اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار سنگین با HMT و HMR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کار سنگین با HMT و HMR

سلام

می دونم همچین تاپیکی قبلا مطرح شده ولی من نتونستم جوابمو بگیرم پس یه با دیگه میزنم.

من دارم دستگاهی رو طراحی میکنم که باید یک گیرنده و 50 تا فرستنده داشته باشه و میخوام از ماژول های HMR و HMT استفاده کنم.

مسائلی که مهم هست بدین شرحه :

1- تعداد فرستده ها 50 تا به بالاست
    2- هر فرستنده از یک attiny استفاده میکنه و کد منحصر به فرد داره
    3- فقط یک گیرنده باید باشه که با میکرو mega 16 یا mega32 پردازش میشه
    4- *مهم* فرستنده ها باید ارزون دربیان و نمیتونم هم از گیرنده و هم از فرستنده استفاده کنم. فقط فرستنده
    5- *ازهمه مهم تر* فرستنده ها دست مردم هست و ارسال داده به صورت دستی هست ( با فشار کلید) ولی مساله مهم اینه که همه این 50 نفر در یک بازه زمانی ارسال داده میکنن (یعنی مثلا یکی میگه آقا ارسال کنید اونا هم کلید متناسب رو میزنن)

آیا این کار با این ماژول ها شدنیه ؟ پیشنهاد دیگه ای دارید ؟ برای قسمت 5 امکان تداخل چقدره ؟

ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ : کار سنگین با HMT و HMR

نوشته اصلی توسط danymogh
    برای قسمت 5 امکان تداخل چقدره ؟
    امکان تداخل 100%
    یعنی اگر یکی داره با یه فرستنده کار میکنه ...نفر بعدی اگه فرستندش رو فعال کنه :یا فرستنده نفر دوم کار نمیکنه....یا فرستنده نفر اول از کار میفته و یا هردو کار نمی کنند
    مگر اینکه شما از فرکانسهای متعدد برای هر فرستنده استفاده کنید که اون هم 100 تا مشکل داره
    1.باید گیرینده هم تو فرکانسهای متعدد استفاده بشه(که این هم خودش 100 تا مشکل داره!!!!)
    2.ماژولهای HMT و HMR فقط تو سه فرکانس بیشتر نیست.
    ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

آقا با تشکر فراوان.

فقط یک سوال. اگر من فقط یک فرستنده و یک گیرنده داشته باشم و شما ( هر کس دیگر که از این نوع فرستنده استفاده میکنه) در همون نواحی برای پروژه ای دیگر هم از همون نوع ماژول استفاده کنه به صورت همزمان تداخل پیش میاد دیگه با این حساب؟ هیچ راهی نیست برای کنترل این موضوع ؟ با کد گذاری چیزی ؟
      اگر نشه شما پیشنهاد دیگری دارید ؟ از ماژول دیگری میشه استفاده کرد در این تعداد ؟ یا مثلا هم فرستنده بزارم هم گینده که verify کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط danymogh
        آقا با تشکر فراوان.

فقط یک سوال. اگر من فقط یک فرستنده و یک گیرنده داشته باشم و شما ( هر کس دیگر که از این نوع فرستنده استفاده میکنه) در همون نواحی برای پروژه ای دیگر هم از همون نوع ماژول استفاده کنه به صورت همزمان تداخل پیش میاد دیگه با این حساب؟ هیچ راهی نیست برای کنترل این موضوع ؟ با کد گذاری چیزی ؟
        اگر نشه شما پیشنهاد دیگری دارید ؟ از ماژول دیگری میشه استفاده کرد در این تعداد ؟ یا مثلا هم فرستنده بزارم هم گینده که verify کنه؟
        ممنون
        اگر بصورت همزمان 2 تا فرستنده (حتی با کد مختلف)دارند دیتا ارسال میکنند ،مطمئنا در کار هم تداخل ایجاد میکنند.
        ولی تنها راهی که فعلا به ذهنم میرسه اینکه: شما فرستنده ها رو جوری تنظیم کنید که بصورت پالسی دیتا رو ارسال کنند(البته بستگی به نوع دیتای ارسالی داره)
        ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

خسته نباشی رفیق. البته این روشی که میگم خودم برای 3-4 تا امتحان کردم اما واسه تعداد بالا شاید نشه. اونم اینکه با Wait های مختلف بفرسته دیتا رو. مثلا شماره یک بلافاصله بعد از زدن کلید دیتا رو بفرسته. دومی بعد از زدن کلید مثلا 5 میلی ثانیه صبر کنه بعد دیتا رو ارسال کنه. سومی 10 میلی ثانیه صبر کنه و چهارمی 15 میلی ثانیه. حالا اینجوری اگه حساب کنیم میکروی فرستنده پنجاهم باید 245 میلی ثانیه بعد از زدن کلید اقدام به فرستادن دیتا به پایه TXD بکنه ظاهرا نباید مشکلی پیش بیاد . چون 245 میلی ثانیه زمان خیلی محسوسی نیست. شاید حتی بشه تا 2-3 ثانیه هم افزایشش داد زمان رو مثلا اگه واسه یه مسابقه تلوزیونی باشه خیلی نباید این فاصله بین اولین تا آخرین فرستنده اهمیتی داشته باشه.
          فقط نکته ای که میمونه اینه که شما نباید بلافاصله بعد گرفتن اولین دیتا بری سراغ پردازشش. باهاس بیای یه آرایه 50 تایی تعریف کنی یکی یکی دیتا ها رو از 1 تا 50 توشون ذخیره کنی آخر سر وقتی همه 50 تا دیتات ذخیره شد بیای تک تک از آرایه ها بخونیشونو بلایی که می خوای سرشون بیاری. شرمنده با شیکم خالی راه دیگه ای به ذهنم نمیرسه مگه واستی بعد ماه رمضون

دیدگاه

یک چیزهایی رو نگفتید. مثلاً طول داده ها چقدره؟ همه داده ها باید در عرض چند ثانیه جمع آوری بشه؟
            هر چند وقت یکبار قراره ارسال بشه؟

در کل ولی اگه بخام بگم کاری که میخاید بکنید غیر ممنکنه. اگه همه توی اتاق حرف بزنن، شما متوجه میشید!
            راه حل اصولیش اینه که برای واحدها از گیرنده+فرستنده استفاده کنید و میکروی master دستور بده و دیتا رو جمع کنه.

دیدگاه

سلام
              ببخشید دارم دیر جواب میدم رفته بودم مشهد!

در جواب دوستان بزارید من مساله رو بیشتر شرح بدم

پروژه ای که هست کاملا شبیه همون مسابقه تلویزیونی که گفتید. قراره 50 تا ریموت دست مردم بدن بعد یک نفر میگه جواب بدید بعد اونها هم شروع به جواب دادن میکنن. دیتای ارسالی چیزی نیست جز یک حرف A یا B یا C یا D + کد ریموت (که هر ریموت فقط 1 بار حق رای داشته باشه) پس دیتای ارسالی خیلی ناچیزه. اون دوستمون که گفتن با wait داده ها رو بفرسته فکر خوبی بود فقط چون زمان ارسال داده تقریبا نا مشخصه ( ممکنه ریموت 1 دیرتر از ریموت 50 دکمه ABCD رو بزنه) فکر کنم بازم مشکل پیش بیاد.
              ولی زمان پردازش زیاد مهم نیست. یعنی مثلا 10 ثانیه بعدشم میشه تازه شروع به پردازش کرد.

حالا نظرتون چیه ؟ اگه بخوام فرستنده+گیرنده کار کنم هم میشه ولی ترجیحا نه. بعد اگر مجبور شدم اون کار رو بکنم به نظر شما بهتر نیست از ماژول Wireless استفاده کنم ؟ تو فروشگاه قیمتش فک کنم 10 تومن اینا بود در صورتی که بخام از HMRT استفاده کنم میره بالای 20 تومن.

در ضمن چون پروژه دانشجویی نیست و دارم برای کسی درست میکنم و زیاد تجربه هم ندارم اگر کسی میتونه کمک کنه لطفا بگه میشه اصلا با هم کار کنیم.

دیدگاه

سلام
                یک ایده ای هم به نظر میرسه به این صورت:
                از این فرستنده-گیرنده های 4 کاناله رادیویی (ریموت کنترل) استفاده کن!
                به صورت آماده در بازار هست!
                قیمت دقیقش نمیدونم الان جفت فرستنده و گیرنده ش چند در میاد؟

اما چیزی که هست اینه که باید 50 تا فرستنده و 50 تا گیرنده تهیه کنی.
                اگه قیمت جفتش باشه 20 تومن، هزینه ت میشه 1 میلیون!

این ریموت ها مثه دزدگیرهای ماشین هستن
                از اون هایی که 4 تا دکمه روشون داره
                بعضی هاشون موجوده که دقیقا روشون نوشته: A B C D
                و دیگه مشکل تداخل امواج هم نداری
                چون هرکدومشون توی یک بازه ی فرکانسی محدود کار میکنن
                داده ها هم باهم قاطی نمیشه
                چون کدینگ داره داخلشون
                (البته من خودم تا حالا چند تا رو همزمان باهم تست نکردم ببینم تداخلشون چقدره)
                (اما فرکانس های کاریشون کمی با هم فرق داره)

50 تا گیرنده رو مالتی پلکس میکنی و میخونیشون
                هر گیرنده هم 4 تا پایه داره!
                که به ازای فشردن هر کدوم از دکمه های فرستنده
                یکی از اون ها سطح منطقیشو تغییر میده
                (مثلا اگه به صورت پیش فرض همه 0 باشن، 1 میشه)

در واقع به کمک میکرو باید 200 تا پایه رو بخونی
                از اونجا که اتمگا 16 یا 32 تعداد 32 تا پایه ورودی/خروجی داره
                اگه از 24 تاش هم استفاده کنی
                با 8 بار خوندن و مالتی پلکس کردن
                تقریبا به همه ی داده ها دسترسی پیدا میکنی!

:read:
                1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
                2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
                3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

راست یه چیزی تازه یادم اومد.
                  در ادامه ی پاسخ بالا، برو و لینک زیر رو هم ببین:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52063

:read:
                  1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
                  2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
                  3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

بقیه ماژولها هم وضعیتشون همینه. البته قیمتشون بهتره ولی راه انداختنشون یکم قلق داره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X