اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای محاسبه مقاومت با ADC میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای محاسبه مقاومت با ADC میکرو

سلام
    یه سنسور دارم که توی مقدار بیشترین مقاومت 104 اهم و در کمترین مقدار 1.6 اهم مقاومتشه مقاوم این سنسور با دما بصورت خطی کم میشه چطوری مقدار مقاوت با میکرو به زبون بیسیک بفهمم؟ (سنسور هم مثل یه مقاومت NTC دو سر داره همین و ماکسیمم جریان 5 میلی امپرو میشه ازش عبور داد )
    روش خوندن مقدار رو تو میکرو بلدم اما اتصال این سنسور و ... فرمول تبدیل ولتاژ به جریان رو نمیدونم.
    یه مقاومت 1000 اهم وصل کردم به 5 ولت و سرشو زدم به ADC اون سر سنسور هم زدم به همین ADC و سر دیگه سنسور رو زدم به زمین از فرمول حساب کردم ولتاژ 5 به 1000اهم میشه 5 میلی امپر در صورتی که دما باعث شه مقاومت سنسور 1 اهم بشه ADC مثلا" حدود 1 رو میده حالا اگر مقدار سنسور 100 اهم بشه مقدار مثلا" رو میده 512 چون اینجا مقدار مقاومت سری با مقاومت سنسور تغییر میکنه پس جریان هم تغییر میکنه در نتیجه وقادیرم بهم میخوره درسته؟ :eek: :eek:
    کم باش اصلا هم نگران کم بودنت نباش!!!
    اونی که اگر کم باشی گمت میکنه, همونیه که اگر زیاد باشی حیفت میکنه!!
    فقط خوب باش. خوب بودن به اندازه کافی متفاوتت میکنه.

پاسخ : راهنمایی برای محاسبه مقاومت با ADC میکرو

نوشته اصلی توسط "amjad"
    سلام . پیشنهاد من اینه که یه منبع جریان با جریان ثابت درست کنی و جریان ثابت ازش عبور بدی . توی این حالت با تغییر مقاومت ، ولتاژ دو سرش هم تغییر می کنه و شما با اندازه گیری ولتاژ و با فرمول قانون اهم به مقدار مقاومت خواهی رسید . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
    دادا اینجوری می فرمایی اما یه مجلی داره اگه سنسور برسه به 105 اهم مقدار adc حدود 4.2 ولت و به 1.6 اهم مقدار تقریبا" 5 ولت سر adc می افته یعنی یه بازه 0.8 ولت این مهم نیست مهم اینه که 5 ولت داره از مقاومت اون سنسور که 1.6 اهم هست میگذره میره تو adc به خاطر ماهیت صفر بودن و گراند بودن پایه adc جریان زیادی حدود 3 امپر میکشه حالا نه 100 میلی امپر خوب اون سنسور بدبخت میشه المنت برقی کلا" سنسور چون تو یه پک هست من فکردم هیچ مقاومتی با 10 میلی امپر معیوب نمیشه پس مقدار 10 میلی امپر رو حداکثر در نظر گرفتم براش
    تو مدارم اومدم جای مقاومت و سنسور رو عوض کرم حالا تو مقدار 1.6 ولتاژ حدود 0 میوفته سرمبدل انالوک به دیجیتال و در مقدار 105 حدود 0.8 ولت تا اینجا مشکل عبور جریان معیوب شدن سنسور حل حالا من مقدار مرجع مبدلو گزاشتم رو داخلی 2.56 ولت وخازن رو روی پایه ولتاژ مرجع به توصیه خود سازنده نصب کردم حالا نمیدونم اگر 2.56 ولت به پایه adc برسه داخل برنامه بخونم مقدار 1023 میده یا 523.776؟؟؟؟؟
    عکس زیر رو ببینید لطفا"
    عکش مدار پیشنهادی شما

مدار طرح خودم
    کم باش اصلا هم نگران کم بودنت نباش!!!
    اونی که اگر کم باشی گمت میکنه, همونیه که اگر زیاد باشی حیفت میکنه!!
    فقط خوب باش. خوب بودن به اندازه کافی متفاوتت میکنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X