ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2013/03/11
    362
    6

سنسور آلتراسونیک

سلام.دوستان قصد نوشتن برنامه ی فاصله سنج با استفاده از سنسور آلتراسونیک رو دارم.
    درمورد این سنسور زیاد سرچ کردم.حالا دوستان نمونه برنامه منو نگاه کنن مشکلاتشو بگن
    باید یه فرکانس40کیلو بسازیم و بدیم به فرستنده.همزمان با ارسال فرستنده یه تایمر فعال کنیم که زمان رو شمارش کنه
    گیرنده آلتراسونیک را به وقفه وصل میکنیم همزمان با فعال شدن وقفه
    ارسال فرکانس 40کیلو به گیرنده وتایمر را غیرفعال میکنیم.زمان تایمر را تقسیم بر2میکنیم ودر سرعت امواج ضرب میکنیم دوستانی که با آلتراسونیک کارکردن مشکلای اینجور برنامه نوشتنو بگن.شدیدا نیاز به این پروژه دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید :cry: :cry: :cry: :cry:
    2013/03/11
    362
    6

پاسخ : سنسور آلتراسونیک

یعنی توی این انجمن کسی با آلتراسونیک کار نکرده؟ :angry: :angry: :angry:دوستان خواهشا کمک کنید درسته موضوع پیش پا افتاده ای هست برا شما ها اما کمک کنید خواهش میکنم
    2013/06/19
    1,544
    77

پاسخ : سنسور آلتراسونيک

من يه سري تحقيق توي سايت هاي خارجي کردم
    برنامه اش همونطوريه که گفتي. در مورد چگونگي درايو فرستنده و گيرنده هم چند تا نقشه گرفتم که 2 تاش خيلي خوب بود و نوشته بودند که توي فاصله هاي خيلي خوبي ازش جواب گرفتند يکيش اينه
    http://uplod.ir/i8dnie6t0rb1/ultrasonic_main.jpg.htm
    اون يکي هم عين همينه ولي بجاي tc4428 خودش پل H بسته بود که معلوم بود توي ولتاژهاي بالا پل اچش خوب جواب نميده. چون من يه مدت زياد روي پل H کار کردم :nerd:

يکي نقشه ديگه هم بود که اينه
    http://uplod.ir/todwpbvdsz5e/pic-sonar.pdf.htm
    اما اين يکي فرستنده رو معمولي درايو کرده و مطمعن نيستم بشه حداکثر کارايي سنسور رو از اين مدار گرفت .
    حالا يکم ديگه روش تحقيق ميکنم اما فکر کنم از همون شماتيک اولي استفاده کنم.
    AYRIC
    2013/03/11
    362
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط roboreza
    من يه سري تحقيق توي سايت هاي خارجي کردم
    برنامه اش همونطوريه که گفتي. در مورد چگونگي درايو فرستنده و گيرنده هم چند تا نقشه گرفتم که 2 تاش خيلي خوب بود و نوشته بودند که توي فاصله هاي خيلي خوبي ازش جواب گرفتند يکيش اينه
    http://uplod.ir/i8dnie6t0rb1/ultrasonic_main.jpg.htm
    اون يکي هم عين همينه ولي بجاي tc4428 خودش پل H بسته بود که معلوم بود توي ولتاژهاي بالا پل اچش خوب جواب نميده. چون من يه مدت زياد روي پل H کار کردم :nerd:

يکي نقشه ديگه هم بود که اينه
    http://uplod.ir/todwpbvdsz5e/pic-sonar.pdf.htm
    اما اين يکي فرستنده رو معمولي درايو کرده و مطمعن نيستم بشه حداکثر کارايي سنسور رو از اين مدار گرفت .
    حالا يکم ديگه روش تحقيق ميکنم اما فکر کنم از همون شماتيک اولي استفاده کنم.
    این مدت زمانی که برای تایمرش بسازم چند باشه خوبه؟خودم یه مدارگیر آوردم مربوط به پروژه های تکمیل شده بود
    2013/06/19
    1,544
    77

خب شما هم مدار رو بذار تا ببينيم
    اين سوال که پرسيدي يعني چي ؟ شما که مدت زمانن رو تعيين نميکني
    AYRIC
    2013/03/11
    362
    6

خب شما هم مدار رو بذار تا ببينيم
    اين سوال که پرسيدي يعني چي ؟ شما که مدت زمانن رو تعيين نميکني
    اینم مدارش
    http://uplod.ir/zllvysj1w1q2/ultra.jpg.htm
    منظورم اینه که اون تایمر که فعال میکنیم با چه فرکانسی فعال بشه بهتره؟
    2013/06/19
    1,544
    77

شما تايمر را با تحريک کننده داخلي يعني کريستال فعال ميني حالا هر چقدر سرعت کرستالت بالاتر باشه بهتره چون تايم هاي کوچکتري رو ميتوني اندازه گيري کني و با دقت بالاتري ميتوني فاصله رو تشخيص بدي
    مداري هم که گذاشته بودي جالب بود اصلا حواسم نبود با NOT هم ميشه کار اون TC4428 رو انجام داد.ولي بجاي اون 555 بهتره از PWM خود ميکرو استفاده کنيم.
    اما قسمت گيرندش يکم شلوغ بود بايد ببينيم اين طبقه تقويت کننده اي که نسبت به مدار من گذاشته فايده اي داره يا نه
    AYRIC
    2013/03/11
    362
    6

شما تايمر را با تحريک کننده داخلي يعني کريستال فعال ميني حالا هر چقدر سرعت کرستالت بالاتر باشه بهتره چون تايم هاي کوچکتري رو ميتوني اندازه گيري کني و با دقت بالاتري ميتوني فاصله رو تشخيص بدي
    مداري هم که گذاشته بودي جالب بود اصلا حواسم نبود با NOT هم ميشه کار اون TC4428 رو انجام داد.ولي بجاي اون 555 بهتره از PWM خود ميکرو استفاده کنيم.
    اما قسمت گيرندش يکم شلوغ بود بايد ببينيم اين طبقه تقويت کننده اي که نسبت به مدار من گذاشته فايده اي داره يا نه
    من با مد مقایسه نوشتم 40کیلو نمیشه.محاسباتم برا40کیلو هستش؟اما39کیلو میشه
    من درمورد کار اونtc4428واین notمتوجه نشدم
    2013/06/19
    1,544
    77

شما با avr کار ميکني؟ اگه آره که من بلد نيستم با avr کار کنم :mrgreen: من با pic کار ميکنم و راحت ميشه pwm رو روي 40khz تنظيم کرد. توي avr مگه نميشه همينکارو کرد؟
    اون tc4428 دوتا نيم پل داخل خودش داره که با هم ميشه يه پل H کامل حالا وقتي فرستنده رو توي پل H ببندي ولتاژ DC به AC تبديل ميشه و فرستنده با حداکثر توان خودش کار ميکنه. توي نقشه شما اومده با NOT پل H درست کرده و به جاي TC4428 ازش استفاده کرده. براي اين کار ميشه حتي با ترانزيستور يا ماسفت يه پل H درست کرد.
    الان داشتم روي همين فکر ميکردم که فهميدم نميشه از NOT توي ولتاژ بالا استفاده کرد و توي اون مداري که من گذاشته بودم به فرستنده 18 ولت داده بود تا توان بالاتري از اون بگيره براي همين از TC4428 استفاده کرده
    AYRIC
    2013/03/11
    362
    6

شما با avr کار ميکني؟ اگه آره که من بلد نيستم با avr کار کنم :mrgreen: من با pic کار ميکنم و راحت ميشه pwm رو روي 40khz تنظيم کرد. توي avr مگه نميشه همينکارو کرد؟
    اون tc4428 دوتا نيم پل داخل خودش داره که با هم ميشه يه پل H کامل حالا وقتي فرستنده رو توي پل H ببندي ولتاژ DC به AC تبديل ميشه و فرستنده با حداکثر توان خودش کار ميکنه. توي نقشه شما اومده با NOT پل H درست کرده و به جاي TC4428 ازش استفاده کرده. براي اين کار ميشه حتي با ترانزيستور يا ماسفت يه پل H درست کرد.
    الان داشتم روي همين فکر ميکردم که فهميدم نميشه از NOT توي ولتاژ بالا استفاده کرد و توي اون مداري که من گذاشته بودم به فرستنده 18 ولت داده بود تا توان بالاتري از اون بگيره براي همين از TC4428 استفاده کرده
    فکر نکنم.از avrباشه.یعنی ممکنه؟از دوستان کسی اینو نمیدونه؟من محاسباتم 40کیلو رو نشون میده توپروتئوس چک میکنم میشه39.2K
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12