ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    2012/10/11
    تهران
    134
    4

سوالات پايه اي در مورد طراحي مدارت ترکيبي و &

سلام اول بگم من تا بحال fpga کار نکردم و با pic کار کردم. جسته گريخته مطالعاتي داشتم و به اين تعريف رسيدم در موردش:
    fpgaيک جعبه سياه که کاملا قابل برنامه ريزيه و حتي پايه هاش مثل ميکروکنترلر نيست که براي يک روش خاص مناسب ارسال يا دريافت اطلاعات باشن و همچيش قابل برنامه ربزيه .خب تا اينجاش ok
    برنامه نويسيش هم با زبان هاي مثلا :
    AHDLوABEL
    هست که توي کامپايلر هاي مخصوص ميشه برنامه نويسي کرد و اطلاعات رو پروگرمر کرد (مثل روش برنامه نويسي C براي ميکرو و پروگرم کردن اون بر روي تراشه )
    و متوجه شدم که زبان برنامه نويسي AHDL يه جورايي سخت هست ولي براي اينده و مهندسي بهتره
    . خب حالا سوالاي من :
    1-ايا تمام اين برنامه نويسي هايي که ميکنيم تبديل به گيت هاي منطقي ميشم و مدارات ترکيبي . و توي اي سي پروگرمر ميشه ؟؟؟
    2- فرق مدارت ترکيبي و ترتيبي چيه و چه کار بردي ميتونه توي اين تراشه داشته باشه ؟؟؟
    3-منم مثل اقلب شما درس ديجيتال و ازمايشگاهش رو گذروندم ميدونم جمع کننده چيه تفريق کننده چيه مالتيپلکسر چيه و همين طور فيلپلاپ. همه اينا رو تک تک ميشناسم ولي نميدونم توي اين ترشه مثلا فيليپ لاپ قراره چه کاري رو انجام بده . مالتي پلکسر قراره چيکار کنه .ديکدر همين طور ، ترکيب اين ها با هم قراره چي کار کنن و به طور کلي بگم وظيفه يک ديکدر يک مالتيپلکسر يک فيلپ لاپ يک شيفت رجيستر و بغيه اين مدارات رو نميدونم چيه توي اين تراشه يه جورايي سر در گمم . ميخوام يکي ريشه اي بگه مثلا فيلپ لاپ زماني تويه تراشه استفاده ميشه که اين عمل کرد رو بخواي ترکيبشون اين کارو ميکنه برات و بغيه چيزا مثل ديکدر و مالتيپلکسر و... .هر چي کرمتونه ؟؟؟
    4- من شنيدم که FPGA هر بار که ريست ميشه اطلاعاتش رو دوباره بايد توسط يک RAM خارجي داخلش بار گذاري کرد . برام روند کارش رو توضيح ميديد؟؟؟
    و هزارو يک سوال ديگه که بعدا ميپرسم
    . ببخشيد من توي سوال پرسيدن خيلي پرو هستم ولي توي جواب گرفتن صبور و با ارامش
    ازتون ممنونم که حرفام رو خوندين . دست گل همون درد نکنه
    (من تند مينويسم به املا اصلا دقت نميکنم براي همين از همتون معذرت ميخوام )
    2009/10/25
    تهران
    414
    24

پاسخ : سوالات پايه اي در مورد طراحي مدارت ترکيبي و &

نقل قول نوشته اصلی توسط alialaei110
    1-ايا تمام اين برنامه نويسي هايي که ميکنيم تبديل به گيت هاي منطقي ميشم و مدارات ترکيبي . و توي اي سي پروگرمر ميشه ؟؟؟
    2- فرق مدارت ترکيبي و ترتيبي چيه و چه کار بردي ميتونه توي اين تراشه داشته باشه ؟؟؟
    3-منم مثل اقلب شما درس ديجيتال و ازمايشگاهش رو گذروندم ميدونم جمع کننده چيه تفريق کننده چيه مالتيپلکسر چيه و همين طور فيلپلاپ. همه اينا رو تک تک ميشناسم ولي نميدونم توي اين ترشه مثلا فيليپ لاپ قراره چه کاري رو انجام بده . مالتي پلکسر قراره چيکار کنه .ديکدر همين طور ، ترکيب اين ها با هم قراره چي کار کنن و به طور کلي بگم وظيفه يک ديکدر يک مالتيپلکسر يک فيلپ لاپ يک شيفت رجيستر و بغيه اين مدارات رو نميدونم چيه توي اين تراشه يه جورايي سر در گمم . ميخوام يکي ريشه اي بگه مثلا فيلپ لاپ زماني تويه تراشه استفاده ميشه که اين عمل کرد رو بخواي ترکيبشون اين کارو ميکنه برات و بغيه چيزا مثل ديکدر و مالتيپلکسر و... .هر چي کرمتونه ؟؟؟
    4- من شنيدم که FPGA هر بار که ريست ميشه اطلاعاتش رو دوباره بايد توسط يک RAM خارجي داخلش بار گذاري کرد . برام روند کارش رو توضيح ميديد؟؟؟
    و هزارو يک سوال ديگه که بعدا ميپرسم
    ۱- بله
    ۲- مدارات ترکیبی مداراتی هستند که خروجیشون در هر لحظه فقط وابسته به ورودی فعلیشونه و کاری به این ندارن که در گذشته چه ترکیبی بهشون داده شده اما مدارات ترتیبی اینطوری نیستن و خروجیشون علاوه بر اینکه تابعی از ورودی فعلیه، تابعی از ورودی های قبلی هم هست. شما این مسیله رو توی درس مدار منطقی میخونید. مداراتی مثل جمع کننده ترکیبی هستند چون هر زمان فقط مجموع اعدادی که همون لحظه بهشون میدید رو بهتون بر میگردونن ولی مداراتی مثل ساعت ترتیبی ان که دلیلش رو هم توی همین درس مدار منطقی کاملا براتون توضیح میدن.
    ۳- دوست عزیز اسم این مدار فلیپ فلاپ هست. این مدار یک مدار ترتیبیه و نوع D ش حافظه است (۱ بیت) اما انواع دیگرش حافظه نیستند و کارایی های دیگری دارند. مثلا نوع T ش توی ساخت شمارنده و ساعت خیلی کاربرد داره. شما این مسیله رو توی مدار منطقی باید یاد بگیرید و اگر در درس مدار منطقیتون بهتون اینها رو یاد ندادن (که اگر اینطور باشه بهتون خیانت کردند) برای شما راهی نیست به جز اینکه جزوه مدار منطقی رو بگیرید و مطالعه کنید چون این سوالاتی که شما میپرسید (مثل این که دیکودر یا مالتیپلکسر چی کار میکنن) باید به صورت ریشه ای آموخته بشه. در خصوص اینکه ترکیب اینها با همدیگه چه کاری میکنه رو هم تو همون درس بهتون میگن.
    ۴- اینو نمیدونم چون عملا کار نکردم.
    ۴-
    2012/10/11
    تهران
    134
    4

بله فيليپ فلاپ درسته . ساعت تقريبا 2 صبح بود اصلا دقت نکردم .
    بله حرفاتون درسته و ممنونم ازتون و لي مدار منطقي و ديجتال پاس کردم و ميدونم تک تکه اينا چيجوري کار ميکنه .مثلا مالتيپلکسر مثل يک درگاه ارسال اطلاعات ميمونه که ميشه يه چند بيتي رو روي يک بيت انتقال بده و از اون طرف يه دي مالتيپلکسر برگردونه توي حالت اول .
    سوال من شايد خوب نگفتم اينه که حالا با استفاده از اينا چجوري ميشه که با مثلا استفاده 1 ميليون گيت ميشه يه چيزي ساخت با fpgaکه عملکردش مثل cpu باشه (نگفتم کاراييش ها گفتم عملکردش ) چجوري با گيت ها اين هوش داخل اي سي برنامه ريزي ميشه مثلا اطلاعات چجوري پردازش ميشه و... :smile:
    2009/10/25
    تهران
    414
    24

نقل قول نوشته اصلی توسط alialaei110
    بله فيليپ فلاپ درسته . ساعت تقريبا 2 صبح بود اصلا دقت نکردم .
    بله حرفاتون درسته و ممنونم ازتون و لي مدار منطقي و ديجتال پاس کردم و ميدونم تک تکه اينا چيجوري کار ميکنه .مثلا مالتيپلکسر مثل يک درگاه ارسال اطلاعات ميمونه که ميشه يه چند بيتي رو روي يک بيت انتقال بده و از اون طرف يه دي مالتيپلکسر برگردونه توي حالت اول .
    سوال من شايد خوب نگفتم اينه که حالا با استفاده از اينا چجوري ميشه که با مثلا استفاده 1 ميليون گيت ميشه يه چيزي ساخت با fpgaکه عملکردش مثل cpu باشه (نگفتم کاراييش ها گفتم عملکردش ) چجوري با گيت ها اين هوش داخل اي سي برنامه ريزي ميشه مثلا اطلاعات چجوري پردازش ميشه و... :smile:
    آهان.
    خوب این یکی دیگه به معماری کامپیوتر مربوط میشه. تو این درس بهتون یاد میدن چطوری به پردازنده طراحی کنید.
    شما میتونید معماری کامپیوتر موریس مانو رو مطالعه کنید خودش به صورت کامل توضیح داده.
    بعدش هم،FPGA نقش خیلی زیادی نداره فقط بستریه که توش مداری که شما طراحی کردید پیاده سازی میشه.

در ضمن، معذرت میخوام از اینکه سوالتون رو خیلی کلی جواب میدم. آخه جوابش خیلی وسیعه و با یک جمله و دو تا جمله نمیشه پاسخ داد. اگه بخوام جواب بدم میشه یه کتاب.
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4