اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد جریان

سلام
    با تشکر از مطالب مفید سایت شما

من در مورد درک انتقال و تقویت جریان مشکل دارم
    مثلا میخوام بدونم در تقویت کننده های جریان آیا این قدرت جریاندهی در یه ولثاژ خاصه که بیشتر میشه یا موضوع چیز دیگه ایه

و یا در برخی اوقات که گفته میشه یک عنصر مثلا یک سنسور، خروجی جریان داره، چطور میشه بدون درنظر گرفتن مدار بعدی که این سیگنال رو دریافت می کنه جریان خاص یا ثابتی رو روی یک خط قرار داد؟

پاسخ : سوال در مورد جریان

سوالتان راواضحتر مطرح کنید

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      در مورد سوالی که پرسیده بودید می تونم یک سری توضیحات رو
      به همراه چند مدار براتون بفرستم تا این مسئله مبهم تو ذهنتون حل بشه
      منتظر جواب من باشید
      :nerd:
      موفق باشید...
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

در این قسمت می خواستم توجیه استفاده از تقویت کننده های جریان رو بنویسم
        در صورت در اختیار داشتن یک منبع مثلا منبع پالس
        معمولا این منابع دارای امپدانس داخلیه بالایی می باشند در صورت نیاز به جریان های بالا نمی توانیم این جریان را به صورت مستقیم از این منابع دریافت کنیم زیرا افت ولتاژ داخلی این منابع بسیار بالا می باشد.
        در نتیجه نیاز به استفاده از تقویت کننده های جریان توجیه می شود
        مدار زیر نمونه ای از تقویت کننده ی جریان در سوییچینگ می باشد:
        بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

در صورت توجه به مقاومت ورودی و خروجی سیستم می توان جریان زیادی از خروجی تقویت کننده دریافت نمود :nerd:

دیدگاه

سلام

منظور از اینکه یک سنسور خروجی جریان داره این هست که جریان خروجی سنسور به نسبت عامل مورد اندازه گیری تغییر خواهد کرد . مثلا 5 ولت و جریان بین 0.1 تا 3 آمپر به ازای تغییرات اندازه گیری شده در خروجی ظاهر خواهد شد .همانطور که دیدید اگر کمیت ولتاژ تو این سنسور مورد اندازه گیری باشه شما همیشه 5 ولت را دریافت خواهید کرد که عملا کار بیهوده ای خواهد بود . بلکه باید جریان را مورد نمونه برداری قرار بدید .

برای سنس کردن جریان هم یا باید تو خروجی که سمت گیرنده هست یک سنسور جریان قرار بدید که عدد متناسب را براتون آشکار کنه و یا اینکه از یه مقاومت ثابت که به پیشنهاد سازنده سنسور خواهد بود استفاده کنید و افت ولت دو سر اون را بسنجید .

از سنسور های با خروجی جریان معمولا در تجهیزاتی استفاده میشه که قرار هست تا یک مکان نسبتا طولانی انتقال داده و اونجا مورد محاسبه و نمایش قرار بگیره . مثلا تو تجهیزات اندازه گیری سطح برج های پالایشگاه ها که قرار هست سنسور سیگنال متناسب را تا مرکز کنترل انتقال بده و اونجا تحلیل و نمایش داده بشه .

چون جریان در طول مسیر ثابت هست پس مقاومت اهمی سیم مورد استفاده اختلالی در عملکرد سیستم ایجاد نمی کنه و یا به عبارتی در خروجی خطا کمتری خواهیم داشت که خطاهای احتمالی هم بر اثر نویز محیطی و ... خواهد بود .
            جهت جلوگیری از ایجاد نویز در این نوع نمونه برداری و انتقال ، باید عوامل ایجاد نویز را کنترل کرد و ...

امیدوارم متوجه موضوع شده باشید

موفق باشید :smile:

[left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
            ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

نوشته اصلی توسط starshid
              سلام
              با تشکر از مطالب مفید سایت شما

من در مورد درک انتقال و تقویت جریان مشکل دارم
              مثلا میخوام بدونم در تقویت کننده های جریان آیا این قدرت جریاندهی در یه ولثاژ خاصه که بیشتر میشه یا موضوع چیز دیگه ایه

و یا در برخی اوقات که گفته میشه یک عنصر مثلا یک سنسور، خروجی جریان داره، چطور میشه بدون درنظر گرفتن مدار بعدی که این سیگنال رو دریافت می کنه جریان خاص یا ثابتی رو روی یک خط قرار داد؟
              در مورد تقویت کردن
              به مثال شیر آب و باز بسته کردن اون توجه بکن
              ممکنه باز بسته شدن شیر با جریان آب باشه خروجی اون هم شکل تقویت شده باز و بسته شدن شیر آبه

موفق باشید

دیدگاه

در مورد سنسور ها با خروجی جریان
                دلیل استفاده از این سنسور ها این است که اگر انتقال اطلاعات توسط نمونه برداری از ولتاژ
                باعث افزایش افزایش خطا توسط مقاومت خطوط انتقال می شود
                جریان کمیتی است که در تمام نقاط یک مدار سری مقدار ثابتی دارد
                ولی چگونه این اجریان با تغییرات مقاومت خط ثابت می ماند
                با دو ر روش استفاده از منبع ولتاژ متغییر
                استفاده از کوپلینگ سلفی
                سعی می کنم چند تا مدار برای توجیه این مسائل بیارم
                موفق باشد :nerd:

دیدگاه

در صورت گرفتن فیدبک از خروجی یک ترانس
                  توسط ct ترانس جریان میتواند با اعمال هر باری در خروجی با تغییر ولتاژ ترانس
                  یک منبع جریان ساخت که همواره جریان ثابتی را به بار تحویل می دهد
                  این روش را می توان در ساخت سنسور ها با خطای کم استفاده نمود
                  البته مقاومت اعمالی در خروجی به سنسور باید در محدوده ی مجازی باشد

موفق باشید :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط starshid
                    چطور میشه بدون درنظر گرفتن مدار بعدی که این سیگنال رو دریافت می کنه جریان خاص یا ثابتی رو روی یک خط قرار داد؟
                    سلام،

همونطور که می دونید عنصر منبع جریان در الکترونیک، ترانزیستور است. حالا من از شما می پرسم آیا جریان کلکتور یک BJT ایده آل ارتباطی به بار موجود در کلکتور آن دارد؟
                    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shockley

سلام،

همونطور که می دونید عنصر منبع جریان در الکترونیک، ترانزیستور است. حالا من از شما می پرسم آیا جریان کلکتور یک BJT ایده آل ارتباطی به بار موجود در کلکتور آن دارد؟
                      من خودم همون اولا همیشه نگران این بودم که نکنه موقع طراحی چیزی توی مدار یا الکترونیک کم بیارم
                      بعدا :mrgreen: فهمیدم مدل ایده ال چطوری تفاوت های مدل های فیزیکی رو داره و چطوری میشه با هر دو اینا نسبت به کاربردمون دوست و رفیق بود :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X