اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بیسیم کردن سیستم صوتی هیات مذهبی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بیسیم کردن سیستم صوتی هیات مذهبی

با عرضو سلام وبا آرزوی قبولی طاعات خدمت همه ی دوستان.
    حقیقتش یه مشورت از اهل فن و تمام دوستان می خواستم.
    پیشاپیش از همکاریتون ممنونم.
    :job:
    ------------------------------------------------------------------------------
    چند وقت پیش بهم پیشنهاد شد سیستم صوتی هیات های مذهبی شهرمون رو بیسیم کنم. تا اینکه الان جدی شده و هیات امنای تکیه ها ازم می خوان که کار رو شروع کنم.
    لذا از شما دوستان می خوام منو راهنمایی کنید .
    --------------------------------------------------------------------------------
    چن تا مسئله پیش روی من هست:
    1: گرفتن صوت از میکروفون های بیسیم هیات به صورت جدا وتک به تک.(مثلا سه عدد میکروفون)
    2: دیجیتال کردن صوت (ADC)البته با کیفیتی بالا(در حد امکان خیلی دوست دارم 16 بیتی صوت رو نمونه برداری کنم و فرکانس نمونه برداریم هم بالا باشه تا کیفیت صوت پایین نیاد.)(دیتا استریو می خوام دخیره شه.)
    3: کد کردن دیتای دیجیتال مثلا استفاده از روشهای کد گذاری به همراه چک سام وcrc (که کسی نتونه دیتای من رو هک کنه.)
    4: ارسال دیتای کد شده به ماژول فرستنده.( مثلا در فرکانس 915 مگ و یا 2.4گیگ ویا هر کانس بدون نیاز به مجوز)(برد ارسال ماژول برام خیلی مهمه حتی الامکان می خوام تا 1000 متر صوت رو بدن خطا و در بین ساختمون های شهر و در بین کوچه پس کوچه ها به گیرنده هام برسونه.)
    5: دریافت دیتا در ماژول گیرنده.
    6: دیکد کردن دیتای دیجیتال.
    7: آنالوگ کردن وتبدیل کردن دیتا به صوت
    8: پخش صوت توسط سیستم های مورد نظر با کیفیت بالا( نمی دونم مثلا پخش کردن صوت توسط pwm میکرو )( البته صوت باید با کیفیت بالا، استریو پخش بشه)
    9: تقویت صوت و آمپلی فای کردن اون
    -----------------------------------------------------------------------------------
    حالا از دوستان می خوام که در هر قسمت بهم کمک کنن که من باید از چی استفاده کنم؟؟؟
    البته پیشنهاد های خودم:
    rfm12bp-ad7715-dac
    ----------------------------------------------------------------------------------
    عذر خواهم که سوالام اینقدر طولانیه.
    :nerd: :job:
    براي جوينده ي علم محدوديتي نيست. "ولو بالسين"

پاسخ : بیسیم کردن سیستم صوتی هیات مذهبی

rfm12bp-ad7715-dacفک کنم این ماژول برای این کار مفید نباشه به دیتا شیتش حتما یه نگایی بنداز

تنها راهنمایی که بلدم شما یه همچین ماژولی میخوایند ۴٫٢GHz Wireless CD Quality Digital Audio Modules with +20dBm‬‬‬‬ ولی مشکل اینجاست که تا برد 150متر جواب میده هنوز برد بالای این نمونه ماژول را پیدا نکردم.
    اگر کسی سراغ داره لطف کنه راهنمایی کنه.
    امام علی (ع)

بهترین شما کسی است که علم آموزد و آموزش دهد.

دیدگاه

اصلا لازم نیست زیاد پیچیدش کنی از این ماژول فرستنده
      http://www.kavirelectronic.ir/eshop/product.php?id_product=1200107
      و گیرنده
      http://www.kavirelectronic.ir/eshop/product.php?id_product=1200136
      استفاده کن کار باهاشم خیلی راحته ازینور صوت و تصویرو بده ازونور همونو بگیر. 4 تا هم کانال داره
      جای **** هم بزار کویرالکترونیک به لاتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
        http://www.****.ir/eshop/product.php?id_product=1200107
        و گیرنده
        http://www.****.ir/eshop/product.php?id_product=1200136
        استفاده کن کار باهاشم خیلی راحته ازینور صوت و تصویرو بده ازونور همونو بگیر. 4 تا هم کانال داره
        این ماژولا بردی در حدود 300-500 متر داره در صورتی که دوستمونm52r65 بردی در حدود 1000 متر نیاز داره.
        امام علی (ع)

بهترین شما کسی است که علم آموزد و آموزش دهد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی نجفی
          این ماژولا بردی در حدود 300-500 متر داره در صورتی که دوستمونm52r65 بردی در حدود 1000 متر نیاز داره.
          می تونه سرراهش یه فرستنده و گیرنده دیگه بزاره بردش بشه 1000 متر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
            http://www.****.ir/eshop/product.php?id_product=1200107
            و گیرنده
            http://www.****.ir/eshop/product.php?id_product=1200136
            فقط یک سوال:
            این ماژولی که شما فرمودید از لحاظ کارایی واقعا عالیه .
            ولی شما تابحال با این ماژول کار کردید؟
            دوم اینکه من باید صدای آنالوگ رو به عنوان ورودی به پایه ی audio وصل کنم یا دیجیتال؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
              فقط یک سوال:
              این ماژولی که شما فرمودید از لحاظ کارایی واقعا عالیه .
              ولی شما تابحال با این ماژول کار کردید؟
              دوم اینکه من باید صدای آنالوگ رو به عنوان ورودی به پایه ی audio وصل کنم یا دیجیتال؟

[img]http://www.****.ir/eshop/img/p/6/7/6/676-large.jpg[/img]
              من خودم باهاش کار نکردم اما منوالش رو خوندم دیدم هیچی نداره
              فیش ورودی آدیو رو اگه دیده باشید یه قسمت میله داخلی داره یکی هم خارجی که دورشه داخلی رو به آدیو و خارجی رو به GND وصل کنید. بعدش کانال تنظیم کردن رو تو شکل توضیح داده. برای گیرنده هم درست همینطوره اول کانلی رو که میخواید ازش دریافت منید رو تنظیم کنید بعد آدیو و GND رو بدید به یه فیش بعدش بدید به بلندگو.
              خلاصه بنظر من برای کار شما استفاده از این ماژول ساده ترین راهه.

دیدگاه

واقعا ممنون از راهنمایی تون.
                /***************************/
                حالا یک سوال دیگه:
                من تو سوالم عرض کرده بودم که چون شهر ما بعضی جاهاش کوچه کوچه است و یه جورایی پیچ در پیچ ، اینکه برای ماژول ها مشکلی پیش نمیاد ؟ یعنی ارسال دیتا قطع ووصل نمیشه؟ برد 500 متری که شما فرمودید ، برد مستقیمه؟یا هر شعاعی؟
                .................................................. ........

دیدگاه

از طرفی چون فرکانسش از جنس وای فای یعنی 2.4 گیگا هرتزه قدرت نفوذ بسیار بالاتری نسبت به HMTR یا RFM ها داره ولی وقتی کوچه پس کوچه باشه از 500 متر بردش کمتر میشه مجبوری بین مسیر یه جفت فرستنده گیرنده دیگه بزاری بهترین کار اینه که برای نصب ماژول از میله های نصب آنتن همسایه ها استفاده کنی تا ماژول ها در دیدرس همدیگه باشن

دیدگاه

واقعا ممنون .
                    پیشنهاد خیلی خوبیه.
                    میشه این آنتن ها رو روی تیر برق هم نصب کرد
                    و نیازی هم به مزاحمت برای همسایه ها نیست.
                    ................................
                    اما یه چیزی که پیش میاد اینه با توجه به فرمایشات شما من صدای آنالوگ رو میخوام به ورودی audio وصل کنم .
                    اما واسه کدینگ دیتا باید تو این ماژول چکار کنم؟
                    واسه من خیلی مهمه که کسی نتونه الکی رو سیستم های صوتیم نویز بندازه ویا اینکه موج صوتی خودش رو بندازه. لذا برای کد کردن دیتای صوتی آنالوگ باید من چکار کنم؟
                    خیلی از وقتا هستش که در شهر ما دو ویا حتی چند هیئت مذهبی از کنار هم رد میشن، حالا بالفرض اتفاق اگه هر دو هیئت از همین ماژول و هر دو از یک کانال استفاده کنن که صوت هر دوهیئت به هم میریزه!!!!!
                    باید یک کاری کرد که گیرنده فط دیتای مخصوص به خدشو دریافت کنه نه هر دیتایی رو!!!

دیدگاه

نکته اول اینکه کدینگ رو خود اون آی سی های پردازنده انجام میده یعنی شما فقط با صفر و یک کردن پینهای خارجی مشخص می کنید رو کدوم کانال باشه خود آی سی فرکانس رو بین بازه 2510MHz تا 2370MHz انتخاب میکنه تا کانال ها باهم قاطی نشه. در مورد نویز افتادن هم خیالت راحت تو فضایی من به اینترنت کانکت می شم 10 تا روتر وایرلس دیگه هست که خیلی بعیده اینا رو هم اثر زیادی بزاره. درضمن روترهای وای فای رو یه فرکانس مشخص 2.4 ست شدن با این وجود تاثیری روی هم ندارن اما این ماژول دقیق رو این فرکانس نیست اصلا تو این فرکانس از رمزگذاری یا Encryption استفاده میشه چیزی که تو فرکانس های پایین تر وجود نداره. نویز الکی هم بیشتر رو ماژول هایی میفته که فرکانسش پایین تره HMT HMR HMTR RFM. اگه شما واسه یه هیئت رو داری بیسیم میکنی خیالت راحت رو یه کانال تنظیم کن چون خیلی بعیده که یه هیئت دیگه دقیقا همین کارو با این ماژول کرده باشه. اگرم سیستم همه هیئت ها دست خودتونه که تا 4 تا هیئت رو میشه بیسیم کنی بطوریکه اینا هیچکدوم رو هم اثر نزارن.
                      واسه تست میتونی دستگاه ویدیو سی دی خونتون رو با این ماژول بی سیم وصل کنی به تلویزون و تست بگیری.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
                        نکته اول اینکه کدینگ رو خود اون آی سی های پردازنده انجام میده یعنی شما فقط با صفر و یک کردن پینهای خارجی مشخص می کنید رو کدوم کانال باشه خود آی سی فرکانس رو بین بازه 2510MHz تا 2370MHz انتخاب میکنه تا کانال ها باهم قاطی نشه. در مورد نویز افتادن هم خیالت راحت تو فضایی من به اینترنت کانکت می شم 10 تا روتر وایرلس دیگه هست که خیلی بعیده اینا رو هم اثر زیادی بزاره. درضمن روترهای وای فای رو یه فرکانس مشخص 2.4 ست شدن با این وجود تاثیری روی هم ندارن اما این ماژول دقیق رو این فرکانس نیست اصلا تو این فرکانس از رمزگذاری یا Encryption استفاده میشه چیزی که تو فرکانس های پایین تر وجود نداره. نویز الکی هم بیشتر رو ماژول هایی میفته که فرکانسش پایین تره HMT HMR HMTR RFM. اگه شما واسه یه هیئت رو داری بیسیم میکنی خیالت راحت رو یه کانال تنظیم کن چون خیلی بعیده که یه هیئت دیگه دقیقا همین کارو با این ماژول کرده باشه. اگرم سیستم همه هیئت ها دست خودتونه که تا 4 تا هیئت رو میشه بیسیم کنی بطوریکه اینا هیچکدوم رو هم اثر نزارن.
                        واسه تست میتونی دستگاه ویدیو سی دی خونتون رو با این ماژول بی سیم وصل کنی به تلویزون و تست بگیری.
                        واقعا ممنون.
                        پس من کار رو شروع می کنم و نتایج رو در همین تاپیک قرار خواهم داد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X