ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 51
    2012/10/11
    تهران
    134
    4

طرحها و ايده هاي مکانيک .الکترونيک .مکاترونيک

سلام دوستاي خوبم . من رشتم الکتروتکنيکه و به الکترونيک خيلي علاقه دارم . يعني ميخواستم برم الکترونيک فقط اشتباهي الکتروتکنيک رو الکترونيک ديدم توي دفترچه کنکور :redface: (البته از حولم )
    چند تا طراحي براي سازمان هاي نظامي دولتي و خصوصي انجام دادم . و بهتره بگم براي دل خودم بيشتر کار ميکنم مثل خيلي از شما ها . هر چي بيشتر مطالعه ميکنم بيشتر اينو ميفهمم که هيچي نميدوني ،هيچي .
    اين پست رو براي اين ايجاد کردم که تخيل شما ها رو تحريک کنيم . باور کنيد ميشه بدون علم کافي هم به جايي رسيد با نواوري و تخيل . و اينو بدونيد کسي که نواوري نداشته باشه و چيزي رو سعي نکنه ابداع کنه هر کاري هم کنه به ارزوهاش نميرسه .... چند تا از طرح هاي خودم و دوستام رو ميزارم بهشون نظر بديد . تخيلتون رو ازاد بزاريد براي چند لحظه .همين
    اوليش از دوست خوبم سهيل .يه دستگاه سي ان سي

البته خودش طرحش رو ساخته .
    اينم طراحي يه موتور توربو ميني جت اقاي سعيد مير شهيدي

طراحي موتور v10 آقاي شيرخانلو

طراحي سازه ماکاروني اقاي مهدي برهمند

طراحي lower deck اقا مهرداد

بچه ها شما هم طرحاتون رو بزاريدا . طراح هاي گمنام زيادن چه مکانترونيک و الکترونيک و مخابرات ....

اينا هم يه قسمتي از طرح هاي منه . فقط يه چيزي بگم . طرح هاي من اصلا ارزش اين حرف رو نداره ،بچهاي ديگه رو نميدونم ولي بيايد قانون کپي رايت رو رعايت کنيم ....

اين يه بلبرينگ الکتريکي معمولا دو تا سنسور داره که فاصله محور تا بدنه رو تا يه حد نگه ميداره و محور رو دقيقا در مرکز بلبرين با ميدان هاي مغناطيسي حفظ ميکنه . کاربردش جاهاييه که سرعت خيلي بالاست جوري که بلبرينگ مکانيکي جواب گو نيست و داغ ميکنه و خورد ميشه مثل سانتريفيوژ هاي ابشاري که براي غني سازي اورانيم استفاده ميشه و ...

اينم يه موتور ميني جت ملي هستش .ببينيد تکنلوژي طراحي موتور ها و موشک ها يه جوريه که کاملا برميگرده به قدرت محاسباتي . براي همين در ايران راحت ميشه يه موتور طراحي کرد حالا هر موتوري ولي چيزي که خيلي حساسه و نميشه کاريش کرد متالوژي ساخته مواده يعني اين که پره هاي توربين موتور از يه الياژ خاصي درست ميشن که دست کشور هاي ابر قدرته

اينم مشخصه ..ايشالله چند ماه ديگه اولين پروازش ر انجام ميده .

اينم يه بل دي سي ..فاسله قطب هاي مصنوعي و قطب هاي دايم زياده . ميدونم :redface:

(اگر غلط املايي هست معذرت ميخوام )
    فقط يادتون نره قرار شد تخيلي فکر کنيد و مهندس بازي در نياريد .فکرتون رو ازاد بزاريد محدودش نکنيد به اطلاعاتتون ....
    2012/07/01
    میانه
    396
    17

پاسخ : طرحها و ايده هاي مکانيک .الکترونيک .مکاترونيک

یا علی دادش
    عجب طرح هایی گذاشتی از همشون خوشم اومد !
    ببخشید دادش این طرح هارو با چه نرم افزاری کشیدین ؟
    اگر ممکنه اسم نرم افزارو بگید !
    خواستن توانستن است !
    2012/10/11
    تهران
    134
    4

سلام قربونت
    solid works
    ptc creo
    autodesk inventor
    من با ساليد ورک کار ميکنم و با اينورتور هم کار کردم ولي به نظرم جالب نيست ...
    اگر ميخواي شروع کني با ساليد ورک شروع کن البته بايد اتوکد دو بعدي هم بلد باشي وگرنه بدرد نميخوره طراحي سه بعدي (بعد از 6 ماه تا يک سال کار ميبيني مثل نقاشي کشيدن برات اسون ميشه)
    ترکيب نرم افزار solidcam و solid works قوي تر از کتيا ميتونه باشه
    اگر بچه ها بخوان ميتونم اموزش بدم که چجوري يه ربات طراحي کنن با نرم افزار سه بعدي و بعد از اون g_cod بگيرن و بدن به سي ان سي تا براشون بزنه (اون قسمت جي کد گرفتن رو خودم قراره شروع کنم الته)
    2013/06/19
    1,544
    72

نقل قول نوشته اصلی توسط alialaei110
    سلام قربونت
    solid works
    ptc creo
    autodesk inventor
    من با ساليد ورک کار ميکنم و با اينورتور هم کار کردم ولي به نظرم جالب نيست ...
    اگر ميخواي شروع کني با ساليد ورک شروع کن البته بايد اتوکد دو بعدي هم بلد باشي وگرنه بدرد نميخوره طراحي سه بعدي (بعد از 6 ماه تا يک سال کار ميبيني مثل نقاشي کشيدن برات اسون ميشه)
    ترکيب نرم افزار solidcam و solid works قوي تر از کتيا ميتونه باشه
    اگر بچه ها بخوان ميتونم اموزش بدم که چجوري يه ربات طراحي کنن با نرم افزار سه بعدي و بعد از اون g_cod بگيرن و بدن به سي ان سي تا براشون بزنه (اون قسمت جي کد گرفتن رو خودم قراره شروع کنم الته)
    آقا اگه آموزش بدي که ممنونت ميشيم :applause:
    من يکم با اتوکد کار کردم ولي دوست دارم ساليد ورک روهم ياد بگيرم
    AYRIC
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    228

@-) :-O :surprised:
    داداش من چند دقيقه فقط قيافم شکلک هاي بالا بود!
    خــــــــــــــيلي قشنگ کار کردين واقعا دست مريزاد :applause:
    اون موتور هاي جت رو نساختين؟
    عکس واقعي از ساخته ها هم دارين؟
    منم ميخوام طراحي 3 بعدي با solid work ياد بگيرم اما بيشتر براي طراحي سيستم هاي مکانيکي هست و براي ما (الکترونيک) چه کاربرد هايي ميشه داشته باشه؟
    2012/10/11
    تهران
    134
    4

پاسخ : طرحها و ايده هاي مکانيک .الکترونيک .مکا

نه اخه ساختش نياز به cnc 6محوره داره . ما طراحيش کرديم فقط خب ميدونيد همين طور که خودت گفتي ساليد وورک و کلا اين نرم افزار ها به درد مکانيک ميخوره ولي مثلا ميگم . اون موتور جت خيلي خيلي ساده هم بگيريم دوتا سنسور داره يکي ديکودر براي سرعت سنج و دومي اندازگيري دماي خروجي اگزز . اين طرح رو من به دانشگاه دادم اونا به سپاه . طرح نظامي بود براي ما تعريف شده بود . يه مدت کار من اين بود برام طرحاي مکانيکي رو ميفرستادن بعد من با ديد الکترونيکي که داشتم اونا رو اصلاح ميکردم تا کار مهندسي باشه . مکانيک بدون الکترونيک هيچه
    از اون دستگاه cnc که دوستمون ساخته و طراحي کرده عکس دارم اين جا ميزارم
    ........... خب ببين يه مهندس الکترونيک ميتونه مثلا يه سي ان سي بسازي ميتونه يه ربات بسازي و خيلي چيزاي ديگه ولي فقط اينا رو براي دل خودش ميسازه اگر قرار باشه کاره مهندسي کني . اگر قرار باشه مثلا يه دستگاه cnc رو بسازه براي يه شرکت خصوصي براي توليد انبوه يا يه ربات صنعتي تو نياز به طراحي داري قبل کارت به چه دليل :
    1- براورد قيمت
    2- شبيه سازي عملکرد (قبل از بوجود اومد محصول)
    3- و ارايه اون . ببينيد مثلا شما چند تا طراحي داريد در حالي که اونا رو نساختيد ولي کاملا اطلاع داريد از مدارات و اگر پول باشه ميتونيد اونا عملي کنيد . خيلي هاتون اين طرحا رو توي ذهن داريد و نياز به پول براي عملي کردنش .حالا بيايد و اونا طراحي 3 بعدي کنيد مثل واقيت با استاندارد هاي مکانيکي مثل پيچ ها و ورقه هاي فلزي استفاده شده اندازه موتور ها توانشون و ... بعد اونو ارايه کنيد به شرکت ها و بگيد مثلا من ميتونم براتون اين دستگاه رو بسازم و توليد انبوه کنيدش از نوع چينيش هم به دليل استفاده مثلا اين موتور ها و مدار ها بهتره قيمتش هم از وارداتش ارزون تره ... حتي شما ميتونيد مثلا موتوراش هم که المانيه مهندسي معکوس کنيد و بديد سي ان سي براتون بزنه ارزون تر در بياد .اون موتوها رو هم ميتونيد طراحي کنيد از يه پيچ معمولي تا سيميچاش و .... همچيش رو شما طراحي کرديد لبته با استاندارد ها مکانيکي ...
    (بابت غلط املايي ها معذرت ميخوام )
    اينم چند تا عکس که مصداق حرفام هستن :::
    طرح: اين همون سي انسي که براتون گذاشتم کار افا سهيله خودش ساختتش (ميبينيد وقتي يه چيزی اول طراحي ميشه چقدر تميز و مهندسي در مياد )

ساخت:

اين مثال الکترونيکي ..باورتون ميشه طراحي با نرم افزار ساليد ورک باشه !!! کار من نيست کار يه امريکايه

ربات صنعتي (طراح امريکايي)

ارم ربات ...عين همين ربات داره براي شرکت قشم ولتاژ ساخته ميشه با استفاده از پردازش تصوير يه مکعب رو برميداره و در جاي مخصوصش ميزاره اتوماتيک

اينم شاسي يه ماشين (طراح امريکايي)

ببينيد توي نرم افزار ساليد ورک ما اول قطعه ها رو کوچيک کوچيک مسازيم و بعد توي محيط ام اسمبل . اسمبلشون ميکنيم مثل واقعيت به هم وصلشون ميکنيم و با پيچ محکمشون ميکنيم .مثلا شما ميايد اين سروو يا استپ موتور رو طراحي ميکنيد و بعد وقتي قطعات مکانيکيتون رو جدا جدا به هم اتصال داديد و پيچشون کرديد البته پيچ هم بايد خودتون طراحي کنيد اونم به صورت استاندارد يعني گام و طول و قطرشون بايد استاندارد باشه .همچي بايد استاندارد باشه بعد موتور هاي سروو و استپ موتور و... رو ميبنديد روي قطعات و طراحيتون تموم ميشه و بعد ميتونيد از هر کدوم ار اين قطعه هاي که مکانيکي هستن مثل بازو ربات و.. جي کد بگيريد يا با سي ان سي يا با ماشين کاري بديد براتون در بيارن و به صورت واقعي بسازيدش . طراحي که 6 ماه طول ميکشه .ساختش 1 هفته کار داره .اين يعني مهندسي
    اين کار يه برزيليه: خودتون بلد باشيد کار 1 ساعته طراحيش

استپ موتور صنعتي : فکر کنم طراحش هندي باشه .

2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    228

ممنون از پاسخ کامل و جامعتون
    اون CNC بسيار قشنگ طراحي و ساخته شده اگه قطعات رو رنگ با کيفيت بزنين کاملا شبيه يه CNC حرفه اي و صنعتي ميشه!
    خب طراحي اين CNC چقدر طول کشيد؟ ساختش چقدر هزينه داشت؟
    يا مثلا طراحي موتور جت چقدر زمان برد؟
    CNC رو که ميشه ساخت اما اون موتور جت نياز به فلزات الياژي خاصي دارن امکان توليدش داخل هست يا فقط قراره يه طرح باقي بمونه؟
    شما خودت چقدر طول کشيد solid works رو ياد گرفتي؟
    2012/10/11
    تهران
    134
    4

پاسخ : طرحها و ايده هاي مکانيک .الکترونيک .مکا

اينم يه نمونه ديگه و يه مثال ديگه از طراحي و ساخت (تصاوير ساخت مربوط به يک موتور انگليسيه ولي اين طراحي از خودمه فقط اينا رو کنار هم گذاشتم تا اهميت طراحي مهندسي رو درک کنيد و بدونيد هر طراحي استاندارد به ساخت منجر ميشه )
    طراحي :

ساخت :
    1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

...

تا اينجا مکانيک بود ...حالا مکاترونيک :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

من يه سري توضيح بدم . خب قسمت هاي مکانيکي که ديد اون پروانه جلو که شايد شما بگيد اين چه جور کمپروسوريه چرا اين شکليه اسمش کمپروسور سانتريفيوژي يعني از جلو هوا رو ميکشه و هوا رو سور ميده با سرعت به کناره ها .همون اتفاقي که توي جاروبرقي خونتون ميوفته و بعد هواي فشورده شده توي محفظه احتراق که ديدنش تصوير شما 27-28-29-30.... سوخت توسط همون لوله ها تزريق ميشه و يه شم هم ميبينيد توي تصوير که براي استارته يعني سوخت که تزيرق شد شم جرغه ميزنه و اتيش ميگيره حالا هواي داخل محفظه داغ ميشه يعني حجمش زياد ميشه و موقع خروج با شدت بيشتري خارج ميشه که پروانه عقبي که با يه محور به پروانه جلو وصله (کمپروسور عقب و کمپروسور جلو با هم فيکس هستن ) از نيروي اين شدت هواي خروجي استفاده ميکنه اين عامله حرکته يعني يک موتور جت هوا رو از جلو منقبض از عقب منبسط ميکنه اين عامل حرکته ....شنيديد چاله هوايي ... تابحاف فکر کرديد چيه اين همون تراکم هواست يعني وقتي هوايي نباشه جلوي (تراکم هوا کم باشه) هواپيما که اونو بمکه انگار از کار ميوفته و يه دفعه هواپيما به صورت افقي يک پله پايين ميوفته بعضي وقتي توي چاله هوايي بعضي از مسافره سرشون ميخوره به سقف هواپيما البته بستگي به اون تراکم داره :biggrin:
    خب حالا يه سوال مهم اين حيولا رو چطور روشن کنيم و تويه وضعيت پايدر نگه داريم اين ديگه کار ما الکترونيکياست . روي کمپروسور سانتريفيوژي يه پره هست که رنگش سبزه و با بغيه فرق داره زماني که از جلوي سنسور رد ميشه يه پالس ميسازه که شما از من بيشتر استادين و سرعتش به rpm حساب ميشه ماکزيمم سرعت براي اين موتور حدود :160000 ار پي امه و دماي خروجي موتور حدود 550 درجست ..زياده نه ؟؟ حدود 610-650 درجه برسه شروع ميشه به ذوب شدن پره ها خب پس اينجا ما يه سنسور درجه هم ميخوايم که در صورتي که دما بالارفت ميزان سوخت رو کاهش بده در واقعا pwm موتور پمپ سوخت رو کم کنه که باز شما استاد هستيد در اين مورد .
    فقط ميمونه يه چيزي موتور رو چجوري بايد روشن کرد .در حالت معمولي يه موتور جت مثل موتور سيکلتي هست که خفه کرده باشه (خدا نصيب گرگ بيابون نکنه مخصوصا توي زمستون ) خب براي اين که موتور خفه شده رو روشن کنيم چي کار ميکنيم ساسات رو ميکشيم درسته ؟ خب توي اين موتور که ساسات نداريم تنها کاري که ميشه کرد اينه شفت موتور ور به صورت مصنوعي حرکت بديم که هوا اول توصت کمپروسور فشورده بشه بعد سوخت تزريغ شده و بعد شم جرغه بزنه .براي همين يه موتور ديسي گذاشته که موتور رو اول به حرکت در بياره ... حالا يه سوال پيش مياد موتور هاي جت جنگنده چطوري روشن ميشن . جالبه بدونيد کيسه هواي ايمني خودرو يا همون اير بگ از اين جا گرفته شده يعني شما يه گلوله گازي رو تصور کنيد که داريد شليک ميکنيد گلوله گازي همون گلوله مشخي هستش فقط گاز ازش در مياد و هوا رو به شدت به يک سمت جريان ميده براي همين گلوله هاي مشخي صداي بيشتري نصبت به گلوله هاي ديگه دارن خب براي روشن کردن هوا پيماي جنگنده هم همين کارو ميکنن مثل کيسه هواي خودرو که توي چند صدم ثانيه باز ميشه و گاز داخلش تزريغ ميشه توي موتور هاي جت هم همين جوريه يک دفعه هوا تزريغ ميشه و استارت ميخوره . اينم بگم که با اين موتور هاي جت ميشه چرخ بال هم ساخت عکسش رو ميزارم شما نسبت موتور رو با ابعاد ببينيد موتور ببينيد و نتيجه بگيريد يه چند تا عکس هم از تراش کاري ميزارم

به اين ميگن توربو پراپ يا پروپ والا من هر دو تلفظش رو شنيدم حالا نگيد بي سواده . من فقط املام بده :biggrin:
    توان بيشتري ميشه از اين موتور گرفت يعني يه موتور کوچک جت که داره يه پروانه بزرگ رو ميچرخونه .بهترين نوع موتوها از نظر مصرف سوخت اين نوع موتور ها هستن که شما که ميبينيد روي پهپاد هاي امريکا و ايران از اين موتور استفاده ميشه منظورم توربوپراپ نه دقيقا همين مدل موتور

2012/10/11
    تهران
    134
    4

راجعب اين CNC خب اين کار من نبود گفتم که کار يکي از دوستانه . اگر منظورتون فقط زمان طراحي اين سي ان سي توي محيط نرم افزار باشه خودم اگر مثلا يه چيزي مثل اين بخوام طراحي کنم روزي اگر 1 ساعت وقت بزارم 3-4 روز تموم ميشه ولي نه به خوبي اين چون اطلاعات ميخواد و بايد استاندارد ها رو بدوني
    من سي ان سي رو يه مثل زدم شما قطعا توي يه چيزاي ديگه نقطه قوت داريد توي ذهنتون قطعا چند تا طرح داريد اونا رو عملي کنيد . طراحي کنيد ببينيد شدنيه اگر شدنيه و کار برديه ميتونيد به اريه اون از جاهاي مختلف بوجه بگيري براي ساختش چون دستت پره چون ميدوني شدنيه از همه مهم تر ميتوني طرحايي که فقط توي ذهنته روي کاغذ بياري اين خيلي مهمه ها .چون وقتي طراحي بلد باشي همه ميفهمن چي ميگي چون مدرک داري و هر کس نگاه کنه تا تهش ميره.
    راجعب موتور چت من ميتونم بعت بگم دونه دونه قطعات رو از چه الياژي استفاده کني همون طور که قبلا گفتم چون الياژ هاي ما مثل امريکا و انگلستان خوب نيست نميتونيد دور موتور رو خيلي بالا ببريم يعني سوخت زياد باعث ميشه دما بالا تره بره و ذوب شه خب اين يه سنسور دما ميخواد که حساس باشه و ميزان پاشش سوخت رو کنترل کنه که دماي اگزز زياد نشه ولي ساختنش شدنيه هاااا يه انگيزه قوي ميخواد براي اين کار . توي ايران 3 تا موتور جت دست ساز ساخته شده 2 تاش ذوب شدن يکيش عملي شد :biggrin:
    ميدوني چرا چون نميدونستن سنسور دما چيه چون مکانيک خونده بودن از الکترونيک نميدونستن و کنترلش اينه که ميگم مکانيک به الکترونيک وابستست .
    اصلا طراحي سه بعدي کاري نداره هيچي نيست فقط خاستن ميخواد ...ميخواي ياد بگيري پس برو سايت پي سي دانلود ورژنت 2013 رو دانلود کن کرکش کن و همين طور اموزشش رو هم از همون جا دانلود کن اموزشش فکر کنم 1 گيگ باشه که ليندا به زبان انگليسي اموزش داده من از اونجا ياد گرفتم . اگر زبان نميدوني . و ميگي به زبان انگليسيه نگران نباش من زبان فني ترم قبل شدم 7 افتادم ولي اونو که زبان انگليسي بود ياد گرفتم . مرحله به مرحله با اموزش پيش برو هر روز يک مرحله حدود 25 بخشه
    روزي يک بخش رو کار کن هر بخش حدود 6-7 دقيقست بهت قول ميدم بعد از 1 ماه از منم بيشتر ميدوني راجعب اين نرم افزار . فقط همين کارو کن اموزش فارسي بدبد نميخوره . توي اون اموزش به ترفندايي بهت ياد ميده که بيرون انجامش ميدي دهنشون باز ميمونه :biggrin:
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    228

داداش ميتونم بگم سطح دانش و اطلاعاتت توي انجمن از متوسط افراد بيشتره
    اينجور افرادي خيلي کم توي اينترنت پيدا ميشن و من هميشه دنبالشون بودم تا ازشون ياد بگيرم
    توضيحاتت عالي بود حرف نداشت + تصاوير واضح و گويايي که گذاشتي خيلي استفاده کردم يک دنيا تشکر
    حتما ميرم دنبالش دانلودش ميکنم بازم تشکر
صفحه 1 از 6 123456 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 51