اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ساخت فلزیاب با میکروAVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ساخت فلزیاب با میکروAVR

سلام به همه ی اساتید و دوستان محترم
    من می خوام یه فلزیاب با میکروAVR بسازم اما برای نوشتن قسمتی از برنامش مشکل دارم:
    مشکلم اینجاست که نمی دونم چطوری باید ولتاژی که سایر ولتاژها با اون مقایسه میشه رو به میکرو معرفی کنم؟؟؟؟؟ :-/(این ولتاژ رو با استفاده از جریان ایجاد شده در مدار به وسیله ی کویل و تبدیل جریان به ولتاژ بدست آوردم)

پاسخ : مشکل در ساخت فلزیاب با میکروAVR

از اینکه میبینم دارید رو فلزیاب ها کار میکنید هم خوشحالم هم ناراحت!
    خوشحالی بخاطر اینه که دنبال یادگرفتن و ساختن و ... هستید و میخواید یه چیزی رو خودتون بسازید نه لقه آماده!
    ناراحتیم بخاطر اینه که واقعا کار سختیه با توجه به نبود منابع علمی درست و حسابی و یا منابع گیج کننده که واقعا شمارو به دردسر میندازه ولی براتون آرزوی موفقیت دارم.
    دنمیدونم چقدر با انواع فلزیاب ها و اساس کارشون آشنا هستید یه سرچ کوچیک تونت اطلاعات مختصری در اختیارتون قرار میده.
    یکی ار بهترین و عمومی ترین نوع فلزیاب ها فلزیاب pi هست یعنی القاپالس. بدین صورت که شما یه سیم پیچ میاری و بهش ولتاژ میدی و بعدش ولتاژو ازش قطع میکنی و میای ولتاژی رو که بعد قطع تغذیه تو خود لوپ به وسیله میدانی های مغناطیسی که از ولتاژ اولی که بهش اعمال کرده بودم بدست اومده چطوریه. این عمل در حد 30 میکرو ثانیه اتفاق میفته!!!
    مثلا شما بیا با یه ماسفت قدرت هر ثانیه سیصدبار به یک سیم پیچ ولتاژ 12 ولت بده و وقتی ولتاژشو قطع کردی زود(میکروثانیه) ولتاژی رو که تو خود سیم پیچ (کویل) القا میشه اندازه بگیر با چنید طبقه انتگرال گیر و... این میشه فلزیاب!
    این فقط یه قسمت سادش بود و خیلی قلق داره درصورتی که قسمتی نامفهوم بود یا نیاز به اطلاعات دقیق تری بود بگید بیشتر توضیح بدم. موفق باشید
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

برای اینکه تا حدودی با یه فلزیاب آشنایی پیدا کنیم لینک زیر میتونه مفید باشه
      http://www.talkingelectronics.com/pr...tectors-1.html

دیدگاه

سلام.آقای sami222 ممنون از توضیحاتتون اما مشکل اینجاست که من تازه دارم میرم ترم 3 و هنوز بلد نیستم ولتاژ القایی رو اندازه بگیرم :cry: و در واقع تئوری بلد نیستم :sad:
        میشه لطفا یکم آسون تر و زیر دیپلم توضیح بدید؟ :nice:

دیدگاه

ببینید شما وقتی که به یه سیم پیچ با هسته هوا ولتاژ میدید شار مغناطیسی بوجود میاد واگه درلحظه (میکرو ثانیه) ولتاژ رو قطع کنید و شکل موج برگشتی رو ببینید یک نمودار میرایی طبق عکس زیر مشاهده میکنید حالا اگه جسم که نقش هسته سیم پیچ رو ایفا کنه و داخل شار بوجود آمده از اعمال تغذیه به سیم پیچ قرار بگیره نمودار برگشتی با حالت قبلی تغییر جزئی میکنه که شما باید با چند طبقه انتگرال گیری یا هرمداری بستگی به سلیه خودتون این اختلاف رو شناسایی بکند. به شکل زیر دقت کنید.

قرمز حالت معمولی ولتاژ برگشتی هست و حالات سبز و آبی هم حالت هایی هستند که فلز داخل شار قرار گرفته باشه که نوع و نحوه ولتاژ میرایی برگشتی بستگی به نوع فلز هم داره که در نوع فلزیابهای pi تاحدودی میشه نوع فلز رو درحد مغناطیسی شونده و مغناطیسی نشونده بصورت تقریبی تفکیک کرد. سوالی بود درخدمتم موفق باشید

دیدگاه

تا اینجا همه چیز خیلی خوب بود :job:بجز قسمت انتگرال گیریش که نمیدونم باید از چه فرمولی انتگرال بگیرم ؟؟؟(ببخشید که با سوالای خیلی سطح پایینم دارم وقتتون میگیرم)
            میشه به جای انتگرال گیری به وسیله ی اندازه گیری تجربی این اختلاف رو به دست آورد؟

دیدگاه

خواهش میکنم. ساخت فلزیاب مقوله پیچیده ای هست و خودمم دارم رو نمونه های آماده بازار با آزمون خطا کار میکنم و نمیشه به راحتی یه فلزیاب ساخت. فلزیابی که دوسه سانت بزنه هم فلزیابه فلزیابی هم که هفت هشت متر بزنه فلزیابه!!!! و بحث ما روی فلزیاب هایی هست که بیشتر از دومتر رو بتونند سنس کند و منظورم اینه که ساخت فلزیابی برای تشخیص چند سانتی کار زیاد سختی نیست بگردید نقشه زیاد هست.منظورتون از تجربی چیه؟ ولتاژ و زمان برگشتی بسیار کم هست (میکرو ثانیه و دهم ولت) شما میخواید اینو چطوری تشخیص بدبد؟ به هرحال اصولش همینه (pi) حالا خودتون میدونید که میخواید چیکار کنید :biggrin:

دیدگاه

بازم ممنون.خب پس فقط باید با انتگرال گیری (که حتی نمیدونم باید از چه فرمولی انتگرال بگیرم ) این مقادیر رو بدست بیارم و مقایسه کنم تا به نتیجه ی بدرد بخوری برسم!!! oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط anna-best
                  بازم ممنون.خب پس فقط باید با انتگرال گیری (که حتی نمیدونم باید از چه فرمولی انتگرال بگیرم ) این مقادیر رو بدست بیارم و مقایسه کنم تا به نتیجه ی بدرد بخوری برسم!!! oo:
                  سلام
                  منم اطلاعاتی که دارکم بهت کمک میکنم
                  مدارات دارای 2کوبل فرستنده گیرنده دارای قابلیت تفکیک بهتر و طبعا عمق نسبتا کمترا .
                  شما 2 راه دارین یا بیسشو با برنامه نویسی برین یا این که فقط همین قسمت شکل موج خروجیشو دیجیتال کنین که به نظر من راحت تر و بهتره
                  خب شما با توجه به رفرنس فرکانسهایی که دارین اونو به ای وی ار با پی ای سی یا هر چیزی دیگه میدین ، حالا اتگرالگیرتون میتون مدار اپ اپی باشه یا ...که ورودی میکروتون هس
                  من کلا برنامه نویسیم صفره و گرنه در خدمتت بودم کمک بیشتر خواستی جدیدا یه فلزیاب با میکرو8 ساختن برو بچ خارجی ،بدردت میخوره برات ادرس بدم
                  دقیقا مسیرتو مشخص کنی بهتره
                  برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                  راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

ممنون از توضیحاتتون. میشه لینکش رو اینجا قرار بدید :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                      خواهش میکنم. ساخت فلزیاب مقوله پیچیده ای هست و خودمم دارم رو نمونه های آماده بازار با آزمون خطا کار میکنم و نمیشه به راحتی یه فلزیاب ساخت. فلزیابی که دوسه سانت بزنه هم فلزیابه فلزیابی هم که هفت هشت متر بزنه فلزیابه!!!! و بحث ما روی فلزیاب هایی هست که بیشتر از دومتر رو بتونند سنس کند و منظورم اینه که ساخت فلزیابی برای تشخیص چند سانتی کار زیاد سختی نیست بگردید نقشه زیاد هست.منظورتون از تجربی چیه؟ ولتاژ و زمان برگشتی بسیار کم هست (میکرو ثانیه و دهم ولت) شما میخواید اینو چطوری تشخیص بدبد؟ به هرحال اصولش همینه (pi) حالا خودتون میدونید که میخواید چیکار کنید :biggrin:
                      سامی جون ببخشید وسطِ حرفتون مزاحم میشم. یه سوال فنی دارم؛ خفن ترین دستگاهی که دیدی چند متر عمق داشته و چی رو تو چند متری پیدا کرده؟!
                      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                        سامی جون ببخشید وسطِ حرفتون مزاحم میشم. یه سوال فنی دارم؛ خفن ترین دستگاهی که دیدی چند متر عمق داشته و چی رو تو چند متری پیدا کرده؟!
                        من خودم دلتا رو دارم که الان روش تغییراتی دادم ( کمک از سایت خارجی ) ودارم روش بیشتر کار میکنم ، در هوا که خوب میزنه
                        یه فیلم دارم ولی حجمش زیاده وگرنه میزاتم (30 مگه اگه امار بالا بود و خواستین ببینین میزارم )
                        نهایتا 6 متره دلتا با کویل 1در1متر بازم بستگی به محل و نوع خاک و ...
                        هنو تو خاک تست نکردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal
                          نهایتا 6 متره دلتا با کویل 1در1متر بازم بستگی به محل و نوع خاک و ...
                          من دو سال وقت صرف یه دستگاهی کردم که عمق 120 سانتیمتر رو بکنم 150 سانتیمتر. شما میگی 6 متر؟!؟!!
                          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222

یکی ار بهترین و عمومی ترین نوع فلزیاب ها فلزیاب pi هست یعنی القاپالس. بدین صورت که شما یه سیم پیچ میاری و بهش ولتاژ میدی و بعدش ولتاژو ازش قطع میکنی و میای ولتاژی رو که بعد قطع تغذیه تو خود لوپ به وسیله میدانی های مغناطیسی که از ولتاژ اولی که بهش اعمال کرده بودم بدست اومده چطوریه. این عمل در حد 30 میکرو ثانیه اتفاق میفته!!!
                            مثلا شما بیا با یه ماسفت قدرت هر ثانیه سیصدبار به یک سیم پیچ ولتاژ 12 ولت بده و وقتی ولتاژشو قطع کردی زود(میکروثانیه) ولتاژی رو که تو خود سیم پیچ (کویل) القا میشه اندازه بگیر با چنید طبقه انتگرال گیر و... این میشه فلزیاب!
                            این فقط یه قسمت سادش بود و خیلی قلق داره درصورتی که قسمتی نامفهوم بود یا نیاز به اطلاعات دقیق تری بود بگید بیشتر توضیح بدم. موفق باشید
                            آقا دمت گرم. خیلی خوب توضیح دادید. من توی یه فلزیاب دقیقا همین چیزی که میگید دیدم. ولی یه چیز دیگه هم دیدم که هنوز ازش سر در نیاوردم. اومده بودش از یه مبدل دیجیتال به آنالوگ استفاده کرده بود و خروحی آنالوگ داده بود به ورودی انتگرال گیر یا تقویت کننده. دقیق نمیدونم انتگرالگیر بود یا تقویت کننده. ولی 2 تا قسمت بود.شما میدونید چیه اون قسمت؟؟منظورم همون آنالوگ به دیجیتالست اون چیکار میتونه بکنه؟؟
                            طب اسلامی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                              من دو سال وقت صرف یه دستگاهی کردم که عمق 120 سانتیمتر رو بکنم 150 سانتیمتر. شما میگی 6 متر؟!؟!!
                              من نمیگم شما زحمت نکشیدی
                              ولی من دارم الان و دارم میگم تست تو هوا اینقد زده
                              شما با درب نوشابه و سکه 500 تومنی و 25 تومنی قدیمی ( دور زردا ) و با25تومنی جدیدا ( کوچک تراشا ) و باتری کتابی رو با دستگات بزن خبر بده ( فاصلشون رو و تست هوایی )
                              کویل دستگات چند در چنده که تا 1.5 متر میزنه و چه اندازه ای رو (اندازه جسم ) ؟
                              موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X