اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار منبع تغذیه رگوله شده با حداقل نویز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست مدار منبع تغذیه رگوله شده با حداقل نویز

سلام

من یک مدار میخوام که بتونه ورودی DC حداکثر 36 ولت رو به 5 ولت تبدیل کنه.
    جریان مورد نیازم هم حدود 100 میلی آمپره.
    این موارد هم برام خیلی خیلی مهمه.

1- 7805 , lm317 , lm2576 نباشه چون میخوام پایداری و نویز خروجی از این آی سی ها کمتر باشه.
    2- پایداری مناسب در تغییرات دمایی مابین -20 الی +70 درجه مورد نیاز است.
    3- در دسترس و حدالمقدور ارزان باشه.

منتظر پاسخ اساتید و دوستان هستم.

شاد باشید و پیروز

پاسخ : درخواست مدار منبع تغذیه رگوله شده با ح

نوشته اصلی توسط nanocycle
    سلام

من یک مدار میخوام که بتونه ورودی DC حداکثر 36 ولت رو به 5 ولت تبدیل کنه.
    جریان مورد نیازم هم حدود 100 میلی آمپره.
    این موارد هم برام خیلی خیلی مهمه.

1- 7805 , lm317 , lm2576 نباشه چون میخوام پایداری و نویز خروجی از این آی سی ها کمتر باشه.
    2- پایداری مناسب در تغییرات دمایی مابین -20 الی +70 درجه مورد نیاز است.
    3- در دسترس و حدالمقدور ارزان باشه.

منتظر پاسخ اساتید و دوستان هستم.

شاد باشید و پیروز
    سلام
    برای این که 36 ولت به 5 ولت تبدیل بشه بهترین کار اینه که از روش سویچینگ استفاده بشه تا تلفات کم بشه و بازدهی بالا بره
    جریان کم هم می خواید بهتر چون خنک کردن راحت میشه و مدار سبک میشه

1- شما لطف کن درصد نویز 7805 رو نگاه کنید بعد شاید تجدید نظر کردید از نظر طراحی 7805 در بهترین حالت قرار داره حالا شما میگید نویز کمتر باشه ! نمیدونم چی بگم
    بهترین حالت اینه که ولتاژ به روش سویچینگ ( LM2576) به حدود ولتاژ 7.5 ولت به بالا برسونید و با یه رگولاتور خطی اونو رگوله کنید مثل 7805 بعد بسته به شرایط محیطی که در نظر دارید از مدار استفاده کنید اونو فیلتر کنید البته خود LM2576 هم به خوبی کار میکنه و نیازی به رگولاتور خطی نداره
    2- تغییرات دمای بستگی به طراحی و نوع قطعات ( کیفیت قطعه ) داره به دیتا شیت قطعه مراجعه کنید بازه تغییرات دما رو کامل شرح داده
    3 - در این حالت باید حرف بد منو گوش کنید و با LM2576 کنار بیاید تا قیمت پایین در بیاد در غیر این صورت خیلی حساس باشید باید برید سراغ MinMAX که قیمت قابل توجهی داره به نسبه
    موفق باشید

در کل همه چی برمیگرده به طراحی مدار ( مخصوصا PCB ) . با 7805 پروژه های خیلی حساسی درست شده که اصلا دردسر ساز نبوده

دیدگاه

پاسخ : درخواست مدار منبع تغذیه رگوله شده با حداقل نویز

خیلی از توضیحاتتون ممنونم

ولی آیا 7805 میتونه 5 ولت دقیق بده.منظورم از دقیق اینه که 5.0 ولت بده.
      من تو مدارم یک تقسیم ولتاژ دارم که تغذیه ورودیش باید دقیق باشه چون نتیجه تقسیم ولتاژ که به ورودی A/D اعمال میشه دقیق در بیاد.
      در ضمن من این 5 ولت دقیق و کم نویز رو میخوام به AVCC و AREF میکرو AVR هم وصل کنم .
      همونطوری که میدونید دقیق بودن این پایه ها هم خیلی مهمه.

حالا با این تفاسیر هیچ پیشنهاد دیگری بجای 7805 دارید؟

با تشکر

دیدگاه

خواهش می کنم
        شما نیاز به ولتاژ مرجع دقیق دارید ولتاژ تغذیه تو کار شما مشکل ایجاد نمی کنه
        ولتاژ رفرنس چون جریانی ازش کشیده نمیشه در حالت نزدیک به ایده عال ثابت می مونه ولی تغذیه به خاطر جریان کشی و ... یکم به ریپل میوفته مثلا LM431 برای ولتاژ رفرنس و خیلی قطعات دیگه که دقت های مختلف دارن
        اون تقسیم ولتاژ هم که اصلا به اینجا ربطی نداره به نظر من
        دقیق نمی دونم چی کار می خواید بکنید اگه شماتیک مدار بزارید یا کامل توضیح بدید من بفهمم نتیجه کارتون چی هست تا جای که از دستم بربیاد کمک می کنم

دیدگاه

در اینکه ولتاژ ریفرنس باید پایدار و دقیق باشه هیچ شکی نیست.در ضمن همه میدونیم که جریان کشی بسیار ناچیزی داره.
          مشکل این نیست.شاید با این عکسی که پلود میکنم شاید قضیه بهتر مشخص بشه.

همونطوری که در عکس دیده میشه ، مدار دارای یک سنسور هستش که مقاومت منفی یا NTC هستش.
          خوب ، حالا یک تقسیم ولتاژ داریم که ولتاژ دو سر سنسور به A/D وصل میشه.
          فرض کنید من یک رگولاتور 7805 بزارم که ولتاژش 4.94 باشه و مدار دومی که میسازم 4.98 باشه و ... (همونطوری که میدونید 7805 ولتاژ کاملا ثابت با دقت بالا تولید نمیکنه).حالا خروجی سنسورم در مدار اول یک چیز میشه و در مدار دوم یک چیز دیگه(فرض کنید مقاومت اول رو با دقت بالا انتخاب کنم).
          حالا برای هر مداری باید یک ضریب تصحیح تو برنامه میکرو بنویسم که این اصلا مطلوب نظر نیست.
          من میخوام تا اونجایی که ممکنه مدارهام رفتار یکسانی داشته باشند و از چیزهایی که میتونم روشون مانور بدم یکیش همین ولتاژ ریفرنس 5 ولته.

با این تفاسیر هیچ پیشنهاد جایگزینی برای 7805 دارید؟

شاد باشید و پیروز

دیدگاه

بله همه میدونن جریان کشی نداره ولی بستگی داره مدار شما قرار باشه چی کار کنه و منظور از جریان کشی چی باشه من نگفتم مدار شما 10 امپر می کشه تو یه سری موارد چند میلی امپر کلی داستان پیش میاره
            راهی که می تونم پیشنهاد بدم این که یا منبع تغذیه هر مدار جدا گانه باید کالیبره کنید ( چون قطعات مصرفی امکان نداره 100% مثل هم باشن ساده ترینش مقاومت یا ضریب تقویت ترانزیستور و ....)
            مثلا می تونید از LM317 کمک بگیرید با یک مولتی ترن که دقت خیلی خوبی می تونه برای شما ایجاد بکنه
            و یا ولتاژ رفرنس دقیق درست کنید و برای تغییر دادن اون هم یه بخش در نظر بگیرید مثلا LM431 یه رفرنس ولتاژ زنری که پایداری خیلی خوبی داره و امکان تغییر ولتاژ رفرنس هم توسط پتانسیومتر ممکنه
            http://www.ti.com/product/LM431
            اگه این 2 تا روش هم مفید نیست در نهایت باید یه مدار خودتون طراحی کنید که اصلا به صرف نیست
            البته تو برنامه نویسیتون به صورت پویا می تونید مدار کالیبره کنید و نیاز نیست ضریب تصحیح قرار بدین و می تونید کاری کنید خود میکرو شما تصحیح کنه مقادیر

دیدگاه

جسارت نشه ولی خیلی مبتدیانه به مدار نیگاه میکنی!
              مدار باید طوری طراحی بشه که با 5 درصد تغییرات تو المان ها هیچ تغییری تو کارکردش ایجاد نشه.تازه 5 درصد رو هم با حساسیت گفتم.مدارت با 10 درصد هم باید خوب کار کنه.
              راه حل مدار شما یکی استفاده از همون tl431 به عنوان مرجع ولتاژ و ثانیا استفتده از بایاس جریانی برای سنسور دماته!
              یعنی مثلا یک جریان 20 میلی آمپر با درست کردن یک منبع جریان از مقاومت 500 اهمت بگذرونی و ولتاژ دو سر ntc رو بخونی.اینجوری ماکزییمم ولتاژت با ان تی سی 500 اهمی میشه 5 ولت و هرچی با افزایش دما مقاومت ntc کم میشه به صفر ولت نزدیک تر میشی.
              اما راه حل های ساده تری هم هست و اونم استفاده از سنسور های خطی آماده ان مثل lm35.این تذکرم بت بدم که روش بالا یک روش خطی نیست و واسش باید تو میکرو لوک پ تیبل درست کنی تا ولتاژ خونده شده رو به دما تبدیل کنی ولی سنسورایی مثل lm 35 خطی شده ان خیلی راحت رایطه ولتاژ با دما رو میفهمی
              راه حل فوق العاده دقیق تر استفاده از سنسورهای دیجیتاله که تمام عملیات تبدیلو خودشون انجام میدن و شما فقط دیجیتال ازشون میخونی مثلds1820
              در نهایت بسته به صنعتی یا خانگی بودن و مورد کاربرد کارت راه حل ها بینهایت موجودن.که قیمتاشونم تا بینهایت میتونه ممتد باشه
              یا حق

دیدگاه

سلام من مداری یخوام که بتونه 12ولت 5 آمچپر رو بگیره بعد خروجیش از 9 تا 18 ولت 3 آمپر قابل تغییر باشه؟
                ممنون
                برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedhamidi
                  جسارت نشه ولی خیلی مبتدیانه به مدار نیگاه میکنی!
                  مدار باید طوری طراحی بشه که با 5 درصد تغییرات تو المان ها هیچ تغییری تو کارکردش ایجاد نشه.تازه 5 درصد رو هم با حساسیت گفتم.مدارت با 10 درصد هم باید خوب کار کنه.
                  راه حل مدار شما یکی استفاده از همون tl431 به عنوان مرجع ولتاژ و ثانیا استفتده از بایاس جریانی برای سنسور دماته!
                  یعنی مثلا یک جریان 20 میلی آمپر با درست کردن یک منبع جریان از مقاومت 500 اهمت بگذرونی و ولتاژ دو سر ntc رو بخونی.اینجوری ماکزییمم ولتاژت با ان تی سی 500 اهمی میشه 5 ولت و هرچی با افزایش دما مقاومت ntc کم میشه به صفر ولت نزدیک تر میشی.
                  اما راه حل های ساده تری هم هست و اونم استفاده از سنسور های خطی آماده ان مثل lm35.این تذکرم بت بدم که روش بالا یک روش خطی نیست و واسش باید تو میکرو لوک پ تیبل درست کنی تا ولتاژ خونده شده رو به دما تبدیل کنی ولی سنسورایی مثل lm 35 خطی شده ان خیلی راحت رایطه ولتاژ با دما رو میفهمی
                  راه حل فوق العاده دقیق تر استفاده از سنسورهای دیجیتاله که تمام عملیات تبدیلو خودشون انجام میدن و شما فقط دیجیتال ازشون میخونی مثلds1820
                  در نهایت بسته به صنعتی یا خانگی بودن و مورد کاربرد کارت راه حل ها بینهایت موجودن.که قیمتاشونم تا بینهایت میتونه ممتد باشه
                  یا حق
                  عرض شود که نوع سنسور رو نمیشه تغییر داد.یعنی من برای سنسور موجود باید مدار بسازم .
                  خطی کردنش هم خارج از این بحثه و چه سخت افزاری و چه نرم افزاری مشکلی برای اون نیست.
                  پیشنهاد ساختن منبع جریان ، خیلی پیشنهاد جالبی میتونه باشه.من قبلا با lm317 یک منبع جریان ساختم که دقت بسیار خوبی هم داشت.حالا اگر سنسور رو در سر مسیر این جریان قرار بدم ، همونطوری که شما فرمودید باعث ایجاد ولتاژ میشه و همین ولتاژ رو میشه خوند.یک فایده دیگه هم داره.اون هم این که مقاومت سیم کشی مسیر روی نتیجه کار کمترین تاثیر رو خواهد داشت ولی اگر منبع ولتاژ استفاده بشه ، قطعا افت ولتاژ خواهیم داشت که اصلا خوب نیست.
                  فقط یک مساله باقی میمونه.با توجه به اینکه سر سنسور به A/D وصل میشه ، اگر به هر دلیلی سنسور از مدار باز بشه و مدار روشن باشه ، این جریان به مسیر A/D و میکرو به شکل مستقیم وارد میشه و واقعیتش نمیدونم چه اتفاقی خواهد افتاد.لطفا اگر نظر و یا راهنمایی دارید اعلام کنید.

با تشکر

دیدگاه

برای باز شدن مدار مشکلی نیست
                    جریان میتونه سینک بشه تا در صورت باز شدن ولتاژ پایه صفر بشه
                    مشکل به دست آوردن دقیق حرارت از ولتاژ است . با توجه به اینکه عملکرد خطی نیست
                    و باید یه جدول تبدیل درست کرد و برای آن نیاز به یک رفرنس دقیق دمایی است تا جدول از روش درست بشه
                    مورد بعدی تعویض سنسور است که ممکن است دقیقا با جدول قبلی مطابق نباشد
                    برای این 2 مورد کسی راهی داره

دیدگاه

من همین الان یک مدار جریان با lm317 ساختم که جریانش روی 10 میلی آمپر تنظیم شده .
                      وقتی مقاومت بار که حدود 0.1 اهم است رو بهش وصل میکنم ولتاژ خروجی میافته که طبیعیه.
                      اما وقتی مدار باز هستش ، ولتاژ خروجی حدود نیم ولت کمتر از ولتاژ ورودی میشه.با توجه به اینکه ولتاژ ورودی ام حدود 9 ولت بود ، بنابر این اگر سنسور به خروجی مدار جریان وصل نباشه ولتاژ ورودی A/D میتونه تا 8.5 ولت بالا بره که این بالاتر از ورودی مجاز هستش و خطرناکه.
                      یک مورد دیگه اینکه ولتاژ ورودی LM317 روی جریان خروجی تاثیر گذاشت.یعنی ولتاژ رو از 9 ولت تا 26 ولت بالا بردم و نتیجه این شد که جریان از 10 میلی آمپر به 8 میلی آمپر کاهش پیدا کرد.به نظر میرسه یک طبقه رگولاسیون ولتاژ برای ورودی 317 لازم باشه.(البته تو دیتاشیت نوشته جریان خروجی فقط وابسته به ولتاژ ریفرنس و مقاومت محدود کننده است.شاید با بالا بردن ولتاژ ورودی ، ولتاژ ریفرنس هم تغییر اندکی میکنه که در نتیجه جریان خروجی رو هم تغییر میده).
                      یک مشکل دیگه هم دارم.من تعداد سنسورهام بیشتر از یک سنسوره.اگر این روش رو اجرا کنم فکر کنم به تعدادشون باید رگولاتور جریان بسازم.
                      در ضمن نیمدونم این تعداد رگولاتور جریان ساختن روی کارکرد دیگر سنسورها تاثیر میذاره یا نه؟

دوستان اگر تجربه و یا نظری دارند خوشحال میشم در اختیار بگذارند.

با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X