اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

مقدمه:
    چرا اینورتر سینوسی؟

ما یک پارامتر سنجش در این زمینه داریم به نام THD (توتال هارمونیک دیستورشن) که به معنی مجموع هارمونیکهای ولتاژ و جریان است که به صورت درصد نمایش داده می شود.
    هارمونیک ها یک امر نامطلوب می باشند و بر روی دستگاه های الکترونیکی و الکتریکی (به جز لامپهای رشته ای یا همان بارهای مقاومتی) اثر نامطلوب میگذارند
    پس هر چه مقدار THD کمتر باشد , مطلوبتر است و برعکس هر چه THD بیشتر باشد , برقی نامطلوب خواهیم داشت.
    موج سینوسی خالص که تولید آن تقریبا غیر ممکن است , THD ای برابر صفر درصد دارد و موج مربعی THD ای برابر 50 درصد دارا می باشد.
    اعوجاج هارمونیک به جز بارهای مقاومتی , بر روی بارهای خازنی و سلفی و نیمه های ها تاثیر نامطلوب دارد و در بلند مدت , مشکل آفرین می شود.
    مثلا اگر ما انسانها هر روز در غذاهایی خود از روغن سوخته فراوان استفاده کنیم , در مدتی کوتاه از پا در میایم....
    همان طور که عرض کردم , اینورتر های مربعی اعوجاج هارمونیکی در حدود 50 درصد دارند و حد مجاز برای بیشتر مصرف کننده ها 8 درصد می باشد.
    حال بعضی از تولید کنندگان اینورتر با دستکاری مدار اینورتر , کمی موج را اصلاح میکنند که به مربعی اصلاح شده یا شبه سینوسی معروف هستند
    (با نام تجاری مودیفای سین ویو) و این اعوجاج هارمونیک را به 25 درصد کاهش میدهند , ولی باز این میزان بالا می باشد (با حد مجاز 8 درصد).
    پس اگر استفاده داعم از اینورتر دارید باید حتما از مدلهای سینوسی استفاده کنید...
    اثر اعوجاج هارمونیک بر روی بارهای مقاومتی : مثل بخاری برقی و لامپهای پر مصرف رشته ای , برای این دسته از مصرف کننده ها مشکلی به وجود نمیاورند.
    اثر اعوجاج هارمونیک بر روی بارهای سلفی : هر مصرف کننده ای که داخلش سیمپیچ به کار رفته است , مثل پنکه و انواع موتور AC و پمپها و ترانسهای هسته آهنی...
    این هارمونیکها موجب گرم شدن زیاد آنها شده و موجب تخریب لاکهای سیم مسی میشود , همچنین موجب لرزش غیر عادی در سیمها شده و سیمپیچها را سست میکند...
    اثر اعوجاج هارمونیک بر روی بارهای خازنی : هر وسیله ای که داخلش خازن AC به کار رفته است , این هارمونیکها بر روی صفحات خازن تاثیر گذاشته و در بلند مدت انها را تخریب میکند....
    مصرف کننده ها میتوانند دو یا 3 حالت بالا را دارا باشند , مثلا هم سلفی و هم خارنی باشند... (بارهای ترکیبی)
    همچنین اعوجاج هارمونیک بر روی نیمه هادی ها مثل دیود تاثیر گذاشته و آنها را در بلندمدت تخریب میکنند...

بقیه مطالب در فایل PDF........

فیلم:

تاریخچه اینورتر:

داستان اینورتر بر میگردد به زمان جنگ جهانی دوم و زمانی که بیسیمهای پر مصرف و ترانزیستور لامپی ارتش هیتلر که ولتاژ زیاد برای کار کردن نیاز داشت...
    آلمان تصمیم به قابل حمل کردن این بیسیمها گرفت تا یک سرباز بتواند آن را با خود حمل کرده و به خط مقدم و داخل سنگر ببرد که وسیله نقلیه نمیتوانست آن را حمل
    و وارد سنگر کند... پس ژنراتور و ادواتی همانند آن کنار رفتند و به فکر استفاده از باتری افتادند... خوب برای افزایش ولتاژ باتری نیاز به برق متناوب و یک ترانس افزاینده بود...
    خوب مهندسی آلمان به کار گرفته شد و حاصل وسیله ای همانند عکس زیر شد ... یک ترانس 3 سر افزاینده در یک جعبه در کنار باتری قرار دادند و سر وسط ترانس به برق مثبت باتری وصل شد
    و دو سر کناری ترانس به یک کلید دو سره که شبیه به کلید رله های سه سر بود - وصل شد ... این کلید دو سره از خروجی خود به برق منفی باتری وصل میشد و سر کلید آن دو سر پلاتین قرار داشت تا کلید
    بتواند با سرعت کلید کند.... کلید به چند چرخدنده وصل میشد و بعد به یک دستگیره هندل مانند که سرباز با چرخاندن آرام هندل قدرتی که داشت (که در فیلمهای جنگ جهانی دوم باید دیده باشید)
    به کمک چرخدنده ها قدرت به سرعت و دور بالا تبدیل شده و کلید به سرعت به چپ و راست حرکت کرده و کلیک میکرد و یک موج مربعی تولید و در خروجی های ولتاژ دریافت میکردند که بیسیم را راه میانداخت...

جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۲۱:۴۷ ۱۳۹۶/۱۱/۰۹.
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : ساخت یک اینورتر سینوسی خالص وات پایین

بنظر جالب میاد آما

همونطور که خورد الان من داشتم تایپ میکدم گفتی بازده زیر 40% داره.

یه کار الان برو بکن .

یه آدابتور 12 ولت Dc رو از قسمت AC قبل از پل دیود بگیر بده به یه آدابتو دیگه قسمت 12 ولتش ببین اونور چند ولت داری! البته من بدم یه بار میزدم به اون سر 220 ولت که ولتاژ اگر خیلی بالا رفت جلوشو بگیره. اگر این بشه اونی که گفتی هم میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      بنظر جالب میاد آما

همونطور که خورد الان من داشتم تایپ میکدم گفتی بازده زیر 40% داره.

یه کار الان برو بکن .

یه آدابتور 12 ولت Dc رو از قسمت AC قبل از پل دیود بگیر بده به یه آدابتو دیگه قسمت 12 ولتش ببین اونور چند ولت داری! البته من بدم یه بار میزدم به اون سر 220 ولت که ولتاژ اگر خیلی بالا رفت جلوشو بگیره. اگر این بشه اونی که گفتی هم میشه
      سلام آروین خان
      مشکل از چیه ؟ ترانسه - مدار خطیه؟
      من بخوام 220 سینوسی تا 10 وات داشته باشم چه کار کنم
      میدونم بلدید و اگر کسی تو سایت باشه که بتونه این کارو بکنه شمایید , خیلی وت هم هست که درگیر این کار هستید پس نمیتونید بگید که بلد نیستم :mrgreen:
      پس اگر میشه راهنمایی کنید و کار منو راه بندازید
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

اگه بازده مهم نیست بیا یه دونه اوسیلاتور بساز که 60 هرتز سینوسی 10 ولت پیک تو پیک بده , و خروجیش رو بده به یه تقویت کننده پوش پول! خروجی پوش پول رو بده به 12 ولت یه ترانس معمولی! محافظت و اینا رو یادت نره...

دیدگاه

بازده برام زیاد مهم نیست
          فقط در خروجی 220 ولت 10 وات سینوسی خالص میخوام داشته باشه
          میتونید یک مدار برام طراحی کنید (اگر زحمتی براتون نداره)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
            سلام آروین خان
            مشکل از چیه ؟ ترانسه - مدار خطیه؟
            من بخوام 220 سینوسی تا 10 وات داشته باشم چه کار کنم
            میدونم بلدید و اگر کسی تو سایت باشه که بتونه این کارو بکنه شمایید , خیلی وت هم هست که درگیر این کار هستید پس نمیتونید بگید که بلد نیستم :mrgreen:
            پس اگر میشه راهنمایی کنید و کار منو راه بندازید
            راستش پشیمون شدم از ساخت یه اینورتور سینوسی. یعضی وقتا بار های خازنی سلفی باعث ایجاد تشدید میشه توی مدار فیلتر که بد جوری افزایش ولتاژ و فرکانس به وجود میاد. خلاصه باید فرکانس خروجی هم سنس بشه و اگر بالا رفت یا پایین تر از حدی اومد جریان رو قطع کنه...

ببین دیاگرامت درسته . ولی گفتم اول اون کاری که گفتم رو بکن ببین میشه! ساختن موج سینوسی کاری نداره ببین 12 ولته میشه 220V

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              بنظر جالب میاد آما

آروین جان دو تا ترانس 12 ولت یک آمپر را به هم وصل کردم
              خروجی ترانس اول 11 ولت نشون میداد
              به قسمت 12 ولت ترانس دوم وصل کردم و خروخی 201 ولت بود

اضافه شده در تاریخ :
              همون ترانسی که خروجی 11 ولت میداد را حالا برعکس وصل کردم و برایه گرفتن 220 از اون استفاده کردم
              و ترانس دومی حالا 12 خروجی داره و به ترانس وصل کردم و خروجی 195 ولت بود
              حالا ولتاژ خروجی زیاد مهم نیست و تمام منابع تغذیه کلیه دستگاه ها از 100 تا 250 ولت کار میکنند...

اضافه شده در تاریخ :
              من آخر فرق ترانسفورماتور افزاینده با کاهنده را نفهمیدم
              این دو با هم فرق میکنه و یا هر دو یکیه و مثل کاری که آروین خان گفتند
              انجام دهیم و ترانس را معکوس وصل کنیم میشود همان ترانسفورماتور افزاینده؟

اضافه شده در تاریخ :
              THD زیر 1 درصد :mrgreen:

دیدگاه

همون ترانس ها هم افزاینده میشه و هم کاهنده.....این اینورتر برای چه کاری میخوای؟ اگه فقط مخوای درست کنی نگاش کنی خب هیچی.... اما اگه واسه کار به خصوصی میخوای ....بگو تا شاید راه های آسونتر و بهتری هم باشه

دیدگاه

بنظرم بسته به توانی که روی هر طرف ( اولیه یا ثانویه هست ) باید قطر سیم مشخص بشه. شاید اشتباه میکنم.

خوب برای ساخت یه موج سینوسی باید 4 تا موسفت داشته باشی با آرایش H-Bridge و درایور های مخصوصشون 2تا و البته یه میکرو که موج sPWM رو بتونی باهاش تولید کنی. همین :icon_razz:

ببین چیزی رو میتونی باهاش روشن کنی؟ 1 و ات 2 وات

در ضمن اسیلسکپ واجبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b2km
                    همون ترانس ها هم افزاینده میشه و هم کاهنده.....این اینورتر برای چه کاری میخوای؟ اگه فقط مخوای درست کنی نگاش کنی خب هیچی.... اما اگه واسه کار به خصوصی میخوای ....بگو تا شاید راه های آسونتر و بهتری هم باشه
                    حدود یک سال پیش قرار بود یک مدل تایوانی خریداری کنم که قیمتش اونقدر بالا رفت که دیگه از خریدش پشیمون شدم
                    مدتیه تو این فکر هستم که یک نمونه بسازم
                    راستش دیشب برق محلمون رفته بود و با یک اینورتر کوچیک چینی مربعی اصلاح شده ,یک آداپتور کوچک را راه انداختم , برایه روشن کردن مدار میکرو ...
                    اونقدر آداپتور سوت کشید و این که داره خراب میشه.... اعصابمو بهم ریخت که اینورترو خاموش کردم
                    حالا امروز تو این فکر افتادم که یک مدل وات کمشو خودم درست کنم (اگر مدل زیر 100 وات آماده در بازار بود که زیر 100 تومان قیمت داشت حتما آن را میخریدم...) تا حدعقل کارهایه کوچیکمو با اون انجام بدم....

اضافه شده در تاریخ :
                    نوشته اصلی توسط arvinfx
                    بنظرم بسته به توانی که روی هر طرف ( اولیه یا ثانویه هست ) باید قطر سیم مشخص بشه. شاید اشتباه میکنم.

خوب برای ساخت یه موج سینوسی باید 4 تا موسفت داشته باشی با آرایش H-Bridge و درایور های مخصوصشون 2تا و البته یه میکرو که موج sPWM رو بتونی باهاش تولید کنی. همین :icon_razz:

ببین چیزی رو میتونی باهاش روشن کنی؟ 1 و ات 2 وات

در ضمن اسیلسکپ واجبه

من اسیلوسکوپ ندارم
                    میتونید یک شماتیک تست شده خودتون برام طراحی کنید که بتونه کار منو انجام بده...

پ.ن:آ‌میزان THD این مداری که میفرمایید چه اندازه هست...

دیدگاه

گفتم که من نساختم . ولی شماتیک توی نت زیاده.

میخای اینو بساز.

http://s4.picofile.com/file/78631793...oject.pdf.html

دیدگاه

از ترانس دوم جریان کشی کردم:

یک آدابتور 1 وات => 175 ولت در خروجی

یک پمپ آکواریوم 5 وات => 170 ولت در خروجی

یک لامپ کم مصر 12 وات => 115 ولت خروجی

همه این ولتاژها در رنج کاری من که 100 تا 250 ولت هست قرار داره
                        حالا یک مدار ساده نیاز دارم تا موج سینوسی تولید کنه
                        با AVR باید یم PWM تولید کنم؟ این قسمتو میتونم از دوستان بخش AVR بپرسم
                        دقیقا PWM باید در چه مودی باشه؟
                        بقیه مدار را راهنمایی میکنید؟

دیدگاه

باید از نوع SPWM باشه که توی همون PDF همه چیزش هست فعلا اونو بخون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            باید از نوع SPWM باشه که توی همون PDF همه چیزش هست فعلا اونو بخون
                            اروین خان خوندم دستتون درد نکنه
                            خیلی اون مدل حرفهای هست من یک مدل ساده نیاز دارم
                            امکان طراحیش وجود داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                              اروین خان خوندم دستتون درد نکنه
                              خیلی اون مدل حرفهای هست من یک مدل ساده نیاز دارم
                              امکان طراحیش وجود داره؟
                              ساده ترینش همونه دیگه! ولی خوب میشه بخض SPWM رو با میکرو تولید کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X