اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات پایه ای در مورد طراحی مدارت ترکیبی و &

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالات پایه ای در مورد طراحی مدارت ترکیبی و &

سلام اول بگم من تا بحال fpga کار نکردم و با pic کار کردم. جسته گریخته مطالعاتی داشتم و به این تعریف رسیدم در موردش:
    fpgaیک جعبه سیاه که کاملا قابل برنامه ریزیه و حتی پایه هاش مثل میکروکنترلر نیست که برای یک روش خاص مناسب ارسال یا دریافت اطلاعات باشن و همچیش قابل برنامه ربزیه .خب تا اینجاش ok
    برنامه نویسیش هم با زبان های مثلا :
    AHDLوABEL
    هست که توی کامپایلر های مخصوص میشه برنامه نویسی کرد و اطلاعات رو پروگرمر کرد (مثل روش برنامه نویسی C برای میکرو و پروگرم کردن اون بر روی تراشه )
    و متوجه شدم که زبان برنامه نویسی AHDL یه جورایی سخت هست ولی برای اینده و مهندسی بهتره
    . خب حالا سوالای من :
    1-ایا تمام این برنامه نویسی هایی که میکنیم تبدیل به گیت های منطقی میشم و مدارات ترکیبی . و توی ای سی پروگرمر میشه ؟؟؟
    2- فرق مدارت ترکیبی و ترتیبی چیه و چه کار بردی میتونه توی این تراشه داشته باشه ؟؟؟
    3-منم مثل اقلب شما درس دیجیتال و ازمایشگاهش رو گذروندم میدونم جمع کننده چیه تفریق کننده چیه مالتیپلکسر چیه و همین طور فیلپلاپ. همه اینا رو تک تک میشناسم ولی نمیدونم توی این ترشه مثلا فیلیپ لاپ قراره چه کاری رو انجام بده . مالتی پلکسر قراره چیکار کنه .دیکدر همین طور ، ترکیب این ها با هم قراره چی کار کنن و به طور کلی بگم وظیفه یک دیکدر یک مالتیپلکسر یک فیلپ لاپ یک شیفت رجیستر و بغیه این مدارات رو نمیدونم چیه توی این تراشه یه جورایی سر در گمم . میخوام یکی ریشه ای بگه مثلا فیلپ لاپ زمانی تویه تراشه استفاده میشه که این عمل کرد رو بخوای ترکیبشون این کارو میکنه برات و بغیه چیزا مثل دیکدر و مالتیپلکسر و... .هر چی کرمتونه ؟؟؟
    4- من شنیدم که FPGA هر بار که ریست میشه اطلاعاتش رو دوباره باید توسط یک RAM خارجی داخلش بار گذاری کرد . برام روند کارش رو توضیح میدید؟؟؟
    و هزارو یک سوال دیگه که بعدا میپرسم
    . ببخشید من توی سوال پرسیدن خیلی پرو هستم ولی توی جواب گرفتن صبور و با ارامش
    ازتون ممنونم که حرفام رو خوندین . دست گل همون درد نکنه
    (من تند مینویسم به املا اصلا دقت نمیکنم برای همین از همتون معذرت میخوام )

پاسخ : سوالات پایه ای در مورد طراحی مدارت ترکیبی و &

نوشته اصلی توسط alialaei110
    1-ایا تمام این برنامه نویسی هایی که میکنیم تبدیل به گیت های منطقی میشم و مدارات ترکیبی . و توی ای سی پروگرمر میشه ؟؟؟
    2- فرق مدارت ترکیبی و ترتیبی چیه و چه کار بردی میتونه توی این تراشه داشته باشه ؟؟؟
    3-منم مثل اقلب شما درس دیجیتال و ازمایشگاهش رو گذروندم میدونم جمع کننده چیه تفریق کننده چیه مالتیپلکسر چیه و همین طور فیلپلاپ. همه اینا رو تک تک میشناسم ولی نمیدونم توی این ترشه مثلا فیلیپ لاپ قراره چه کاری رو انجام بده . مالتی پلکسر قراره چیکار کنه .دیکدر همین طور ، ترکیب این ها با هم قراره چی کار کنن و به طور کلی بگم وظیفه یک دیکدر یک مالتیپلکسر یک فیلپ لاپ یک شیفت رجیستر و بغیه این مدارات رو نمیدونم چیه توی این تراشه یه جورایی سر در گمم . میخوام یکی ریشه ای بگه مثلا فیلپ لاپ زمانی تویه تراشه استفاده میشه که این عمل کرد رو بخوای ترکیبشون این کارو میکنه برات و بغیه چیزا مثل دیکدر و مالتیپلکسر و... .هر چی کرمتونه ؟؟؟
    4- من شنیدم که FPGA هر بار که ریست میشه اطلاعاتش رو دوباره باید توسط یک RAM خارجی داخلش بار گذاری کرد . برام روند کارش رو توضیح میدید؟؟؟
    و هزارو یک سوال دیگه که بعدا میپرسم
    ۱- بله
    ۲- مدارات ترکیبی مداراتی هستند که خروجیشون در هر لحظه فقط وابسته به ورودی فعلیشونه و کاری به این ندارن که در گذشته چه ترکیبی بهشون داده شده اما مدارات ترتیبی اینطوری نیستن و خروجیشون علاوه بر اینکه تابعی از ورودی فعلیه، تابعی از ورودی های قبلی هم هست. شما این مسیله رو توی درس مدار منطقی میخونید. مداراتی مثل جمع کننده ترکیبی هستند چون هر زمان فقط مجموع اعدادی که همون لحظه بهشون میدید رو بهتون بر میگردونن ولی مداراتی مثل ساعت ترتیبی ان که دلیلش رو هم توی همین درس مدار منطقی کاملا براتون توضیح میدن.
    ۳- دوست عزیز اسم این مدار فلیپ فلاپ هست. این مدار یک مدار ترتیبیه و نوع D ش حافظه است (۱ بیت) اما انواع دیگرش حافظه نیستند و کارایی های دیگری دارند. مثلا نوع T ش توی ساخت شمارنده و ساعت خیلی کاربرد داره. شما این مسیله رو توی مدار منطقی باید یاد بگیرید و اگر در درس مدار منطقیتون بهتون اینها رو یاد ندادن (که اگر اینطور باشه بهتون خیانت کردند) برای شما راهی نیست به جز اینکه جزوه مدار منطقی رو بگیرید و مطالعه کنید چون این سوالاتی که شما میپرسید (مثل این که دیکودر یا مالتیپلکسر چی کار میکنن) باید به صورت ریشه ای آموخته بشه. در خصوص اینکه ترکیب اینها با همدیگه چه کاری میکنه رو هم تو همون درس بهتون میگن.
    ۴- اینو نمیدونم چون عملا کار نکردم.
    ۴-

دیدگاه

بله فیلیپ فلاپ درسته . ساعت تقریبا 2 صبح بود اصلا دقت نکردم .
      بله حرفاتون درسته و ممنونم ازتون و لی مدار منطقی و دیجتال پاس کردم و میدونم تک تکه اینا چیجوری کار میکنه .مثلا مالتیپلکسر مثل یک درگاه ارسال اطلاعات میمونه که میشه یه چند بیتی رو روی یک بیت انتقال بده و از اون طرف یه دی مالتیپلکسر برگردونه توی حالت اول .
      سوال من شاید خوب نگفتم اینه که حالا با استفاده از اینا چجوری میشه که با مثلا استفاده 1 میلیون گیت میشه یه چیزی ساخت با fpgaکه عملکردش مثل cpu باشه (نگفتم کاراییش ها گفتم عملکردش ) چجوری با گیت ها این هوش داخل ای سی برنامه ریزی میشه مثلا اطلاعات چجوری پردازش میشه و... :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alialaei110
        بله فیلیپ فلاپ درسته . ساعت تقریبا 2 صبح بود اصلا دقت نکردم .
        بله حرفاتون درسته و ممنونم ازتون و لی مدار منطقی و دیجتال پاس کردم و میدونم تک تکه اینا چیجوری کار میکنه .مثلا مالتیپلکسر مثل یک درگاه ارسال اطلاعات میمونه که میشه یه چند بیتی رو روی یک بیت انتقال بده و از اون طرف یه دی مالتیپلکسر برگردونه توی حالت اول .
        سوال من شاید خوب نگفتم اینه که حالا با استفاده از اینا چجوری میشه که با مثلا استفاده 1 میلیون گیت میشه یه چیزی ساخت با fpgaکه عملکردش مثل cpu باشه (نگفتم کاراییش ها گفتم عملکردش ) چجوری با گیت ها این هوش داخل ای سی برنامه ریزی میشه مثلا اطلاعات چجوری پردازش میشه و... :smile:
        آهان.
        خوب این یکی دیگه به معماری کامپیوتر مربوط میشه. تو این درس بهتون یاد میدن چطوری به پردازنده طراحی کنید.
        شما میتونید معماری کامپیوتر موریس مانو رو مطالعه کنید خودش به صورت کامل توضیح داده.
        بعدش هم،FPGA نقش خیلی زیادی نداره فقط بستریه که توش مداری که شما طراحی کردید پیاده سازی میشه.

در ضمن، معذرت میخوام از اینکه سوالتون رو خیلی کلی جواب میدم. آخه جوابش خیلی وسیعه و با یک جمله و دو تا جمله نمیشه پاسخ داد. اگه بخوام جواب بدم میشه یه کتاب.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X