اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایده طراحی منبع تغذیه دوبل 12 ولت از باطری ماشین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایده طراحی منبع تغذیه دوبل 12 ولت از باطری ماشین

سلام مدتیه یه ایده برای طراحی یک منبع تغذیه دوبل 12 ولت از باطری ماشین تو سرم تاب میخوره که بدونه سیم پیچی یا استفاده از هسته فریت عملی باشه وبتو نه یه آمپلی فایرنیمه قدرتو راه اندازی کنه وریپل کمی در موقع اعمال بار داشته باشه ولی میخام بدونم کسی از دوستان طرح یا ایده ای داره یا نه بعد من طرحم رو نمایش میدم تا مورد تحلیل قرار بگیره با تشکر
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

پاسخ : ایده طراحی منبع تغذیه دوبل 12 ولت از باطری ماشین

دوست عزیز من سه ساله این ایده رو دارم ولی کل نت رو بهم ریختم مدار درست و حسابی پیدا نکردم ولی اگه فکری داری بگو تحلیلش کنیم

دیدگاه

بدون سیم پیچ؟ هسته فریت سیم پیچ داره دیگه! شاید بتونید از مدارهای Inverter استفاده کنید. ولی بازم سویچینگه

دیدگاه

پاسخ : ایده طراحی منبع تغذیه دوبل 12 ولت از باط

نوشته اصلی توسط arvinfx
        بدون سیم پیچ؟ هسته فریت سیم پیچ داره دیگه! شاید بتونید از مدارهای Inverter استفاده کنید. ولی بازم سویچینگه
        یعنی بدونه هسته فریت سیم پیچی شده شما میگی ممکن نیست؟؟؟شما ایده دیگه ای نداری؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خوش رکاب
          دوست عزیز من سه ساله این ایده رو دارم ولی کل نت رو بهم ریختم مدار درست و حسابی پیدا نکردم ولی اگه فکری داری بگو تحلیلش کنیم
          دوستان زود جا نزنید همه چیز که قرار نیست مثل لقمه جویده شده تونت باشه اصلا مگه این شبکه واین همه طراحیها رو کی می سازه امثال منو شما هستیم ولی بعضی ها خلاقتر ولی بعضی هامون شدیم فقط سوال طرح کن ومصرف کننده بازم فکر کنید گاهی اوقات لازمه الکترونیکو از پایه مرور کنیم تشکر

دیدگاه

به هر حال به یک المان ذخیره کننده نیاز دارید. حالا سلف نباشه. خازن که هست. میتونید از پمپ شارژ خازنی استفاده بکنید. سرچ بزنید فکر میکنم مطالب زیادی پیدا بکنید. ببخشید دیگه انقدر خسته ام اصلا حس و حال مدار کشیدن ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
              به هر حال به یک المان ذخیره کننده نیاز دارید. حالا سلف نباشه. خازن که هست. میتونید از پمپ شارژ خازنی استفاده بکنید. سرچ بزنید فکر میکنم مطالب زیادی پیدا بکنید. ببخشید دیگه انقدر خسته ام اصلا حس و حال مدار کشیدن ندارم.
              خوب عزیز من معلومه که حتما از خازن برای ذخیره استفاده میکنم در ثانی در مورد سرچ که تو یکی از نقل قولها که گفتم میخوام ایده دوستانو درباره این طرح بدونم :NO:کلی گویی که طرح عملی نمیشه شما اگه ایده ای داشتی میتونستی با یه مثال ساده بدونه رسم نقشه بیان کنید من خودم این طرحو به نوعی انجام دادم ونتیجه نسبتا خوبی گرفتم ولی میخام از طرح چنین سوالی ایده بقیه دوستانو یه تست بزنم تشکر

دیدگاه

درود بر شما دوستان عزیز
                شما میتوانید از dc to cd convertor استفاده کنید که ایسی ان موجود هست به شماره mc34063 میتوانید خریداری کنید البته جریان تا 100 میلی بیشتر جواب نمیده که برای پری ها و اپ امپ ها این جریان خوبه
                http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheets/2300/501448_DS.pdf
                Fail Never
                گروه انجمن صوتی در تلگرام 09159126127
                دوستانی که تمایل دارن لطفا پیام بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jooly
                  درود بر شما دوستان عزیز
                  شما میتوانید از dc to cd convertor استفاده کنید که ایسی ان موجود هست به شماره mc34063 میتوانید خریداری کنید البته جریان تا 100 میلی بیشتر جواب نمیده که برای پری ها و اپ امپ ها این جریان خوبه
                  http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheets/2300/501448_DS.pdf
                  سلام دوست :byeعزیز آیسی MC 34063 آیسی رگولاتور سوئیچینگ تازه از نوع step down هستش یعنی ولتاژ ورودی رو برروی ولتاژ خروجی کمتر سوئیچ و تثبیت میکنه مثل 5و 8 ولت ونیاز به هسته تروئید کوچک داره برای عمل سوئیچینگ تازه ما نیاز به یه ولتاژ 12 دوبل قدرت با جریان 3تا 4 آمپر یا بیشتر برای راه اندازی یه آمپلی فایر نیمه قدرت داریم که بتونه یه ولتاژ با دامنه پیک 12 ولت رو روی سابمون بوجود بیاره خیلی ممنون بازم فکر کنید :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

بهتره مقداری از تندی برخوردتون کم بکنید. اخر پستم گفتم که خسته هستم. فکر میکنم دقیقا منظور من رو رسوند که بعد میام و مدار رو میزارم.

با یک اسیلاتور مربعی و درایور ماسفت و دو عدد ماسفت چیزی شبیه هالف بریدج ببندید که اونطرفش دیگه خازن نداره.
                    از سر وسط ماسفت ها یک خازن پولیستر و از خازن یک دیود به سمت پایین(منفی یا زمین) متصل میکنید. با نوسان کردن اسیلاتور مربعی میتونید از نقطه اتصال خازن و دیود ولتاژ منفی بگیرید. از همون نقطه با یک دیود یکسوسازی رو انجام بدید. و در اخر خازن صافی فراموش نشه. به دلیل حذف سلف و ترانس اندوکتانس نشتی وجود نداره پس نیازی به اسنابر نداریم. عمر سوییچها در این حالت بیشتر از حالت ترانسدار هستش. تنها عیبش عمر کمترشه که برای حل کردن این مشکل بهتره به جای یک خازن پولیستر از چند خازن موازی استفاده بکنید.
                    موفق باشید

دیدگاه

بهتره مقداری از تندی برخوردتون کم بکنید. اخر پستم گفتم که خسته هستم. فکر میکنم دقیقا منظور من رو رسوند که بعد میام و مدار رو میزارم.

با یک اسیلاتور مربعی و درایور ماسفت و دو عدد ماسفت چیزی شبیه هالف بریدج ببندید که اونطرفش دیگه خازن نداره.
                      از سر وسط ماسفت ها یک خازن پولیستر و از خازن یک دیود به سمت پایین(منفی یا زمین) متصل میکنید. با نوسان کردن اسیلاتور مربعی میتونید از نقطه اتصال خازن و دیود ولتاژ منفی بگیرید. از همون نقطه با یک دیود یکسوسازی رو انجام بدید. و در اخر خازن صافی فراموش نشه. به دلیل حذف سلف و ترانس اندوکتانس نشتی وجود نداره پس نیازی به اسنابر نداریم. عمر سوییچها در این حالت بیشتر از حالت ترانسدار هستش. تنها عیبش عمر کمترشه که برای حل کردن این مشکل بهتره به جای یک خازن پولیستر از چند خازن موازی استفاده بکنید.
                      موفق باشید
                      درود
                      عجب کار جالبی واقعا من هم به همچین چیزی فکر میکردم ولی عملیش نکردم شما تست گرفتی دیگه اره؟؟ فکر میکنم به احتمال 95% بشه
                      Fail Never
                      گروه انجمن صوتی در تلگرام 09159126127
                      دوستانی که تمایل دارن لطفا پیام بدین

دیدگاه

[quote author=Mahdi_Vaziri link=topic=80514.msg488897#msg488897 date=1375182750]

موفق باشید

سلام دوست عزیز :byeاز اینکه شاید کمی تیز نوشتم عزر میخوام ولی باید بگم از سطحی نگری بیزارم چون خودم خیلی به ریزه کاری اهمیت میدم واما در مورد طرح پیشنهادی شماکه کمی نزدیک ایده منه ولی از نظر تئوری اگه درست تو ذهنم تحلیل کرده باشم :rolleyes: ایراداتی نظیر اینکه این مدار ولتاژ (دوبل 12 ولت) میده با چه جریانی وبا با کدوم نقاط مدار این ولتاژومیده -ریپل خروجیمون کمه یا زیاد فکرنمیکنم با اضافه کردن بار با اون کشش جریان کار کنه با اینکه خیلی نزدیک شدید ولی به نظر من ایده شماعملی نیست چون آمپر کم میاره :cry2:اگه خواستید با رسم شکل مداری بیشتر برای بقیه دوستان توضیح بدید :read: :read: :read:

دیدگاه

برادر عزیز. این طرح مشکلی نداره. فقط نیاز به محاسبات داره. چون مثل هسته های فریت مشکل محدودیت فرکانسی نداریم و همچنین کنترل دیوتی سایکل نداریم فرکانس رو بالا میبریم. شما رو 200 کیلو هرتز حساب کن.
                          این مدار 12 ولت رو به اندازه دو تا دیود به کار رفته کاهش میده و منفی میکنه. مثلا اگه از دو تا دیود شاتکی 0.3 استفاده بشه و ولتاژ ورودی 12 باشه خروجی منفی میشه 11.4.
                          جریان و ولتاژ کاملا به محاسبات وابسته س. ریپل خروجی به میزان خازن خروجی بستگی داره که حساب کردن اونم کاری نداره. زمان تخلیه ضربدر جریان مورد نیاز تقسیم بر ولتاژ ریپل مجاز. این میشه خازن خروجی.
                          خازن مورد نیاز برای انتقال انرژی هم براحتی محاسبه میشه. کل زمان شارژ 2.5 میکرو ثانیه و کل زمان دشارژ هم 2.5 میکرو ثانیه.
                          با محاسبه توان خروجی مورد نیاز و تقسیم اون بر 2.5 میکرو ثانیه کل انرژ مورد نیاز که باید تو خازن ذخیره بشه رو بدست میاریم.
                          خازن مورد نیاز رو از رابطه j=1/2cv^2 بدست میاریم.
                          اگر خواهان نزدیک به صفر رسوندن ریپل هستید باید این مدار رو با 180 درجه اختلاف فاز (به صورت دو فاز) ببندید که زمان تخلیه فاز اول بشه شارژ فاز دوم و بالعکس. اینطوری تقریبا میشه گفت ریپل از بین میره.

این مدار کاملا عملیه عزیز.

دیدگاه

این بحث جاش در این انجمن نیست لطفا در انجمن مربوطه ادامه بدید

دیدگاه

برادر عزیز. این طرح مشکلی نداره. فقط نیاز به محاسبات داره. چون مثل هسته های فریت مشکل محدودیت فرکانسی نداریم و همچنین کنترل دیوتی سایکل نداریم فرکانس رو بالا میبریم. شما رو 200 کیلو هرتز حساب کن.
                              این مدار 12 ولت رو به اندازه دو تا دیود به کار رفته کاهش میده و منفی میکنه. مثلا اگه از دو تا دیود شاتکی 0.3 استفاده بشه و ولتاژ ورودی 12 باشه خروجی منفی میشه 11.4.
                              جریان و ولتاژ کاملا به محاسبات وابسته س. ریپل خروجی به میزان خازن خروجی بستگی داره که حساب کردن اونم کاری نداره. زمان تخلیه ضربدر جریان مورد نیاز تقسیم بر ولتاژ ریپل مجاز. این میشه خازن خروجی.
                              خازن مورد نیاز برای انتقال انرژی هم براحتی محاسبه میشه. کل زمان شارژ 2.5 میکرو ثانیه و کل زمان دشارژ هم 2.5 میکرو ثانیه.
                              با محاسبه توان خروجی مورد نیاز و تقسیم اون بر 2.5 میکرو ثانیه کل انرژ مورد نیاز که باید تو خازن ذخیره بشه رو بدست میاریم.
                              خازن مورد نیاز رو از رابطه j=1/2cv^2 بدست میاریم.
                              اگر خواهان نزدیک به صفر رسوندن ریپل هستید باید این مدار رو با 180 درجه اختلاف فاز (به صورت دو فاز) ببندید که زمان تخلیه فاز اول بشه شارژ فاز دوم و بالعکس. اینطوری تقریبا میشه گفت ریپل از بین میره.

این مدار کاملا عملیه عزیز.
                              باعرض سلام خدمت شما وکلیه دوستان که پیگیر این موضوع هستند آقا مهدی در الکترونیک برای اجرای یک ایده وطراحی ممکنه چندین راه حل وجود داشته باشه من مدار طرح شما رو نفی کامل نمیکنم چون باید عملی انجام بشه شما اگه ممکنه این طرحتون رو نمایش بدید تا دیگر دوستانم به صورت بصری مورد تحلیل قرار بدند من هم ایده خودم رو به زودی نمایش خواهم داد تا دوستان خودشون مورد قضاوت وتحلیل قرار بدند در آخر از دیگر دوستان تقاضا دارم اگه تحلیل یا نظری دارند دراین بحث مطرح کنند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X