اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ربات فوتبالیست دانش آموزی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ربات فوتبالیست دانش آموزی

سلام به نظر شما برای ربات فوتبالیست جونیور، اولتراسونیک بهتره یا شارپ؟ بعد به نظر شما با ژنگ می شه تیم هایی که مکسون و فاول هابر دارند را برد؟ خیلی ممنون

پاسخ : ربات فوتبالیست دانش آموزی

اولا بهتر بود سوالتو توی انجمن روباتیک و مکاترونیک میپرسیدی :agree:
    همه چیز موتور نیست ولی موتور هم خیلی مهمه ژنگ زور خوبی داره اما گیربکسش خیلی افتضاحه و زیر فشار روبات فوتبالیست خیلی زود چرخ دنده هاش خورد میشه
    راستش منم میخوام شروع کنم برای روبات فوتبالیست یکم برای من دیره ولی تا حالا فقط مسیریاب و امدادگر شرکت کردم میخوام یه بار هم که شده soccer شرکت کنم خیلی هم توی اینترنت تحقیق کردم اما چیز درست و حسابی پیدا نکردم :cry:

در مورد سنسور هم دیدم که قویترین تیم های دنیا مثل TNT و COMPLOBOT از التراسونیک استفاده میکنند اما نمیدونم چرا از شارپ استفاده نمیکنند آخه التراسونیک ها اکو میذاره البته حدس میزنم بخاطر رنج اندازه گیریه بد شارپ هاست یه التراسونیک میذارند مثلا یه مدلش از این شارپ ها از 20cm تا 150cm رو سنس میکنه و اگر فاصله کمتر از 20 بشه خروجی اون طوری تغییر میکنه که انگار شئ دور تر شده
    AYRIC

دیدگاه

در کل آلتراسونیک بهتره. دقت خوبی داره ولی کمی کند و زاویه دید اکثر مدلهاش خیلی بازه. که همه ی اینها راه حل داره!

ولی مادون قرمز شارپ خب، آنلاینه تاخیر نداره. دقتش خوبه ولی به رنگ های مختلف واکنش نشون می ده و خطا می کنه.(البته اگر جنس اصل بخرید این مشکل کمتر پیش میاد.)
      بدتر از همه باید یه جوری اون بازه ی اولیه رو مهار کنید. یعنی مثلا gp2d12 که اگر اشتباه نکنم 10 تا 80 هست. از 0 تا 10 سانتش به قول دوستمون خیلی خطرناکه . که با رعایت نصب صحیح و جاگزاری درست سنسور این هم می تونه رفع بشه.

در کل هر کسی با یک کدوم این ها کار می کنه!
      همواره يادمان باشد:
      1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
      2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
      3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

شما با آلتراسونیک کار کردید؟ مداری که ازش جواب گرفته باشید دارید یا با ماژول های آماده کار کردید؟
        من میخوام یکیش رو بسازم برای همین فوتبالیست میخوام
        چون اون شارپ ها 10 تا 80 سانتش برای فوتبالیست کافی نیست طول زمین خیلی بیشتره برای همین باید از اون مدل20 تا 150 سانت استفاده کرد که اون هم حداقل رنج اندازه گیریش خیلی زیاده و با توجه به عرض روبات که 20 سانته حیچ جای مناسبی براش نیست. اطلاعی از سرعت این شارپ ها دارید؟
        AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
          شما با آلتراسونیک کار کردید؟ مداری که ازش جواب گرفته باشید دارید یا با ماژول های آماده کار کردید؟
          من میخوام یکیش رو بسازم برای همین فوتبالیست میخوام
          چون اون شارپ ها 10 تا 80 سانتش برای فوتبالیست کافی نیست طول زمین خیلی بیشتره برای همین باید از اون مدل20 تا 150 سانت استفاده کرد که اون هم حداقل رنج اندازه گیریش خیلی زیاده و با توجه به عرض روبات که 20 سانته حیچ جای مناسبی براش نیست. اطلاعی از سرعت این شارپ ها دارید؟
          شارپ فکر می کنم تقریبا 40 میلی ثانیه تاخیر داره.( دقیقا یادم نیست). برای شارپ عقب، سال پیش، از 10 تا 80 سانتی متری استفاده کردیم، وقتی فاصله از 80 سانتی متر بیشتر بشه، یه عددی بیشتر از 80 را نشان می ده. به خاطر همین برای دروازه بان مشکلی نداشت.
          به نظر دوستان استفاده از اولتراسونیک، ربات را بهتر نمی کنه(از نظر این که دقیق جلو دروازه وایسته)؟ یه سوال دیگه هم داشتم : اولتراسونیک، راه اندازیش زیاد طول می کشه؟یا راحت هست؟ با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PRJB76
            به نظر دوستان استفاده از اولتراسونیک، ربات را بهتر نمی کنه(از نظر این که دقیق جلو دروازه وایسته)؟ یه سوال دیگه هم داشتم : اولتراسونیک، راه اندازیش زیاد طول می کشه؟یا راحت هست؟ با تشکر
            در کل بله، آلتراسونیک بهتره، ماژول های آماده ای هستند به نام های SRF08,SRF05,SRF02 و الی آخر
            راه اندازی اونها هم کار سختی نیست، کدهاش رو نت موجوده!
            همواره يادمان باشد:
            3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

توی ایران موتور های مکسون یا فاول هابر می فروشند؟ یا باید آن را وارد کرد؟ اسپانسر چه جوری میشه جور کرد؟

دیدگاه

فال هابر آلمان از زمان سابق توی ایران فروش خوبی داشته!

مکسون هم تا حدودی!

در ایران من بهترین فروشنده موتور رو لاندا الکترونیک تهران می دونم. کارش فقط موتور هست و به نوعی در زمینه موتور مرجع هست. ولی فروشگاه های دیگری هم در اصفهان و یا خود تهران هستند. می تونید تحقیق کنید.
                همواره يادمان باشد:

دیدگاه

فالهابر یا مکسون نو که به هیچ عنوان توی ایران به فروش نمیرسه و فقط باید از چین وارد کنید که قیمتش هم خیلی بالا در میاد هر موتور با گیربکس 250 دلار که به دلار ما و هزینه آوردنش تقریبا هر کدوم میشه 850000 تومن
                  ولی دست دوم شاید البته از اون مدل های های قدیمی
                  باید یکی رو پیدا کنید که قبلا نو خریده حالا میخواد بفروشه
                  AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
                    در کل آلتراسونیک بهتره. دقت خوبی داره ولی کمی کند و زاویه دید اکثر مدلهاش خیلی بازه. که همه ی اینها راه حل داره!

ولی مادون قرمز شارپ خب، آنلاینه تاخیر نداره. دقتش خوبه ولی به رنگ های مختلف واکنش نشون می ده و خطا می کنه.(البته اگر جنس اصل بخرید این مشکل کمتر پیش میاد.)
                    بدتر از همه باید یه جوری اون بازه ی اولیه رو مهار کنید. یعنی مثلا gp2d12 که اگر اشتباه نکنم 10 تا 80 هست. از 0 تا 10 سانتش به قول دوستمون خیلی خطرناکه . که با رعایت نصب صحیح و جاگزاری درست سنسور این هم می تونه رفع بشه.

در کل هر کسی با یک کدوم این ها کار می کنه!

سلام.شما مشکل زاویه دید این سنسور ها رو چه جوری حل می کنید.من از ماژول SRF08 استفاده می کنید.

دیدگاه

اسپانسر چه جوری می شه جور کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadeghmojtabaei

سلام.شما مشکل زاویه دید این سنسور ها رو چه جوری حل می کنید.من از ماژول SRF08 استفاده می کنید.
                        راه حل های مختلفی وجود داره . بعضی روش ها عوارض هم داره! ولی با کمی تامل به خوبی میشه کنار اومد.

اساسا اولین کار اینکه ،بر اساس پارمتر های خود انتخاب درستی از sfr ها داشته باشیم. مثلا اگر زاویه دید محدود می خواهیم خب بهتر است srf02 استفاده کرد. چون زاویه دید ذاتی آن نسبت به دیگران کمتر است. یا اگر زاویه بازی(وسیعی) می خواهیم از 05 یا 08 استفاده کنیم.(البته باید پارمتر مسافت رو هم در نظر گرفت.)
                        پس اگر با این وجود مشکل حل نشد باید راه حلی اندیشید: مثلا مثل مادون قرمز به صورت فیزیکی زاویه رو محدود کنیم(مثلا یا وارنیش یا همون ترموفیت یا هر وسیله ی دیگه). یا انکه موقعیت و جایگیری سنسور رو طوری تنظیم کنیم که زاویه دید به سمتی هدایت بشه که آسیب کمتری برای ما داشته باشه. مثلا توی srf08 ماژول رو کج نصب می کنند(سر بالا) . تا قسمت عمده ی زاویه دیدش رو آسمون باشه.
                        یا روش های ابتکاری دیگه.....
                        همواره يادمان باشد:

دیدگاه

دوستان سلام . من کاپیتان تیم نقش جهام شهید اژه ای ام . اگه سوالی راجع به ساکر داشتین خوشحال میشم کمک کنم و یا اینجا یا تو pm
                          الان دیگه اولتراسونیک به خاطر اثریکه از خودش توی زمین میزاره کمتر استفاده میشه و یکمم دردسر داره . اما شارپ ها الان دیگه خیلی رایج هستند و تنها مشکلشون اینه که روی سنسور های فرکانسی تیم مقابل تاثیر میزاره و البته تو ایران اپن کمتر به این مسئله اهمیت داده میشه اما تو جهانی اگه تیم حریف به شارپ هات گیر بده باید یه فکری بکنی امسال هم تو هلند همین مسئاه برا دو تا تیم پیش اومد . مثلا همونجا اولتراسونیک ببندی و اما برا اپن من شارپ را پیشنهاد میکنم
                          چيزي را بگو که بتواني بنويسي
                          چيزي را بنويس که بتواني امضا کني
                          چيزي را امضا کن که بتواني به آن عمل کني (ناپلئون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lordsoroosh
                            دوستان سلام . من کاپیتان تیم نقش جهام شهید اژه ای ام . اگه سوالی راجع به ساکر داشتین خوشحال میشم کمک کنم و یا اینجا یا تو pm
                            الان دیگه اولتراسونیک به خاطر اثریکه از خودش توی زمین میزاره کمتر استفاده میشه و یکمم دردسر داره . اما شارپ ها الان دیگه خیلی رایج هستند و تنها مشکلشون اینه که روی سنسور های فرکانسی تیم مقابل تاثیر میزاره و البته تو ایران اپن کمتر به این مسئله اهمیت داده میشه اما تو جهانی اگه تیم حریف به شارپ هات گیر بده باید یه فکری بکنی امسال هم تو هلند همین مسئاه برا دو تا تیم پیش اومد . مثلا همونجا اولتراسونیک ببندی و اما برا اپن من شارپ را پیشنهاد میکنم
                            خیلی ممنون
                            مرسی که اطلاعاتتون رو در اختیار میذارید

لطفا در مورد سنسورهای توپ بگید
                            من با چند مدل از این گیرنده های 38 کیلوهرتز کار کردم اما انگار خوب جواب نمیدن. بعضی هاشون یه ذره وقت خروجی 1.2 کیلوهرتز رو نشون میدن و خیلی زود خروجیشون قطع میشه. بعضی ها هم فقط توی 0.5 متری کار میده و توپ رو که دور تر میکنم دیگه قطع میشه البته توی اون 0.5 متری که جواب میده با دور و نزدیک کردن توپ مقدار Ton کم و زیاد میشه
                            شما از چه روشی استفاده میکنید؟ روشی هست که هم بشه توپ رو تشخیص داد هم فاصلشو؟
                            شما خودتون از فیلتر و گیرنده معمولی استفاده میکنید؟

فاصله از توپ رو برای این میخوام که وقتی به توپ نزدیک شد روبات سرعتش رو کم کنه تا به توپ نخوره و اون رو از خودش دور کنه. یکی هم برای اینکه فرض کنید روبات جلوتر از توپه حالا اگه بخواد بره پشت توپ و اونو در اختیار بگیره باید یه حرکت قوس مانند بزنه که به فاصله توپ از خودش احتیاج داره. اینطور نیست؟
                            AYRIC

دیدگاه

بعضی ها میان از سنسور معمولی و فیلتر و امپلی فایر استفاده میکنند و من به شما سنسور های فرکانسی توصیه می کنم و میتونید تو این سایت پیداش کنید roboeq.ir
                              هر کدوم را که بهتر بتون جواب داد استفاده کنید
                              برای اون الگوریتم حرکت حلالی هم از زاویه توپ استفاده کنید . یکم که فکر کنید میتونید با همین زاویه توپ الگوریتم را بزنید. راستی شما کلا چیجوری میخواید توپا بگیرید؟! چرا میخواید سرعت کم کنید ؟!؟!؟؟
                              چيزي را بگو که بتواني بنويسي
                              چيزي را بنويس که بتواني امضا کني
                              چيزي را امضا کن که بتواني به آن عمل کني (ناپلئون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X