ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2006/04/23
    3
    0

سنسور دماي ديجيتال

سنسور دماي ديجيتال MAX 6577
    براي اندازه گيري دما در سيستمهاي آنالوگ و ديجيتال روش هاي گوناگوني وجود دارد.
    ساده ترين راه براي اندازه گيري دما در يك سيستم آنالوگ استفاده از تغييرات ولتاژ يك ديود در حالت باياس معكوس با دماست كه براي اندازه گيري دقيق آن به يك يا دو طبقه تقويت كننده با Op-Amp مورد نياز است. البته آي سي هاي گوناگوني به بازار عرضه شده است كه معروفترين آن LM35 مي باشد كه در بازار تهران هم به سهولت در دسترس است.
    اما براي اندازه گيري دما در يك سيستم ديجيتال اگر چه مي توان ولتاژ خروجي يك سنسور آنالوگ را بوسيله مبدل A/D قرايت نمود اما اين راه علاوه بر بالا بردن قيمت تمام شده حجم مدار را بزرگ كرده به علاوه عيب يابي و تعمير آنرا را مشكل مي كند.
    براي حل مشكلات فوق كمپاني هاي مختلف سنسورهاي دماي ديجيتال را به بازار عرضه كرده اند. اين آي سي در انواع مختلفي از نظر نوع خروجي به بازار عرضه شده اند. خروجي سريال، خروجي PWM و خروجي فركانس از جمله اين انواع است.
    سنسور SMT160 كه در يك بسته سه پايه عرضه شده است نمونه اي از سنسور دما با خروجي PWM است. در صورتيكه ميكروكنترلر شما داراي ورودي PWM باشد كار با اين سنسور نسبتاً سر راست است. اما مشكل هنگامي است كه بخواهيم خروجي سنسور را با يك كنترلر ارزان و ساده قرايت كنيم. اين كار اگر چه غير ممكن نيست اما مستلزم انجام محاسبات پيچيده و بكار گيري بيش از حد منابع كنترلر است.
    سنسوري كه در اينجا قصد معرفي آنرا داريم MAX6577 و خروجي آن از نوع فركانس مي باشد. به اين معني كه براي قرايت دماي اندازه گيري شده توسط آي سي كافي است فركانس توليد شده روي خروجي آنرا اندازه بگيريم. از آنجاييكه خروجي اين آي سي يك موج مربعي با دامنه 5 ولت است و فركانس حدود 3 KHz است ، اندازه گيري آن توسط يك ميكروكنترلر كوچك (مانند AT89C2051) بسيار ساده ميباشد.
    به اين منظور كافي است خروجي آي سي را به يكي از دو ورودي كانتر AT89C2051 وصل كرده و در فواصل زماني منظم (مثلا 1 ثانيه) مقدار آنرا بخوانيد. البته براي بدست آوردن دقت بيشتر مي توان اين زمان را بيشتر كنيد. پس از خواندن مقدار كانتر با چند محاسبه ساده مقدار دما بدست مي آيد كه مستقيما روي 7-Seg قابل نمايش است.
    مسئله ديگر خطاي سنسور است كه طبق كاتالوگ سازنده مقداري ثابت دارد و با تغيير دما تغيير نمي كند. اين مطلب يك مزيت محسوب مي شود زيرا در ميكروكنترلر با يك جمع يا تفريق ساده مي توان اين خطا را از بين برد.
    از مزيت هاي ديگر اين آي سي مي توان به كوچكي بسته آن اشاره كرد كه علاوه بر كوچك كردن ابعاد مدار، زمان پاسخ سنسور نسبت به تغييرات دماي محيط را بسيار كوتاه كرده است.
    همچنين اين سنسور مصرف تواني در حد 0.2 mA دارد كه از اثر خودگرمايي سنسور جلوگيري مي كند.
    رنج كار آن نظامي بوده و از منفي 40 تا مثبت 125 درجه را اندازه گيري مي كند.

MAX6577 داراي 6 پايه است كه 2 تا براي تغذيه. يكي خروجي فركانس . يكي بيكار ديگر و دو تاي ديگر براي تعيين رنج خروجي فركانس است.
    و نكته آخر اينكه اين كنترلر براي كار فقط نياز به يك خازن 100 n دارد و با توجه به خروجي تك سيم آن و نياز به دو سيم براي تغذيه با يك رشته كابل سه سيم براحتي مي توان از آن براي اندازه گيري در فواصل طولاني (tele measuring) استفاده كرد.
    دوستان براي اطلاعات بيشتر مي توانند به سايت شركت سازنده در آدرس MAXIM-IC.COM مراجعه نمود و در قسمت Search نام آي سي را وارد نماييد.
    من با اين آي سي يك كنترلر دماي دو فصلي ساخته ام و تصميم دارم ايده هاي كلي آنرا در اينجا مطرح كنم. اگرچه با توضيحاتي كه در اين بخش دادم ساخت اين كنترلر چندان مشكل به نظر نمي رسد.

راستي داشت يادم مي رفت. نشاني فروشنده : تهران. جمهوري. پاساژ فرشته . فروشگاه جهان كيت
    2006/09/02
    تهران
    348
    2

پاسخ : سنسور دماي ديجيتال

آقا قیمتش چنده ؟ و آیا میشه به یک میکرو AVR مثل Atmega16 تا 4 تا یا بیشتر از این سنسور وصل کرد و هر کدوم رو تا فاصله 50 متری برد ؟
    من با LM75 و LM35 کار کردم که خوب جواب دادن ولی میخوام تو فاصله 50 متری سنسور رو وصل کنم
    2006/07/11
    6
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط iman4web
    آقا قیمتش چنده ؟ و آیا میشه به یک میکرو AVR مثل Atmega16 تا 4 تا یا بیشتر از این سنسور وصل کرد و هر کدوم رو تا فاصله 50 متری برد ؟
    من با LM75 و LM35 کار کردم که خوب جواب دادن ولی میخوام تو فاصله 50 متری سنسور رو وصل کنم
    اگه بخواهيم دماي مايع درون لوله اي را اندازه بگيريم ژيشنهادتان چه سنسوري است؟ آيا مي توان از همين MAX6577 استفاده كرد و چگونه؟
    2006/09/13
    مشهد مقدس
    475
    0

سلام امیدوارم بهترین انتخاب رو برای مطرح کردن سوالم تو این تاپیک کرده باشم :
    من یک سیستم یوپی اس دارم درست می کنم و می خوام یک قابلیت رو بهش اضافه کنم و اون هم اینه که می خوام سنسوردمایی تعبیه کنم و با avr و یا arm که این سنسور رو متصل به باتری کنم و تا زمانی که دمای باتری اسیدی به 50 در جه نرسیده(برای مدت مشخص ) یو پی اس باتری رو از مدار خارج نکنه حال از چه سنسور و از چه میکرویی استفاده کنم بهتره ؟ smt 160 و یا lm 35DT و یا max 6577 البته نقشه ساخت یو پی اس رو ندارم البته اون چیزی که مشخصه اینه که میکرو باید یک رله رو قطع کنه که ب ه ترانسی وصل هست که برق شهر خروجی رو تامین میکنه !
    البته این رو هم بگم که اینجا یک رک باتری داریم (8 تا باتری داریم) البته این رو هم باید بگم ایا متصل کردن سنسور ها به تک تک باتری ها کار مناسب و مهندسی است یا نه و ایا سنسور ها رو به هد سینک وصل کنم و سپس روی باتری ها قرار بدم آیا دمای 50 درجهرو به من میده به صورت نسبتا دقیق این جا رو چه کار کنم دوستان ؟
    ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن و نقشه هایی رو هم دارن بذارن یک دنیا ممنون (البته خودم سرچ کردم-)
    اول توکل
    دوم پشتکار
    سوم مشورت
    چهارم عمل
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.
    2006/09/13
    مشهد مقدس
    475
    0

می خوام کارش مهندسی و بدون اشکا ل مشکال باشه
    اول توکل
    دوم پشتکار
    سوم مشورت
    چهارم عمل
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5