اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساختن ترانس HV بسیار ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساختن ترانس HV بسیار ساده

امروز میخوام طرز ساختن ترانس هایولتاژ خیلی ساده رو درست کنیم که فقط سه تا قلم جنس میخواد:
    1:سیم لاکی نازک 0.08
    2:هسته فریت هایولتاژ سیاه و سفید یا رنگی
    3:نوار چسب

فقط کمی حوصله و دقت میخواد :wow:
    منبع:http://www.pocketmagic.net/

پاسخ : ساختن ترانس HV بسیار ساده

سلام ببخشید عایق رو چجوری باید انتخاب کرد ؟ تعداد دور ثانویه رو چجوری انتخاب میکنید؟

head<=
    ...تشکر خدا...
    [img width=97 height=100]http://mahdi3d.persiangig.com/image/5280543_t.jpg[/img]

دیدگاه

عایق بهتره چسب برق باشه تعداد دور ثانویه هم دست خودمونه هر چه قدر بیشتر بهتر.

دیدگاه

سلام.باز من اومدم اگر اسپم نباشه :mrgreen:

خب داداش این تصویر نشون دهنده تعداد دورش نیست.چند دوره؟هسته ففریت چه مدلی؟اینارو بی زحمت ذکر کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الماسی
          سلام.باز من اومدم اگر اسپم نباشه :mrgreen:

خب داداش این تصویر نشون دهنده تعداد دورش نیست.چند دوره؟هسته ففریت چه مدلی؟اینارو بی زحمت ذکر کنید
          گفتم هسته های-ولتاژ تلوزیون،تعداد دور هم تا اون جایی که تونستین بپیچین.

دیدگاه

پیچیدن ترانس ها شامل: قطر اولیه و ثانویه ؛ تعداد دور اولیه و ثانویه ؛ عایقی که نسبت به ولتاژ کاری هست همگی دارای روابط
            محاسباتی هست
            لطفا اگه اطلاعات کافی ندارین دیگران را دچار خطر و سردرگمی نکنید
            اطلاعات کافی تو اینترنت پیدا میشه
            با ولتاژ بالا شوخی نکنید ! [-X
            عظمت را در چشم کسانی دیدم که بی توقع مهربانند .

دیدگاه

با سلام
              تا جائی که پیدا ست در تصویر سیم استفاده شده خیلی زخیم تر از 0.08 دست کم 3-2 برابر زخیم تر هست
              خیلی بهتر بود آموزشی کامل تری داده میشود

دوست گرامی که گرفتند :
              پیچیدن ترانس ها شامل: قطر اولیه و ثانویه ؛ تعداد دور اولیه و ثانویه ؛ عایقی که نسبت به ولتاژ کاری هست همگی دارای روابط
              محاسباتی هست
              بهتر بود خودشون یا کس دیگه ای که با این روابط با زبان ساده آشنایی داره توضیحی میداد تا ماهم بصورت علمی و دقیق میدونستیم این روابط به چه صورت است البته نرم افزار زیاده که بدون توضیح علمی این رابطه ها بصورت ساده حق مطلب رو نمیتونه عداکنه
              تنها راهي که به شکست مي انجامد، تلاش نکردن است """کوروش کبیر""""

دیدگاه

با سلام
                این کار اصلا ساده نیست بیخودی وقت تلف نکنید ترانس های ولتاژ تلویزیون در بازار هست از آن استفاده نمایید از کویل اتوموبیل یا موتورسیکلت هم میتوانید استفاده کنید سیم 0.08 را اصلا با دست نمیتوان پیچید به آسانی پاره میشود . نظم در پیچیدن این ترانسها بسیار مهم است . همچنین دور بالای ثانویه (چند هزار دور) عملا پیچیدن آنرا با دست منتفی میکند . لذا اگر خودتان قبلا این کار را نکرده اید و نتیجه نگرفته اید لطفا دیگران را سرکار نگذارید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                  با سلام
                  این کار اصلا ساده نیست بیخودی وقت تلف نکنید ترانس های ولتاژ تلویزیون در بازار هست از آن استفاده نمایید از کویل اتوموبیل یا موتورسیکلت هم میتوانید استفاده کنید سیم 0.08 را اصلا با دست نمیتوان پیچید به آسانی پاره میشود . نظم در پیچیدن این ترانسها بسیار مهم است . همچنین دور بالای ثانویه (چند هزار دور) عملا پیچیدن آنرا با دست منتفی میکند . لذا اگر خودتان قبلا این کار را نکرده اید و نتیجه نگرفته اید لطفا دیگران را سرکار نگذارید.
                  شما بر چه پایه اطلاعاتی این حرف ها رو میزنید؟؟؟
                  ترانس رو فقط با 100 دور سیم 0.2 تونستم 3 کیلو ولت نزدیک به چند صد میلی آمپر بگیرم.... اونم با ترانس 200 واتی... (منبع تغذیه)

دیدگاه

با سلام
                    بهتر است مداری که با صد دور سیم در ثانویه توانستید چنین ولتاژی بگیرید ارائه نمایید تا علمی تر بحث کنیم که چنین چیزی امکان ندارد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                      با سلام
                      بهتر است مداری که با صد دور سیم در ثانویه توانستید چنین ولتاژی بگیرید ارائه نمایید تا علمی تر بحث کنیم که چنین چیزی امکان ندارد .
                      با کویل تسلا همه چی ممکنه
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=99953.msg639777#msg639777

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...9777#msg639777
                        اسم مدار هم ZVS هست... یکی از مدارات قدرتمند هایولتاژ....

دیدگاه

یا سلام
                          البته اقا پویا و دوست عزیزمون هر دو درست میفرمایند
                          پیچیدن مداری که آقا پویا گفتن "اون نوع ترانس منبع تغذیه که بالشتک هم داره راحت تره ولی ولتاژی که میده در اون حد که مامیخواییم بالا نمیره و بیشتر به درد آمپر گرفتن میخوره
                          پیچیدن ترانس های ولتاژ اصلا ساده نیست "
                          جنس و ضخامت هسته
                          ضخامت و دور و نوع پیچیدن اولیه و ثانویه مخصوصا
                          اینا خیلی تو نتیجه تاثیر داره
                          من هایولتاژ با سیم 0.08 پیچیدم با دست چند بارم پاره شد لحیم کردم با بدبختی انقدر دقت کردم که سرویس شدم تازه نتیجه ای که انتظار داشتم نشد با اینکه حدود 600 اهم مقاومت داشت و هیچ آرکی هم از داخل نمیزد
                          توی یه کلیپ روسی دیدم طرف پیچیده بود 1/3 هسته من با اسپارک گپ 1000ولتی نتیجه ای گرفته بود دو بند انگشت آرک میزد خفن لامپ رشته ای رو خیلی عالی با ولتاژ و جریانی که از ثانویه آرک میزد روشن میکرد
                          ای کاش منبع کلیپ داشتیم و اندازه هسته و اندازه سیم اولیه و ثانویه به کار برده رو میدونستیم این خیلی مهمه بار ها شده به خاطر اینکه اون نسبت ضخامت اولیه به ثانویه رو نمیدونستم تو های ولتاژ نتیجه ای رو. که باید نگرفتم
                          در آخر باید عرض کنم چوک tv راست کار مثلا تسلا کوئل نیست جربان خروجی ضعیف هست تو عکس زیر چند نمونه چوک های ولتاژ تلوزیون رنگی رو میبینید

سیم 0.08:

چوکی که پیچیدم همونه که رو pvc هست"بالا سمت چپ"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                            با سلام
                            بله امکان هست که با چند دور ولتاژ و آمپر باورنکردنی گرفت
                            در لینک زیر ویدئو تست آمپر و ولتاژ با لام 220 ولت 100وات است که از چوک داخل لامپ کم مصرف فکنم60واتی استفاده کردم و با 40-60دور سیم فکنم 0.3 تونستم با 12 ولت تغذیه و یک ماسفت و اسیلاتور555 - ولتاژ چند هزار ولتی با آمپر باورنکردنی در خروجی بگیرم که خودمم تعجب کردم
                            لینک صفحه:
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=108181.0

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X