اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در ساخت یک مدار کنترل سرعت متور dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در ساخت یک مدار کنترل سرعت متور dc

سلام به دوستان . من یه مدار با ویژگی های زیر میخوام .. لطفا کمکم کنید خیلی لازم دارم .

اول اینکه این کنترل اسپید رو برای هواپیمای کنترلی میخوام . دوم اینکه از این مدار ها دیگه امادش تولید نمیشه .

و دیگه اینکه مداری که میخوام باهاش سرعت موتور رو کنترل کنه ولتاژی بین 0.11 تا 3.4 ولت رو تولید میکنه .

1 - میخوام که امپری بالای 30 رو عبور بده .. موتورم هم ولتاژ 12 داره و موتور dc معمولی هست ( همون براش ). ( البته اگه بشه موتور 24 ولتی رو هم ساپورت کنه )
    2- کمترین اتلاف رو داشته باشه .
    3- تا اونجا که امکان داره دقیق عمل کنه و زیر بار ( امپر ) از بین نره ..

با تشکر

پاسخ : کمک در ساخت یک مدار کنترل سرعت متور dc

این که کاری نداره شما یه ماسفت مثل IRF3205 که تا 110 آمپر جریان میده میزارید و پایه PWM رو به گیت اون وصل میکنید حالا با زیاد کردن مقدار PWM سرعت موتور هم زیاد میشه
    AYRIC

دیدگاه

سلام .. ببخشید که دوباره مذاحم شدم ...

من تو درست کردنش به مشکل بر خوردم .. اینکه وقتی pwm رو به گیت وصل میکنم و یه سر باتری ( -) رو به پایه وسط و سر دیگه موتور رو به سورس وصل میکنم موتور شروع به چزخش میکنه و نمیتونم سرعتش رو به طور کامل کنترل کنم ... یعنی با سرعت متوسط تا اخر میچرخه ...

راستی از ماسفت smp60n03 استفاده کردم ...

راستی وقتی سیم گیت رو قطع میکنم هم باز روشن میمونه ..

راستی اون pwm مدار یه سروو هست که من یکی از پایه های موتور رو به گیت وصل میکنم ..

دیدگاه

شما پایه ها رو برعکس وصل کردی :rolleyes:
        سورس رو به زمین (یا همون منفی) وصل کن
        درین رو به یه پایه از موتورت و اون پایه موتورت رو به مثبت وصل کن
        گیت روهم با یه مقاومت 470اهم به پایه pwm میکرو وصل کن
        حالا درست شد :mrgreen:
        AYRIC

دیدگاه

بازهم به طور کامل تحت کنترل نیست

دیدگاه

شاید ماسفتت این جوری باهاش کردی سوخته
            میتونی یه شماتیک بذاری دستی هم باشه اشکالی نداره یا یه عکس که مشخص باشه دقیقا چکار کردی
            AYRIC

دیدگاه

اون که مقاومت بهش وصله میشه به خروجی موتور سروو .. اون وصتی رو به موتور و کناریش رو به باتری وصل کردم .. البته سرعتش کم و زیاد میشه ولی نه خیلی زیاد ..

http://dc538.4shared.com/img/tEXAv0xn/s7/14025c49d28/CAM00169.jpg?async&rand=0.9305960389349281
              پشتش هم یه لگلاتور 7805 هس

راستی یه چنتا باتری لیتیومی خریدم وقتی یکی از سلولاش رو به مولتی وصل میکنم اصل ولتاژی نداره ... خیلی عجیبه .. تازه از همین جا همشو خریدم .

به شارژر هم وصل میکنم( imax b6 ) تا حد خدا امپر میکشه و حتی دماش تا 2 یا سه درجه زیاد میشه .. ..... .......... :cry2: اصلا این یه مدت دس به هرچی میزنم یا میخرم :angry:... درجا میسوزونم یا ... :cry2:

دیدگاه

ماسفت هم تست شد ... 5 طول کشید ولی سالم هستش ..

دیدگاه

با این وضعی که شما ماسفت بیچاره رو وصل کردین، امیدوارم به دیار باقی نرفته باشه!! :mrgreen:

جهت کاهش تلفات کانال تو ماسفت، مقاومت سری با گیت رو کم اهم انتخاب میکنن(حدود 10-15 اهم) و اصولا هم ماسفت رو مستقیم با میکرو روشن نمیکنن، درایور گیت واسش استفاده میشه.
                  توضیحات بیشتر رو تو انجمن سرچ بزنین، مطالب مفیدی هست.(درایور گیت-درایور ماسفت و موارد مشابه رو سرچ بزنین)

و البته قبل از اینها! به جای رفتن دنبال راه اندازی ماسفت، از BJT استفاده کنین، فکر کنم بهتر باشه.

(الان دیدم نوشتین ماسفت سالمه، خدا رو شکر.سوزوندن ماسفت، مصیبت بزرگی هست!! :biggrin: )

دیدگاه

راستی قویترین bjt که امپر بالا باشه چیا دارین ... یدونه خوبشو بگین ...

راستی این igbt ها چطور هستن برای امپر تا 50 و اینکه دو حالته یعنی چپ و راست داشته باشه ..( این یکی رو برای ماشین میخوام )

دیدگاه

سلام آقا شاهرخ با زحمتای ما چطورین؟ :mrgreen:
                      نوشته اصلی توسط شاهرخ
                      با این وضعی که شما ماسفت بیچاره رو وصل کردین، امیدوارم به دیار باقی نرفته باشه!! :mrgreen:

جهت کاهش تلفات کانال تو ماسفت، مقاومت سری با گیت رو کم اهم انتخاب میکنن(حدود 10-15 اهم) و اصولا هم ماسفت رو مستقیم با میکرو روشن نمیکنن، درایور گیت واسش استفاده میشه.
                      توضیحات بیشتر رو تو انجمن سرچ بزنین، مطالب مفیدی هست.(درایور گیت-درایور ماسفت و موارد مشابه رو سرچ بزنین)

و البته قبل از اینها! به جای رفتن دنبال راه اندازی ماسفت، از BJT استفاده کنین، فکر کنم بهتر باشه.

(الان دیدم نوشتین ماسفت سالمه، خدا رو شکر.سوزوندن ماسفت، مصیبت بزرگی هست!! :biggrin: )
                      عکس رو که دیدم فهمیدم شما چکار کردی :angry: :angry:
                      مقاومت گیت رو مستقیم دادی به خروجی رادیو کنترل که مال سروو هست؟....نه اشتباهه :rolleyes:
                      خوب برای همینه که کار نمیکنه چون دیوتی سایکل خروجی رسیورها تا یه حدی تغییر میکنه برای همین موتورت هیچوقت وای نمیسه و با حداکثر سرعت هم نمیچرخه :agree:
                      اگه با میکرو بلدی کار کنی باید pwm رو با میکرو به گیت بدی تا بتونی دیوتی سایکل رو از 0 تا 100 درصد(توی برنامه از 0 تا 255 ) تغییر بدی و سرعت موتور رو کامل کنترل کنی

نوشته اصلی توسط Nima TehranI
                      راستی قویترین bjt که امپر بالا باشه چیا دارین ... یدونه خوبشو بگین ...

راستی این igbt ها چطور هستن برای امپر تا 50 و اینکه دو حالته یعنی چپ و راست داشته باشه ..( این یکی رو برای ماشین میخوام )
                      شما این مشکل pwm رو حل کن دیگه برای ایجور کارا طرف bjt هم نمیری
                      برای چپ و راست هم باید پل H ببندی که بعد بهت میگم چطوری
                      AYRIC

دیدگاه

نه مثل اینکه متوجه نشدین ..... سروو که میدونید چی هست ... خو خدا رو شکر ... من مدار یکیشون که گیربکسش داغون بود رو در اوردم و موتورش که دو تا پایه داره رو یکیشون رو به گیت وصل کردم .. و سیمش رو به گیرنده وصل میکنم .. یعنی اینکه من دوتا مدار کاملا مجزا از هم درست کردم که برای منظورهای مختلف استفاده کنم و اینکه خو میدونید که مدار میکرو سروو چقدر حساس هس به فشار کوچیک = خداحافظی با کل مدار ... و اینکه یه پتاسیوم داره که با اون ولتاژ خروجی رو با توجه به فرمان رسیور تنظیم میکنم همین ... ببخشید که کامل توضیح نداده بودم ..

دیدگاه

اینم عکس برای اینکه کامل متوجه بشین:
                          http://dc684.4shared.com/img/lfkq5TuM/s3/14026deee98/CAM00170.jpg

ببخشید تو رو خدا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima TehranI
                            اینم عکس برای اینکه کامل متوجه بشین:
                            http://dc684.4shared.com/img/lfkq5TuM/s3/14026deee98/CAM00170.jpg

ببخشید تو رو خدا
                            یعنی مداری که داخل یه موتور سروو بوده رو درآوردی و موتور اون رو جدا کردی حالا دو تا سیم مونده که یکی از این دوتا سیم رو دادی به گیت؟
                            اون سیم مدار رو هم که سه پایه هستش رو وصل کردی به رسیور.
                            اونوقت انتظار داری اون پایه موتوره که به گیت وصل کردی بهت چی بده؟
                            AYRIC

دیدگاه

ولتاژ ...... که با اون پتاسیم داخلیش میتونم ولتاژش رو نسبت به فرستنده تغییراتی بدم.... خو این روش رو یکی از دوستام با 2sc2334 کرده و 100 درصد جواب گرفته ولی این ترانزستور کم امپر بود خواستم یه امپر بالاشو با ماسفت درست کنم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X