اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه بدون ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه بدون ترانس

با سلام
    من می خوام یک منبع ولتاژ 12 ولتی بدون ترانس درست کنم که جریانی در حد میلی آمپر برام کافی است ولی زمانی که مدار مثل شکل زیر را می بندم ولتاژی در خروجی ظاهر نمی شه ولی زمانی که دیود زنر را بر می دارم ولتاژ 53 ولت دارم که خازن هم به شدت گرم می کنه
    لطفا منو راهنمایی کنید و آیا این مداری که با این مقادیر بستم درست است و اگر نه مداری دارین که قبلا با آن جواب گرفته باشین
    ممنون

پاسخ : منبع تغذیه بدون ترانس (کمک فوری)

با سلام مدار شما اونجوری که نشون میده باید کار کنه واین که باید یه مصرف کننده ته مدار باشه تا جریان بکشه ولی مداری که من خودم ساختم وجواب گرفتم

واگه خواستی 12ولت بگیری از خازن 100nبه بعد رو حذفش کن وبرای احتیاط اون خازن 100uرو بکن 1000uووسلام من خودم pcbشو هم زده بودم ببینم اگه داشتم میذارم
    مردی که کوه را از میان برداشت کسی بود که شروع به برداشتن سنگ ریزه ها کرد

دیدگاه

سلام نقشه ات خوانا نیست ، مقدارمقاومت و خازن موازی اون رو مطمئن نیستم درست می خونم ولی اول اینکه از سلامت دیود زنرت مطمئنی؟ دوم اینکه باید حدود جریانی که می خوای مشخص کنی سوم اینکه به نظر من باید خازنت رو بزرگ کن چون اگه واقعاً 100 نانو فاراد باشه امپدانسش در فرکانس برق شهر میشه حدود 31 کیلو اهم که با فلسفه ی استفاده ش سازگار نیست و مقاومتت هم اگه واقعاً یک واته با وجود ولتاژ 53 ولت خروجی عجیبه که منفجر نمیشه !!!
      در آخر هم اینکه حتماً میدونی این مدار ایزوله نیست و خطر برق گرفتگی داره!
      علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
      ( سعدی )

دیدگاه

زنر را چند بار عوض کردم نشد ، جریان حدود 100 میلی آمپر کافیه ، خازن 1000 میکرو هم گذاشتم فقط ولتاژ 53 ولت شد 32 ولت ولی با گذاشتن دیود زنر فرقی نکرد خروجی ندارم ، گفتم خازن را بدون زنر وصل می کنم شدیدا گرم می کنه.
        عکسو دوباره پ کردم
        http://mohsengsm.persiangig.com/image/7-26-2013%204-12-58%20PM.jpg

دیدگاه

پاسخ : منبع تغذیه بدون ترانس

سلام یه سرچ توی سایت میزدی پیدا میکردی مدارشو بارها سوال شده
          من این مدارو بستم و خوب هم جواب گرفتم

http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Power/tps.htm
          درایور شبکه و nRF24L01
          کاتالوگ محصولات
          کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
          شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
          فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام.
            1- با خازن پلی استر c1 صد نانو فارا به 100 میلی آمپر نمیرسید باید مقداره خازن رو بزرگ کنی و ولتاژش هم 400 ولت باشه و اینکه خازن رو بزرگ کنی منبع گران و بزرگ میشه کلا این منبع ها برای صد یا بیست میلی آمپره(حدودا)
            2- یک فیوز اون اول کار سری کنی خیلی بهتره
            3- بین c2 و D1 (زنر) یک مقاومت بذار منظور اینکه یک مقاومت با زنر سری کن.
            4- وقتی زنر رو برمیداری فشار زیادی رو خازن الکترولیت میاد پس اگه میخواهی زنر رو برداری خازن الکترولیت رو 400 ولت انتخاب کن و اگه خازن الکترولیت رو 400 ولت انتخاب کنی خواهی دید ولتاژ خروجی (بدونه زنر) حدوده سیصد ولت میشه.
            5- خروجی این مدار ایزوله نیست و به محض برخورد با بدن برق گرفتگی ایجاد میشه
            6- خروجی این مدار بسیار بی کیفیته و باعث سوختن زود هنگامه بار میشه.
            ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

همه این چیز هایی که می گین را انجام دادم ، درسته هر چه ولتاژ خازن الکترولیت بیشتر باشه ولتاژ خروجی مدار بیشتر است ولی زمانی که زنر را می گذارم در خروجی ولتاژ صفر ولت می شود چون من 12 ولت می خوام
              چطور ایزوله کنم که برق گرفتگی نداشته باشه چون اکثر اداپتور ها و یا مدارات مشابه از ترانس استفاده نمی کنند.

دیدگاه

مدارت درسته و فقط یه مقاومت سری قبل از خازن خروجی کم داره که مابقیه ولتاژ زنر روی اون افت کنه.

دیدگاه

چطور ایزوله کنم که برق گرفتگی نداشته باشه
                  فقط ترانس
                  چون اکثر اداپتور ها و یا مدارات مشابه از ترانس استفاده نمی کنند.
                  بله درسته از ترانس استفاده نمیکنند چون نحوه تبدیلشون dcبه dcهستش همون سوئیچینگ خودمون
                  سلام یه سرچ توی سایت میزدی پیدا میکردی مدارشو بارها سوال شده
                  من این مدارو بستم و خوب هم جواب گرفتم
                  درود مدار شما درسته خوب جواب میده ولی جریانش پایینه من دو سال پیش همشونو تست کردم واخرسر مداری که عکسشو گذاشتم جریان خوبی میدادو زیاد داغ نمیکرد(موقعی که مقدارخازن بالاتر ازخود مدار نمیذاشتم)چون کلاجریان به بزرگی فارادخازن ورودی بستگی داره
                  مردی که کوه را از میان برداشت کسی بود که شروع به برداشتن سنگ ریزه ها کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad jtag
                    زنر را چند بار عوض کردم نشد ، جریان حدود 100 میلی آمپر کافیه ، خازن 1000 میکرو هم گذاشتم فقط ولتاژ 53 ولت شد 32 ولت ولی با گذاشتن دیود زنر فرقی نکرد خروجی ندارم ، گفتم خازن را بدون زنر وصل می کنم شدیدا گرم می کنه.
                    عکسو دوباره پ کردم
                    http://mohsengsm.persiangig.com/image/7-26-2013%204-12-58%20PM.jpg
                    خب برادرمن اون مقاومت 680 کیلویی که گذاشتی با امپدانس 31 کیلوی خازن که موازی بشه عملاً فقط امپدانس خازنت وجود داره که گفتم زیاده چون در بهترین حالت که فرض کنیم اصلاً پل دیودی اتصال کوتاه باشه و کل ولتاژ برق شهر بیفته روی خازن 100 نانو اونوقت جریان موثر عبوری مدار میشه حدود 7 میلی آمپر که با 100 میلی آمپری که می خواستی خیلی فاصله داره !!! خب پس اگه جریان حدود 100 میلی آمپر می خوای باید خازنت رو 1.5 میکروفاراد 400 ولت بذاری. البته من پیشنهاد می کنم اول با یک میکرو فاراد امتحان کن. ضمناً زنرت رو 2 وات بذار چون در حالت بی باری تمام جریان 100 میلی آمپر از زنر میگذره که توانش از یک وات بیشتر میشه. خازن الکترولیتت رو هم بیشتر بذار تا ریپل ولتاژت کم باشه ( مثلاً 1000 میکروی 35 ولت ). کلاً اگه از خازن بجای مقاومت برای تضعیف ولتاژ استفاده کنی بهتره چون خازن برخلاف مقاومت انرژی تلف نمیکنه خیلی کم گرم میشه ( منظورم خازن قبل از پل دیودیه).همچنین یه مقاومت ضربه گیر سری حدود 150 اهم هم بذار تا از پل دیودیت محافظت کنه .کلاً من این مدار رو پیشنهاد می کنم:
                    http://upload7.ir/images/68079497144557700340.gif
                    ( سعدی )

دیدگاه

سلام.برای ایزوله شدن همونطور که دوستان گفتن حتما باید ترانس داشته باشه.دوم اینکه در این مداره آخری که دوستمون قرار دادن مقاومت موازی با خازنه ورودی رو یک مگا اهم بذارین.یک مقاومت موازی خازن الکترولیت خروجی هم بذارین برای تخلیه خازنه خروجی که متناسب با ولتاژه خروجی و خازنه خروجی باشه در این مداره آخری 2.2 کیلو به نظرم بد نیست.در ضمن کیفیته خروجیه این مدارها هم بسیار بده.موفق باشین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                        سلام.برای ایزوله شدن همونطور که دوستان گفتن حتما باید ترانس داشته باشه.دوم اینکه در این مداره آخری که دوستمون قرار دادن مقاومت موازی با خازنه ورودی رو یک مگا اهم بذارین.یک مقاومت موازی خازن الکترولیت خروجی هم بذارین برای تخلیه خازنه خروجی که متناسب با ولتاژه خروجی و خازنه خروجی باشه در این مداره آخری 2.2 کیلو به نظرم بد نیست.در ضمن کیفیته خروجیه این مدارها هم بسیار بده.موفق باشین.
                        سلام وقت بخیر ، دوست عزیز اینکه میگید مقاومت موازی خازن ورودی رو یک مگا اهم بذاریم دلیلتون چیه؟ ضمناً وقتی زنر و مقاومت 100 اهمی سری باهاش با خازن خروجی موازی شدن چه نیازی به مقاومت 2.2 کیلو برای دشارژ این خازن وجود داره؟
                        ( سعدی )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abi92
                          سلام وقت بخیر ، دوست عزیز اینکه میگید مقاومت موازی خازن ورودی رو یک مگا اهم بذاریم دلیلتون چیه؟ ضمناً وقتی زنر و مقاومت 100 اهمی سری باهاش با خازن خروجی موازی شدن چه نیازی به مقاومت 2.2 کیلو برای دشارژ این خازن وجود داره؟
                          سلام. فرموله زمانه تخلیه خازن 5RC هست (به ثانیه) که اون مقاومت هم چون برای تخلیه خازنه پلی استره ورودیه اگه محاسبه کنید میبینید یک مگا اهم برای اون خازن حتی اگه یک میکرو فاراد یا یک و نیم میکرو هم بذارین کفایت میکنه. و بعد از چند ثانیه تخلیه میشه.پس لازم نیست صد کیلو بذارین که فشار رویه مقاومت زیاد باشه و انرژی هم زیادتر هدر بشه و فرموله توان اون مقاومت هم از تقسیم ولتاژ به توان دو بر مقدار مقاومت بدست میاد.
                          خب برای اینکه وقتی کار رو از برق میکشید خروجی بعد از چند ثانیه تخلیه بشه وجوده اون مقاومت فکر کنم لازم باشه.

دیدگاه

ممنون از پاسخ های شما ،ولی نظر های شما با هم کمی تفاوت داره و من نمی دونم کدوم را اجرا کنم لطفا کسی جواب درست از این مدار گرفته مدارش را در اینجا قرار بده
                            مدارهایی مانند محافظ لوازم خانگی ، فتوسل، تایمر راه پله و ... بدون ترانس استفاده می کنند و مدار بدون مشکل کار می کند اگر دوستان با چنین مدارهایی کار کردند فقط بخش تغذیه آن را در اینجا قرار بدن ممنون می شم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                              سلام. فرموله زمانه تخلیه خازن 5RC هست (به ثانیه) که اون مقاومت هم چون برای تخلیه خازنه پلی استره ورودیه اگه محاسبه کنید میبینید یک مگا اهم برای اون خازن حتی اگه یک میکرو فاراد یا یک و نیم میکرو هم بذارین کفایت میکنه. و بعد از چند ثانیه تخلیه میشه.پس لازم نیست صد کیلو بذارین که فشار رویه مقاومت زیاد باشه و انرژی هم زیادتر هدر بشه و فرموله توان اون مقاومت هم از تقسیم ولتاژ به توان دو بر مقدار مقاومت بدست میاد.
                              خب برای اینکه وقتی کار رو از برق میکشید خروجی بعد از چند ثانیه تخلیه بشه وجوده اون مقاومت فکر کنم لازم باشه.
                              سلام وقت بخیر ، ببینید دوست عزیز من توی محاسبه ی ولتاژ قابل تحمل مقاومت 100 کیلو اهم اشتباه کردم و اگه مقاومت 220 کیلو یا بیشتر بذاریم هیچ مشکلی پیش نمیاد اما مقاومتای زیاد مثل یه مگا اهم یا بیشتر زمان تخلیه ی خازن ورودی رو زیاد می کنه که به نظر من این زمان هرچه کمتر باشه بهتره خصوصاً موقع تعمیر کردنش همیشه باید چند ثانیه معطل تخلیه ی خازن باشی یا خودت خازنو تخلیه کنی یا اگه برق بره و ورودی 220 ولت توسط یه بار کم مقاومت دیگه ای مثل یه موتور که اونم به برق شهر بوده اتصال کوتاه بشه یه ضربه ی ولتاژی نسبتاً شدید می تونه به خازن 1000 میکرو فاراد بعد پل واردکنه که هرچه زمان طولانی تر بشه احتمال و میزان آسیب دیدگی این خازن زیادتر میشه!!
                              در مورد مقاومت 2.2 کیلو اهم چون ولتاژ دو سر خازن حدود 20 الی 30 ولته جریان عبوری ازاین مقاومت حدود 9 میلی آمپر به بالا میشه که چون این مدار اساساً جریان دهیش کمه به نظر من کار مناسبی نیست.
                              در هرصورت از حسن نظرتون خیلی ممنون و متشکرم.
                              اینم نقشه با آخرین تغییرات:
                              ( سعدی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X