اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همکاری در ساخت مدار تشخیص وجود شعله آتش با استفاده از ترموکوپل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همکاری در ساخت مدار تشخیص وجود شعله آتش با استفاده از ترموکوپل

با سلام
    میخواستم یه مدار درست کنم که بتونه به یک ترموکوپل وصل بشه و در صورت وجود شعله آتش یک led رو روشن نگه داره و در عدم وجود شعله led رو خاموش کنه . میخوام که ولتاژ خروجی هم یه ولتاژ صاف و تمیزی باشه . لینک زیر توضیحاتی در مورد ترموکوپل نوشته که در اکثر سیستم هایی که یه جوری با شعله آتش سروکار دارند و حفاظت در مورد خاموش شدن شعله و پراکندگی گاز ممکنه وجود داشته باشه استفاده میشه .
    http://www.ariakish.com/pdade/%D8%AA...D9%86-432.html
    در شکلی که در لینک بالا وجود داره ترموکوپل به یک بوبین وصل شده که یک مگنت را قطع و وصل میکند اما میشه این بوبین رو از ترموکوپل جدا کرد و مستقیم به مدار وصل کرد .

یک نکته که در کار با این قطعه وجود دارد این است که بر اثر حرارت دیدن ، این قطعه یک جریان جزیی تولید میکند و این جریان باید نسبت به یک ارت بررسی شود و به ولتاژ تبدیل شود چون خروجی این ترموکوپل فقط یک سیم تکی می باشد که باید نسبت به یک مرجع سنجیده شود .

ممنون میشم دوستان تو این بخش همراهی کنند .

اضافه شده در تاریخ :
    سلام
    کسی نیست از دوستان نظر بده ؟

ممنون
    "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
    در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.

پاسخ : همکاری در ساخت مدار تشخیص وجود شعله آتش با استفاده از ترموکوپل

سلام.استفاده از دیود مادون قرمز ساده تر نیست؟
    امروز نه آغاز و نه انجام جهان است اي بس غم و شادي که پس پرده نهان است
    گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري داني که رسيدن هنر گام زمان است

دیدگاه

سلام
      شاید ساده تر باشه اما به مرور زمان به خاطر آلودگیهای محیط و چربی و گردوخاک امکان تشخیص ندادن وجود داره.

ممنون
      "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي

دیدگاه

یه مقدار پیجیده میشه ولی امیدوارم کمکت کنه.ابتدا یه ترانس ایزوله 220=220با شدت جریان پایین در ثانویه ساخته و یک سر این ترانس به شاسی وسردیگر به میله نزدیک شعله متصل میگردد .پس از ایجاد شعله این میله با سری شدن خازن و مقاومت چند مگا اهم به ورودی اپ امپ مقایسه گر متصل میگردد در صورت وجود شعله شیر برقی فعال میماند در غیر این صورت شیربرقی خاموش و مدار الارم فعال میگردد.

دیدگاه

با سلام و تشکر از جوابتون
          این میله بوسیله رله به خروجی جرقه زن متصل میگردد.
          ولتاژ خروجی جرقه زن حدود 20 کیلوولت هستش چجوری میشه که با یک رله معمولی خروجی جرقه زن به میله داده بشه ؟

جسارتا این مورد ترانس ایزوله 220 ولت رو شما توی سیستم شوفاژ خونه یا جای دیگه ای هم دیدین؟ البته این مقاومت های فیلتر در حد مگا اهم هم کمی به این مورد نزدیکه . میشه یه کم در مورد کارکرد اون ترانس توضیح بدین ؟ یعنی همیشه یه ولتاژ 220 ولت در ورودی مدار تشخیص شعله وجود داره و در صورت وجود شعله دامنه ولتاژ ac زیادتر میشه ؟

من یه بخش از رله مشعل شکوه رو که برای تشخیص شعله هستش و به یون مشعل یا همون ترموکوپل وصل میشه رو برداشتم و با یه تغییراتی به میکرو وصلش میکنم . هنوز PCB اون حاضر نشده ولی باید جواب بده . نمیدونم . یکی بهم گفت که زمین مدارتو به یک ارت خوب وصل کن و اختلاف ولتاژ خروجی یون مشعل با ارت توسط مدارت باید تشخیص داده بشه . این مدار منه . ولی فکر کنم یه خورده فیلترهاش زیادی نوسان یون رو میگیره ولی خوب رله مشعل شکوه دقیقا با همین مقادیر داره کار میکنه . تازه من سعی کردم یعد از یه طبقه تقویت به یک مقایسه کننده بدمش تا ولتاژهای بالاتر از حد تعیین شده رو عبور بدم . لطفا نظرتون رو بگید .

http://s1.picofile.com/file/7873688060/ION_SCH.pdf.html

ممنون

دیدگاه

بهم گفت که زمین مدارتو به یک ارت خوب وصل کن و اختلاف ولتاژ خروجی یون مشعل با ارت توسط مدارت باید تشخیص داده بشه
            روش همینه در مورد میله باید تصحیح کنم (دو تا میله باید باشه)یکی به های ولتاژ وصل میشه دیگری به اشکار ساز یون. نکته اینه هنگامی که جرقه زد به مدت t فعاله در همین مدت میله یون بوسیله رله ارت میگردد.در واقع این رله دارای دو کنتاکت موازی است که همزمان ولتاژ جرقه زن و ارت کردن یون را انجام میدهد .ترانس ایزوله هم مولد ولتاژ یون جهت اندازه گیری میباشد.تنها المانی که در این مدار وجود ندارد ترمو کوپل است.این سیستم جهت کوره های صنعتی استفاده میگردد وچند سال پیش به سفارش شرکتی ساخته شده.ضمنا مدار شکوه راندیدم ولی مدار پیوست جهت اشکار سازی یون صحیح است.

دیدگاه

با تشکر از جوابتون
              از چی میتونم به عنوان یک ارت خوب استفاده کنم ؟ زمین خود مدار که پلی گان شده کافی نیست ؟ یا پایه وسط دوتا خازن در حد چند نانو که با هم سری شده اند و دو پایه دیگرشون به برق شهر وصل شده ؟ یا مثلا یک پروفیل آهن خوب میتونه باشه ؟ یا لوله آب یا گاز ؟ میشه راهنمایی بفرمایید ؟
              یه سوال دیگه اینکه ، حتما ترانس ایزوله باید به خروجی یون وصل شده باشه و خروجی این دوتا که به هم وصل هستند به مدار تشخیص شعله بره ؟ نمیشه از یک ولتاژ مثلا 12 ولت dc شده به جای 220 ولت استفاده کرد؟
              ممنون

دیدگاه

احتیاجی به ارت نیست هنگام جرقه زدن ورودی مدار فیلتر و مقایسه گر بوسیله کنتاکت رله به GNDمدار متصل میگردد صرفا جهت تحریک نشدن اپامپ یا نشت نشت نکردن20kv.یکسر ترانس ایزوله با مقاومت 270-1wبه میله یون وسر دیگر به بدنه فلزی متصل میگردد.

دیدگاه

ممنون که با حوصله جواب میدین
                  مداری که من برای تشخیص شعله بستم یک بدنه فلزی نسبتا بزرگ هم داره . در ورودی برق شهر یک line filter (مدارش ضمیمه شده است ) داره که نویز برق شهر رو میگیره و این مدار فیلتر ،دو تا خازن سری با هم داره که سر وسط اونها باید به بدنه وصل بشه(در شکل مشخص شده) تا نویز ورودی برق شهر رو به ارت متصل کنه . حالا اگه یک سر ترانس ایزوله رو که شما گفتید رو اگه به بدنه وصل کنم مشکلی پیش نمیاد؟ راستی ترانس ایزوله 220/220 با جریان 100 میلی آمپر خوبه ؟ تو بازار گیر میاد ؟ یا باید بپیچم ؟

http://s1.picofile.com/file/78752368...ilter.pdf.html

ممنون

دیدگاه

یه موردی رو مثل اینکه بنده بد متوجه شدم .
                    آیا ورودی ترانس ایزوله باید به برق 220 ولت شهری وصل بشه یا صرفا جهت ایزوله کردن ورودی یون مشعل از مدار تشخیص دهنده شعله استفاده میشود ؟یعنی اولیه ترانس همونطور که شما گفتین به یون وصل بشه و ثانویه اون به مدار تشخیص دهنده شعله وصل بشه ؟

ممنون

دیدگاه

میشه در مورد ترانسی که گفتید توضیح بدین
                      ممنون

دیدگاه

ترانسی که من استفاده کرده بودم ثانویه سه سربود که دوسر 17ولت به پل دیودبرای تغذیه مدار و سرسوم که 220-20maبود بوسیله مقاومت به میله یون متصل بود.

دیدگاه

سنسور اکسیژن هم خوبه!!
                          وقتی شعله روشن بشه اکسیژن رو میخوره و سطح اکسیژن میاد پایین!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X