اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در رابطه با انتخاب قطعه مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در رابطه با انتخاب قطعه مناسب

با سلام

من میخواستم یک ولتاژ تو بازه 3- تا 5 رو به بازه 0 تا 5 انتقال بدم.
    اول با +3 جمع میکنم. بعد 0 تا 8 رو با یه تقسیم مقاومتی میارم رو 0 تا 5
    فقط مشکل اینه که با چه اپ امپی ولتاژ ورودی رو با +3 جمع کنم؟ من با راهنمایی یکی از دوستان lm 358 رو انتخاب کردم. می خوام بدونم با مدار زیر که مدار جمع کننده هست میتونم دو ولتاژ مورد نظرم رو جمع کنم؟ ( از lm358 به عنوان اپ امپ تو مدار زیر استفاده می کنم )
    ورودی های مدار زیر در حد میلی ولت هست . میشه ورودی در حد ولت بهش داد؟
    http://upload7.ir/images/72951468440337543944.gif
    و سوال دوم اینه که lm358 رو چطور میتونم به عنوان بافر بکار ببرم؟ ورودی مثبت اپ امپ رو بزنم به زمین و ورودی خودم رو به پایه منفی اپ امپ بدم که خروجی بافر شده باشه؟

پاسخ : کمک در رابطه با انتخاب قطعه مناسب

این مدار گین منفی داره کارت رو راه میندازه ولی نتیجه رو باید با یه پ امپ دیگه منفی کنی
    به جاش میتونی از مدار non inverting adder یا Differential amplifier استفاده کنی

دیدگاه

بله درست میفرمایید. باید یه بار هم invert بشه یا از مداری که فرمودید استفاده کنم
      فقط نگفتید ولتاژ ها میتونه در حد ولت باشه یا باید میلی ولت باشه.
      در مورد مقاومت ها هم چیزی نفرمودید.

دیدگاه

سلاو وقت بخیر، ببین دوست عزیز باید از رابطه ی مدار جمع کننده اطلاع داشته باشی . اگه همه ی مقاومتای مدار جمع کننده رو یکسان بگیری رابطه ی اون بصورت : (Vo=-(V1+V2 در میاد ( از جمع آثار خیلی راحت بدست میاد ) که اگه V1 رو ولتاژ 3- تا 5+ بگیری و V2 رو 3+ ولت ، حاصلش همونی میشه که می خوای فقط در 1- ضرب شده که با کمک یه مدار وارونساز اپ امپی میشه به ولتاز 0 تا 8+ برسی فقط چون قراره نهایتاً به نتیجه ی 0 تا 5+ ولت برسی باید یه تضعیف انجام بدی که اونم با تنظیم بهره ی مدار وارونساز روی 5/8 امکان پذیره .ضمناً مقدار مقاومتا از لحاظ تئوری میتونه هر مقداری باشه اما عملا بهتره از چندکیلو اهم تاکمتر از یه مگا اهم باشه که مثلاً 10 کیلو اهم یه انتخاب مناسبه . مدارش بصورت زیره :
        http://upload7.ir/images/06863934542841353865.gif
        فقط اگه می خوای واسه مدارات دیجیتال ازخروجیش استفاده کنی یه دیود زنر 5.6 ولت بذار تو خروجیش، ضمنا از LM358 میتونی استفده کنی فقط یادت باشه که تغذیه باید متقارن باشه.برای بافر هم یه فیدبک از خروجی به ورودی وارونساز اپ امپ ( یه اتصال مستقیم ) میزنی و از ورودی ناوارونساز به عنوان ورودی استفاده میکنی.
        علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
        ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
          کارت رو راه میندازه
          ولتاإ¾ژ ها میتونه تا نزدیکی ولتاژ تغذیه پ امپ بالا بره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X