اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از برق سه فاز به عنوان تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از برق سه فاز به عنوان تک فاز

با سلام خدمت همه
    سوال: ماه پیش من یک موتور کف کش(پمپ انتقال آب) با لوله و سیم برق خریدم بابتشون 800 هزار تومن پول دادم تا بتونم یه باغ رو باهاش آب بدم داخل اتاقک پست برق اون محل شدم دیدم برقش سه فازه موتور منم تک فازه حالا موندم تو آنپاس که باید چیکار کرد ؟
    اطلاعات موتورم اینه تکفاز 220 آمپر 9
    راههایی که به عقل ناقص خودم رسید؟
    1-یه ترانس تبدیل سه فاز به تکفاز (مبدل)بخرم ولی از کجا؟ تو اینترنت هرچی گشتم پیدا نکردم. قیمتش با این واتی که من می خوام چنده؟
    2- یکی از فازارو بگیرم برای نولشم یه سیم وصل کنم به لوله آب موتو آب چاهی که اونجا هست ولی آیا اینکار عملی است؟ کسی رو برق نمیگیره؟ مامور اداره برق که میاد کنتورو ببینه گیر نمیده؟برقی که از طریق سیم نول متصل به لوله میره تو چاه به بدنه موتور - اتصالی نمیکنه موتور تو چاه بسوزه؟
    خلاصه هر کی راهنمایی کنه ممنونم

پاسخ : استفاده از برق سه فاز به عنوان تک فاز

سلام
    یعنی نول داخل اتاقک پست برق نیومده ؟ ارت چطور ؟ اگر ارت داری از اون ب جای نول استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_j
      سلام
      یعنی نول داخل اتاقک پست برق نیومده ؟ ارت چطور ؟ اگر ارت داری از اون ب جای نول استفاده کن
      کلا تیر برق های اونجا چهار تا سیم بیشتر نداره یعنی ارت نداره ضمنا نول تو اتاقک پست برق نیومده
      اتاقک پست برق فقط برق پمپ چاه رو تامین می کنه با سه تا سیم گردن کلفت 100 آمپر.

دیدگاه

سلام
        جایی که نول تو سه فاز ندارین بهترین راهش اینه که یه اتو ترانس 380 به 220 ولت سفارش بدین که توان ترانس اندازه توان موتور باشه.
        موفق باشید.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام
          وقتی نتونی مبدل سه فاز به تک فاز پیدا کنی پس نمیتونی اتو ترانس هم پیدا کنی
          دوست عزیر شما همونی که به فکرت رسیده خوبه .فازو از یکی از فازا بردار .نول هم از زمین یا از لوله اب .فقط یادت باشه مدارت باید حفاظت خوبی داشته باشه .و باید جایی یا چیزی که ازش میخای نول بگیری بتونه جریان کافی رو تامین کنه .دقیقتر بگم .باید مقاومت مدار نولت زیر 2 اهم باشه
          روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

سلام
            من 3 تا کنتور تک فاز 25 امپر دارم
            که با یک کابل از تیربرق از سه فاز مختلف تغذیه میشه
            با توجه به کنتور ها که تک فازهستند محدودیت امپری که میتونم از سه کنتور بکشم عملا محدود به امپر برگشتی از نول میشه؟
            یعنی مثلا از هر کنتور 25 امپر میکشم که بشه 75 امپر ولی چون سیم نول مشترک هست و از تیر برق امده محدود به اون میشم؟
            سیم بعد از کنتور سایز 6 هست
            یعنی سیم کشی داخلی محدودیت نداره
            اما کابل از تیر اومده زره داره کخ قطر و مشخصاتش دقیق نمیدونم
            سیم های داخلی فازش یا 4 و یا 6 استخوانی هستند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X