
    #device WRITE_EEPROM = NOINT//ASYNC//this argument is for preventing interrupt service routin problem during writting EEProm
    #use delay(clock=10000000)
    //-------------------------------------------------------
    #FUSES HS
    #FUSES noPROTECT 
    #FUSES NOPUT
    #FUSES NOBROWNOUT
    #FUSES NOWDT
    #fuses NOLVP
    #fuses NOCPD
    //-------------------------------Global Variables-------------------
    unsigned int16 takhir;// a variable for controlling triac gate-takhir says that how much time should be waitted ( in us ) from begining of the cycle ( half cycle ) to start the triac conduction.so Takhir tell us how much of the cycle should be removed from the begining
    //------------------------Pins----------------------
    #define pin_zero pin_a5
    #define triac_order_pin       pin_a1
    //-------------------------------Functions Prototype------------------------
    void set_primary(void);// setting primary values to the system
    //------------------------------------Interrupts-------------------
    #int_ext
    void external_interrupt_service_routin(void)//for controlling triac_controlling_pin when zero cross section give a pulse
    {

delay_us(takhir);
         output_low(triac_order_pin);
         delay_us(400);
         output_high(triac_order_pin);
    }
    //------------------------------------Main-------------------
    void main(void)
    {
    //!  set_primary();
      while(1)
      {

}
    }
    void set_primary(void)
    {
      enable_interrupts(global);
      enable_interrupts(INT_EXT);
      enable_interrupts(INT_TIMER1);
    }

موفق باشید
    یا علی
    فایل های پیوست شده
    دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

پاسخ : دیمر دیجیتال با pic-کنترل ولتاژ 220 ولت-کنترل زاویه آتش تریاک

سلام محمد حسین جان

بابت اطلاعات خوبت ممنون،چندتا سوال ازت داشتم،ممنون می شم جواب بدی:

1-فیوزا چند آمپر باشن؟

2-دقیقا همین قطعات را از بازار بگیرم؟

3-مقاومت ها چند واتی باشن؟

4- پل دیودی چه آی سی باشه؟

5-آیا ترایاک با مدار snubber داریم؟اگر هست چه مدلیه؟

6-ترایاک Sensitive-Gate چیست؟چه مدلی اینجوریه؟

7-برای کنترل شیر برقی مداری مانند فایل پیوست ببندم خوبه؟مقاومت ها چند واتی باید باشن؟

با تشکر فراوان

دیدگاه

[shadow=red,left]1-فیوز[/shadow] ها فقط به بار مربوط میشه، پس برای شیر برقی که اصلا جریان نمی کشه فیوز 1 آمپر خوبه . البته از من میشنوید دو سه رنج بالاتر هم بگیرید ( مثلا سه آمپر و 5 آمپر ) شاید جریان لحظه ای زیادی بگشه و نیازتون بشه - دونه ای هم 20 تومنه ( اینو گفتم چون خودم خیلی دوست دارم قیمت همه چی رو داشته باشم)

[shadow=red,left] 2-آره [/shadow]، چیز خاصی نیستن و همه جا پیدا میشن . چه فروشگاه آنلاین این فروشگاه چه جمهوری چه هر جای دیگه ( جمهوری-پاساژ عباسیان-فروشگاه چهره که قیمت های تک فروشی خوبی داره و همیشه جلوش صفه)

[shadow=red,left]3-مقاومت[/shadow] ها همه معمولی هستن ( یعنی 1/4 وات و 5 درصد ) اگه عین اینها رو پیدا نکردید مهم نیست که یه کم این ور تر یا اون ور تر بشه یا اینکه سری موازی کنید که درست در بیاد

[shadow=red,left]4-پل دیود[/shadow] اول که برای تشخیص عبور از صفر هست که اصلا مهم نیست ( 0.5 آمپر! - البته 0.5 که نداریم یه پل دیود هایی هست که بهش میگن طرح آی سی - 1 آمپر هست در ضمن تو برد بورد هم میره ) - با توجه به اینکه گفتید شیر برقی ، پس پل دیود دوم هم استفاده نمیشه . اگر می شد مثل فیوز باید متناسب با جریان کشی بارتون میگرفتید.

[shadow=red,left]5-[/shadow]من [shadow=red,left]اسنابر [/shadow]یادم رفته چیه ؟اگر اشتباه نکنم اینی بود که به سیم پیچ وصل میشد که جریان برگشتی یا ولتاژ معکوس رو کنترل کنه . درسته ؟ بهر حال در مورد این توی انجمن سرچ کنید ( به خصوص بخش منابع تغذیه ! )

[shadow=red,left]6- نمی دونم[/shadow]

[shadow=red,left]7-آره[/shadow] . مقاومت های معمولی . ولی یه چیزی . چرا از شیر برقی 12 ولت استفاده نمی کنید ؟؟؟؟؟؟؟ من همیشه شیر برقی هام رو با یه منبع تغذیه 12 ولت کنترل می کنم . در ضمن به درد تغذیه سایر قسمت ها من جمله بخش کنترل و میکرو و ال ای دی و ... هم می خوره!- در ضمن با رله هم میشه شیر برقی رو به صورت ساده کنترل کرد که فقط مشکلش صداشه

[move][glow=red,2,300]موفق باشید
      یا علی[/glow][/move]
      دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

من 2تا مدار کنترلی دارم،یکی تنظیم نور led 220 ولتی که همون مدار شما را می بندم یکی هم کنترل شیر برقی که اینکه توی تصویر هست را باید ببندم.
        شیر برقی ماشین لباسشویی دارم که 220 ولتی هست برای همین از تریاک استفاده می کنم.
        و سوال آخر اینکه چه مدل ترایاکی برای این 2 مدار بگیرم؟

دیدگاه

پاسخ : دیمر دیجیتال با pic-کنترل ولتاژ 220 ولت-کنتر

بستگی به جریان داره ( همه چی بستگی به جریان داره! ) :nerd:
          ببینید led تون چند آمپر می کشه متناسب با همون یکی انتخاب کنید.شیر برقی هم دیتاشیتش رو بکشید بیرون ببینید لحظه ای حداکثر چقدر جریان می کشه
          اون moc3021 یا moc3051 که گفتم اکثر تریاک ها رو کنترل می کنه و نیازی به تغییر اون هم ندارید.
          همون bt139 که ( اگر اشتباه نکنم ) داخل نقشه هم هست خیلی عالیه فکر کنم تا 7-8 آمپر جواب بده .

----------------------------------------------------------ویرایش جدید---------------------------
          لینک ها اصلاح می شود:
          http://mhjmail.persiangig.com/Electronics/920425-Triac/
          ----------------------------------------------------------پایان ویرایش ----------------------------

دیدگاه

متغیر تاخیر برای کنترل روشنایی هست دیگه درسته؟
            مقدارش تا چقدر میتونه افزایش پیدا کنه؟

ممنون بابت لینک ها
            ویرایش شد:
            ببخشید حواسم به pdf نبود!!
            AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
              متغیر تاخیر برای کنترل روشنایی هست دیگه درسته؟
              مقدارش تا چقدر میتونه افزایش پیدا کنه؟

ممنون بابت لینک ها
              ویرایش شد:
              ببخشید حواسم به pdf نبود!!
              سلام

درسته ، برای لامپ های قدیمی البته ( نه برای لامپ های کم مصرف و فلوروسنت )

والا الان یادم نمیاد ولی فکر کنم از صفر تا صد بود ، آره ، کامل یادمه که هم سیگنال برق شهر رو تو اسکوپ از صفر تا صد می دیدم و هم اینکه لامپ جلو چشمم از صفر تا صد خاموش و روشن می شد.

(ولی نکته اش اینجاست که اگر برای موتور بخواید دیگه صفر و صد معنی نداره ، چون یهو نزدیک 30 درصد که بشید ، موتور شروع می کنه به سرعت گرفتن و یهو به 30 درصد می رسه و همینطور به 40 درصد که انرژی رو برسونید ، موتور با سرعت حداکثرش حرکت می کنه ( اگه باری روش نباشه ) نهایتا کاری که میشه کرد اینه که اونجا که موتور می خواد شروع کنه به حرکت رو با مقادیر بسیار دقیق و زاویه آتش های دقیق کنترل کرد . که کنترل میشه ولی فکر کنم به موتور فشار میاد )

دیدگاه

توی pdf گفتید که مقدار متغیر takhir میتونه بین 0 تا 10000 باشه
                AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                  توی pdf گفتید که مقدار متغیر takhir میتونه بین 0 تا 10000 باشه
                  بله.

الان یه نگاه کردم ، همونجا هم توضیح دادم

0 تا صد در صد
                  معادل است با
                  0 تا 360 درجه ی موج سینوسی
                  معادل است با
                  دو تا 10 میلی ثانیه زمان پریود یک موج ------------ هر ده میلی ثانیه معادل با 10 هزار میکرو ثانیه

پس برای کنترل کردن خروجی باید بتونیم از صفر تا 10000 میکروثانیه زمان آتش تریاک رو کنترل کنیم.

یعنی اینجوری می شه که :
                  1- میکرو صبر می کنه تا مدار زیرو-کراس-دتکشن بهش بگه که ولتاژ برق شهر از صفر گذشت ( ابتدای 10 هزار میکرو ثانیه )
                  2- میکرو بسته به دلخواه ما از صفر تا 10 هزار میکرو ثانیه صبر می کنه
                  3- میکرو به مدار راه انداز تریاک دستور می ده که روشن بشن.
                  دوباره بر می گردیم به مرحله ی 1

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X