اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور دمای دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور دمای دیجیتال

سنسور دمای دیجیتال MAX 6577
    برای اندازه گیری دما در سیستمهای آنالوگ و دیجیتال روش های گوناگونی وجود دارد.
    ساده ترین راه برای اندازه گیری دما در یک سیستم آنالوگ استفاده از تغییرات ولتاژ یک دیود در حالت بایاس معکوس با دماست که برای اندازه گیری دقیق آن به یک یا دو طبقه تقویت کننده با Op-Amp مورد نیاز است. البته آی سی های گوناگونی به بازار عرضه شده است که معروفترین آن LM35 می باشد که در بازار تهران هم به سهولت در دسترس است.
    اما برای اندازه گیری دما در یک سیستم دیجیتال اگر چه می توان ولتاژ خروجی یک سنسور آنالوگ را بوسیله مبدل A/D قرایت نمود اما این راه علاوه بر بالا بردن قیمت تمام شده حجم مدار را بزرگ کرده به علاوه عیب یابی و تعمیر آنرا را مشکل می کند.
    برای حل مشکلات فوق کمپانی های مختلف سنسورهای دمای دیجیتال را به بازار عرضه کرده اند. این آی سی در انواع مختلفی از نظر نوع خروجی به بازار عرضه شده اند. خروجی سریال، خروجی PWM و خروجی فرکانس از جمله این انواع است.
    سنسور SMT160 که در یک بسته سه پایه عرضه شده است نمونه ای از سنسور دما با خروجی PWM است. در صورتیکه میکروکنترلر شما دارای ورودی PWM باشد کار با این سنسور نسبتاً سر راست است. اما مشکل هنگامی است که بخواهیم خروجی سنسور را با یک کنترلر ارزان و ساده قرایت کنیم. این کار اگر چه غیر ممکن نیست اما مستلزم انجام محاسبات پیچیده و بکار گیری بیش از حد منابع کنترلر است.
    سنسوری که در اینجا قصد معرفی آنرا داریم MAX6577 و خروجی آن از نوع فرکانس می باشد. به این معنی که برای قرایت دمای اندازه گیری شده توسط آی سی کافی است فرکانس تولید شده روی خروجی آنرا اندازه بگیریم. از آنجاییکه خروجی این آی سی یک موج مربعی با دامنه 5 ولت است و فرکانس حدود 3 KHz است ، اندازه گیری آن توسط یک میکروکنترلر کوچک (مانند AT89C2051) بسیار ساده میباشد.
    به این منظور کافی است خروجی آی سی را به یکی از دو ورودی کانتر AT89C2051 وصل کرده و در فواصل زمانی منظم (مثلا 1 ثانیه) مقدار آنرا بخوانید. البته برای بدست آوردن دقت بیشتر می توان این زمان را بیشتر کنید. پس از خواندن مقدار کانتر با چند محاسبه ساده مقدار دما بدست می آید که مستقیما روی 7-Seg قابل نمایش است.
    مسئله دیگر خطای سنسور است که طبق کاتالوگ سازنده مقداری ثابت دارد و با تغییر دما تغییر نمی کند. این مطلب یک مزیت محسوب می شود زیرا در میکروکنترلر با یک جمع یا تفریق ساده می توان این خطا را از بین برد.
    از مزیت های دیگر این آی سی می توان به کوچکی بسته آن اشاره کرد که علاوه بر کوچک کردن ابعاد مدار، زمان پاسخ سنسور نسبت به تغییرات دمای محیط را بسیار کوتاه کرده است.
    همچنین این سنسور مصرف توانی در حد 0.2 mA دارد که از اثر خودگرمایی سنسور جلوگیری می کند.
    رنج کار آن نظامی بوده و از منفی 40 تا مثبت 125 درجه را اندازه گیری می کند.

MAX6577 دارای 6 پایه است که 2 تا برای تغذیه. یکی خروجی فرکانس . یکی بیکار دیگر و دو تای دیگر برای تعیین رنج خروجی فرکانس است.
    و نکته آخر اینکه این کنترلر برای کار فقط نیاز به یک خازن 100 n دارد و با توجه به خروجی تک سیم آن و نیاز به دو سیم برای تغذیه با یک رشته کابل سه سیم براحتی می توان از آن برای اندازه گیری در فواصل طولانی (tele measuring) استفاده کرد.
    دوستان برای اطلاعات بیشتر می توانند به سایت شرکت سازنده در آدرس MAXIM-IC.COM مراجعه نمود و در قسمت Search نام آی سی را وارد نمایید.
    من با این آی سی یک کنترلر دمای دو فصلی ساخته ام و تصمیم دارم ایده های کلی آنرا در اینجا مطرح کنم. اگرچه با توضیحاتی که در این بخش دادم ساخت این کنترلر چندان مشکل به نظر نمی رسد.

راستی داشت یادم می رفت. نشانی فروشنده : تهران. جمهوری. پاساژ فرشته . فروشگاه جهان کیت

پاسخ : سنسور دمای دیجیتال

آقا قیمتش چنده ؟ و آیا میشه به یک میکرو AVR مثل Atmega16 تا 4 تا یا بیشتر از این سنسور وصل کرد و هر کدوم رو تا فاصله 50 متری برد ؟
    من با LM75 و LM35 کار کردم که خوب جواب دادن ولی میخوام تو فاصله 50 متری سنسور رو وصل کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman4web
      آقا قیمتش چنده ؟ و آیا میشه به یک میکرو AVR مثل Atmega16 تا 4 تا یا بیشتر از این سنسور وصل کرد و هر کدوم رو تا فاصله 50 متری برد ؟
      من با LM75 و LM35 کار کردم که خوب جواب دادن ولی میخوام تو فاصله 50 متری سنسور رو وصل کنم
      اگه بخواهیم دمای مایع درون لوله ای را اندازه بگیریم ژیشنهادتان چه سنسوری است؟ آیا می توان از همین MAX6577 استفاده کرد و چگونه؟

دیدگاه

سلام امیدوارم بهترین انتخاب رو برای مطرح کردن سوالم تو این تاپیک کرده باشم :
        من یک سیستم یوپی اس دارم درست می کنم و می خوام یک قابلیت رو بهش اضافه کنم و اون هم اینه که می خوام سنسوردمایی تعبیه کنم و با avr و یا arm که این سنسور رو متصل به باتری کنم و تا زمانی که دمای باتری اسیدی به 50 در جه نرسیده(برای مدت مشخص ) یو پی اس باتری رو از مدار خارج نکنه حال از چه سنسور و از چه میکرویی استفاده کنم بهتره ؟ smt 160 و یا lm 35DT و یا max 6577 البته نقشه ساخت یو پی اس رو ندارم البته اون چیزی که مشخصه اینه که میکرو باید یک رله رو قطع کنه که ب ه ترانسی وصل هست که برق شهر خروجی رو تامین میکنه !
        البته این رو هم بگم که اینجا یک رک باتری داریم (8 تا باتری داریم) البته این رو هم باید بگم ایا متصل کردن سنسور ها به تک تک باتری ها کار مناسب و مهندسی است یا نه و ایا سنسور ها رو به هد سینک وصل کنم و سپس روی باتری ها قرار بدم آیا دمای 50 درجهرو به من میده به صورت نسبتا دقیق این جا رو چه کار کنم دوستان ؟
        ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن و نقشه هایی رو هم دارن بذارن یک دنیا ممنون (البته خودم سرچ کردم-)
        اول توکل
        دوم پشتکار
        سوم مشورت
        چهارم عمل
        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

می خوام کارش مهندسی و بدون اشکا ل مشکال باشه
          اول توکل
          دوم پشتکار
          سوم مشورت
          چهارم عمل
          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
          نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X