اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منفی کردن ولتاز دی سی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منفی کردن ولتاز دی سی

سلام خدمت همه دوستان. یه سوال داشتم ممنون میشم اگر کسی کمکم کنه. من میخوام در یک قسمت از مدارم ولتاژ دی سی تولیدی را منفی کنم.مثلا 4 ولت را تبدیل به -4 ولت کنم. با دیدن پستهای این سایت به این نتیجه رسیدم که باید از آی سی 34063 استفاده کنم. به همین دلیل به بازار رفتم و فروشنده یک ای سی ka34063a به من داد.دیتا شیت ان را مطالعه کردم ولی متاسفانه نفهمیدم که پایه های ان را هرکدام باید به چه چیزی وصل کنم. اگر کسی مدار بسته شده این موضوع را داره ممنون میشم عکسش را قرار بره یا اینکه منو راهنمایی کنه که ورودی ولتاژ دی سی را باید به کدام پایه بدم و منفی شده ان را از کدوم پایه بگیرم؟ پایه های دیگه به چی باید وصل شوند؟
    ضمنا علاوه بر ای سی با شماره فوق یک 34063B هم خریدم. این دو چه تفاوتی دارند>؟ از هر دو میتوانم به عنوان منفی کننده ولتاژ دی سی استفاده کنم؟
    ضمنا مدار من جریان بالایی نیاز نداره.
    مممنون از کمکتون

پاسخ : منفی کردن ولتاز دی سی

چند آمپر لازم داری؟

دیدگاه

در حد 10 میلی آمپر. مشکلم در بستن مداره. اینکه برای رسیدن به این مقصود با این ای سی که اسمش رو آوردم با چه طراحی مداری می توان ولتاژ منفی دی سی تولید کرد

دیدگاه

این مقدار ها رو با مقاومت میسازنا! البته اگر ولتاژ 12 ولت یا بیشتر میتونی داشته باشی

توی دیتاشیت به اسم Voltage inverter هستش ،

این شماتیکو باید ببندی:

اینم یه سایت برای محاسبه و راهنمایی قطعات

http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/

دیدگاه

ممنون از پاسختون.
          فقط دو تا سوال دیگه دارم:
          1- حتما باید ولتاز خروجیم 12 ولت به بالا باشه. من برای مقادیر کمتر میخوام.(حدودا -3 ولت) این آی سی جواب میده؟
          2- آی سی من ka34063a است نه نوعmc. آیا باز هم میتونم مهین استفاده رو ازش بکنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahboob2
            ممنون از پاسختون.
            فقط دو تا سوال دیگه دارم:
            1- حتما باید ولتاز خروجیم 12 ولت به بالا باشه. من برای مقادیر کمتر میخوام.(حدودا -3 ولت) این آی سی جواب میده؟
            تقسیم مقاومتی منظورم بودا! ربطی به این ای سی نداره. تقسیم مقاومتی اینطوریه که میات زمین مدار رو مثلا +5 در نظر میگیرن و 0 ولت میشه -5 ولت 10 ولت هم میشه +5 ولت متوجه شدی؟

2- آی سی من ka34063a است نه نوعmc. آیا باز هم میتونم مهین استفاده رو ازش بکنم؟
            اطلاع درستی ندارم ولی احتمال زیاد فرقی ندارن

دیدگاه

ممنون. متوجه توضیحتون شدم
              اما..
              دو تا نکته دیگه ذکر کنم شاید بتونید کمکم کنید:
              اول اینکه مداری که من باهاش کار میکنم یک ولتاژ دی سی تولید میکنه که به دلیل استفادده از پتانسیومتر این ولتاژ را قابل تغییر در نظر گرفتتم. کاری که میخواهم بکنم این است که نیاز به منفی این ولتاژ برای استفاده در بقیه قسمتهای مدار دارم. پس اول اینکه این ولتاژ یک مقدار مشخص نیست که من با استفاده از فرمولهای مربوط به 34063 مقاومتهای آن را محاسبه کنم. :angry: ثانیا من نیاز به فرکانس یا ریپل در مدار ندارم و نمیدونم این مقادیر را در فرمول محاسباتی اون چی قرار بدم. :question: قابل ذکر است جریان مورد نیاز من حداکثر 1 میلی امپر است. ممن.ن میشم از راهنماییتون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahboob2
                ممنون. متوجه توضیحتون شدم
                اما..
                دو تا نکته دیگه ذکر کنم شاید بتونید کمکم کنید:
                اول اینکه مداری که من باهاش کار میکنم یک ولتاژ دی سی تولید میکنه که به دلیل استفادده از پتانسیومتر این ولتاژ را قابل تغییر در نظر گرفتتم. کاری که میخواهم بکنم این است که نیاز به منفی این ولتاژ برای استفاده در بقیه قسمتهای مدار دارم. پس اول اینکه این ولتاژ یک مقدار مشخص نیست که من با استفاده از فرمولهای مربوط به 34063 مقاومتهای آن را محاسبه کنم. :angry: ثانیا من نیاز به فرکانس یا ریپل در مدار ندارم و نمیدونم این مقادیر را در فرمول محاسباتی اون چی قرار بدم. :question: قابل ذکر است جریان مورد نیاز من حداکثر 1 میلی امپر است. ممن.ن میشم از راهنماییتون
                منابع تغذیه سویچینگ چیزی به اسم ریپل دارن که جزو طبییعتشونه که هرچی به 0 نزدیکتر باشه بهنره. و به جریان کشی از مدار بستگی داره.
                1 میلی آمپر خیلی کمه حیفه از این مدار به این پیچیدگی استفاده کنی دردسر ساختش خیلی زیاده مخصوصا" اگر از منابع تغذیه سویچینگ زیاد سر در نیاری.
                ولی یه بار بسازی تجربه خوبی میشه. ولی من بودم بازم همون کلک مقاومتو میزدم

دیدگاه

سلام اگه 5ولت نیاز داری می تونی از ای سی 7660استفاده کنی که 5ولتو به -5ولت تبدیل کنی
                  به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

اقای arvinfx میشه توضیح بدید این کلک مقاومتی چه طوریه؟ یعنی چطوری میتونه ولتاژ مثبت خروجی مدار رو به منفی تبدیل کنه؟ اون توضیحی که قبلا دادید متوجه شدم ولی نمیدونم مقاومت توش چه نقشی داره؟
                    باز هم تشکر

دیدگاه

مقاومت نقش تقسیم ولتاژ رو داره

دیدگاه

شما اگه 10ma نیاز داری از ICL7660 استفاده کن تا 12 ولت رو قبول میکنه

دیدگاه

سلام وقت بخیر اگه مدارتون تغذیه منفی داره و فقط می خواید یه ولتازی رو منفی کنید که با یه مدار وارونساز اپ امپی که با تغذیه متقارن بایاس شده ، میشه این کارو کرد.
                          اما اگه مدارتون کلاً تغذیه ی منفی نداره خیلی راحت با یه آی سی 7660 که دوستان گفتن یا حتی با یه 555 اول یه تغذیه ی منفی بسازید بعد هم با یه وارونساز اپ امپی که با تغذیه ی متقارن بایاس شده ،ولتاژ مورد نظرتون رو منفی کنید.
                          علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
                          ( سعدی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X